Barby (Mira x Bohemia)

rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Barby (Mira x Bohemia)

18 Mar 2023, 23:42

Aku mate skusenost s Barby?
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Barby (Mira x Bohemia)

27 Mar 2023, 08:31

Ja zaujimave ze pri Barby sa udava: ", plody se vyznačují citlivostí na otlaky.
https://www.fytos.cz/ovocne-stromky/jab ... ni/barbys/
a pritom duzina je pevna, krehka.

Pozrel som na udaje k Topaz, lebo ten ma tiez krehku konzistenciu (ale vyrazne menej pevnu ako Admiral)
Pri Topaz sa NAOPAK udava "Plody se neotlačí."
http://jirivyslouzil.cz/databaze_ovoce/topaz/

Ci je teda Barby naozaj citliva na otlacenie, alebo je to len dalsi nespravny udaj.
Naposledy upravil/-a rony v 27 Mar 2023, 13:36, upravené celkom 1 krát.
Hawkeye
Príspevky: 2251
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Barby (Mira x Bohemia)

27 Mar 2023, 09:01

rony napísal:
27 Mar 2023, 08:31
Ja zaujimave ze pri Barby sa udava: ", plody se vyznačují citlivostí na otlaky.
https://www.fytos.cz/ovocne-stromky/jab ... ni/barbys/
a pritom duzina je pevna, krehka.

Pozrel som na udaje k Topaz, lebo ten ma tiez krehku konzistenciu (ale vyrazne menej pevnu ako Admiral)
Pri Topaz sa NAOPAK udava "Plody se neotlačí."
Obrázok

Ci je teda Barby naozaj citliva na otlacenie, alebo je to len dalsi nespravny udaj.
Ja som to 'vyriešil' tak, že som Barby v okt.2022 zasadil. A počkám si na vlastnú skúsenosť. 😀 H.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Barby (Mira x Bohemia)

27 Mar 2023, 22:03

Tiez som vysadil Barby/M9 na jar 2022, ale vobec mi nerastla, rovnako ako Lucy/M25. Polieval som len zriedka/malo, extremne teplo/sucho dalo zabrat.
Na akej podnozi ste zohnali Barby? Na silnejsej ako M26 som Barby nikde nenasiel - vtedy a ani teraz.
Tento rok sa chcem vyrazne polepsit v polievani.
Hawkeye
Príspevky: 2251
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Barby (Mira x Bohemia)

28 Mar 2023, 07:00

rony napísal:
27 Mar 2023, 22:03
Na akej podnozi ste zohnali Barby?
Barby mám na M9, čo mi vyhovuje (vzhľadom na miesto v záhrade). H.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Barby (Mira x Bohemia)

28 Mar 2023, 08:29

Ta udavana citlivost B. na otlacenie akiste bude pravdiva, ak to napisal slachtitel. Urcite nebude vymyslat negativa k svojmu produktu.
Len som rozmyslal ci to je nevyhoda aj pre zahradkara. Hladal som, pri ktorych dalsich jabloniach sa udava citlivost na otlacenie.
Pri Ontario sa udava "Plody se silně otlačují, při sklizni, dopravě i při skladování." - tu je ta citlivost este viac zdoraznena "silne" ako pri B.
S Ontario mame skusenost z davnej minulosti. A nemali sme najaky problem s nim kvoli tejto citlivost.
Takze myslim, ze pre zahradkara to nie je vyznamny problem. Treba si davat pozor nato pri manipulacii a bude dobre.
Ked vidim ako sa spravaju zakaznici v obchode k ovociu - tak dost ludi je bezohladnych a surovych, neraz aj samotni pracovnici supermarketu. .... tam chapem, ze jablko citlive na otlacenie radsej nebudu predavat vobec.
Hawkeye
Príspevky: 2251
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Barby (Mira x Bohemia)

28 Mar 2023, 08:38

rony napísal:
28 Mar 2023, 08:29
Ta udavana citlivost B. na otlacenie akiste bude pravdiva, ak to napisal slachtitel. Urcite nebude vymyslat negativa k svojmu produktu.
Len som rozmyslal ci to je nevyhoda aj pre zahradkara. Hladal som, pri ktorych dalsich jabloniach sa udava citlivost na otlacenie.
Pri Ontario sa udava "Plody se silně otlačují, při sklizni, dopravě i při skladování." - tu je ta citlivost este viac zdoraznena "silne" ako pri B.
S Ontario mame skusenost z davnej minulosti. A nemali sme najaky problem s nim kvoli tejto citlivost.
Takze myslim, ze pre zahradkara to nie je vyznamny problem. Treba si davat pozor nato pri manipulacii a bude dobre.
Ked vidim ako sa spravaju zakaznici v obchode k ovociu - tak dost ludi je bezohladnych a surovych, neraz aj samotni pracovnici supermarketu. .... tam chapem, ze jablko citlive na otlacenie radsej nebudu predavat vobec.
Barby je jablko podľa všetkého veľmi podobné Admiralu (len je menej intenzívne vyfarbené a malo by mať redukovaný sklon k fyziol.pehovitosti). Admiral rozhodne nemá sklon k 'otláčaniu', práve naopak. Nemyslím si, že Barby ho bude mať. Ale uvidíme...
Sklon k otláčaniu je negatívom predovšetkým pri jablkách, s ktorými sa po zbere ešte manipuluje. Teda ktoré sú po obratí transportované napr. do obchodov, tam vykladané atď. Ak hobík vo svojej záhrade oberie normálnym spôsobom plody (teda že ich brutálne nestláča ani neotĺka) a uskladní u seba, tak nejaký sklon k otláčaniu vôbec nemusí riešiť. H.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Barby (Mira x Bohemia)

28 Mar 2023, 12:39

rony napísal:
24 Jan 2023, 22:19
...
Po poslednych degustaciach velku pozornost vsak vzbudila na fore novinka dcera BARBY:
UEB5060/1
tu je diskutovana:
viewtopic.php?f=13&t=998&p=25864&hilit= ... 2F1#p25864

viewtopic.php?f=13&t=795&hilit=UEB+5060%2F1&start=90

Vie niekto (napr degustatori) zhodnotit/porovnat:
Barby , UEB5060/1, Admiral ?
Zatial sa mi po precitani prispevkov tu na fore nezda, zeby UEB5060/1 mala vyznamne tromfy oproti Barby.
maju ju v predaji:
https://shop.schreiber-baum.at/produkt/ueb50601/
cena za 1stromcek s dopravou na SK: 62Eur to je moc, neberiem,
kto ma cestu okolo je to za 19 eur bez dopravy.

v popise je tiez oznacena za jesenne jablko ale skladovatelne do aprila v chladnom dome (teda nie profi sklad).
... takze zimne jablko, konzumovatelne od jesene.
lakava odroda: chutovo skvele, dlha skladovatelost, odolne chrastavitosti i mucnatke

kedy sa objavi ceska novinka v Cesku? azda nebude dostupna len cez Schreiber-baum.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Barby (Mira x Bohemia)

29 Mar 2023, 21:19

UEB5060/1 - podle mne bude Admirálu a Barby šlapat na paty. Je však žlutá, za mne nejchutnější ze žlutých odrůd, nenáročná na polohu, dlouhá skladovatelnost, pevná dužnina, udávána polygenní odolnost ke strupovitosti. Kdy bude v Česku? Nechci sýčkovat. Ale aby z ní nebyla klubovka a neprodala se do zahraničí. Pak by byla jen pro profesionální pěstitelé. Má li někdo možnost ji v Rakousku koupit, moc bych neváhal.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Barby (Mira x Bohemia)

30 Mar 2023, 08:51

UEB 5060/1 je sanca hlavne pre tych, ktori si vysoko cenia kvality Admiralu, ale maju problem s jeho pehovitostou.

odroda UEB 5060/1 bola prihlasena v "Žádosti o udělení ochranných práv k odrůdě a o registraci odrůdy "
dna 28.12.2020

ale asi nebola este schvalena.
pozri:

https://eagri.cz/public/web/file/668670/_92020.pdf

tu je zmienka z 31.3.2022 - tu je tiez evidovana ziadost, ale este nebola schvalena.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 04wHXf6u3J


viete ako dlho trva bezne proces schvalovania takejto ziadosti?
viete s istotou niekto z tej ziadosti, ci je to registracia odrody v Cesku? (alebo je z toho zrejme len, ze je to ceska odroda) .... to by znacilo, ze bude pre cesky trh?

...ta 2. linka ma vsak aj ine europske odrody, tak asi to bude registracia odrody pre celu EU.
Napísať odpoveď