podnoze/podpniky silnerastuce

peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

podnoze/podpniky silnerastuce

28 Nov 2021, 22:16

Mam podnoze jablonove semenace, nejake su uz v zemi, ale este ich musim aj podosadzat. Chcem sa opytat, teraz ich vysadim tak ako su, a na jar zrezem vo vyske kde chcem a potom zastepim? Alebo je lepsie to uz teraz ciastocne zrezat s rezervou cca 20cm nad predpokladanym miestom stepenia a potom na jar uz v pozadovanej vyske?

Ake by ste mi odporucili odrody do nich nastepit? . Islo by o take poloextenzivne pestovanie, rez by som robil ale prebierku nie. Semenac pouzivam z dovodu nie moc vhodnych podnych podmienok. Lokalita Bratislava, jedna sa juzny svah, taka pieskova zem a potom skala. Samozrejme kym stromy nepodrastu tak planujem aj zalievat potom to uz necham na nich. Planujem dat Admiral (aj 2x :-), Topaz, Rozelu, Blanik, Pinova, rozmyslal som aj nad Lunou (ale ta zevraj zdrobnuje tak neviem), mam na vyber este aj Heliodor, Rubinolu. Ak su vhodne aj nejake starsie odrody do mojej polohy tak aj z tych by som bol rad ak by ste poradili. Mam asi desat podpnikov.
Vdaka
Peter
Prílohy
semenac jablon.jpg
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

podnoze/podpniky silnerastuce

29 Nov 2021, 13:14

Heliodor moc vychvalovany co do chuti nie je, skor by som zo zltoplodych volil Sirius, Orion, ci Opal, ktore su podobne goldenovske... U mna Sirius len kratsie drzi na sklade, ale inak velmi chutne, velke jablko - rezistent.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

podnoze/podpniky silnerastuce

29 Nov 2021, 14:34

Co mi v dotazu chybí je zmínka, jak velké stromy chce zadavatel pěstovat a kolik má pro ně místa. Konečnou velikost stromu definují nejen podnož, ale taky - a výrazně - půdní a klimatické podmínky. Bratislava - to jsou ve srovnání s mojí polohou hotové subtropy. Nebudou-li stromky trpět nedostatkem vody, pak nevím, jestli jsou semenné podnože dobrou volbou. Což o Topaz, Rozelu a Pinovu, ty se ještě dají jakž tak ukočírovat, ale Admirál, Blaník, Luna, Helidor, Rubinola budou mít našlápnuto na vysokokmen. O většině starých odrůd nemluvě.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

podnoze/podpniky silnerastuce

29 Nov 2021, 16:27

Já nemám moc dobré zkušenosti s roubováním čerstvě přesazených podnoží na jaře. Podnož by měla být již dobře zakořeněná, což není. Spíše bych zvolil naroubování podnoží v ruce v lednu. Roubovance uložit do kbelíku se substrátem do sklepa. Tam je tepleji a podnože s roubem trochu srostou. Na jaře bych to potom vysadil ven. Podnože nýní vytáhněte z půdy. Trochu zastřihněte kořeny. Odstraňte trny a větévky na podnoži / to se mělo udělat v létě / a zakraťte o něco výše, než bude místo roubování. Řezné rány ošetřete. V lednu naroubujte anglickou kopulací. Ideální je, aby naproti řezné rány roubu se na podnoži nacházel pupen. / Na roubu je to to samé/.Tam se při srůstání nejvíce tvoří hojivá pletiva.Pokud budete chtít roubovat níže, pupeny tam nemáte,/ pouze spící/, jen řezné rány po odstraněnbí trnů, vyberte pak místo kopulačního řezu tak, aby řez na podnoži neprocházel řeznou ranou. Aby v místě budoucího srůstu byla neporušená kůra s kambiem. Řezná rána na podnoži se bude nacházet naproti roubu.
K volbě odrůd. V Bratislavě můžete vysazovat lecos. Pokud nebudete provádět probírky a vadí vám menší velikost plodů, asi bych nezvolil Opál, Heliodor, Pinovu. U Rozely a Admirálu upozorňuji na častý problém s pihovitosti. Jsou to však chuťovky. Doporučení Libora Orion a Sirius jsou dobrá volba. Ze zimních bych doporučil i tolerantní Angold. Pokud nechcete pouze zimní, zkusil bych Mivibe, State Fire, Lotos, Alegro. Vše s rezistenci nebo vyšší odolnosti ke strupovitosti. Tato choroba by však v podmínkách Bratislavy snad neměla být tak velký problém.
Neregistrovaný

IP:  11.241

podnoze/podpniky silnerastuce

29 Nov 2021, 16:45

Aj mne sa stalo, že na jeseň presadené podpníky na jar vrúbeľ proste odmietli. Ostatné nepresádzané a štepené tými istými vrúbľami 100 % ujatosť.
Zimné štepenie v ruke je dobrá alternatíva. Robia to aj veľké škôlky. Len treba na to pivnicu.
peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

podnoze/podpniky silnerastuce

29 Nov 2021, 21:08

vysloužil napísal:
29 Nov 2021, 14:34
Co mi v dotazu chybí je zmínka, jak velké stromy chce zadavatel pěstovat a kolik má pro ně místa. Konečnou velikost stromu definují nejen podnož, ale taky - a výrazně - půdní a klimatické podmínky. Bratislava - to jsou ve srovnání s mojí polohou hotové subtropy. Nebudou-li stromky trpět nedostatkem vody, pak nevím, jestli jsou semenné podnože dobrou volbou. Což o Topaz, Rozelu a Pinovu, ty se ještě dají jakž tak ukočírovat, ale Admirál, Blaník, Luna, Helidor, Rubinola budou mít našlápnuto na vysokokmen. O většině starých odrůd nemluvě.
Ako som spominal tie podne podmienky nie su nic moc - Aka taka biedna poda je tak cca 35cm potom uz zacina zmes kamenov a skala. miesta mam dost je to na konci zahrady na kopci. Nepredpokladam ze narastu velke stromy (je tam jedna jablon stara - a ma max cca tak do 3m) a ak hej tak mi to vobec nebude vadit :-). Prave kvoli problemom s vodou (neviem to tam hore moc zavlazovat) a teplotam v lete, tak preferujem bujne podpniky s bujnejsou odrodou.
peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

podnoze/podpniky silnerastuce

29 Nov 2021, 21:19

přasličák napísal:
29 Nov 2021, 16:27
Já nemám moc dobré zkušenosti s roubováním čerstvě přesazených podnoží na jaře. Podnož by měla být již dobře zakořeněná, což není. Spíše bych zvolil naroubování podnoží v ruce v lednu. Roubovance uložit do kbelíku se substrátem do sklepa. Tam je tepleji a podnože s roubem trochu srostou. Na jaře bych to potom vysadil ven. Podnože nýní vytáhněte z půdy. Trochu zastřihněte kořeny. Odstraňte trny a větévky na podnoži / to se mělo udělat v létě / a zakraťte o něco výše, než bude místo roubování. Řezné rány ošetřete. V lednu naroubujte anglickou kopulací. Ideální je, aby naproti řezné rány roubu se na podnoži nacházel pupen. / Na roubu je to to samé/.Tam se při srůstání nejvíce tvoří hojivá pletiva.Pokud budete chtít roubovat níže, pupeny tam nemáte,/ pouze spící/, jen řezné rány po odstraněnbí trnů, vyberte pak místo kopulačního řezu tak, aby řez na podnoži neprocházel řeznou ranou. Aby v místě budoucího srůstu byla neporušená kůra s kambiem. Řezná rána na podnoži se bude nacházet naproti roubu.
K volbě odrůd. V Bratislavě můžete vysazovat lecos. Pokud nebudete provádět probírky a vadí vám menší velikost plodů, asi bych nezvolil Opál, Heliodor, Pinovu. U Rozely a Admirálu upozorňuji na častý problém s pihovitosti. Jsou to však chuťovky. Doporučení Libora Orion a Sirius jsou dobrá volba. Ze zimních bych doporučil i tolerantní Angold. Pokud nechcete pouze zimní, zkusil bych Mivibe, State Fire, Lotos, Alegro. Vše s rezistenci nebo vyšší odolnosti ke strupovitosti. Tato choroba by však v podmínkách Bratislavy snad neměla být tak velký problém.
Dakujem velmi pekne za podnetne rady. A to som dnes vsetko posadil s pocitom dobre vykonanej prace. No nieco povytahujem a zalozim do vodovodnej sachty a skusim na jar navrublovat. Som si myslel ze ked to teraz posadim tak sa trosku ta podnoz zakoreni a lepsie sa mi na jar chyti vrubel. Niektore skusim navrublovat zakorenene a a niekto v ruke co budu zalozene a uvidim, bude to taky mensi pokus. Ako sa poznam prebierku nebudem stihat, preto som chcel odrody co velmi nezdrobnuju plody. Som rad ak postiham broskyne pretriedit, preto to chcem tak trosku extenzivne. Rozelu a Admiral to viem ze maju problem s pehovitostou, ale vzhladom na nie prilis dobru podu to risknem :-) . Tu pinovu som si vybral lebo som ju videl v ponukat aj na A2, tak som myslel ze jej to nevadi. Angol vyskusam a skusim zohnat aj tie vase druhe doporucene. Som mal este v merku aj Rajku ale co som niekde zachytil tak ta tiez zevraj zdrobnuje.
Vdaka
Peter
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

podnoze/podpniky silnerastuce

29 Nov 2021, 22:30

Žádná z moderních odrůd není vyšlechtěna s cílem pěstovat ji v extenzivních podmínkách. Některé z nich, zejména triploidní odrůdy s většími plody a bez sklonu k přeplození by nám mohly nedostatek péče částečně odpustit (Admirál Orion, Sirius, aj.). Ovšem ne v takové míře, jako ty staré - Kardinál, Blenheimská, Matčino, Grávštýn, Vilémovo, Jadernička, aj. Tyto lze pěstovat jen s minimální účastí ovocnáře.
IgorML

IP:  239.21

podnoze/podpniky silnerastuce

30 Nov 2021, 01:05

Ako by ste prosím vyhodnotili Vandu na semenáči? Nehodí/Hodí sa? Mám momentálne k dispozícii 4 semenáče vypestované zo semien jaderničky. Na budúci rok v lete budú vhodné na očkovanie. Záhradu mám v mrazovej kotline, kde mi pravidelne jablone mrznú v kvete. Tiež ílovitejšia, nekvalitná pôda. Rád by som očkoval na semenáče nejakú odolnejšie jabloň - neskoršie kvitnúcu, alebo aspoň postupne kvitnúcu, aby aspoň čiastočne unikala mrazom. Uvažujem na Angoldom a Vandou, možno aj Admirálom, ale mám pochybnosti. Angold už mám v záhrade na M26 a rastie ako 3-ročný dosť bujne, zatiaľ nerodí, prírastky má cca 0,5 m, výška odhadom teraz asi 2,5 m. Obávam sa, že na semenáči to bude fakt veľký strom. Ale som asi aj ochotný to risknúť - kvety má vraj veľmi odolné voči mrazu a netrpí pehovitosťou, tak je to môj kandidát č.1. Vandu mám na MM-106, už starší, zdedený strom a koruna mi pripadá vcelku kompaktná a plody dosť veľké, strom je dosť nízky, 3-3,5 m? Jablko mi chutí. Z toho usudzujem, že možno by jej semenáč pomohol? V kvete mi síce mrzne, ale raz sa už stalo, že mrazom čiastočne vďaka dlhšiemu kvitnutiu unikla, kým ostatné odrody (napr. Topaz, Rubinola) zmrzli, tak nad ňou tiež uvažujem. Vanda - Kandidát č. 2. Admirál mám na MM-106, v tomto roku sa rozbehol a prírastky má tak 1m dlhé, ešte nerodí. Mám obavy čo vytvorí na semenáči, ale môže trpieť pehovitosťou, tak neviem, je to tak 50:50, dosť risk. K dispozícii mám ešte Topaz, Rubinolu, Blaník, Merkúr. Topaz aj Rubinola mi spoľahlivo mrznú v kvete každoročne - takže asi nie, aj keď zdedený Topaz na MM-106 má u mňa veľmi malú korunu a je to nízky strom. Merkúr je jesenný a obávam sa, že bude tiež mrznúť, zatiaľ mi iba životí na zlom mieste na M26. Blaník mám na M9, tiež mi ešte nerodí, takže neviem či mrzne v kvete, ale v tomto vlákne sa na semenáči neodporúča a aj u mňa rastie bujnejšie - ale vraj to časom ustane. Rád by som mal úrodu jabĺk pravidelnejšie ako raz za 3 roky, bude Angold a Vanda na semenáči tá lepšia voľba do mrazovej kotliny? Akú odrodu, by som podľa Vás ešte mohol skúsiť? Ďakujem za tipy. Igor
IgorML

IP:  239.21

podnoze/podpniky silnerastuce

30 Nov 2021, 01:18

Jeden čas som zvažoval aj odrodu Melrose, ale potom som ju kvôli niečomu vylúčil... už neviem kvôli čomu. Možno kvôli mojej chladnejšej polohe?!? Melrose na semenáči v chladnejšej polohe, má zmysel? Ďakujem za prípadné rady. Igor
Napísať odpoveď