Barby (Mira x Bohemia)

přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Barby (Mira x Bohemia)

02 Dec 2021, 07:32

Dovolím si s Michalem nesouhlasit. Ověřil jsem si to u nejpovolanějších. Orange Crisp je předběžný název střížovického hybridu UEB 648/1, někdy uváděno také UEB 6481. Jedná se opravdu o křížení Fuji x Heliodor. Tento nadějný hybrid je v současnosti ve zkouškách. Snad by měl být registrován v příštím roce.Že se již prodává je zajímavé. Asi existují vyjímky. Počkám si. Hybrid UEB 5060/1 je zcela něco jiného.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Barby (Mira x Bohemia)

02 Dec 2021, 08:53

přasličák napísal:
02 Dec 2021, 07:32
Dovolím si s Michalem nesouhlasit. Ověřil jsem si to u nejpovolanějších. Orange Crisp je předběžný název střížovického hybridu UEB 648/1, někdy uváděno také UEB 6481. Jedná se opravdu o křížení Fuji x Heliodor. Tento nadějný hybrid je v současnosti ve zkouškách. Snad by měl být registrován v příštím roce.Že se již prodává je zajímavé. Asi existují vyjímky. Počkám si. Hybrid UEB 5060/1 je zcela něco jiného.
Tak už je to zrejme konečne rozlúsknuté: Ghiva je ÚEB 647/1, Orange Crisp je ÚEB 648/1. A obe sú z kríženia Fuji x Heliodor. Z tohto kríženia teda střížovickým pravdepodobne vzišli 2 kvalitné odrody a obe sa rozhodli prihlásiť. Pre to by svedčali aj po sebe nasledujúce kódové čísla (647...648). Záhada tajomnej odrody Orange Crisp je vylúštená.

Škoda, že takéto nejasnosti vôbec vznikajú, je to iba otázka nedostatočnej informovanosti - primárne zo strany ÚEB, sekundárne zo strany predajcov. IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Barby (Mira x Bohemia)

02 Dec 2021, 10:15

Vždycky jsem se pídil po nových odrůdách, které jsem chtěl vyzkoušet. Hlavně v minulém režimu, protože prodávané odrůdy se daly spočítat na prstech. Než se ty novější dostaly do prodeje, trvalo to řadu let a když se tak stalo, beztak nebyly k sehnání. Zahrádkář, co měl známé ve šlechtitelské stanici, ten vyhrál. My ostatní jsme se snažili mít za kamaráda aspoň toho zahrádkáře.
Situace se otočila o 180 stupňů. V prodeji jsou desítky odrůd včetně úplně čerstvých. Prodávají se i odrůdy, které se teprve zkoušejí a chystají k registraci. Nevím, co si o tom mám myslet. Běžný amatérský pěstitel si může koupit cokoli, ale informaci o vlastnostech odrůdy a jestli se pro něj vůbec hodí, nemá. Popisy na stránkách a v katalogu prodejců jsou spíš reklamní než pravdivé a u novinek vlastnosti ještě ani nikdo nezná. Ale asi to tak má být. ;)
Michal1
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 11 Okt 2021, 22:50

Barby (Mira x Bohemia)

02 Dec 2021, 13:58

Ivan Hlavatý napísal:
02 Dec 2021, 08:53
přasličák napísal:
02 Dec 2021, 07:32
Dovolím si s Michalem nesouhlasit. Ověřil jsem si to u nejpovolanějších. Orange Crisp je předběžný název střížovického hybridu UEB 648/1, někdy uváděno také UEB 6481. Jedná se opravdu o křížení Fuji x Heliodor. Tento nadějný hybrid je v současnosti ve zkouškách. Snad by měl být registrován v příštím roce.Že se již prodává je zajímavé. Asi existují vyjímky. Počkám si. Hybrid UEB 5060/1 je zcela něco jiného.
Tak už je to zrejme konečne rozlúsknuté: Ghiva je ÚEB 647/1, Orange Crisp je ÚEB 648/1. A obe sú z kríženia Fuji x Heliodor. Z tohto kríženia teda střížovickým pravdepodobne vzišli 2 kvalitné odrody a obe sa rozhodli prihlásiť. Pre to by svedčali aj po sebe nasledujúce kódové čísla (647...648). Záhada tajomnej odrody Orange Crisp je vylúštená.

Škoda, že takéto nejasnosti vôbec vznikajú, je to iba otázka nedostatočnej informovanosti - primárne zo strany ÚEB, sekundárne zo strany predajcov. IH
Takže tím pádem asi víme, co je Orangecrisp, až budou plody za 2 roky, nafotím vám to sem, taky můžu rovnou porovnávat s Ghivou. Zároveň asi platí, co jsem zmiňoval už na začátku, tj. informace, že UEB 5060/1 je kříženec z Barby - jen neplatí to, že 5060/1 je Orangecrips. V tomto mi prostě paní z Fytosu prostě kecala.
Koneckonců jsem nicméně rád, že jsem na poslední volné místo na zahradě vybral ten orangecrips. Mohlo by to být chuťově lepší než Barby a zároveň to bude trochu překvapení.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Barby (Mira x Bohemia)

03 Dec 2021, 12:45

Objednal jsem taky Ghivu a Orangecrisp. Je to ze zvědavosti a taky za pár let, po případném prodeji licencí, nemusí jit běžně sehnat. Mám je jen pro odběr roubů, jsou pro mě na nepoužitelné M9.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Barby (Mira x Bohemia)

21 Feb 2022, 11:43

Vraciam temu nazad k Barby :D
Podla popisu Fytosu porovnavam rozdiel Barby - Admiral:
https://www.fytos.cz/ovocne-stromky/jab ... ni/barbys/
https://www.fytos.cz/ovocne-stromky/jab ... /admirals/

Barby ma minusy:
- vyrazne kratsia skladovatelnost Barby do marca / Admiral maj
- plody sklon k otlaceniu
- mierne vyssia nachylnost na mucnatku/padli.

Plusy:
- neuvadza sa sklon k pehovitost ako A. , a uvazdaju "vhodná do intenzivních výsadeb i domácích zahrad" - toto by mal byt hlavna vyhoda.
- Admiral: tendence k vyholování - neuvadzaju pri Barby. Aj rast B. je slabsi - diploid vs. Admiral triploid

Nejasne:
- Admiral plod ma kratku stopku, Fytos pri oboch uvadza strednu stopku.

Teda ak B. nie je nachylna na pehovitost to je velka vyhoda,
ale nema vynimocnu vlastnost A. - skladovatelnost (maj/jun)
... a v kategorii odrod so skladovatelnostou ako mam Barby je velmi vysoka konkurencia inych odrod.
.... teda Barby uz len tymto nema tu vynimocnost ako Admiral.
ale ak ma chutove vlastnosti Admiralu .... to by bolo zaujimave.

Mate niekto prakticku skusenost s touto odrodou?
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Barby (Mira x Bohemia)

21 Feb 2022, 15:46

rony napísal:
21 Feb 2022, 11:43
Vraciam temu nazad k Barby :D
Podla popisu Fytosu porovnavam rozdiel Barby - Admiral:
https://www.fytos.cz/ovocne-stromky/jab ... ni/barbys/
https://www.fytos.cz/ovocne-stromky/jab ... /admirals/

Barby ma minusy:
- vyrazne kratsia skladovatelnost Barby do marca / Admiral maj
- plody sklon k otlaceniu
- mierne vyssia nachylnost na mucnatku/padli.

Plusy:
- neuvadza sa sklon k pehovitost ako A. , a uvazdaju "vhodná do intenzivních výsadeb i domácích zahrad" - toto by mal byt hlavna vyhoda.
- Admiral: tendence k vyholování - neuvadzaju pri Barby. Aj rast B. je slabsi - diploid vs. Admiral triploid

Nejasne:
- Admiral plod ma kratku stopku, Fytos pri oboch uvadza strednu stopku.

Teda ak B. nie je nachylna na pehovitost to je velka vyhoda,
ale nema vynimocnu vlastnost A. - skladovatelnost (maj/jun)
... a v kategorii odrod so skladovatelnostou ako mam Barby je velmi vysoka konkurencia inych odrod.
.... teda Barby uz len tymto nema tu vynimocnost ako Admiral.
ale ak ma chutove vlastnosti Admiralu .... to by bolo zaujimave.

Mate niekto prakticku skusenost s touto odrodou?
Zkušenosti s Barby zatím nemám. Ale s Admirálem mám takovou zkušenost, že už asi měsíc svojí chutí kraluje mezi všemi mými zimními odrůdami (několika desítkami). Pokud by tedy Barby kvalitou dužiny byl podobný a ještě měsíc vydržel v nezměněné kvalitě, pak by to byl opravdu přínos. Pihovitost Admirálu je totiž problém a půlkilové plody koneckonců taky.
okenkodozahrad

IP:  165.38

Barby (Mira x Bohemia)

09 Máj 2022, 20:27

Asi před deseti lety jsem dostal z Německa odrůdu Generál. I s číslem. Němci nejsou jiní než my, také se snaží získat novinky. Oficiálně měli to číslo jen německé výzkumáky... Ale nebylo tomu tak. Ve Střížovicích se divili... Plošší, menší než Admirál, podobně chruplavé, podle mě aromatičtější než Admirál. Netrpí hořkou pihovitostí. Stopka dosti krátká, někdy se dík tomu špatně trhá se stopkou, někdy se vytlačuje, když jde do zrání, je pod stromem každý den nějaké. Pro mě výtečné jablíčko, žlutočervené s líčkem. Dobré od utrhnutí, určitě do února. Pak už nevím, nikdy nezbylo. Mám ale velmi solidní sklep. Bez ošetření je na něm více sazovitosti. Na Admirálu prakticky nebyla. Mám je kousek od sebe, na J-TE-H. Admirál neuspořádaně rostoucí, s třetinou plodů s pihovitostí, Barbi s pravidelným tvarem, dobře větvící, uvnitř čisté. Růst Barbi je podstatně méně bujný než u Admirála. Barbi jde rychleji do plodnosti. Vloni mi jí objel hryzec, letos kvete jen minimálně. Je odolná k mrazíkům v době květu. Vedle rostoucí Karneval, Parmena, Vršovský Granát, Florina, Admirál, Šampion měly plody od cca 1,2 m Barbi i na spodním patru. Se znaky poškození mrazem, ale byly.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Barby (Mira x Bohemia)

09 Máj 2022, 22:03

okenkodozahrad napísal:
09 Máj 2022, 20:27
Asi před deseti lety jsem dostal z Německa odrůdu Generál. I s číslem. Němci nejsou jiní než my, také se snaží získat novinky. Oficiálně měli to číslo jen německé výzkumáky... Ale nebylo tomu tak. Ve Střížovicích se divili... Plošší, menší než Admirál, podobně chruplavé, podle mě aromatičtější než Admirál. Netrpí hořkou pihovitostí. Stopka dosti krátká, někdy se dík tomu špatně trhá se stopkou, někdy se vytlačuje, když jde do zrání, je pod stromem každý den nějaké. Pro mě výtečné jablíčko, žlutočervené s líčkem. Dobré od utrhnutí, určitě do února. Pak už nevím, nikdy nezbylo. Mám ale velmi solidní sklep. Bez ošetření je na něm více sazovitosti. Na Admirálu prakticky nebyla. Mám je kousek od sebe, na J-TE-H. Admirál neuspořádaně rostoucí, s třetinou plodů s pihovitostí, Barbi s pravidelným tvarem, dobře větvící, uvnitř čisté. Růst Barbi je podstatně méně bujný než u Admirála. Barbi jde rychleji do plodnosti. Vloni mi jí objel hryzec, letos kvete jen minimálně. Je odolná k mrazíkům v době květu. Vedle rostoucí Karneval, Parmena, Vršovský Granát, Florina, Admirál, Šampion měly plody od cca 1,2 m Barbi i na spodním patru. Se znaky poškození mrazem, ale byly.
Vďaka za výnimočne cenné, 10-ročné skúsenosti s pestovaním.
(Pre istotu len dodám, že General a Barby je jedna a tá istá odroda, "súrodenec" Admiralu, teda potomok odrôd Mira x Bohemia. Na rozdiel od triploidného Admiralu je Barby diploid).
Obzvlášť cenná je informácia, že (u vás) netrpí horkou pehovitosťou. IH
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Barby (Mira x Bohemia)

09 Máj 2022, 22:34

Dobre spravy. Ja som zohnal Barby len na M9 a chcem z neho vysokokmen. Skusim ho spravokorenit. Zimne stepenie vrublov Barby mi nevyslo, zoschli. AK ma slabsi rast a dobre obrasta to je mi velmi vitane. Bez pehovitosti a s "Admiralovou" chutou, super.
Napísať odpoveď