Holovouské odrůdy jabloní.

přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Holovouské odrůdy jabloní.

29 Nov 2021, 10:03

Na můj dotaz ing. Zelený obratem prozradil rodičovský pár u Golidy. Přidávám jeho odpověď.

Když jsme dohledávali rodiče, tak u Golidy jsme bohužel nic přesného nenašli, jediné co bylo uvedeno je Purdue x Purdue, ale že by to bylo samosprášení se mi moc nezdá.

S názorem Ronyho souhlasím. Nezbývá nic jiného, než se o zkušenostech se skladovatelností v běžných podmínkách sami podělíme, kdo odrůdu pěstuje. Dnes jsem Golidu degustoval. Měl jsem ji ovšem také uloženou v chladírně. Plody k degustaci ukládám do igelit. tašky. kde se vlivem nedostatečného větrání zvyšuje obsah etylénu, který dozrávání urychluje. Do běžného sklepa ovoce ukládám až nýní, kdy je již ve sklepě nízká teplota. Proto výsledek nemůže být zcela vypovídající. Dužnina již byla trochu měkší, řekl bych v obtimální konzumní zralosti. Chuť dobrá až velmi dobrá. Slupka značně silná. Plody rozhodně nevydrží dlouho do jara. Předpokladám využití jako vánoční odrůdu. Možná, že jsem ji sklízel zbytečně pozdě.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Holovouské odrůdy jabloní.

29 Nov 2021, 13:10

přasličák napísal:
29 Nov 2021, 10:03
Na můj dotaz ing. Zelený obratem prozradil rodičovský pár u Golidy. Přidávám jeho odpověď.

Když jsme dohledávali rodiče, tak u Golidy jsme bohužel nic přesného nenašli, jediné co bylo uvedeno je Purdue x Purdue, ale že by to bylo samosprášení se mi moc nezdá.
Vďaka Mirku za info. Trochu som prekvapený výrazmi "dohledávali jsme", "nic přesného jsme nenašli". Očakával by som v takom profi zariadení viac organizačného poriadku. Takže Golida zostáva zahalená rúškom tajomstva...🙂. IH
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovouské odrůdy jabloní.

29 Nov 2021, 14:39

Ivan Hlavatý napísal:
29 Nov 2021, 13:10
přasličák napísal:
29 Nov 2021, 10:03
Na můj dotaz ing. Zelený obratem prozradil rodičovský pár u Golidy. Přidávám jeho odpověď.

Když jsme dohledávali rodiče, tak u Golidy jsme bohužel nic přesného nenašli, jediné co bylo uvedeno je Purdue x Purdue, ale že by to bylo samosprášení se mi moc nezdá.
Vďaka Mirku za info. Trochu som prekvapený výrazmi "dohledávali jsme", "nic přesného jsme nenašli". Očakával by som v takom profi zariadení viac organizačného poriadku. Takže Golida zostáva zahalená rúškom tajomstva...🙂. IH
Myslím, že Mirek uhodil hřebík na hlavičku hypotézou, že byly ke křížení použity patentované odrůdy. V lepším případě, že šlechtitelé nechtějí prozradit svoje know how. Podobně jako Němci u jejich Fraulein.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Holovouské odrůdy jabloní.

29 Nov 2021, 15:13

V tomto konkrétním případě táto hypotéza asi neplatí. Ing. Zelený na mne dělá dojem slušného a rovného člověka. Proč by nenapsal, že údaje o rodičovském páru nejsou pro veřejnost volně přístupné informace? Odrůdu Golidu v Holovousích ani nezařadili mezi registrované odrůdy. Pouze mezi odrůdy, s úředně uznaným popisem. Takže asi s ní ani nepočítají z obchodního hlediska. Pravděpodobně ing. Blažek ji však použil při dalším šlechtění, výsledkem je několik zajímavých hybridů. Pozitivní vlastnosti Golidy jsou rezistence ke strupovitosti, velikost a vyrovnanost plodů, pravidelná a velmi vysoká plodnost.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovouské odrůdy jabloní.

29 Nov 2021, 16:04

přasličák napísal:
29 Nov 2021, 15:13
V tomto konkrétním případě táto hypotéza asi neplatí. Ing. Zelený na mne dělá dojem slušného a rovného člověka. Proč by nenapsal, že údaje o rodičovském páru nejsou pro veřejnost volně přístupné informace? Odrůdu Golidu v Holovousích ani nezařadili mezi registrované odrůdy. Pouze mezi odrůdy, s úředně uznaným popisem. Takže asi s ní ani nepočítají z obchodního hlediska. Pravděpodobně ing. Blažek ji však použil při dalším šlechtění, výsledkem je několik zajímavých hybridů. Pozitivní vlastnosti Golidy jsou rezistence ke strupovitosti, velikost a vyrovnanost plodů, pravidelná a velmi vysoká plodnost.
Čím si tedy vysvětluješ, že u Golidy nejsou uvedeni rodiče odrůdy? Že by někde v Holovousích náhodně vyrostlo zatoulané semínko z neznámého jablka, tomu si troufám neuvěřit. Loni v září na holovouském jablkovém dni si Ing. Zelený posteskl, že v ÚEB nejen že šlechtí jablka pro zahraničí, ale ani nedovolí poskytnout nové hybridy k dalšímu křížení domácím šlechtitelům (z VŠÚO).
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Holovouské odrůdy jabloní.

29 Nov 2021, 16:34

Odpověď neznám. Myslel jsem na nedostatky v evidenci. Znám to z mých zkušeností, když upadne a ztratí se štítek. A jako naschvál jsem si to nestačil poznačit do záznamu. Ale samozřejmně nevylučuji tvou možnost.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Holovouské odrůdy jabloní.

07 Dec 2021, 15:29

Přidám další dvě holovouské odrůdy.
Lady Silvia - HL 17, Zvonkové x Šampion. Celkem plodná odrůda. Střední odolnost ke strupovitosti i padlí. Ranně zimní, vydrží do ledna. Atraktivní plody, chuť dobrá až velmi dobrá.Pěstuji ji už jako hybrid asi 20 let. Lepší průměr.
Meteor - HL 704/A, Megumi x Melrose. U mne málo plodná. Není odolná ke strupovitosti. Pozdně zimní, výborná skladovatelnost do května. Chuť výborná, velmi silná slupka, což je dobré pro dlouhodobou skladovatelnost, už méně dobré při konzumaci. Plody jsou velké, nepotřebuje probírku. V holovouských degustacích bývá na předních místech, hodnocení slupky tam však je opačné, oproti standartu. Pěstuji přes 10 let. Z některých jiných odrůd mám třikrát větší sklizeň. Co se však týká chutě a bezproblémové skladovatelnosti do jarních měsíců, jeden strom budu nadále pěstovat. Odrůda do teplejších středních a teplých poloh.
Obě odrůdy v MS kraji zatím málo vysazované do zahrad.
Prílohy
01. Lady Silvia..JPG
01a. Lady Silvia..JPG
02. Meteor..JPG
02a. Meteor..JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Holovouské odrůdy jabloní.

07 Dec 2021, 15:48

přasličák napísal:
07 Dec 2021, 15:29

Meteor - HL 704/A, Megumi x Melrose. U mne málo plodná. Není odolná ke strupovitosti. Pozdně zimní, výborná skladovatelnost do května. Chuť výborná, velmi silná slupka, což je dobré pro dlouhodobou skladovatelnost, už méně dobré při konzumaci. Plody jsou velké, nepotřebuje probírku. V holovouských degustacích bývá na předních místech, hodnocení slupky tam však je opačné, oproti standartu. Pěstuji přes 10 let. Z některých jiných odrůd mám třikrát větší sklizeň. Co se však týká chutě a bezproblémové skladovatelnosti do jarních měsíců, jeden strom budu nadále pěstovat. Odrůda do teplejších středních a teplých poloh.
Mirku, na tej Tvojej fotke sa mi Meteor nezdá byť "málo plodný" 😀.
Meteor som chcel zasadiť už dávnejšie, podarilo sa mi ho zohnať až teraz - konečne ho mám. Veľmi som zvedavý na chuťové kvality tejto dlhoročnej holovouskej 'vlajkovej lode', ako sa predvedie v mojich podmienkach. Meteor opakovane vyhrával holovouské degustácie. Aj keď posledné roky (sa😀) už do popredia tlačili ich novšie odrody. S nutnosťou fungicídov v 'štandardnom' móde počítam, keďže 'rezistent' to nie je ani náhodou. Z pohľadu zdravotného stavu Meteor zrejme Admiral neohrozí, ale som zvedavý, či mu bude 'šliapať na päty' chuťovo a dĺžkou skladovania. Nebolo by to od veci, aby nám ten Admiralko priveľmi nespyšnel...😉😄 IH
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Holovouské odrůdy jabloní.

08 Dec 2021, 07:29

Plodnost Meteoru Ivane v mých podmínkách posuzuji s ohledem k ostatním odrůdám. Ing. Zelený v publikaci Šlechtění ovoce v Holovousích rovněž u Meteoru píše " plodnost pozdní, slabá až průměrná, pravidelná. Vždy jsem si myslel, že jej neumím pěstovat, nebo že potřebuje teplejší podmínky. Všeobecně odrůda Melrose, její mutace a někteří kříženci s ní u mne málo plodí. / Melrouge, Melrose Beamont, Rosabel/. Už jsem někde publikoval, že některé tyto odrůdy / mimo Rosabel / nasazují květní pupen velice blízko stopky. Při sklizni se často plod se stopkou utrhne včetně květního pupenu a o to se snižuje násada pro příští sezónu. Proto sklízím velice opatrně. Z palmety na M9 sklízím tak přepravku. Z Lipna, Rozely, Galy, Golidy... tři. Na druhé straně plody Meteoru neprobírám, mají slušnou velikost. Chuťově určitě nebudeš sklamaný. Z teplých podmínek bude jistě ještě lepší. Vždyť i Melrose a Megumi patří do tepla. Admirála však v mých podmínkách nepřekonává. Velice mi chutnají holovouské odrůdy z křížení Melrose s Rubínem. V pátek některé vezmu na degustaci do Ostravy a pak něco uveřejním.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovouské odrůdy jabloní.

08 Dec 2021, 11:25

Mohu potvrdit, že Rubimeg (Megumi x Rubín) je velmi povedená odrůda, patří k mým nejoblíbenějším. Vyhovuje vzhledem, velikostí, chutí i skladovatelností. A to rozhodně nemám ideální polohu. Vůbec nevyholuje a roste( na můj vkus až příliš) slabě - jakoby ani nebyla z Rubínu.
Zato pokus o Meteor nedopadl. Jablka drobná, strupatá, nedozrálá.
Napísať odpoveď