Barby (Mira x Bohemia)

Michal1
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 11 Okt 2021, 22:50

Barby (Mira x Bohemia)

11 Okt 2021, 22:53

Máte již někdo reálné výsledky z pěstování odrůdy Barby na M9? (mimo gedustaci v Lysicích, kde se umístila na 3-4 místě po boku Admirálu)
Stojí opravdu za to co se týče chuti a nebo je to spíše další průměrná novinka?
Zbývá mi na malé zahrádce poslední volné místo (vedle Opálu, Admirálu a Orionu) a zvažuji právě tuto Barby a nebo pro mě i po letech stále traktivní Rozelu.
Předem děkuji!
btw. Opál na M9 se letos naprosto skvěle vyvedl 430mnm). I bez probírky velké plody, které se krásně vybarvují do červena. Co mě u některých plodů zaujalo je "placatý" tvar skoro identický s topazem, naopak oproti většině Opálů, které jsem dosud viděl, kterě měli tvar spíše Goldenu.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Barby (Mira x Bohemia)

11 Okt 2021, 23:19

Michal1 napísal:
11 Okt 2021, 22:53
Máte již někdo reálné výsledky z pěstování odrůdy Barby na M9? (mimo gedustaci v Lysicích, kde se umístila na 3-4 místě po boku Admirálu)
Stojí opravdu za to co se týče chuti a nebo je to spíše další průměrná novinka?
Zbývá mi na malé zahrádce poslední volné místo (vedle Opálu, Admirálu a Orionu) a zvažuji právě tuto Barby a nebo pro mě i po letech stále traktivní Rozelu.
Předem děkuji!
btw. Opál na M9 se letos naprosto skvěle vyvedl 430mnm). I bez probírky velké plody, které se krásně vybarvují do červena. Co mě u některých plodů zaujalo je "placatý" tvar skoro identický s topazem, naopak oproti většině Opálů, které jsem dosud viděl, kterě měli tvar spíše Goldenu.
1. Barby pochádza z rovnakého kríženia ako Admiral. Barby je diploid, Admiral triploid. Výzorom sú podobné, len Barby sa vyfarbuje menej intenzívne a v svetlejšej farbe. Chuťovo sú veľmi podobné. Ak už máte Admiral, tak nevidím veľký zmysel v zaobstaraní si takmer totožnej odrody Barby. To už potom radšej tú Rozelu.

2. Píšete o Opále 'vyfarbujúcom sa do červena' a 'placatom'. Buď máte bujnejšiu fantáziu pri popise, alebo (čo je pravdepodobnejšie) máte namiesto Opálu niečo úplne iné. Ak je to možné, dajte fotku toho Vášho Opálu. IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Barby (Mira x Bohemia)

12 Okt 2021, 16:11

Zbývá mi na malé zahrádce poslední volné místo (vedle Opálu, Admirálu a Orionu)

Pokud bych měl na malé zahrádce místo pro 4 jabloně, asi bych nevolil současně Opál a Orion (které jsou si podobné vzhledem, dobou konzumní zralosti a trochu i chutí). Radši bych vysadil ještě nějaké podzimní, příp. letní jablko, jinak do konce října nebudete mít do čeho kousnout.
Naopak na velkou zahradu bych se nerozpakoval vysadit Barby nebo klidně dva Admirály. Vzhledem k chuti a délce doby konzumace rozhodně nezůstanou na ocet.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Barby (Mira x Bohemia)

12 Okt 2021, 19:43

Radění je pro zkušené mistry. Tak já jen aby „řeč“ nestála: Triploidů máte 2/3 (taky na ně držím, ale mám jen jich jen 1/3), malá zahrádka a malý strom, velké moderní odrůdy už máte a Opál se Vám panečku vede.
Tak přeci něco z jiného soudku. Staletími ověřené. Sice trošku potížista, strupáček, padlí ale neleze na plody, a na M 9, těžko najdete něco menšího se silnější „voňavkou“: Za mě Jonatán. JG
Michal1
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 11 Okt 2021, 22:50

Barby (Mira x Bohemia)

27 Nov 2021, 23:23

Po čase zasílám konečně fotky zmíněného Opálu. Jistojistě je to Opál, vybarvením do červena jsem měl na mysli "červené líčko", které jsem ale takto pěkné u jiných opálů ještě neviděl. Natožpak v globusu nabo ve fytosu v prodeji. Cukernatost u těchto prodů je subjektivně opravdu velká.
Zároveň přikládám foto zmíněných nejplacatějších kusů + porovnání s nejčastějším tvarem.
Co se koupě stromku týče, nakonec jsem naslepo zasadil Orangecrisp (kříženec už zmíněného Barby a FQ159). Uvidíme, jestli překvapí. Barby jsem zároveň vzal také na druhou zahrádku na vyzkoušení. Co se týče osvědčených odrůd, jako např.Jonathan, máme již plodící stromy na jiných zahradách, takže je dostatek plodů, dosadit na malou zahrádku jsem chtěl spíše nejakou novinku.
S pozdravem Michal
Prílohy
Opál - červené líčko
Opál - červené líčko
Opál - významě placatý tvar připomínající Topaz
Opál - významě placatý tvar připomínající Topaz
Opál - klasický tvar
Opál - klasický tvar
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Barby (Mira x Bohemia)

28 Nov 2021, 08:00

Michal1 napísal:
27 Nov 2021, 23:23
Co se koupě stromku týče, nakonec jsem naslepo zasadil Orangecrisp (kříženec už zmíněného Barby a FQ159).
Mám pocit, že Orangecrisp (Orange Crisp) je kríženec Fuji a Heliodoru. IH
Michal1
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 11 Okt 2021, 22:50

Barby (Mira x Bohemia)

28 Nov 2021, 09:04

Kříženec Fuji x Heliodor se jmenuje UEB I-647/1 pod názvem Ghiva (nevylučuju teda, že jich není víc). Máme stromek taky od min.roku vysazený na M9, ale zatím nezaplodil. Ten Orangecrisp je na 100% z Barby.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Barby (Mira x Bohemia)

28 Nov 2021, 09:12

Michal1 napísal:
28 Nov 2021, 09:04
Kříženec Fuji x Heliodor se jmenuje UEB I-647/1 pod názvem Ghiva (nevylučuju teda, že jich není víc). Máme stromek taky od min.roku vysazený na M9, ale zatím nezaplodil. Ten Orangecrisp je na 100% z Barby.
To že Ghiva a Orangecrisp majú rovnakých rodičov (Fuji a Heliodor) vieme, to je jasné. Z rovnakého kríženia môže pochádzať viac odrôd, to nie je neobvyklé (napr. Rubín - Delor - Jarka, alebo Šampion - Desert - Denár).
Ale aby 2 odrody z rôzneho kríženia dostali v súčasnosti rovnaké meno, to je veľmi nepravdepodobné.
Môžete Vaše tvrdenie nejako doložiť (textom od šľachtiteľa, predajcu, patentu a pod.) ? IH

Screenshot_20211128-092011_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Barby (Mira x Bohemia)

30 Nov 2021, 16:54

Odrůdu Orange Crisp nabízí v ČR firmy Ekozahradnictví a Spomyšl. Kupodivu Fytos ji v nabídce nemá. Rovněž ve výčtu registrovaných odrůd jabloní z roku 2020 jsem ji nenašel. Není vyloučeno, že je čerstvě registrovaná a jedná se o hybrid ÚEB 648/l / Fuji x Heliodor /.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Barby (Mira x Bohemia)

30 Nov 2021, 17:22

přasličák napísal:
30 Nov 2021, 16:54
Odrůdu Orange Crisp nabízí v ČR firmy Ekozahradnictví a Spomyšl. Kupodivu Fytos ji v nabídce nemá. Rovněž ve výčtu registrovaných odrůd jabloní z roku 2020 jsem ji nenašel. Není vyloučeno, že je čerstvě registrovaná a jedná se o hybrid ÚEB 648/l / Fuji x Heliodor /.
Odroda Orangecrisp (alebo Orange Crisp) je zatiaľ záhadou. Predajca pri nej udáva kríženie Fuji a Heliodor. Odroda Ghiva (UEB I-647/1) má rovnakých rodičov ( foto 1). Kto vyšľachtil odrodu Orangecrisp, nie je t.č. možné z internetu zistiť. Ak by to boli Střížovice, nedávalo by mi to príliš zmysel, aby vypustili v krátkom časovom úseku do obehu 2 odrody z úplne rovnakého kríženia, aby si navzájom konkurovali (?). Ale vylúčené to nie je. Nedávno tu dal príspevok pán Mittwoch (foto 2), ktorý vyznieva, akoby už s Orangecrisp mal osobnú skúsenosť. Možno sa ozve s podrobnejšou informáciou. IH

Screenshot_20211130-170502_Drive.jpg
Screenshot_20211130-171501_Chrome.jpg
Napísať odpoveď