Idared - čím nahradiť

MF_NR

IP:  32.188

Idared - čím nahradiť

29 Dec 2021, 11:24

Dobrý deň, mám starý strom (výška cca 4m) odroda Idared ktorý budem musieť nahradiť (rakovina). Nakoľko nemám prehľad o všetkých odrodách poprosil by som vás o radu či je niečo z novšej produkcie čím by sa dala Idaredka nahradiť po stránke plodnosti, skladovateľnosti a prípadne lepšej chuti. Vopred ďakujem.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Idared - čím nahradiť

29 Dec 2021, 11:45

MF_NR napísal:
29 Dec 2021, 11:24
Dobrý deň, mám starý strom (výška cca 4m) odroda Idared ktorý budem musieť nahradiť (rakovina). Nakoľko nemám prehľad o všetkých odrodách poprosil by som vás o radu či je niečo z novšej produkcie čím by sa dala Idaredka nahradiť po stránke plodnosti, skladovateľnosti a prípadne lepšej chuti. Vopred ďakujem.
To 'NR' pravdepodobne znamená, že ste z okresu Nitra (?). Predsa len by bolo dobré to potvrdiť, resp. bližšie špecifikovať kde máte záhradu. Podľa toho sa Vám budem(e) snažiť poradiť. IH
MF_NR

IP:  32.188

Idared - čím nahradiť

29 Dec 2021, 11:53

Trafili ste presne cca 20km od Nitry
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Idared - čím nahradiť

29 Dec 2021, 12:22

Takže požadovaná je plodnosť, skladovateľnosť a chuť.

▪︎Odporúčal by som Vám odrodu ANGOLD. Na rozdiel od Idaredu je odolnejší voči chrastavitosti, pestovateľsky nie je náročný, má dobrú plodnosť a chuťovo je harmonický, Idaredu sa minimálne vyrovná, skôr ho však prekoná. Skladovateľnosť je tiež dobrá, aj keď nie až taká ako pri Idarede (ktorý ju má ale jednu z najlepších vôbec).
▪︎Druhým tipom by mohla byť FLORINA. V podstate pre ňu platí to isté ako pri Angolde. Chuťovo je ale viac sladká a aromatická.
▪︎Uvažovať by ste mohli aj o odrode ADMIRAL - chuťovo excelentné jablko s absolútne výnimočnou skladovateľnosťou, prekonávajúcou aj Idared. Jeho nedostatkom je ale vysoký sklon k fyziologickej pehovitosti plodov.
▪︎Kvalitnou odrodou spĺňajúcou Vami požadované vlastnosti je aj TOPAZ. Pri ňom treba rátať s 'ostrejšou' chuťou s vyšším podielom kyseliniek.
▪︎▪︎V prípade ak by ste preferovali žltoplodé odrody, vhodnými by boli SIRIUS alebo ORION, obe chuťovo vynikajúce.
Všetky uvedené odrody sú tzv. 'rezistenty', majú vyššiu odolnosť voči chrastavitosti jabloní a dajú sa pestovať s minimom postrekov, prípadne aj bez nich.
(Na fotkách Angold ako vyzerá momentálne). IH

20211229_124603.jpg
20211229_124547.jpg
20211229_124600.jpg
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Idared - čím nahradiť

29 Dec 2021, 13:35

Odrůda, která by se současně vyrovnala Idaredu v plodnosti i skladovatelnosti, patrně neexistuje. Na druhé straně Idared trpí oběma hlavními houbovými chorobami (padlí i strupovitost) a jeho chuť nepatří ke špičkovým. Záleží na tom, co je pro Vás hlavní prioritou. Třeba zmínit, že Adgold, Admirál, Sirius i Orion rostou oproti Idaredu výrazně bujněji. To lze ovlivnit podnoží, takže do 4metrového stromu byste se s nimi vejít mohl.
MF_NR

IP:  32.188

Idared - čím nahradiť

29 Dec 2021, 16:55

Máte nádherné vyfarbené jablká u mňa je tej červene podstatne menej . Odrodu Angold už mám niekoľko rokov tento rok mala prvú úrodu čo sa dá nazvať slovami "väčšia úroda" takže uvidím aká bude skladovateľnosť a chuť. Odroda má u mňa bujný rast (prírastky cca 70-90 cm) a jednu nevýhodu - nahodilý smer rastu nových prírastkov. Rastú všetkými smermi aj pod neskutočnými uhlami , len nie tam kde by som to potreboval. Admirála som zasadil minulý rok 2 ks takže si musím na úrodu ešte počkať. Florinu nemám ale ochutnal som pred vianocami v susednej dedine zdala sa mi nejaká málo šťavnatá napr. oproti odrodám Jonaprince, Goldstar alebo Beni Shogun, ako keby to bola skorá zimná odroda. Topaz mám dlhšie, je to dobré jablko, kyselinky mi nevadia ale u mňa tie jablká trpia silnou pehovitosťou napriek Ca postrekom a celý strom trpí nejakými výrastkami čo pripomínajú korienky, už sa to na starom fóre riešilo len názov choroby som zabudol. Stačí to odpíliť a pomerne rýchlo sa rana zahojí. Netreba to však nechať narásť do veľkých rozmerov. Každý rok mi z Topazu zostane necelá bednička cca 10 kg ale aj z tých mi pri skladovaní "zožerie" pehovitosť ďaľšie plody. Zo žltoplodých by som zobral Opál ale to asi nebude náhrada za Idared.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Idared - čím nahradiť

29 Dec 2021, 17:45

MF_NR napísal:
29 Dec 2021, 16:55
Máte nádherné vyfarbené jablká u mňa je tej červene podstatne menej . Odrodu Angold už mám niekoľko rokov tento rok mala prvú úrodu čo sa dá nazvať slovami "väčšia úroda" takže uvidím aká bude skladovateľnosť a chuť. Odroda má u mňa bujný rast (prírastky cca 70-90 cm) a jednu nevýhodu - nahodilý smer rastu nových prírastkov. Rastú všetkými smermi aj pod neskutočnými uhlami , len nie tam kde by som to potreboval. Admirála som zasadil minulý rok 2 ks takže si musím na úrodu ešte počkať. Florinu nemám ale ochutnal som pred vianocami v susednej dedine zdala sa mi nejaká málo šťavnatá napr. oproti odrodám Jonaprince, Goldstar alebo Beni Shogun, ako keby to bola skorá zimná odroda. Topaz mám dlhšie, je to dobré jablko, kyselinky mi nevadia ale u mňa tie jablká trpia silnou pehovitosťou napriek Ca postrekom a celý strom trpí nejakými výrastkami čo pripomínajú korienky, už sa to na starom fóre riešilo len názov choroby som zabudol. Stačí to odpíliť a pomerne rýchlo sa rana zahojí. Netreba to však nechať narásť do veľkých rozmerov. Každý rok mi z Topazu zostane necelá bednička cca 10 kg ale aj z tých mi pri skladovaní "zožerie" pehovitosť ďaľšie plody. Zo žltoplodých by som zobral Opál ale to asi nebude náhrada za Idared.
A co Vám brání zasadit znovu Idared?
Neregistrovaný

IP:  32.188

Idared - čím nahradiť

29 Dec 2021, 17:52

V podstate je to možné, ale miesto v záhrade je obmedzené tak som chcel vyskúšať niečo iné - nové.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Idared - čím nahradiť

29 Dec 2021, 18:01

Návštěvník napísal:
29 Dec 2021, 17:52
V podstate je to možné, ale miesto v záhrade je obmedzené tak som chcel vyskúšať niečo iné - nové.
Za vyzkoušení by stála Pinova (Evelína). Plodností se Idaredu vyrovná, roste slaběji a jablka vydrží hodně dlouho. Řekl bych, že je chutnější než Idared, ovšem plody má o něco menší.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Idared - čím nahradiť

29 Dec 2021, 18:36

Myslel som že máte len Idared 😀.
Ak ste s ním boli spokojný, môžete si ho zasadiť znovu.

Niektoré návrhy tu odzneli, ešte by som k nim pridal odrodu LIGOL (Linda x Golden Delicious), prípadne jej mutáciu DARK IDOL. Krásne a veľké červené jablká (foto), neskoré zimné, chuťovo skôr sladké, asi lepšie než Idared, skladovateľnosť vynikajúca (takmer ako Idared). Nevýhodou je istý sklon k alternácii.
A ešte posledný tip - ak nemáte MELROSE (Red Delicious x Jonathan), môžete ho skúsiť ako dosť osobitú odrodu. Plody sú veľké, s trochu neobvyklým odtieňom červenej, chuťovo obstojí a skladovateľnosť je vynikajúca. Rodivosťou za Idaredom zaostáva, ale nealternuje a aspoň sa netreba trápiť s prebierkou. IH

Screenshot_20211229-184822_Chrome.jpg
Screenshot_20211229-184816_Chrome.jpg
Screenshot_20211229-184843_Chrome.jpg
Screenshot_20211229-184902_Chrome.jpg
Screenshot_20211229-184944_Chrome.jpg
Napísať odpoveď