podnoze/podpniky silnerastuce

rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

podnoze/podpniky silnerastuce

13 Nov 2021, 10:40

Chcem posadit jablone, kde ich nebudem zalievat, hnojit, v zatravnenom sade, len obcas kosenom. Je to sucha poloha, juzne Slovensko, rovina. Poda asi strednej az horsej kvality, ilovito/hlinita (neviem co prevlada).
Zelany tvar je STVRT-KMEN.
Uz sme sadili jablone v inej zahrade ale cca podobnych podmienkach na podnozi MM106, odrody Topaz, Rubinola, Admiral (ten na M7). Prekvapilo ma, ze rast je dost slaby, teda slabsi ako by som si zelal. Ich vek 4-7 rokov.
Preto rozmyslam ci nepouzit este silnejsie podnoze. Problem je pravdepodobne sucha poloha, slaba poda a slaba zalievka.
Viem zohnat jednoducho podnoze MM106 a A2.
Teda MM106 sa mi zda slaba (alebo budem len dlhsie cakat kym korene prerazia tvrdu podu?)
No neviem ci A2 nie je uz moc silna.
Na druhej strane ma povzbudilo, ze tu na fore citam, ze aj jablonovy guru I.Hlavaty/Vyslouzil pestuju silnejsie tvary. Dost ma to prekvapilo u IH, lebo ma velmi kvalitnu podu a on sa intenzivne stara o stromy (co u mna nepredpokladam, hlavne postreky/okopavanie/kosenie) - rez este urobim.
Teda otazka je ci MM106 alebo A2 (jednoducho zohnat) alebo sa snazit o podnoz silou medzi nimi.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

podnoze/podpniky silnerastuce

13 Nov 2021, 11:03

Chcem odrody Admiral, Rubinola, Topaz, Lucy.
Lucy si asi ziada viac A2 ako MM106.
Cital som, ze IH ma tiez Topaz na A2 a tusim bol spokojny.
Mne zatial (prve 2 roky) aj Admiral na M7 rastie slabo a to je v lepsej pode ako budu tie dalsie - (ina zahrada).
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

podnoze/podpniky silnerastuce

13 Nov 2021, 11:38

1. Nie som žiadny "guru" :D (jedného sme kedysi mali na ´starom´ totáčfóre, pamätníci si spomenú).
2. Topaz mám na A2 ako východisko z núdze - na slaborastúcich podpníkoch mi odchádzal na fytoftóru krčka.
3. Dávať Lucy na A2-ku by som si veľmi rozmyslel. Dôvod je ten, že Lucy má len stredne veľké, resp. až menšie plody, navyše pri preplodení ich ešte viac zdrobňuje.
Ak nebudete robiť dôkladnú prebierku, tak hrozí, že na A2-ke budú tie plody naozaj veľmi malé.
4. K Rubinole - je to skvelá odroda, ale na A2-ke v extenzívnom tvare a bez prebierky platí to isté ako pre Lucy - časom hrozí výrazné zdrobňovanie
plodov.

Ja považujem podpník MM106 za jeden z najlepších, pochopiteľne hodnotím to z pohľadu mojej lokality. Trebárs Jonagored na MM106 má veľmi veľkú korunu, podobne aj Golden Del. a Fuji. Z Jonagoredu som pred rokom obral 22 debničiek jabĺk, z Goldenu 14 a v tomto roku z Fuji 18. Ale to sú, samozrejme, úrody v mojej záhrade.

Môžete ešte uvažovať o podpníkoch MM111 a M25, ktoré sú intenzitou rastu medzi MM106 a A2. IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

podnoze/podpniky silnerastuce

13 Nov 2021, 15:43

Je mýtus si myslet, že když nechci zalévat, hnojit, plet, vylepšit půdu, že stačí použít bujnou podnož a vše je vyřešeno. K tomu, aby to tak fungovalo musíte použít nejen bujnou podnož, ale taky odpovídající odrůdu, která tuto extenzivní péči - nepéči zvládne. Nemusíme jít až ke Strýmce a Jeptišce (v podstatě nejedlé odrůdy), existují i chutná jablka - Blenheimská reneta, Matčino, Jadernička, Vilémovo a plno dalších. Topaz, Lucy, Rubinola, to jsou odrůdy, které se ani na bujnější podnoži bez pravidelného řezu, výživy, probírky neobejdou nebo jen za cenu zhoršení kvality ovoce.
Admirál by určitě stál za vyzkoušení, jeho problémy vycházejí spíš z nadbytku než nedostatku péče.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

podnoze/podpniky silnerastuce

13 Nov 2021, 22:15

vysloužil napísal:
13 Nov 2021, 15:43
Je mýtus si myslet, že když nechci zalévat, hnojit, plet, vylepšit půdu, že stačí použít bujnou podnož a vše je vyřešeno. K tomu, aby to tak fungovalo musíte použít nejen bujnou podnož, ale taky odpovídající odrůdu, která tuto extenzivní péči - nepéči zvládne.
Je to tak. Komplexne vzaté - stromy potrebujú pre svoje prosperovanie pôdu so živinami a minerálmi, vodu, vzduch a slnko na fotosyntézu. Málokedy sú všetky tieto komponenty prítomné v optimálnom stave. Niekde je chudobnejšia či ílovitá pôda, inde nedostatok zrážok, niekto má záhradu na severnom svahu, alebo sú stromy časť dňa v tieni. K tomu pristupujú aj rôzne choroby, na ktoré sú citlivejšie tie stromy, ktoré nejakým spôsobom trpia. V prípade, že niektorá z uvedených požiadaviek nie je optimálne splnená, je potrebné jej deficit (pokiaľ je to možné) čo najúčinnejšie kompenzovať. Príkladom je práve využitie bujnejších podpníkov v prípade nie optimálnych pôdnych podmienok. Spoľahnúť sa ale iba na to je málo, stromom pomôže vtedy aj vylepšenie pôdy (prihnojenie, kyprenie) či závlaha v prípade sucha. Dôležité je tiež správne tvarovanie a udržiavanie korún tak aby boli vzdušné (prehustené koruny = zvýšená vlhkosť = vyššia pravdepodobnosť chorôb). Veľký význam má aj správny výber odrôd (nielen podpníka) - niektoré sa do 'extenzívnych' podmienok hodia viac, niektoré menej a niektoré vôbec.
Povedané jednou vetou: starostlivosť o stromy by mala byť komplexná. Výber správneho podpníka je síce dôležitý, ale zďaleka to neznamená, že tým je všetko vyriešené. IH
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

podnoze/podpniky silnerastuce

14 Nov 2021, 00:15

Dakujem za rady.
Ano rozumiem a suhlasim, ze podpnik pre celkovy uspech nestaci.
Aj to ze zalezi aj na konkretnych odrodach ako zvladaju extenzivne pestovanie.
Podobne ako je to aj s ovocnymi druhmi:
Orech, Gastan, ceresna, marhula zvladaju bujne podnoze a extenzivny sposob velmi dobre, napr. aj tym, ze nevyzaduju rez pre dosiahnutie kvalitnej urody.
Ale naopak broskyna, vinic/reva bez rezu sa rychlo vyrodia, stratia kvalitu, teda si tu starostlivost vyzaduju.
Taktiez vidim ze susedove jablone semenace (Jonathan, GoldenD) bez rezu a starostlivosti mavaju aj pocetne bohate urody, ale drobne a nekvalitne plody, ktore ani neoberaju.
Ja sa urcite budem viac venovat stromom, urcite budem robit pravidelny rez a teda aj prebierku plodov. Takisto postreky proti hmyzu - vidim, ze bez toho to tu nejde.

Silnejsou podnozou chcem docielit silnejsi rast v podmienkach slabej vyzivy a nedostatku vody. ... aby mali stromy silnejsie prirastky a aby som vobec mal co rezat.

p. Vyslouzil - predpokladam, ze vy pouzivate podnoz A2/semenac z rovnakych dovodov.
Je to tak?
Viem, ze mate aj stare 'bezudrzbove' odrody, ale aj nove - narocnejsie. Predpokladam, ze hlavnym rozdielom v staroslivosti k nim, je potreba rezu/prebierky plodov pre tie narocnejsie odrody. Alebo su aj dalsie rozdiely? Hnojite a zalievate pravidelne aj jablone na A2? Cakal by som hnojenie len pri vysadbe a zalievanie v prvych par rokoch.

p. Hlavaty, na obrazkoch vasej intenzivnej zahrady (asi pri dome) som videl vela silnych jabloni. Z akeho dovodu ich mate? Vidite tam vyznamne vyhody? Nie su to len historicke dovody / zdedene stromy?
Tiez by ma zaujimalo, ci ste v tom Vasom extenzivnejsom sade (adoptovanom) pouzivali silnejsie podnoze ako pri dome pri rovnakych odrodach? Napr. ci tam mate tiez Rubinolu, Topaz, Lucy? Alebo ste tam volili ine odrody prave kvoli extenzivnejsiemu charakteru?

Mne sa zatial javi lepsie radsej tam dat silnejsiu podnoz a robit rez/prebierky ako tam dat slabsiu podnoz a riesit problem slabeho rastu/urody.
Najvetsie riziko silnej podnoze vidim, ak by dosiahli korene spodnu vodu a potom by celklovy rast mohol byt odrazu neudrzatelne silny
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

podnoze/podpniky silnerastuce

14 Nov 2021, 00:34

Napr. v spominanej zahrade kde mame 4-10rokov jablone na MM106 a slabo rastu - hoci zatial mali len slabu urody (kvoli cervivosti plodov - bez posteku)
tak susedom, co jablone dobre rastu/rodia - oni to maju este jablone zo socializmu - cca z roku 1980. A nevedia na akej podnozi. Neviem ci vtedy niekto podnoze riesil a ci aj boli na vyber. Pamatate si niekto ako to v tych casoch bolo?
Tito susedia drzia jablone ako stvrtkmen a vyska je cca do 3.5m
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

podnoze/podpniky silnerastuce

14 Nov 2021, 08:26

rony napísal:
14 Nov 2021, 00:15
p. Hlavaty, na obrazkoch vasej intenzivnej zahrady (asi pri dome) som videl vela silnych jabloni. Z akeho dovodu ich mate? Vidite tam vyznamne vyhody? Nie su to len historicke dovody / zdedené stromy / ?
Tiez by ma zaujimalo, ci ste v tom Vasom extenzivnejsom sade (adoptovanom) pouzivali silnejsie podnoze ako pri dome pri rovnakych odrodach? Napr. ci tam mate tiez Rubinolu, Topaz, Lucy? Alebo ste tam volili ine odrody prave kvoli extenzivnejsiemu charakteru?
1. V mojej záhrade mám niekoľko starších štvrťkmeňov, ktoré dosahujú výšku 4-6 metrov, sú na podpníkoch MM106, MM111 a A2. Nie sú 'zdedené', všetky stromy som sadil ja. Rokmi jednoducho takto narástli. Výhodou je vysoká rodivosť (úrody bežne 14 - 22 debničiek z jedného stromu). Nevýhodou je sťažený rez, prebierka a oberanie. Časom plánujem prejsť na stromy s max.výškou do 3-4 metrov.
2. V 'adoptívnej' záhrade je snaha mať vyššie tvary stromov, minimálne štvrťkmene, takže preferujeme silnejšie podpníky (MM106, MM111, M25 a A2). Je to ale aj o kompromise, nie vždy sú také výpestky k dispozícii, takže je tam zopár stromkov aj na M9, M26 a M7. Hrušky sú takmer bez výnimky na semenáčoch. Áno, sú tam aj také odrody ako Rubinola, Topaz, Admiral, Honeycrisp, Dark Idol, Granny Smith, Angold, Šampion, Lipno, Jonagored, Bohemia, Desert, Spartan, Connel Red, Elstar, Rajka, Fuji, Meteor, Blaník, Idared, Sirius, ale aj Gravštýnske. Tá 'poloextenzívna' starostlivosť znamená, že pod stromami je kvetná lúka (nie bezplevelný úhor), zavlažovanie je menej intenzívne (len v čase núdze) a postreky sú minimalizované. Stromy ale sú rezané, aj keď menej detailne než u mňa doma. IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

podnoze/podpniky silnerastuce

14 Nov 2021, 09:12

Silnejsou podnozou chcem docielit silnejsi rast v podmienkach slabej vyzivy a nedostatku vody. ... aby mali stromy silnejsie prirastky a aby som vobec mal co rezat.

p. Vyslouzil - predpokladam, ze vy pouzivate podnoz A2/semenac z rovnakych dovodov.
Je to tak?
Viem, ze mate aj stare 'bezudrzbove' odrody, ale aj nove - narocnejsie. Predpokladam, ze hlavnym rozdielom v staroslivosti k nim, je potreba rezu/prebierky plodov pre tie narocnejsie odrody. Alebo su aj dalsie rozdiely? Hnojite a zalievate pravidelne aj jablone na A2? Cakal by som hnojenie len pri vysadbe a zalievanie v prvych par rokoch.

Důvodů, proč používám bujné podnože je víc.
1. Zahrada je v místě, kde i v minulosti byla zahrada. Před 45 lety byla plná vysoko a polokmenů, které jsem postupně vykopával a nahrazoval (což v podstatě dělám dosud).
2. Půda v zahradě je nejen vyčerpaná, ale i strukturou nepříliš kvalitní - těžká jílovice.
3. Zahrada je kompletně zatravněná, bezplevelný úhor udržuju (nepříliš důsledně) jen 2-3 roky po výsadbě. Slabé podnože by drnu nedokázaly konkurovat.
4. Zahrada slouží i k hraní dětem a relaxaci dospělým, což by na bezplevelném úhoru pod štíhlými vřeteny šlo stěží.
5. Prvotní důvod k použití semenáčů byl pragmatický. Stromky v 70. a 80. letech nebyly k sehnání, pokud ano, tak pestrost nabídky nulová a taky jsem na ně neměl dost peněz.

Se zálivkou a hnojením to mám opačně než byste čekal. Při výsadbě nehnojím, pouze sázím do vylepšené půdy kompostem. Zalévám při výsadbě a v prvním roce, a to jen při dlouhodobém suchu. Hnojím naopak prakticky každoročně: hnůj, kompost, slepičince a hnojivá zálivka do hadic zavrtaných u paty stromu.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

podnoze/podpniky silnerastuce

14 Nov 2021, 11:03

rony napísal:
14 Nov 2021, 00:15
Najväčšie riziko silnej podnože vidím, ak by dosiahli korene spodnú vodu a potom by celkový rast mohol byť odrazu neudržatelne silný.
Práve naopak. Platí tu porekadlo "všetkého veľa škodí". Trvalé premokrenie pôdy v okolí koreňov (aké býva pri vysokej hladine spodnej vody) stromom škodí. Korene okrem živín a vody potrebujú do určitej miery aj vzduch, preto sa im nedarí v ťažkej ílovitej pôde a to isté platí pre zamokrenú pôdu. Najmä čerešne a marhule to vyslovene neznášajú a často 'reagujú' odumretím ("porážkou") v dôsledku koreňovej asfyxie. Jadroviny sú na premokrenie odolnejšie, ale tiež im to neprospieva. Takže reakciou na vysokú hladinu spodnej vody nebude bujný rast, ale naopak - jeho retardácia. IH
Napísať odpoveď