Orion

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Orion

24 Nov 2022, 16:22

Na foto 1 sú výsledky jednej zo zimných degustácií posledných rokov. Tie potvrdzujú vysokú chuťovú kvalitu žltoplodých odrôd Sirius a ORION (a tiež "odrody, ktorej meno sa nevyslovuje"). 😀 A tiež kvalitu práce šľachtiteľov v ÚEB AV ČR Střížovice.
Som rád, že ORION je už (konečne!) od okt.2022 súčasťou aj mojej záhrady. 😀 IH

Screenshot_20221124-161652_Chrome.jpg
Screenshot_20221124-161639_Chrome.jpg
PeterS
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Orion

24 Nov 2022, 22:51

larix napísal:
23 Nov 2022, 22:52
Ďakujem Peter za zaujímavé informácie.
Musím povedať, že sa na Orion po ich prečítaní teším ešte viac. Ja mu dám ešte 2-3 týždne čas. Potom svoje hodnotenie napíšem sem.

U nás sme mali tiež starú jabloň, ktorú sme volali citrónka. Mala žlté plody, chuť bola vyvážená s jemnou prevahou kyseliniek, aromatická, s medovou dochuťou, veľmi dobrá. Bola to nejaká jesenná odroda, dala sa konzumovať priamo zo stromu a vydržala maximálne do Vianoc.
Budem mať asi niečo podobné. Starý strom je preč, ale nový je zaštepený a rodí, hoci veľmi slabo, ale tak rodil aj predtým. Rodivosť jednoducho nie je jeho silná stránka.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Orion

14 Dec 2022, 11:32

Konečne som sa dostal k ochutnávke jablka Orion.
Po 7 týždňoch skladovania v chladničke bola šupka mierne mastná a už dosť výrazne zvädnutá. Okrem suchého vzduchu v chladničke k tomu určite prispela aj prasklina spôsobená nadmernými zrážkami v septembri (160 mm) po výrazne suchom auguste (45 mm). Rozela skladovaná tiež v chladničke bola na tom výrazne lepšie.
Vôňu som nezaznamenal, jablko som ale jedol studené, čo pre degustáciu nie je optimálne.
Konzistencia dužiny bola už pomerne dosť múčnatá, čo ma prekvapilo. Možno to tiež súviselo s prasklinou alebo ďalšími okolnosťami, ktoré spomeniem ďalej. Chuť s výraznou prevahou kyselín a iba slabo aromatická ma tiež nenadchla. Prirovnal by som ju k podtrhutému a nezrelému Goldenu z obchodu.
Závery ale nerobím žiadne. Išlo o prvú úrodu mladého stromčeka, ktorý v lete dosť výrazne "ošetrila" srnčia zver, takže listová plocha bola zredukovaná. Srny skonzumovali aj ostatné mladé plody, ostal tento jediný. Kvôli praskline, ktorú som spomenul, som plod obral predčasne (23.10.), bolo vidieť, že by ešte potreboval na strome nejaký čas pobudnúť. Dátum sa možno zdá vhodný ale septembrové počasie takmer úplne zastavilo dozrievanie.
Napriek všetkým nepriaznivým okolnostiam bolo jablko lepšie ako väčšina jabĺk z obchodu, hoci som očakával viac. Uvidím v ďalších rokoch.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Neregistrovaný

IP:  11.241

Orion

14 Dec 2022, 13:09

🤦Jedno jablko, srnka obžrala listy, tzn. stromček mal redukovanú asimilačnú plochu, skladované v chladničke kde jablká môžu nabrať inú arómu, plod s porušenou šupkou a ešte aj degustované studené. Tomu sa povie reprezentatívna vzorka.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Orion

14 Dec 2022, 13:25

Súhlasím.
Najväčším hendikepom je to výrazné podtrhnutie, cudzie arómy z chladničky som nezaznamenal a keby aj, vedel by som ich odlíšiť.
Ani by som to sem nepísal ale v predchádzajúcich príspevkoch som sľúbil, že sa o dojmy z konzumácie podelím.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Neregistrovaný

IP:  11.241

Orion

14 Dec 2022, 15:27

Jasne, ja to píšem preto, lebo tiež som sa už párkrát takto oklamal. Prvé plody nič moc, ale druhá úroda už bola super. Dokonca poznám expertov, ktorý by po prvej zlej úrode išli preštepovať. Na správnu chuť treba počkať.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Orion

14 Dec 2022, 18:04

Larixi, nic si z toho nedělejte. Musíte vydržať. Orion je opravdu chutná odrůda. Ale skladovatelnost rozhodně namá nějak dlouhou. Při skladování v suchých podmínkách vadne. Já kropím podlahu. Příští rok jej degustujte v obtimální době, ne povadnutý.
Z degustace v Třebíči 2020 jsem Ivane trochu rozpačitý. Vždyť přese Admirál a Shalimar jsou nebe a dudy. Mají každé zcela jiný tvar, jinou stopku, jinou sklizňovou zralost a zcela rozdílnou chuť. Něco může změnit odrůda, na kterou to bylo naroubováno, ale že by až tak moc, tomu nevěřím. A že by záměnu nikdo nepoznal, to se mi také nazdá. Na Vysočině je spousta výtečných pěstitelů jablek. A pokud byl onen údajný Shalimar vypěstován na Vysočině, určitě by jeho chuť nebyla špičková. Potřebuje teplo a velmi dlouhou vegetační dobu.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Orion

16 Dec 2022, 17:59

Mirku, ďakujem za podporu :-)
Nič si z toho nerobím, Orionu stále verím.
Skladovateľnosť bude asi aj u mňa kratšia, skladovacie priestory mám suché. To mi ale neprekáža, odrody mám rozvrhnuté tak, aby sme stíhali konzumovať.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Orion

16 Dec 2022, 18:54

nešikovně napadaný těžký sníh mi v minulém týdnu na mladém Orionu ulomil terminál i konkurenční výhon. Kdybych tušil, že už začátkem prosince nastane pravá zima, připevnil bych k opoře celý terminál. To jsem však neučinil. Toto je následek. W.
Prílohy
20221215_143342.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Orion

16 Dec 2022, 19:21

larix napísal:
16 Dec 2022, 17:59
...Skladovateľnosť bude asi aj u mňa kratšia, skladovacie priestory mám suché...
Suchý vzduch v sklade sa dá čiastočne ovplyvniť. Napríklad polievaním podlahy (ak to jej charakter umožňuje), trvalým umiestnením nádob s vodou (lavór, vedro), rozvešaním mokrých handier a pod. Najmä ak podlahu tvorí piesok alebo štrk, tak ten efekt jej opakovaného zamokrovania je dosť výrazný. IH
Napísať odpoveď