Holovouské odrůdy jabloní.

přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Holovouské odrůdy jabloní.

19 Dec 2021, 16:21

Rovněž Andego pěstuji příliš krátce, abych si dovolil zodpovědně zveřejnit své zkušenosti. Prozatím Andego roste uspořádaněji než Angold. Bezproblémově se tvaruje, takže jej zvládnou i začátečníci. Netvoří převislé koruny. Plody má jak Andego, tak Angold velké. Angold je přece jenom náročnější na plolohu než Andego a v mých podmínkách pozdě vybarvuje. Chutí mi více vyhovuje Andego. Má chruplavou dužninu. Angold sklízím asi v polovině října, má zase delší skladovatelnost. Andego o dva týdny dříve a obtimální chuť má do konce ledna. Co však nejvíce oceňují u Angoldu je značně vysoká odolnost k jarním mrazům v době květu. Angold přece jen má u mne trochu sklon ke střídavé plodnosti. Jeden rok přeplodí, i když plody nezdrobňuje, druhý rok je úroda podstatně menší. Andego mám mladé, takže toto zatím nedokáži posoudit. Znovu však podotýkám, že je to velmi předčasné hodnocení. A zejména letošní rok byl značně nestandartní.
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Holovouské odrůdy jabloní.

09 Okt 2022, 22:34

přasličák napísal:
08 Dec 2021, 18:59
U mně o něco lepší bývá další holovouská odrůda Rubinstep. / HL 164 /. Obchodní název Pirouette. Rodičovský pár Clivia x Rubín. Zimní odrůda. Plod střední. Dužnina chruplavá, aromatická, výborná. Plody střední, dělám probírku. Plodná odrůda. Připomíná mi Rubinolu. Není resistent.
Obě odrůdy nejsou nějak zvláště náročné na polohu.
Zvažujem tu odrodu kúpiť. Aké su Vaše skúsenosti so skladovateľnostou a odolnostou voci chrastavitosti ? Je ta chuť veľmi podobná Rubinole, alebo sú tam rozdiely ?
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovouské odrůdy jabloní.

10 Okt 2022, 22:26

přasličák napísal:
19 Dec 2021, 16:21
Rovněž Andego pěstuji příliš krátce, abych si dovolil zodpovědně zveřejnit své zkušenosti. Prozatím Andego roste uspořádaněji než Angold. Bezproblémově se tvaruje, takže jej zvládnou i začátečníci. Netvoří převislé koruny. Plody má jak Andego, tak Angold velké. Angold je přece jenom náročnější na plolohu než Andego a v mých podmínkách pozdě vybarvuje. Chutí mi více vyhovuje Andego. Má chruplavou dužninu. Angold sklízím asi v polovině října, má zase delší skladovatelnost. Andego o dva týdny dříve a obtimální chuť má do konce ledna. Co však nejvíce oceňují u Angoldu je značně vysoká odolnost k jarním mrazům v době květu. Angold přece jen má u mne trochu sklon ke střídavé plodnosti. Jeden rok přeplodí, i když plody nezdrobňuje, druhý rok je úroda podstatně menší. Andego mám mladé, takže toto zatím nedokáži posoudit. Znovu však podotýkám, že je to velmi předčasné hodnocení. A zejména letošní rok byl značně nestandartní.
Vzhledem a vybarvením se Andego Angoldu rovnat nemůže, řekl bych, že i plodnost a skladovatelnost má Angold lepší. Velikostí se vyrovnají, v chuti je asi Andego zajímavější.
angold (vlevo) a Andego.
angold (vlevo) a Andego.
Vzhledově Andega nejsou příliš atraktivní.
Vzhledově Andega nejsou příliš atraktivní.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Holovouské odrůdy jabloní.

19 Okt 2022, 18:47

Rubinstep připomíná Rubinolu vzhledově. Chuť je jiná, ale rovněž velmi dobrá, aromatická. Odrůda je náchylná ke strupovitosti. Vyžaduje probírku. Plodí ve shlucích na krátkém dřevě. Vyholuje. Sklízím zároveň s Rubinolou počátkem října. Skladovatelnost tak do února.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Holovouské odrůdy jabloní.

17 Nov 2022, 17:29

V říjnu šly ze stromu holovouské odrůdy.
První Nikoleta. / Jonadel x Rubín /. Byla to první plodnost stromku. Strom roste bujně, rozložitě. Ovoce je velké až velmi velké. Chuť velmi dobrá až výborná. Měla by to býr raně zimní odrůda.
Meteor. / Megumi x Melrose/. Dlouho skladovatelná odrůda, velmi dobré chuti, se silnou slupkou. Holovouská vlajková odrůda, u mne jsou jiné jejich odrůdy lepší.
Andego. / Volné opylení Antonovky x Golden Delicious /. Zimní odrůda, střední kuželovité plody, červeně žíhané. Dužnina pevná, chruplavá, sladká, aromatická. Chuť výborná.
Rosabel . / Melrose x Rubín /. Roste převisle s plodnosti jako u Rubínu. Potřebuje jiný způsob řezu , stejně jako další odrůdy, plodící na dlouhém dřevě. Plodí středně. Plody jsou velké, celočervené. Chuť je výborná. Dlouhoskladovatelná odrůda.
Prílohy
96. Nicoleta..JPG
94. Meteor..JPG
94a. Meteor..JPG
92. Andego..JPG
92a. Andego..JPG
90. Rosabel..JPG
90a. Rosabel..JPG
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovouské odrůdy jabloní.

18 Nov 2022, 10:03

přasličák napísal:
17 Nov 2022, 17:29
V říjnu šly ze stromu holovouské odrůdy.
První Nikoleta. / Jonadel x Rubín /. Byla to první plodnost stromku. Strom roste bujně, rozložitě. Ovoce je velké až velmi velké. Chuť velmi dobrá až výborná. Měla by to býr raně zimní odrůda.
Meteor. / Megumi x Melrose/. Dlouho skladovatelná odrůda, velmi dobré chuti, se silnou slupkou. Holovouská vlajková odrůda, u mne jsou jiné jejich odrůdy lepší.
Andego. / Volné opylení Antonovky x Golden Delicious /. Zimní odrůda, střední kuželovité plody, červeně žíhané. Dužnina pevná, chruplavá, sladká, aromatická. Chuť výborná.
Rosabel . / Melrose x Rubín /. Roste převisle s plodnosti jako u Rubínu. Potřebuje jiný způsob řezu , stejně jako další odrůdy, plodící na dlouhém dřevě. Plodí středně. Plody jsou velké, celočervené. Chuť je výborná. Dlouhoskladovatelná odrůda.
Nikoleta - první jablko, neumím posoudit
Meteor mi nikdy nedozrál, zrušil jsem.
Andego - velmi dobrá chuť, ale hůř vybarvené plody
Rosabel nevím.
Gabriela

IP:  13.176

Holovouské odrůdy jabloní.

26 Nov 2022, 08:23

Má nekdo zkušenost s odrůdou Spalord?
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovouské odrůdy jabloní.

26 Nov 2022, 08:32

Gabriela napísal:
26 Nov 2022, 08:23
Má nekdo zkušenost s odrůdou Spalord?
Ano, Spalord pěstuju už řadu let na jedné větvi. Jsou to pěkná jablka, ale jinak ničím nevynikají. Chutí se nevyrovnají ani jednomu z rodičů.
Gabriela

IP:  13.176

Holovouské odrůdy jabloní.

26 Nov 2022, 12:53

vysloužil napísal:
26 Nov 2022, 08:32
Gabriela napísal:
26 Nov 2022, 08:23
Má nekdo zkušenost s odrůdou Spalord?
Ano, Spalord pěstuju už řadu let na jedné větvi. Jsou to pěkná jablka, ale jinak ničím nevynikají. Chutí se nevyrovnají ani jednomu z rodičů.
Děkuji za odpověď. Říkala jsem si, že to asi nebude žádná hitovka, kdyz se o něm nemluví. Rodičovský potenciál byl slušný
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovouské odrůdy jabloní.

26 Nov 2022, 18:53

Spartan byl ve své době - na přelomu 70. a 80. let kultovní a snad i nejpěstovanější odrůdou. Jeho kříženci ale velkou díru do světa neudělali. Znám vlastně jen dva, Sparjon a Spalord.
Nesmíme ovšem zapomenout na Jolanu (Spartan x OR - 38T-16), o ní se snad jako o konzumním jablku snad ani nedá mluvit, přesto je to jedna z nejdůležitějších odrůd v českém šlechtění. Jejími přímí potomci jsou známí: Vanda, Petra, Rosana, Otava, Lotos a možná další. Neméně známí jsou další generace kříženců, Orion (z Otavy), Topaz, Goldstar, Lipno, Rozela (z Vandy), Luna, Opál, Heliodor, Sirius, Lucy, Merkur, Shalimar, Bonita,... (z Topazu) .
Takže vlastně ten Spartan je nakonec docela úspěšná odrůda. Jeho geny jsou prolezlé celé Střížovice.
Napísať odpoveď