Orion

hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Orion

16 Dec 2022, 20:02

walter napísal:
16 Dec 2022, 18:54
nešikovně napadaný těžký sníh mi v minulém týdnu na mladém Orionu ulomil terminál i konkurenční výhon. Kdybych tušil, že už začátkem prosince nastane pravá zima, připevnil bych k opoře celý terminál. To jsem však neučinil. Toto je následek. W.
Letos listy na jabloních držely hodně dlouho. Před postřikem mědí jsem je otrhal, jak se dnes ukázalo, udělal jsem dobře.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Orion

16 Dec 2022, 20:37

Ivan Hlavatý napísal:
16 Dec 2022, 19:21
Suchý vzduch v sklade sa dá čiastočne ovplyvniť. Napríklad polievaním podlahy (ak to jej charakter umožňuje), trvalým umiestnením nádob s vodou (lavór, vedro), rozvešaním mokrých handier a pod. Najmä ak podlahu tvorí piesok alebo štrk, tak ten efekt jej opakovaného zamokrovania je dosť výrazný. IH
Jablká aktuálne skladujem v nevykurovanej miestnosti na chate, ktorá je drevostavbou. Nerád by som sa dožil nejakých plesní v dreve, takže umelo zvlhčovať vzduch nechcem.
Doteraz som však skladoval iba pár prepraviek jabĺk Ontario, ktoré vydržali v prijateľnej kvalite do konca februára, čo stačilo.
Keďže som sa ale pred pár rokmi začal ovociu venovať trochu viac a vysadil nové stromy, v budúcnosti budem musieť vymyslieť skladovanie nejako lepšie. Uvažoval som aj nad samostatnou pivnicou. Pri nej je trochu problém voda - pri dlhších lejakoch (nestáva sa to každý rok) hladina podzemnej vody stúpne až na povrch pôdy, z kopcov sa gravitačne valí voda, ktorá strieka z dier hlodavcov a krtincov a tečie aj po povrchu. Čiže pivnica by musela byť dokonale zaizolovaná proti tlakovej vode. Druhou možnosťou je povrchová konštrukcia zasypaná zeminou. Pri takomto riešení sa zas obávam, či jablká nepomrznú, keď bude vonku -25°C. Treťou možnosťou je kontajner zo zateplených sendvičových panelov, ktorý mi ostal z jednej zrušenej prevádzky, tam je problém rovnaký ako pri násype. Ešte budem rozmýšľať. Nejaký čas, kým začnú stromy poriadne plodiť, zatiaľ mám.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Orion

31 Aug 2023, 11:54

Orion na M9. W.
Prílohy
20230830_185735.jpg
MikeDundee
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 07 Aug 2023, 23:18
Bydlisko: Olomoucko 280m

Orion

09 Okt 2023, 18:08

Trpí vám Orion na padlí nebo ne ? Našel jsem na internetu rozporuplné informace:
"nízká odolnost proti padlí jabloňovému v teplých polohách"
"Mezi náchylnými odrůdami k padlí jsou i odrůdy rezistentní ke strupovitosti jabloně, například Orion..."
"rezistentní ke strupovitosti a vysoce odolná k padlí"
walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Orion

09 Okt 2023, 18:19

Orion padlím netrpí. Padlím trpí například Jonathan, ale ani u mě napadený nebývá. W.
PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Orion

16 Okt 2023, 20:52

Tak letos první kusy Orionu, zkušebně jsem jeden utrhl a jsem velmi spokojen. Chuť velice příjemná a dostatečně křupavý a šťavnatý.
Zároveň potvrzuji teorii, že na žlutoplodé odrůdy hmyzáci tolik nejdou. Orion byl netknutý a Opál taky žádné poškození. Ale červené odrůdy , no tragédie.
Letošní rok byl na jablka skoupý , byl jsem teď tři týdny pryč a bylo sklizeno. Zůstalo pár naďobaných jablek.
IgorML
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Orion

02 Feb 2024, 16:49

Trpí Orion na horkú pehovitosť? Aké máte skúsenosti? Ďakujem.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Orion

02 Feb 2024, 18:56

MikeDundee napísal:
09 Okt 2023, 18:08
Trpí vám Orion na padlí nebo ne ? Našel jsem na internetu rozporuplné informace:
"nízká odolnost proti padlí jabloňovému v teplých polohách"
"Mezi náchylnými odrůdami k padlí jsou i odrůdy rezistentní ke strupovitosti jabloně, například Orion..."
"rezistentní ke strupovitosti a vysoce odolná k padlí"
Orion nemam. V teplych polohach asi moze mat tiez problem s mucnatkou. Pozorujem na Orionu velmi blizkej Lune prekvapivo vela mucnatky, aj na Lucy. Na Admirale a Barby, Rubinole, Karnevali ju nepozorujem. Karneval mam vsak len prvy rok.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Orion

03 Feb 2024, 08:09

Orion rozhodně není rezistentní k padlí. Občas mi nějaké padlí na něm vyskočí, ale není to nic hrozného. To třeba Lipno je poslední roky napadáno padlím neskutečně. Uvažuji, že Lipno proto vykopu, i když chuťově je to velmi dobrá odrůda. Ale k Orionu. Ten u mne rozhodně vůbec netrpí fyziologickou skvrnitosti. Za deset let jsem ji u sebe na plodech nezaznamenal. S Orionem jsem spokojen. Ze střížovických žlutých hvěždných odrůd je nejméně náročný na teplotu. Plody má velké, na prosincových degustacéch se umísťuje v popředí. Chutná mi více než Luna či Opál, často i více než Sirius. Má zajímavou kořenitost. Skladovatelnost však není nijak dlouhá, u mne do ledna či února. Ke konci v suchém sklepě vadne.
IgorML
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Orion

03 Feb 2024, 08:26

p. Přasličák, ďakujem 👍 Rozhodol som sa ho vyskúšať aj vo svojej chladnejšej polohe, ale snažím sa vyhýbať odrodám s horkou pehovitosťou, nemal som v tomto jasno u Orionu.
Napísať odpoveď