podnoze/podpniky silnerastuce

rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

podnoze/podpniky silnerastuce

14 Nov 2021, 11:41

Ano viem o probleme vysokej spodnej vody pre stromy.
Otazka hlavne je aka hlbka spodnej vody je pre dany podpnik problem.
Mal som pocit ze hladina cca 2.5m by nemala byt problem pre ziadne stromy, lebo asi rozhoduje aka hrubka pody je nezamokrena - aby korene mali dostatok priestoru mimo vody.
Ja som to myslel skor tak, ze aj na mieste kde nie je vysoka hladina spodnej vody, povedzme v 3m - strom povedzme rastie udrzatelne, ale ked korene dosiahnu tu spodnu vodu v 3m, tak sa nahle rast zosilni a bude problem ho udrzat na uzde.
Toto asi nehrozi vo svahu, ale na rovine (alebo v doline) to je dost realne.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

podnoze/podpniky silnerastuce

14 Nov 2021, 11:53

Pani Hlavatý/Vysloužil dakujem za velmi cenne rady. Urcite pomozu mne aj dalsim citatelom.
Tie zasady co popisujete su velmi logicke.
Tiez by som dal slabsie podnoze napr. v zahrade pri bydlisku, kde sa da lahsie o ne starat a silnejsie vo vzdialenom sade/zahrade kde aj ta staroslivost bude menej intenzivna.
Presne aj u mna to asi skonci tym, co je realne zohnat, lebo podnoze M25, MM111 su len zriedka dostupne a nepoznam kde by sa dali zakupit len samotne tieto podnoze.
Teda realne to asi bude volba medzi MM106 a A2 - kvoli ich dostupnosti.
V svahu podobne ako u MV vyzera vhodnejsia A2, na rovine uz je to viac otazne keby bola M25/MM111 tak by som volil asi to, ale ked nebude .... hmmm.
Tam zrejme by som siel logikou: rovina pri bydlisku MM106, v extenzivnejsom sade niekde dalej asi tu A2.
Urcite chcem vyskusat v suchom svahu Admirala na A2 - tip od pana Vysloužila.
Jitka
Príspevky: 1107
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

podnoze/podpniky silnerastuce

15 Nov 2021, 19:48

Rodiče stromky v 80.letech kupovali, takže čtvrtkmeny i polokmeny byly na typových podnožích, jen odrůdy vůbec neodpovídaly tvrzením při prodeji. V podstatě: Co chcete? Tak to mám tady. Nakonec to nebylo tak zlé, místo řady Spartana byly asi čtyři různé odrůdy.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

podnoze/podpniky silnerastuce

15 Nov 2021, 20:12

S ponukou silnejsich podpnikov pre moje vybrane odrody je to este horsie ako som myslel.
Budem nuteny ockovat.
Samotne podpniky MM106/A2 sa horko tazko daju zohnat. Ale M25, MM111 som nenasiel nikde.
Aspon hrusky na silnej podnozi sa daju zohnat (asi preto, ze v ponuke su cca len 2 typy podnozi - dula a planka)
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

podnoze/podpniky silnerastuce

15 Nov 2021, 20:47

Ahoj Rony, ja som sa tento problém pokúsil riešiť vegetatívnym namnožením podpníka (jablone) zo starého koreňa. Zo susedného, zanedbaného pozemku, plného dožívajúcich ovocných stromov, mi cez plot prerastali šľahúne starej jablone (v podstate z pňa, pôvodný strom bol vyrúbaný). Určite išlo o podnož A2 (silnorastúci podpník), predošlé generácie ani iné nesadili. Tri takéto jednoročné biče som si cez pletivo pretiahol k sebe a zaplavil do pôdy ako sa to robí s ríbezľami. To bolo minulú jar, za rok sa pekne rozrástli a túto jar som ich zaštepil. Ak sa mi podarí ešte túto jeseň, ak nie, tak na jar ich chcem presadiť na trvalé stanovište. Viem, že u kôstkovín tento postup veľmi nefunguje, ale jadroviny naopak zakoreňujú veľmi ochotne, sú ako vŕby. Možno aby som mal väčšiu istotu, skúsim teraz spojenie s materskou rastlinou len preseknúť a nechať koreň nabrať čo najviac vlásočníc a rozvetvení. Potom na budúcu jar by som stromčeky presádzal s lepším predpokladom ujatia.

To je však len môj intuitívny postup, nemám ho overený z kníh, snáď poslúži aspoň ako inšpirácia.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

podnoze/podpniky silnerastuce

16 Nov 2021, 16:49

No, pokud mají stromy na sousedním pozemku Andreji přes 50 let, pochybuji, že byly na podnoži A2. Spíše bych to tipoval na nějaké semenné podnože. Rozhodně držím palce, ať se ti ve školkařině daří, ale doporučuji příští rok si pořádně stromy, ze kterých jsi odebíral odkopky, prohlédnout během vegetace. Občas bývají staré stromy promořeny virózami či fytoplazmozami. Za jistější řešení považuji vedle podnože A2 použít semenáč Jaderničky . Má poměrně vyrovnané potomstvo a velice malé nároky na půdní podmínky.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

podnoze/podpniky silnerastuce

16 Nov 2021, 17:43

andrejZA napísal:
15 Nov 2021, 20:47
Ahoj Rony, ja som sa tento problém pokúsil riešiť vegetatívnym namnožením podpníka (jablone) zo starého koreňa. Zo susedného, zanedbaného pozemku, plného dožívajúcich ovocných stromov, mi cez plot prerastali šľahúne starej jablone (v podstate z pňa, pôvodný strom bol vyrúbaný). Určite išlo o podnož A2 (silnorastúci podpník), predošlé generácie ani iné nesadili. Tri takéto jednoročné biče som si cez pletivo pretiahol k sebe a zaplavil do pôdy ako sa to robí s ríbezľami. To bolo minulú jar, za rok sa pekne rozrástli a túto jar som ich zaštepil. Ak sa mi podarí ešte túto jeseň, ak nie, tak na jar ich chcem presadiť na trvalé stanovište. Viem, že u kôstkovín tento postup veľmi nefunguje, ale jadroviny naopak zakoreňujú veľmi ochotne, sú ako vŕby. Možno aby som mal väčšiu istotu, skúsim teraz spojenie s materskou rastlinou len preseknúť a nechať koreň nabrať čo najviac vlásočníc a rozvetvení. Potom na budúcu jar by som stromčeky presádzal s lepším predpokladom ujatia.

To je však len môj intuitívny postup, nemám ho overený z kníh, snáď poslúži aspoň ako inšpirácia.
Jestli tomu rozumím, provedl jste něco jako hřížení (obvyklá metoda množení révy nebo angreštu). Nejsem si jistý, jestli nahřížené vlky ze starého jabloňového kmene budou ochotně zakořeňovat, osobně mám spíš opačné zkušenosti.
Co se týče semenáčků jaderničky - jsou to kvalitní podnože, často je používám. Je třeba si uvědomit, že jde křížence jaderničky a odrůdy, která ji opylila, což bývá některá z nejbližších jabloní. Díky tomu mohou mít jednotlivé semenáčky odlišnou růstovou potenci.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

podnoze/podpniky silnerastuce

16 Nov 2021, 19:02

Ďakujem vám obom, páni, za fundované reakcie. Chcel som si tento postup vyskúšať nie ani tak z dôvodu nedostatku podpníkov (záhrada je už takmer plná, takže ďalšie mladé stromky už ani veľmi nemám kam dávať), ale viac zo zvedavosti, ako to bude fungovať. Problém s možným zavírením materskej jablone mi nenapadlo brať do úvahy, ale je možné, že by šlo o potenciálne riziko. Budem to ešte sledovať. Zatiaľ sa mladé stromčeky majú dobre, sú veľmi vitálne, pásky som už v lete odviazal a prírastky nových odrôd som už aj zaštipoval. Problém s nedostatkom jemných korienkov, ktoré by boli schopné zakoreniť, som predpokladal menší než u iných ovocných druhov (u čerešne som na podobnej veci stroskotal) - pokiaľ viem, jablone zakoreňujú celkom ochotne. Ale môžem ich teraz na jeseň skontrolovať, opatrne ich odhrniem a uvidím, ako sú na tom. Ak by bol stav zakorenenia neuspokojivý, poštudujem a skúsim nájsť nejaké opatrenia na podporu tvorby koreňovej sústavy. No aj tak, z troch stromčekov, ak sa podaria dva, bude mi to pre vlastnú potrebu úplne stačiť, tretí by už išiel na podarovanie.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

podnoze/podpniky silnerastuce

17 Nov 2021, 12:31

andrejZA napísal:
16 Nov 2021, 19:02
Ďakujem vám obom, páni, za fundované reakcie. Chcel som si tento postup vyskúšať nie ani tak z dôvodu nedostatku podpníkov (záhrada je už takmer plná, takže ďalšie mladé stromky už ani veľmi nemám kam dávať), ale viac zo zvedavosti, ako to bude fungovať. Problém s možným zavírením materskej jablone mi nenapadlo brať do úvahy, ale je možné, že by šlo o potenciálne riziko. Budem to ešte sledovať. Zatiaľ sa mladé stromčeky majú dobre, sú veľmi vitálne, pásky som už v lete odviazal a prírastky nových odrôd som už aj zaštipoval. Problém s nedostatkom jemných korienkov, ktoré by boli schopné zakoreniť, som predpokladal menší než u iných ovocných druhov (u čerešne som na podobnej veci stroskotal) - pokiaľ viem, jablone zakoreňujú celkom ochotne. Ale môžem ich teraz na jeseň skontrolovať, opatrne ich odhrniem a uvidím, ako sú na tom. Ak by bol stav zakorenenia neuspokojivý, poštudujem a skúsim nájsť nejaké opatrenia na podporu tvorby koreňovej sústavy. No aj tak, z troch stromčekov, ak sa podaria dva, bude mi to pre vlastnú potrebu úplne stačiť, tretí by už išiel na podarovanie.
Dejte vědět, jak nové kořínky vypadají.
Některé jabloně dokáží zakořenit i z řízků. Stalo se mi to nechtěně u některých roubů zapíchnutých venku v zemi. Vytvořily zával na řezné ploše a z něj i počínající kořínky. Nejvíc asi odrůda Major od Ing. Fidly.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

podnoze/podpniky silnerastuce

17 Nov 2021, 13:34

Pred rokmi som sledoval jeden britský dokument o pečení. Ukazovali v ňom ako rozmnožujú jednu konkrétnu starú odrodu tým sposobom, že na jeseň dali do zeme konárik a ten jednoducho zakorenil a vyrástol z neho strom (v podstate ako ríbezle). Možno sa to dá s viacerými odrodami, len sme to nikdy neskúšali...
Napísať odpoveď