Barby (Mira x Bohemia)

přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Barby (Mira x Bohemia)

10 Máj 2022, 07:19

Velmi zajímavý příspěvek k odrůdě Barby, ve srovnání s Admirálem. Desetileté zkušenosti již o něčem vypovídají. Překvapuje mne, že Barby vůbec netrpí pihovitosti. Já měl za to, že trpí méně než Admirál, ale že trpí. Ale já měl tuto odrůdu na podnoži M9. O podnoži J-TE-H se tvrdí, že i Admirál na ni trpí touto fyziologickou poruchou méně. Vysadil jsem i Admirála na této podnoži a uvidím. Barby svou chutí rozhodně nezklamalo. Je výborná, řekl bych srovnatelná s Admirálem. Pouze vybarvení plodů je slabší.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Barby (Mira x Bohemia)

10 Máj 2022, 18:59

rony napísal:
09 Máj 2022, 22:34
Dobre spravy. Ja som zohnal Barby len na M9 a chcem z neho vysokokmen. Skusim ho spravokorenit. Zimne stepenie vrublov Barby mi nevyslo, zoschli. AK ma slabsi rast a dobre obrasta to je mi velmi vitane. Bez pehovitosti a s "Admiralovou" chutou, super.
Jeden rok se mi taky neujal ani jeden ze 4 roubů Barby, což se u jabloní prakticky nestává. Rok nato se ujmuly všechny.
Doufám, že někoho napadne pokřížit Miru s dalšími chuťovkami (Jonathan, Desert, Matčino, MacIntosh). Možná bychom se mohli dočkat zajímavých jablek.
Dotaz

IP:  42.129

Barby (Mira x Bohemia)

10 Máj 2022, 19:26

Do výčtu bych ještě přidal Čistecké.
Jablko, které by se chutí alespoň blížilo Čisteckému, netrpělo tak strašně strupovitostí a ještě třeba vydrželo o něco déle ve sklepě, by byla bomba.
Ale ani nestrupatý derivát MacIntoshe s o něco většími plody by se neztratil.
Na Matčinu nevím, co ještě vylepšovat, možná vhodnost pro menší tvary.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Barby (Mira x Bohemia)

15 Máj 2022, 10:49

okenkodozahrad napísal:
09 Máj 2022, 20:27
Asi před deseti lety jsem dostal z Německa odrůdu Generál. I s číslem. Němci nejsou jiní než my, také se snaží získat novinky. Oficiálně měli to číslo jen německé výzkumáky... Ale nebylo tomu tak. Ve Střížovicích se divili... Plošší, menší než Admirál, podobně chruplavé, podle mě aromatičtější než Admirál. Netrpí hořkou pihovitostí. Stopka dosti krátká, někdy se dík tomu špatně trhá se stopkou, někdy se vytlačuje, když jde do zrání, je pod stromem každý den nějaké. Pro mě výtečné jablíčko, žlutočervené s líčkem. Dobré od utrhnutí, určitě do února. Pak už nevím, nikdy nezbylo. Mám ale velmi solidní sklep. Bez ošetření je na něm více sazovitosti. Na Admirálu prakticky nebyla. Mám je kousek od sebe, na J-TE-H. Admirál neuspořádaně rostoucí, s třetinou plodů s pihovitostí, Barbi s pravidelným tvarem, dobře větvící, uvnitř čisté. Růst Barbi je podstatně méně bujný než u Admirála. Barbi jde rychleji do plodnosti. Vloni mi jí objel hryzec, letos kvete jen minimálně. Je odolná k mrazíkům v době květu. Vedle rostoucí Karneval, Parmena, Vršovský Granát, Florina, Admirál, Šampion měly plody od cca 1,2 m Barbi i na spodním patru. Se znaky poškození mrazem, ale byly.
"okenkodozahrad" ma Barby/General uz 10 rokov.
Je zaujimave, ze Barby patentovali v r. 2019, Admiral uz v r. 2008.
Admiral je v predaji uz dlhsie (10 rokov?) ale Barby tusim len nedavno.
Zaujimave, ze s Barby tak dlho cakali na predaj/patent - tusim jej tak velmi neverili - mozno aj kvoli pehovitosti Admiralu (ma rovnakych rodicov ako Barby).

Zaujimave je aj ze Barby ma udajne pevnu duzinu a sucasne Fytos spomina citlivost plodov na otlacenie.
Dufam, ze toto nebude problem ked budu v bednicke plody v 2-3 vrstvach. Pre zahradkara s citom by ta citlivost na otlacenie asi nebola problem.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Barby (Mira x Bohemia)

15 Máj 2022, 12:58

Dotaz napísal:
10 Máj 2022, 19:26
Do výčtu bych ještě přidal Čistecké.
Jablko, které by se chutí alespoň blížilo Čisteckému, netrpělo tak strašně strupovitostí a ještě třeba vydrželo o něco déle ve sklepě, by byla bomba.
Ale ani nestrupatý derivát MacIntoshe s o něco většími plody by se neztratil.
Na Matčinu nevím, co ještě vylepšovat, možná vhodnost pro menší tvary.
Myslím, že na Matčinu by toho k vylepšení bylo dost. Uspořádanější růst, plodnost na kratším dřevě, dřívější nástup do plodnosti, delší skladovatelnost, úplná rezistence na strupovitost,...
Některé nedostatky řeší kříženec Matčina - odrůda Nabella. Chutí se však Matčinu, podle mě, nevyrovná.
walter
Príspevky: 703
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Barby (Mira x Bohemia)

02 Okt 2022, 10:38

Takže tím pádem asi víme, co je Orangecrisp, až budou plody za 2 roky, nafotím vám to sem, taky můžu rovnou porovnávat s Ghivou. Zároveň asi platí, co jsem zmiňoval už na začátku, tj. informace, že UEB 5060/1 je kříženec z Barby - jen neplatí to, že 5060/1 je Orangecrips. V tomto mi prostě paní z Fytosu nepodala pravdivou informaci.
Koneckonců jsem nicméně rád, že jsem na poslední volné místo na zahradě vybral ten orangecrips. Mohlo by to být chuťově lepší než Barby a zároveň to bude trochu překvapení.
[/quote



První úroda Orange Crisp a Ghiva. Bohužel vybarvení plodů obou odrůd po neuvěřitelně deštivém září ovlivněné rozmáhající se sazovitostí. W.
Prílohy
Orange Crisp na M9
Orange Crisp na M9
Orange Crisp na M9
Orange Crisp na M9
20220923_191643.jpg
Ghiva na M9
Ghiva na M9
Ghiva na M9
Ghiva na M9
Naposledy upravil/-a walter v 04 Sep 2023, 14:20, upravené celkom 1 krát.
Gabriela

IP:  36.232

Barby (Mira x Bohemia)

08 Dec 2022, 12:51

walter napísal:
02 Okt 2022, 10:38
Takže tím pádem asi víme, co je Orangecrisp, až budou plody za 2 roky, nafotím vám to sem, taky můžu rovnou porovnávat s Ghivou. Zároveň asi platí, co jsem zmiňoval už na začátku, tj. informace, že UEB 5060/1 je kříženec z Barby - jen neplatí to, že 5060/1 je Orangecrips. V tomto mi prostě paní z Fytosu prostě kecala.
Koneckonců jsem nicméně rád, že jsem na poslední volné místo na zahradě vybral ten orangecrips. Mohlo by to být chuťově lepší než Barby a zároveň to bude trochu překvapení.
[/quote



První úroda Orange Crisp a Ghiva. Bohužel vybarvení plodů obou odrůd po neuvěřitelně deštivém září ovlivněné rozmáhající se sazovitostí. W.
Už jste ochutnal?
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Barby (Mira x Bohemia)

11 Jan 2023, 00:07

Pestuje niekto aj odrodu Mira ? Ma mat extremne dlhu skladovatelnost ako Admiral.

Taktiez bude zaujimave zistit aku dlhu skladovatelnost ma Barby.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Barby (Mira x Bohemia)

11 Jan 2023, 11:16

rony napísal:
11 Jan 2023, 00:07
Pestuje niekto aj odrodu Mira ? Ma mat extremne dlhu skladovatelnost ako Admiral.

Taktiez bude zaujimave zistit aku dlhu skladovatelnost ma Barby.
Roub Miry nemá žádné přírůstky, Barby mi zatím neplodila. Údajně je to diploid, takže by neměla růst tak bujně jako Admirál (u mě roste skoro stejně) a snad by nemusela trpět tolik pihovitostí. Plody jsou údajně menší a hůř vybarvené.
Každopádně by stálo za to, zkřížit obě rodičovské odrůdy (Bohemia a Mira) znovu a opakovaně. Jistě by z toho vyšlo něco zajímavého a možná míň pihovitého. Jen vzpomeňme kolik vzájemně odlišných odrůd vzniklo ze stejných křížení: Golden x Coxova,..... Lord Lambourne x Golden, .....Bohemia x Vanda ....nebo Topaz x Golden
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Barby (Mira x Bohemia)

24 Jan 2023, 22:19

Barby sa objavuje na degustaciach jablk a umiestnuje sa vysoko (dobre).
Skusenosti tu na fore je s nou stale velmi malo, hoci je uz niekolko rokov dostupna v predaji.
Po poslednych degustaciach velku pozornost vsak vzbudila na fore novinka dcera BARBY:
UEB5060/1
tu je diskutovana:
viewtopic.php?f=13&t=998&p=25864&hilit= ... 2F1#p25864

viewtopic.php?f=13&t=795&hilit=UEB+5060%2F1&start=90

Vie niekto (napr degustatori) zhodnotit/porovnat:
Barby , UEB5060/1, Admiral ?
Zatial sa mi po precitani prispevkov tu na fore nezda, zeby UEB5060/1 mala vyznamne tromfy oproti Barby.
Napísať odpoveď