Holovouské odrůdy jabloní.

přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Holovouské odrůdy jabloní.

22 Nov 2021, 17:59

Dovolil jsem si založit nové téma. Střížovické odrůdy se zde probírají velmi často. Rovněž odrůdy světového sortimentu. Těchobuzické odrůdy ing. Dvořáka podstatně méně a pomalu mizí i ze zahrad. Spoustu holovouských odrůd vůbec neznáme. A že jich je. Určitě by nebylo na škodu, aby se účastníci fóra, kteří s těmito odrůdama mají zkušenosti, se s těmito podělili. U nás v oblasti jsou velmi málo vysazované, často z neznalosti. Odrůdy jako Andera, Antopa, Benet, Fragrance, Lady Silvia, Meteor, Rosabel, Rubinstep, Andego, Sentima jsou velmi chutné. Proč si něco z nich nepořídit a vyzkoušet v různých oblastech.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Holovouské odrůdy jabloní.

22 Nov 2021, 18:45

přasličák napísal:
22 Nov 2021, 17:59
Dovolil jsem si založit nové téma. Střížovické odrůdy se zde probírají velmi často. Rovněž odrůdy světového sortimentu. Těchobuzické odrůdy ing. Dvořáka podstatně méně a pomalu mizí i ze zahrad. Spoustu holovouských odrůd vůbec neznáme. A že jich je. Určitě by nebylo na škodu, aby se účastníci fóra, kteří s těmito odrůdama mají zkušenosti, se s těmito podělili. U nás v oblasti jsou velmi málo vysazované, často z neznalosti. Odrůdy jako Andera, Antopa, Benet, Fragrance, Lady Silvia, Meteor, Rosabel, Rubinstep, Andego, Sentima jsou velmi chutné. Proč si něco z nich nepořídit a vyzkoušet v různých oblastech.
Z těchobuzických mám Desert - to je chuťový klenot. Teraz som zasadil Angold a Meteor. Problém je trochu s dostupnosťou tých novších odrôd.
Myslím, že v Holovousoch sa to pohlo dobrým smerom najmä od nástupu ing.Lubora Zeleného,PhD na post vedúceho Oddelenia genetiky a šľachtenia. Ing.Zelený dokonca mal aj jeden príspevok na 'starom' totáčfóre (viď foto). IH

Screenshot_20211122-185629_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovouské odrůdy jabloní.

22 Nov 2021, 22:42

Těchobuzických odrůd je mi líto. Řadu z nich mám nebo měl jsem rád. Desert, Dione, Diadém, Dublet či Delor považuji za špičkové. Diplomat, Diamant, Domino, Doris už tolik nenadchly, Dolores je propadák. Dukát - to je samostatná kapitola.
Z holovouských je pro mě dodnes jedničkou Angold - ne kvůli chuti, ale pro pěstitelské vlastnosti. Ještě mám rád Rubimeg (nevím ale, je-li vůbec z Holovous). Selena výborně plodí, ale citlivost ke strupovitosti - hrůza. Ty ostatní novější buď nemám prověřené nebo neznám vůbec. Ale fandím jim čím dál víc, obzvlášť poté, co se ve Střížovicích orientují spíš na teplomilnou klientelu.
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Holovouské odrůdy jabloní.

27 Nov 2021, 14:58

V Holovousích byla vyšlechtěna odrůda Golida. Jedná se o odrůdu s úředním popisem. V publikaci Šlechtění ovoce v Holovousích od autora ing. Lubora Zeleného a kol. není uveden rodičovský pár. Odrůdu pěstuji jen pár let. Růst je středně silný. Plodnost je velmi vysoká. Plody jsou velké, vysoce oválného tvaru, skoro celočervené. Chuť je dobrá až velmi dobrá. U mne se jedná o ranně zimní odrůdu. Sklízím však ve druhé polovině října. Je určena spíše do teplejších podmínek. V publikaci se uvádí skladovatelnost v chladírně do května. V běžném sklepě je podstatně kratší. Odrůda je rezistentní ke strupovitosti genem Vf,/RVi 6/.
Čím mne zaujala: vysokou plodností, velikosti a atraktivnosti plodů, zdravotním stavem.
Prílohy
307a. Golida..JPG
307. Golida..JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Holovouské odrůdy jabloní.

27 Nov 2021, 16:40

přasličák napísal:
27 Nov 2021, 14:58
V Holovousích byla vyšlechtěna odrůda Golida. Jedná se o odrůdu s úředním popisem. V publikaci Šlechtění ovoce v Holovousích od autora ing. Lubora Zeleného a kol. není uveden rodičovský pár. Odrůdu pěstuji jen pár let. Růst je středně silný. Plodnost je velmi vysoká. Plody jsou velké, vysoce oválného tvaru, skoro celočervené. Chuť je dobrá až velmi dobrá. U mne se jedná o ranně zimní odrůdu. Sklízím však ve druhé polovině října. Je určena spíše do teplejších podmínek. V publikaci se uvádí skladovatelnost v chladírně do května. V běžném sklepě je podstatně kratší. Odrůda je rezistentní ke strupovitosti genem Vf,/RVi 6/.
Čím mne zaujala: vysokou plodností, velikosti a atraktivnosti plodů, zdravotním stavem.
Kupodivu, k rodičovským odrodám Golidy sa nedá dopátrať (teda aspoň mne sa to nedarí). Čiste špekulatívne - podľa mena - by mohlo ísť o kríženca GOLden Delicious x IDAred. Či je to naozaj tak, to neviem. V takom prípade by bolo otázkou, kde sa u Golidy nabral gén rezistencie Vf...
Na foto 2 sú Golidy dr.Vysloužila (prevzaté z 'totáčfóra') - takže Miloš možno k tejto odrode niečo podotkne. Na foto 3 je potomok Golidy - zaujímavá holovouská odroda Reluga (Golida x Topaz). IH

Screenshot_20211127-155200_Drive.jpg
Screenshot_20211127-161419_Chrome.jpg
Screenshot_20211127-155250_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Holovouské odrůdy jabloní.

27 Nov 2021, 23:21

Nic nového, co by přineslo do původu odrůdy víc světla, nevím. Vysoká plodnost a slabší růst je skutečností.
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Holovouské odrůdy jabloní.

28 Nov 2021, 08:11

O rodičovském páru Golidy jsem Ivane uvažoval totožně jako ty. Ing. Zelený mi mou spekulaci vyvrátil. Rodiče neznám. Poslední dobou velmi často při popisu odrůd šlechtitelé neuvedou rodičovský pár. Důvody mohou být ruzné. Použili hybridy, použili právně chráněné odrůdy, ke kterým nemají odrůdová práva, nepovažuji to za podstatné, ochrana proti konkurenci ....Publikace Šlechtění ovoce v Holovousích je pěkná, ale v některých údajích málo vypovídající. Kromně absence rodičovských párů mi vadí skladovatelnost, uváděna v chladírně. To pro drobné pěstitele je údaj k ničemu.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Holovouské odrůdy jabloní.

28 Nov 2021, 08:28

přasličák napísal:
28 Nov 2021, 08:11
O rodičovském páru Golidy jsem Ivane uvažoval totožně jako ty. Ing. Zelený mi mou spekulaci vyvrátil.
Áno, v prípade že Golida má gén Vf, tak kombinácia Golden x Idared je vylúčená, ten gén by nemala ako získať.
Škoda, že ing.Zelený iba "vyvrátil", ale "neprezradil" 😀. IH
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Holovouské odrůdy jabloní.

28 Nov 2021, 08:52

Zkusím zjistit.
rony
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Holovouské odrůdy jabloní.

28 Nov 2021, 11:10

Kromně absence rodičovských párů mi vadí skladovatelnost, uváděna v chladírně. To pro drobné pěstitele je údaj k ničemu.
Presne tak. Pre zahradkarov bez ULO skladov, je prave skladovatelnost jeden z klucovych parametrov odrody.
Ak pri danej odrode neuvedu skladovatelnost v klasickom sklade, tak si asi taku odrodu radsej nekupim, lebo nemam o nej dolezitu informaciu.
Takze si myslim, ze tymto si slachtitel u zahradkarov len sam pohorsi a znizi sancu predat stromcek.
Napísať odpoveď