Pinot Prince/Supernova

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Pinot Prince/Supernova

15 Jan 2022, 20:43

Kamarát, ktorý má kontakty v Poľsku, ma upozornil na novú odrodu PINOT PRINCE (obchodný názov je SUPERNOVA). Je to nová mutácia ('klon') odrody Pinova, objavená nedávno v sade v strednom Holandsku (farma Gebroeders van Beuningen v Kapel-Avezaath). Od 'klasickej' Pinovy sa líši farebne (viď foto) - vyfarbenie plodov je intenzívnejšie červené, pričom červeň je rozmytá (nie pásikavá) a mala by pokrývať takmer celú plochu plodu. Touto intenzívnejšou a rozmytou červenou farbou sa údajne líši aj od inej mutácie Pinovy, ktorou je klubovka Evelina (pre ňu sa čoraz častejšie používa pomenovanie RoHo 3615). Pestovateľsky a chuťovo sa tento nový 'klon' od Pinovy či Eveliny odlišovať asi nebude. Odroda Pinot Prince/Supernova bola zaregistrovaná v EÚ v r.2020. Majiteľ odrody sa dohodol ohľadom marketingových a licenčných práv s firmou Red Jonaprince B.V. (Weert, Holandsko). Táto forma patrí ovocinárskej rodine Princenovcov a na jej konte je napríklad objav známej mutácie Jonagoldu - Red Jonaprince. Množenie bezvirózneho výsadbového materiálu sa už rozbehlo a stromky by mali byť v predaji už teraz. Odroda podľa dostupných informácií nie je klubová a v Poľsku bude (ak už nie je) v krátkej dobe zrejme v predaji dostupná. Časom možno aj u nás.

P.S.1: Pôvodne som si myslel, že názov odrody je inšpirovaný známou Exupéryho poviedkou Malý princ. Omyl - po francúzsky je Malý princ "Le Petit Prince". Pinot je odroda burgundského hrozna/vína ('Rulandské') a možno to má aj iný význam.
P.S.2: Pinovu pestujem, u mňa sa vyfarbuje pekne, preto som ani nikdy nezatúžil po Eveline (RoHo 3615). Navyše chuťovo ma Pinova príliš nenadchýna. Preto ani informácia o Pinot Prince/Supernove mi nespôsobila tachykardiu. Niekoho ale možno zaujme. IH

Screenshot_20220115-195338_Chrome.jpg
Screenshot_20220115-195539_Gallery.jpg
Screenshot_20220115-195158_Chrome.jpg