Jabloň GOLDRUSH

Hawkeye
Príspevky: 2410
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Jabloň GOLDRUSH

29 Nov 2023, 14:18

Mikeš13 napísal:
29 Nov 2023, 12:20
Tady naopak Desert a Merkur byly největšími "držáky" na stromech. Merkur jsem sklízel 7. 10. a plody se nechtěly pustit větví :).
Pán Mikeš, ten Váš Merkur je nejaký netypický...🤔
Ja som Merkur vždy oberal už v prvej polovici septembra. Ale OK, 3-týždňový rozdiel v termíne zberu môže byť daný lokalitou. Písali ste, že Merkur u Vás rástol extrémne slabo, u mňa skôr bujne (oba na M26). U mňa v čase dozrievania začínal padať (aj keď nie extrémne), u Vás pevne drží na strome. Tiež ste uviedli, že chuť Merkuru Vás vyslovene sklamala. U mňa patril k najchutnejším jesenným odrodám...
(Aby som v tom hodnotení Merkuru nebol osamotený - v prílohe je príspevok pána Jiřího II 😀.) Možno ste pri Merkure natrafili na nejaký nie práve vydarený exemplár stromku... Fakt neviem... H.


Screenshot_20231129_140729_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jabloň GOLDRUSH

29 Nov 2023, 15:08

Hawkeye napísal:
29 Nov 2023, 14:18
Mikeš13 napísal:
29 Nov 2023, 12:20
Tady naopak Desert a Merkur byly největšími "držáky" na stromech. Merkur jsem sklízel 7. 10. a plody se nechtěly pustit větví :).
Pán Mikeš, ten Váš Merkur je nejaký netypický...🤔
Ja som Merkur vždy oberal už v prvej polovici septembra. Ale OK, 3-týždňový rozdiel v termíne zberu môže byť daný lokalitou. Písali ste, že Merkur u Vás rástol extrémne slabo, u mňa skôr bujne (oba na M26). U mňa v čase dozrievania začínal padať (aj keď nie extrémne), u Vás pevne drží na strome. Tiež ste uviedli, že chuť Merkuru Vás vyslovene sklamala. U mňa patril k najchutnejším jesenným odrodám...
(Aby som v tom hodnotení Merkuru nebol osamotený - v prílohe je príspevok pána Jiřího II 😀.) Možno ste pri Merkure natrafili na nejaký nie práve vydarený exemplár stromku... Fakt neviem... H.



Screenshot_20231129_140729_Chrome.jpg
U nás Merkur taky dost padá před sklizní. Já bych ho ale neřadil k odrůdám podzimním, nýbrž zimním. Loňská sklizeň vydržela v dobré kvalitě do dubna. Těch pár letošních plodů spadlo a tak není nic.
Desert u nás padá, ale řekl bych že až ve zralosti a nijak extrémně.
Hawkeye
Príspevky: 2410
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Jabloň GOLDRUSH

29 Nov 2023, 15:36

vysloužil napísal:
29 Nov 2023, 15:08
...U nás Merkur taky dost padá před sklizní. Já bych ho ale neřadil k odrůdám podzimním, nýbrž zimním...
Sám som často na rozpakoch, kam ktorú odrodu zaradiť... Neviem ani, čo je určujúcim kritériom pre označenie, že jabloň je jesenná či zimná. Logicky sa ponúka odpoveď, že doba oberania. Alebo dĺžka skladovateľnosti ? Ak oberiem odrodu u mňa začiatkom septembra a dr.Vysloužil uňho v októbri, tak bude jesenná a zároveň zimná ? Alebo ktorá lokalita bude potom tá 'názvoslovná' ?
Príklad: Gold Bohemia je oficiálne označovaná za 'skorú zimnú odrodu' ("raně zimní"). U mňa je oberačkovo zrelá koncom augusta. Mám ju považovať za 'skorú zimnú', aj keď ju oberám koncom leta ? Ono podľa 'shelf-life' by ňou aj mohla byť...
Alebo Merkur - keď ho oberám okolo 10.sept., je to 'zimná' odroda ? Pohľad na Merkur môže byť dvojaký: buď ho považujeme za jesennú odrodu s extrémne dlhou skladovateľnosťou, alebo za zimnú odrodu s možnosťou konzumácie priamo zo stromu.
Možno by nebolo od veci stanoviť nejaké exaktné kritériá v hodnotení sezónnosti odrôd. Aj keď ono je to komplikované rôznorodosťou lokalít pestovania, klimatickými zmenami atď. H.

Screenshot_20231129_153824_Chrome.jpg
Screenshot_20231129_154101_Chrome.jpg
Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Jabloň GOLDRUSH

29 Nov 2023, 17:03

Je to podle konzumace, většina odrůd není jako Admirál. :D
Hawkeye
Príspevky: 2410
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Jabloň GOLDRUSH

29 Nov 2023, 17:28

Jitka napísal:
29 Nov 2023, 17:03
Je to podle konzumace ...
Tiež si to myslím ... 😀
Takže zoberme si Gold Bohemiu: oberám ju koncom augusta a hneď je dobrá na jedenie. Takže by mohla byť letná (?). Podľa Fytosu je "ranĕ zimní". Na a podľa iného zdroja je jesenná (foto). Takže je to úplne jasné... 😀😀😀 H.

Screenshot_20231129_171817_Chrome.jpg
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Jabloň GOLDRUSH

29 Nov 2023, 17:46

U mě Merkur obrán v září, dost padal a už hodně vadne. Chuťově nic moc, možná v to září byl dobrý, teď patří mezi nejhorší. Kdyby byla jiná jablka, určitě bych jej neukládal.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Jabloň GOLDRUSH

29 Nov 2023, 20:40

Hawkeye napísal:
29 Nov 2023, 14:18
Pán Mikeš, ten Váš Merkur je nejaký netypický...🤔
Ja som Merkur vždy oberal už v prvej polovici septembra. Ale OK, 3-týždňový rozdiel v termíne zberu môže byť daný lokalitou. Písali ste, že Merkur u Vás rástol extrémne slabo, u mňa skôr bujne (oba na M26). U mňa v čase dozrievania začínal padať (aj keď nie extrémne), u Vás pevne drží na strome. Tiež ste uviedli, že chuť Merkuru Vás vyslovene sklamala. U mňa patril k najchutnejším jesenným odrodám...
(Aby som v tom hodnotení Merkuru nebol osamotený - v prílohe je príspevok pána Jiřího II 😀.) Možno ste pri Merkure natrafili na nejaký nie práve vydarený exemplár stromku... Fakt neviem... H.
Když jsem Merkur před 8 lety sázel, tak jsem byl seznámen s tím, že plody budou padat. Ale chuťově mi odrůda vyhovuje, jen letos je ta chuť divná, vodová - v minulých letech byl chuťově v pořádku. U Desertu se letos poprvé objevily nějaké ty cukry a možná i chuť :). Ale je to asi tím, že vroubovaný Desert do Kidd's Orange Red povyrostl z nitra jeho koruny a poznal slunce :). (mimochodem plody Kidd's Orange Red letos opět se silnou koncentrovanou kořenitou chutí).
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jabloň GOLDRUSH

29 Nov 2023, 21:44

Neviem ani, čo je určujúcim kritériom pre označenie, že jabloň je jesenná či zimná. Logicky sa ponúka odpoveď, že doba oberania. Alebo dĺžka skladovateľnosti ?

Samozřejmě kritériem je doba konzumace, už proto, že v zimě se nesklízejí žádná jablka.
Ale ono to členění postrádá význam, a to z více důvodů.
1. Jak už řekl Ivan, rozdíly ve sklizňové zralosti u něj a u mě jsou několik týdnů až měsíc. Takže zaškatulkovat univerzálně všechny odrůdy lze těžko.
2. Možnosti skladování v ULO skladech umožňují prodloužit skladovatelnost do nebývalých hodnot. Např. Šampiony jsem viděl prodávat uprostřed jara.
3. Starší zimní odrůdy - Ontario, Idared, Zvonkové, Zuzana - jsou v době sklizně nejedlé a rozumné chuti dosahují až po několika týdnech uskladnění. Ty novější - Merkur, Fuji, Admirál - chutnají dobře i krátce po sklizni. Takže je můžeme jíst na podzim a klidně nazvat podzimní odrůdou.
4. Nemluvím o chuťových preferencích. Znám lidi, co milují kyselejší jablka a Rubín jim chutná jenom přímo ze stromu.
roman
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Jabloň GOLDRUSH

29 Nov 2023, 22:29

Já to beru podle toho jak dlouho vydrží ve sklepě a ne kdy se začínají jíst. Nakonec vždyť tu někdo psal, že jí Admirály už v srpnu .
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jabloň GOLDRUSH

30 Nov 2023, 18:41

Mně nejvíce chutná Rubín, Bohemia, Gold Bohemie také koncem září přímo ze stromu. To je dužnina chruplavá, celkem pevná, jsou tam cukry i příjemná kyselinka, vysoká šťavnatost.
Pro zařazení odrůdy je pro mne směrodatná rovněž doba skladovatelnosti v běžných podmínkách.
Aby to však nebylo tak jednoduché, co platilo před dvaceti roky, to dnes neplatí. Gold Bohemia byla pro mne zimní odrůda se skladovatelnosti do března. Dnes je podzimní, maximálně ranně zimní. Jednak jsou teplejší roky, jednak je velký problém na podzim vychladit sklepy. V minulosti Kanzi u nás nedozrálo. V současnosti dozrává a chutná mi již od listopadu. V minulosti se u nás Golden Delicious nepěstoval, neměl chuť. Potřeboval delší vegetaci. V současnosti se musí hlídat, aby nepřezrál. V minulosti bylo nemyslitelné, abych nějakou odrůdu sklizel až v listopadu. To už bývaly silnější mrazy. Dnes je to běžné. Odrůdy jako Envy, Valašská reneta, Braeburn, Natyra a podobné sklízím až začátkem listopadu. Jinak nemají chuť ani barvu.
Napísať odpoveď