Orion

Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Orion

24 Okt 2021, 18:16

Tato odrůda nemá dosud svoje téma, proto je zakládám. Moje první úroda z extenzivních podmínek na podnoži MM 111, je přibližně 30 kg jablek, poškozených štítenkou, kroupami a sazovitostí. S velikostí a dozráváním však spokojenost. Na snímku několik vybraných lepších plodů.
Prílohy
Orion.JPG
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Orion

24 Okt 2021, 20:26

Letos budu taky vysazovat na M7. Trochu mě straší v popisu odrůdy zmíněné scvrkávání v suchém sklepě. Máte někdo zkušenost, zda se tak děje více jak u jednoho z jeho rodičů Golden Del.? U nás ve sklepě je GD koncem ledna již za zenitem.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Orion

28 Okt 2021, 19:04

Nedočkavě jsem minulý týden ochutnal jeden z nejuzrálejších Orionů a od té doby si dávám každý večer jeden. Výborná chuť šťavnaté dužiny. se zvláštní příchutí v koncovce, mne pokaždé přivádí do jablečného ráje :D Návyková odrůda, jak říká pan Mikeš. Dnes jsem provedl porovnání chutí Orionu s Cherry cox a Orion je můj jasný vítěz.
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Orion

28 Okt 2021, 22:49

Jiří II napísal:
28 Okt 2021, 19:04
Nedočkavě jsem minulý týden ochutnal jeden z nejuzrálejších Orionů a od té doby si dávám každý večer jeden. Výborná chuť šťavnaté dužiny. se zvláštní příchutí v koncovce, mne pokaždé přivádí do jablečného ráje :D Návyková odrůda, jak říká pan Mikeš. Dnes jsem provedl porovnání chutí Orionu s Cherry cox a Orion je můj jasný vítěz.
Odvážné tvrzení....
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Orion

29 Okt 2021, 19:10

Odvážné tvrzení....
[/quote]

Odvážné ale pravdivé. Chuť Orionu je podobná jen málo ředěnému Ovocitu( starší si jistě pamatují) a zůstává v ústech ještě dlouho po konzumaci. Sirius bude jistě také chutný, ten si ale nechám na období po novém roce. Navíc zažívám příjemný pocit zadostiučinění po šestiletém období od výsadby, které bylo plné pochybností o smysluplnosti mého počínání, když jsem se rozhodnul pro výsadbu ovocných stromů do špatně přístupného terénu, kde to dosud nikdo dříve nezkusil. Bonita pozemků je neplodná půda - trvalý travní porost. Chce se mi říct "Já su tak ščastné" protože jsem dokázal, že i neplodná půda může plodit chutné ovoce :D
Prílohy
Počátky byly těžké
Počátky byly těžké
Sirius nahoře, Orion dole.
Sirius nahoře, Orion dole.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Orion

29 Okt 2021, 23:03

K Balcarce ale ohryzky neházet. JG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Orion

30 Okt 2021, 16:11

Jiří II napísal:
29 Okt 2021, 19:10
Odvážné tvrzení....
Odvážné ale pravdivé. Chuť Orionu je podobná jen málo ředěnému Ovocitu( starší si jistě pamatují) a zůstává v ústech ještě dlouho po konzumaci. Sirius bude jistě také chutný, ten si ale nechám na období po novém roce. Navíc zažívám příjemný pocit zadostiučinění po šestiletém období od výsadby, které bylo plné pochybností o smysluplnosti mého počínání, když jsem se rozhodnul pro výsadbu ovocných stromů do špatně přístupného terénu, kde to dosud nikdo dříve nezkusil. Bonita pozemků je neplodná půda - trvalý travní porost. Chce se mi říct "Já su tak ščastné" protože jsem dokázal, že i neplodná půda může plodit chutné ovoce :D
[/quote]
----‐---------------------------------------------------------------------
Prikladám (foto) výsledky z jednej zaujímavej minuloročnej degustačnej súťaže jabĺk, dúfam že to bude čitateľné. Zaujímavá je predovšetkým pôvodom zúčastnených jabĺk - viď údaje o nadmorskej výške. Orion je spomínaný ako odroda, ktorá je vhodná aj do takýchto 'drsnejších' oblastí.
(P.S.: V prípade Shalimaru na 3.mieste ide určite o omyl - zámenu odrody). IH

Screenshot_20211030-161830_Chrome.jpg
Screenshot_20211030-161537_Chrome.jpg
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Orion

30 Okt 2021, 17:36

Popis šlechtitelů z ÚEB je naprosto výstižný, včetně "výborné chuti".
orion-cz.pdf
(629.66 KiB) 127 stiahnutí
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Orion

30 Okt 2021, 18:13

Po třech týdnech odmlky, způsobenéjako každý rok návalem sezónní práce, jsem se s radostí opět začetl do příspěvků na fóru. Orion je i má oblíbená odrůda. Není tak náročný na polohu, jako Sirius či Heliodor. Spolehlivě dozrává do výborné chuti i ve středních polohách. Plody jsou velké, líbivé, občas s trochou rzivosti. Souhlasím s Jiřím, že chuť je výborná, kořenitá, aromatická. V suchém sklepě mi v únoru opravdu vadne. Ale do té doby je vždy skonzumován. Má rozpoznatelný, ostře zubatý okraj listů. Letos mi kamarád přinesl ukázat plody Orionu, které byly také silně napadeny štítenkou zhoubnou. Přitom ostatní odrůdy má čisté. Asi té potvoře Orion také chutná. Pokud byly povoleny organofosfáty, problém se štítenkou zhoubnou nebyl. Podle mne je štítenka velmi nebezpečný škůdce. Udělal bych vše pro to, abych se ji ve výsadbě zbavil. V extenzivní výsadbě to asi nebude jednoduché. Účinný je postřik olejovými preparáty při rašení. Pokud zbyly nějaké zásoby organofosfátu, účinkuje postřik na pohyblivé larvy v květnu a zopakovat v červnu.
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Orion

18 Sep 2022, 23:33

Hoci som sa bál, že môj Orion nebude Orionom, predsa len to vyzerá, že nešlo o zámenu. Jablká sa veľkosťou preťahujú o titul kráľa záhrady s odrodou Admirál. Ak chuť bude, ako sľubovaná v opisoch šľachtiteľa, budem rád. Ide o prvú normálnu úrodu (štyri minuloročné plody, ktoré všetky padli predčasne, nepočítam), na strome je niečo cez 20 jabĺk, ale nižší počet nahrádzajú veľkosťou. Dúfam, že o rok bude toho na koštovku ešte o kúsok viac. Tento rok som sa musel podeliť a o veľkú časť úrody aj s obaľovačom a jeden krásny konár s bohatou násadou mi zlomil neobvykle silný vietor v auguste.
IMG_20220917_160929.jpg
IMG_20220917_160921.jpg
Napísať odpoveď