Barby (Mira x Bohemia)

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Barby (Mira x Bohemia)

30 Nov 2021, 18:03

Nemohou být Orangecrisp a Ghiva jedna a tatáž odrůda podobně jako Barby a Generál?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Barby (Mira x Bohemia)

30 Nov 2021, 18:13

vysloužil napísal:
30 Nov 2021, 18:03
Nemohou být Orangecrisp a Ghiva jedna a tatáž odrůda podobně jako Barby a Generál?
Teoreticky to možné je, ale v prípade Barby a Generála to bolo myslím tak, že B. bola určená pre domáci trh a G. pre zahraničný. Ak by Střížovice plánovali tak Gh. ako aj O. pre domáci trh, tak to z obchodného hľadiska podľa mňa nedáva príliš zmysel. Existuje ešte možnosť, že O. je vlastne Gh. určená pre zahraničie (názov s "crisp" by tomu napovedal) a do ČR a SR sa dostal okľukou cez našich predajcov, ktorí nakupujú v tom zahraničí. Ale to sú len moje domnienky, skutočnosť môže byť úplne iná.
Každopádne je asi pán Mittwoch jediná osoba, ktorá by do toho mohla vniesť svetlo. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Barby (Mira x Bohemia)

30 Nov 2021, 18:46

Ivan Hlavatý napísal:
30 Nov 2021, 18:13
vysloužil napísal:
30 Nov 2021, 18:03
Nemohou být Orangecrisp a Ghiva jedna a tatáž odrůda podobně jako Barby a Generál?
Teoreticky to možné je, ale v prípade Barby a Generála to bolo myslím tak, že B. bola určená pre domáci trh a G. pre zahraničný. Ak by Střížovice plánovali tak Gh. ako aj O. pre domáci trh, tak to z obchodného hľadiska podľa mňa nedáva príliš zmysel. Existuje ešte možnosť, že O. je vlastne Gh. určená pre zahraničie (názov s "crisp" by tomu napovedal) a do ČR a SR sa dostal okľukou cez našich predajcov, ktorí nakupujú v tom zahraničí. Ale to sú len moje domnienky, skutočnosť môže byť úplne iná.
Každopádne je asi pán Mittwoch jediná osoba, ktorá by do toho mohla vniesť svetlo. IH
Tak nebudeme chodiť okolo horúcej kaše - vyhľadal som si kontakt a poslal som mail Ing. Radkovi Černému, vedúcemu šľachtiteľskej stanice ÚEB AV ČR Střížovice, v ktorom som ho veľmi zdvorilo poprosil o odpoveď na otázku ohľadom odrôd Ghiva a Orangecrisp. Ak bude taký dobrý a nájde si čas na odpoveď, budem tu o tom informovať. IH
Michal1
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 11 Okt 2021, 22:50

Barby (Mira x Bohemia)

30 Nov 2021, 22:04

Ačkoliv jsem dlouho hledal, bohužel jsem ten zdroj o matce Orangecrisp Barby nenašel, měl jsem to jen v zápiskách, nerad bych tady tedy tvrdil něco jako náš pan prezident, že "odstavec byl vlevo dole" :-)
Nicméně dle informací, které dala prodejkyně z fytos se jedná o UEB 5060/1. Ten stejný, který skončil na 3.místě v degustaci Holovousy 2020.
Nicméně p. Černý nám rodokmen jistojistě osvětlí.
Co můžu potvrdit je, že Orangecrisp prodával a prodává fytos. Min.rok jsme tam s otcem koupili a sázeli na jinou zahradu jak Ghivu M9, tak právě Orangecrisp M9. Oba stromky jsou přibližně stejně rostlé, takže pokud se potvrdí, že je obojí Fuji x Heliodor, bude zajímavé sledovat rozdíl v plodech. Jak už jsem psal, zmíněný Orangecrisp jsem si před měsícem koupil i na svojí zahradu, letos měli bohužel už jen špičák
Michal1
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 11 Okt 2021, 22:50

Barby (Mira x Bohemia)

30 Nov 2021, 22:10

Pro jistotu ještě jednou vylučuji, že by se jednalo o stejnou odrůdu. Jak jsem již psal, v rámci jednoho nákupu jsem osobně koupil min.podzim ve fytos jak Ghivu UEB I-647/1, tak Orangecrisp UEB 5060/1.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Barby (Mira x Bohemia)

01 Dec 2021, 07:09

Michal1 napísal:
30 Nov 2021, 22:10
Pro jistotu ještě jednou vylučuji, že by se jednalo o stejnou odrůdu. Jak jsem již psal, v rámci jednoho nákupu jsem osobně koupil min.podzim ve fytos jak Ghivu UEB I-647/1, tak Orangecrisp UEB 5060/1.
Pátranie pokračuje😀. Snažíme sa zistiť, kto vyšľachtil odrodu Orangecrisp a aké sú jej rodičovské odrody.

Fytos mal obe odrody (Ghivu aj Orangecrisp) v ponuke aj na jar 2021 (viď foto). Takže malo by byť isté, že sa jedná o 2 rôzne odrody. Čo ale nevylučuje, že pochádzajú z rovnakého kríženia. Predajcovia Orangecrispu (nie Fytos) t.č. jasne udávajú pôvod Fuji x Heliodor.
Otázka na Michala1: uviedli ste pri odrode Orangecrisp ako rodičovské sorty Barby x FQ 159. Aký je zdroj tejto Vašej informácie ? IH

Screenshot_20211201-065919_Drive.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Barby (Mira x Bohemia)

01 Dec 2021, 08:38

Ivan Hlavatý napísal:
01 Dec 2021, 07:09
Michal1 napísal:
30 Nov 2021, 22:10
Pro jistotu ještě jednou vylučuji, že by se jednalo o stejnou odrůdu. Jak jsem již psal, v rámci jednoho nákupu jsem osobně koupil min.podzim ve fytos jak Ghivu UEB I-647/1, tak Orangecrisp UEB 5060/1.
Pátranie pokračuje😀. Snažíme sa zistiť, kto vyšľachtil odrodu Orangecrisp a aké sú jej rodičovské odrody.

Fytos mal obe odrody (Ghivu aj Orangecrisp) v ponuke aj na jar 2021 (viď foto). Takže malo by byť isté, že sa jedná o 2 rôzne odrody. Čo ale nevylučuje, že pochádzajú z rovnakého kríženia. Predajcovia Orangecrispu (nie Fytos) t.č. jasne udávajú pôvod Fuji x Heliodor.
Otázka na Michala1: uviedli ste pri odrode Orangecrisp ako rodičovské sorty Barby x FQ 159. Aký je zdroj tejto Vašej informácie ? IH


Screenshot_20211201-065919_Drive.jpg
Informace uváděné prodejcem sadby jsou vždycky převzaté, obvykle od producenta sadby resp. šlechtitele odrůdy. Nejblíže pravdě by tedy měly být údaje uváděné stanicí, která odrůdu vyšlechtila.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Barby (Mira x Bohemia)

01 Dec 2021, 10:26

vysloužil napísal:
01 Dec 2021, 08:38
Nejblíže pravdě by tedy měly být údaje uváděné stanicí, která odrůdu vyšlechtila.
A to je práve to, čo pri odrode Orangecrisp zatiaľ nikto nevie. IH
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Barby (Mira x Bohemia)

01 Dec 2021, 18:07

Na stránkách Fytosu z roku 2021 v jejich vyhledávači výraz Orange Crisp nenalezen. Rovněž v nabídce stromků. Pouze v ceníku je odrůda uvedena jako Orangecrisp, jako novinka.
Ve Střížovicích opravdu vyšlechtili hybrid UEB 5060/1 . Rodiče jsou uváděni jako UEB 3838/3 / Barby/ x SQ159. Kód SQ 159 není nic jiného, než holandská odrůda, vhodná pro ekologické pěstování, známá pod názvem Natyra, nebo také Magic Star. Nemám informace, jestli je tento střížovický hybrid již registrován a jestli je to ten uváděný Orangecrisp. Prodejci Orangecrispu spíše uvádějí opravdu rodiče Fuji x Heliodor.
K odrůdě Natyra. Jedná se o holandské křížení odrůdy Elise s neuvedeným resistentem. Odrůda je resistentní ke strupovitosti. Málo vnímavá k padlí a nektriové rakovině dřeva. Jedná se o pozdně zimní odrůdu, s velmi dlouhou skladovatelností. Potřebuje dlouhou vegetací, takže do nejteplejších poloh. Sklízí se zároveň s odrůdou Braeburn. Nutná probírka ke zvětšení velikosti plodů. Co mne zaujalo na odrůdě je její výborná chuť. Pevná, chruplavá dužnina. Velice příjemný buket. Ovoce si udržuje dobrou kvalitu do pozdního jara. Ale Miloši asi Natyra nebude nic pro náše střední polohy. Velice jsem zvědavý na ten hybrid UEB 5060/1, až se dostane na trh. Dvě výtečné chuťovky, co se z toho povede. Jestli se i zkrátí doba sklizně.
Michal1
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 11 Okt 2021, 22:50

Barby (Mira x Bohemia)

01 Dec 2021, 21:16

1) jak jsem zmiňoval, na dotaz otce pracovnice z fytos ověřovala, co konkrétně je u nich prodávaný Orangecrisp. Druhý den telefonovala zpět a potvrdila právě UEB 5060/1. Vzhledem k tomu, že fytos má s UEB úzké vztahy a množí i pod licencí všechny jejich novinky, nemyslím si, že by si to paní nejak vycucala z prstu.
2) na trh se již tedy UEB 5060/1 dostal, kupoval jsem min.rok i letos. Že to bude stát za to, bylo vidět i z té Holovouské degustace a 3. místě. Musím tedy jen čekat, než zaplodí. Do čeho nicméně vkládám ještě větší naděje je UEB 6581 (Fuji x Opal), rodokmen vynikající.
Napísať odpoveď