podnoze/podpniky silnerastuce

andrejZA
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

podnoze/podpniky silnerastuce

21 Mar 2022, 23:03

Teraz som si všimol, že až na jednu fotku mi všetky ostatné nezobralo, asi skúsim napísať adminovi, možno sa s tým niečo bude dať urobiť...
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

podnoze/podpniky silnerastuce

23 Mar 2022, 18:28

Měl jsem v minulosti Andreji stejný problém. Fotografie, které byly na šířku, ty šly odeslat, ty, co byly na výšku nešly. Byla překročena výška , nastavená administrátorem. Protože práce s PC není zrovna má silná stránka, požádal jsem syna o radu. Nainstaloval mi aplikaci Irfan View. Fotografie na výšku přes tuto aplikaci " zkomprimuji " a lze je pak odesílat. Prosím o schovívavost za případné neodborné termíny.
Peb
Príspevky: 1937
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

podnoze/podpniky silnerastuce

25 Mar 2022, 21:13

Máte niekto golden delicius na A2 ?.nezdrobnuje veľmi plody ? Ďakujem
BB kraj 465 mnm
andrejZA
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

podnoze/podpniky silnerastuce

27 Mar 2022, 20:36

přasličák napísal:
23 Mar 2022, 18:28
Měl jsem v minulosti Andreji stejný problém. Fotografie, které byly na šířku, ty šly odeslat, ty, co byly na výšku nešly. Byla překročena výška , nastavená administrátorem. Protože práce s PC není zrovna má silná stránka, požádal jsem syna o radu. Nainstaloval mi aplikaci Irfan View. Fotografie na výšku přes tuto aplikaci " zkomprimuji " a lze je pak odesílat. Prosím o schovívavost za případné neodborné termíny.

Dakujem, pán Přasličák. Konečne sa mi podarilo nájsť času, aby som sa s tým trochu pobavil. Keby som si to uvedomil hneď, mohol som fotiť na šírku, no čaro chvíle pominulo a korienky sú už dávno zasypané v zemi :) takže som tie fotky, otočené na výšku, už len zmenšil a hodil do stroja tak ako sú.

V podstate som chcel len zdokumentovať stav koreňov po tom, ako boli asi rok a pol čas nahrúžené v zemi - pre názornosť, ak by tento postup chcel niekto vyskúšať. Na jednom obrázku vidno časť pôvodnej vetvy, ktorú som potápal. Môj predpoklad bol, že jablone vytvoria dostatočne silnú koreňovú sústavu, ktorá bude stačiť na to, aby sa stromčeky v pohode ujali pri následnom jarnom presádzaní. Za mňa môžem povedať, že experiment považujem za úspešný, keby som mal viac miesta v záhrade, tak by som si takto vyrobil oveľa viac stromčekov.

Ešte niečo namiesto popisu: Fotky sú z dvoch jabloniek, keďže bolo ostré slnko, tak pre lepšiu viditeľnosť som jeden radšej odfotil v prítmí šopky. Je tam jeden záber stromčeka (neviem, ako mi to Jáchym zoradí) z pôvodného stanovišťa, potom detail na koreň po odkopaní časti zeminy, stromček vo výsadbovej jame aj detail po zastrihnutí - po zasadení.


Edit: takže detail vrchnej časti stromka po zastrihnutí mi už nezobralo, ale ten nie je dôležitý. Ako som čakal, poradie fotiek sa pri nahrávaní pomiešalo, asi však pre nikoho nebude problém zistiť, ktorá je ktorá.
Prílohy
IMG_20220321_161635481z.jpg
IMG_20220321_161245770.jpg
IMG_20220321_161423763.jpg
IMG_20220321_154523427z.jpg
charles91
Príspevky: 581
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

podnoze/podpniky silnerastuce

11 Sep 2022, 14:12

Plánujem semenáče vypestovať z jaderničky, ale nedávno som našiel zopár semenáčov pod Boskoopským, tak uvažujem, či použijem tie a ušetrím tak čas.

Viem, že na veľkosť a rast stromu ma aj odroda, lokalita, pôdá.... avšak predsa, v teoretickej úrovni, je možné predpokladať, že rast bude silnejší ako na ostatných semenných podnožiach ?
Može byť vplyv druhej odrody, ktorá opelila presahujúci vplyv materskej odrody ?
Predsa len Booskopské je obrovský strom, oveľa väčší ako ostatné odrody na semenáčoch.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

podnoze/podpniky silnerastuce

12 Sep 2022, 18:19

charles91 napísal:
11 Sep 2022, 14:12
Plánujem semenáče vypestovať z jaderničky, ale nedávno som našiel zopár semenáčov pod Boskoopským, tak uvažujem, či použijem tie a ušetrím tak čas.

Viem, že na veľkosť a rast stromu ma aj odroda, lokalita, pôdá.... avšak predsa, v teoretickej úrovni, je možné predpokladať, že rast bude silnejší ako na ostatných semenných podnožiach ?
Može byť vplyv druhej odrody, ktorá opelila presahujúci vplyv materskej odrody ?
Predsa len Booskopské je obrovský strom, oveľa väčší ako ostatné odrody na semenáčoch.
1. Podle vzrůstnosti odrůdy, z níž bereme semena, nelze přesně usuzovat na bujnost semenáčku. Růstová potence odrůdy je dána m.j. i tím, zda jde o di- či triploid (což je právě případ Boskoopského). To u potomstva nelze předvídat.
2. Jaderničky se používají na podnože taky proto, že potomstvo vysetých jader je relativně uniformní. Dokonce i plody takových semenáčků se od mateřské odrůdy liší jen málo.
3. Opylující odrůda vliv na semenáček nepochybně má. Jde v podstatě o křížence mateřské a opylující odrůdy. Malou výjimkou jsou právě výše zmíněné jaderničky. Čím je to dáno, nevím. Diskutuje se o mimojaderné dědičnosti, kde některé vlastnosti nejsou kódovány v genomu jádra, nýbrž třeba v mitochondriální DNA (ta se dědí čistě po matce).
charles91
Príspevky: 581
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

podnoze/podpniky silnerastuce

12 Sep 2022, 23:43

vysloužil napísal:
12 Sep 2022, 18:19

1. Podle vzrůstnosti odrůdy, z níž bereme semena, nelze přesně usuzovat na bujnost semenáčku. Růstová potence odrůdy je dána m.j. i tím, zda jde o di- či triploid (což je právě případ Boskoopského). To u potomstva nelze předvídat.
2. Jaderničky se používají na podnože taky proto, že potomstvo vysetých jader je relativně uniformní. Dokonce i plody takových semenáčků se od mateřské odrůdy liší jen málo.
3. Opylující odrůda vliv na semenáček nepochybně má. Jde v podstatě o křížence mateřské a opylující odrůdy. Malou výjimkou jsou právě výše zmíněné jaderničky. Čím je to dáno, nevím. Diskutuje se o mimojaderné dědičnosti, kde některé vlastnosti nejsou kódovány v genomu jádra, nýbrž třeba v mitochondriální DNA (ta se dědí čistě po matce).
Takže pri Booskopskom je riziko, že podpník bude triploid, a bude mať oveľa silnejší rast ako iné semenáče.
Predsa vysejem tu jaderničku.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

podnoze/podpniky silnerastuce

13 Sep 2022, 08:55

charles91 napísal:
12 Sep 2022, 23:43
vysloužil napísal:
12 Sep 2022, 18:19

1. Podle vzrůstnosti odrůdy, z níž bereme semena, nelze přesně usuzovat na bujnost semenáčku. Růstová potence odrůdy je dána m.j. i tím, zda jde o di- či triploid (což je právě případ Boskoopského). To u potomstva nelze předvídat.
2. Jaderničky se používají na podnože taky proto, že potomstvo vysetých jader je relativně uniformní. Dokonce i plody takových semenáčků se od mateřské odrůdy liší jen málo.
3. Opylující odrůda vliv na semenáček nepochybně má. Jde v podstatě o křížence mateřské a opylující odrůdy. Malou výjimkou jsou právě výše zmíněné jaderničky. Čím je to dáno, nevím. Diskutuje se o mimojaderné dědičnosti, kde některé vlastnosti nejsou kódovány v genomu jádra, nýbrž třeba v mitochondriální DNA (ta se dědí čistě po matce).
Takže pri Booskopskom je riziko, že podpník bude triploid, a bude mať oveľa silnejší rast ako iné semenáče.
Predsa vysejem tu jaderničku.
Jakým mechanizmem z gamet vznikají polyploidní potomci, to přesně nevím. Jaderničky budou lepší.
rony
Príspevky: 530
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

podnoze/podpniky silnerastuce

26 Sep 2022, 14:56

na akych stredne az silne rastucich podnoziach sa bezne predavali jablone okolo roku cca 1980? (1975-1985) . V jednej zahrade u znamych na navazanej velmi tvrdej ilovitej pode - byvale smetisko im slabo rastu jablone na podnoziach MM106. Susedia maju stare jablone, ktore rastu dobre, ale oni nevedia na akej boli podnozi - ale su kupovane z obchodu. Rozmyslam ci tam ozaj treba volit az take silne rastuce podnoze ako A2 ... ale aj sa toho bojim, lebo je to predsa len rovina 140mnm - juzne Slovensko, kde by nemala byt hlboko spodna voda.
Keby som vedal na akej podnozi sa dari susedovym jabloniam, lahsie by sa rozhodovalo.
V tom sociku vyber asi nebol taky roznorody ako dnes, kupovalo sa to co bolo v obchode a nespekulovalo sa ci take ci onake....
Urcite to nemoze byt na M9.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

podnoze/podpniky silnerastuce

26 Sep 2022, 17:56

rony napísal:
26 Sep 2022, 14:56
na akych stredne az silne rastucich podnoziach sa bezne predavali jablone okolo roku cca 1980? (1975-1985) . V jednej zahrade u znamych na navazanej velmi tvrdej ilovitej pode - byvale smetisko im slabo rastu jablone na podnoziach MM106. Susedia maju stare jablone, ktore rastu dobre, ale oni nevedia na akej boli podnozi - ale su kupovane z obchodu. Rozmyslam ci tam ozaj treba volit az take silne rastuce podnoze ako A2 ... ale aj sa toho bojim, lebo je to predsa len rovina 140mnm - juzne Slovensko, kde by nemala byt hlboko spodna voda.
Keby som vedal na akej podnozi sa dari susedovym jabloniam, lahsie by sa rozhodovalo.
V tom sociku vyber asi nebol taky roznorody ako dnes, kupovalo sa to co bolo v obchode a nespekulovalo sa ci take ci onake....
Urcite to nemoze byt na M9.
Nevím, jestli kolem roku 1980 existovala podnož MM 106, ale já jsem tehdy žádný stromek na ní neviděl. Koupil jsem v té době stromky na M2, M11 a taky A2. Starý zahradník ve vedlejší vsi si množil slaběrostoucí M9, M4 a pro vyšší tvary pláňky. Ale myslel tím asi semenáče.
Napísať odpoveď