Delor

stapil
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 16 Jan 2023, 23:38
Bydlisko: Středočeský kraj, 495mnm

Delor

04 Feb 2023, 11:26

Já měl letos prvoúrodu dvou plodů Deloru na MM106 (koupen a sazen 2021, zahr. Velim u Kolína). Jablka zdravá, velká, zcela bez strupovitosti, bez pihovitosti. Koncem prosince jsem srovnával s dalšími nově sazenými odrůdami (Topaz Red, Rozela) a plody starších stromů, co na pozemku již stály (Rubín, Spartan). Chuťově velikánská spokojenost, pro mě byl na druhém místě po Topazu. Rubín měl možná o něco lepší strukturu dužniny, trošičku více chruplavou...ale chuť byla oproti Deloru jakoby "naředěná", méně intenzivní, mírně sladší.
Je to prvoúroda, nejde dělat finální závěry, zatím ale spokojenost. :)
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Delor

04 Feb 2023, 11:39

Něco o Deloru je tady:
Delor
Delor
Neregistrovaný

IP:  168.81

Delor

02 Mar 2023, 22:04

Výchovný řez Deloru
Ve vláknu "Štěpování" na stránce 55 je v mém loňském příspěvku z 12.8. foto jablůňky, přeroubování z Croncelského na Delor (vývoj roubů ke konci vegetace).
Na dnešních obrázcích je současný stav roubů, korunky, po odstranění výhonů Croncelského, před výchovným řezem roubů korunky. Délka výhonu terminálu je 1,15 m, bočního rozvětveného výhonu 1,10 m. Do třech směrů směřují výhony vždy z jednoho roubu, do čtvrtého směru ale směřuje řada výhonů ze tří roubů.
Moje představa je, že terminál zastřihnu cca 0,75 m nad přeroubovaný pahýl, správně směřující výhony budoucích ramen cca 0,6 m od přeroubovaného pahýlu. Nevhodné výhony zakrátím na tvorbu asimilační plochy, zavalování ran a tvorbu plodonosného dřeva. Poradíte (nejlépe na obrázcích, půjde-li to) jak ostříhat, které výhony odstranit, jakou délku výhonů ponechat? JG
Prílohy
Delor 24.JPG
Delor 23.JPG
Delor 22.JPG
Delor 14.JPG
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Delor

04 Mar 2023, 08:51

Přírůstky jsou na roubech pěkné, ale korekci jste měl podle mne udělat ještě v létě. Pomocné rouby pro hojení ran a tažné větve já vždy zakrátím, aby nekonkurovaly budoucím kostrovým větvím, rostoucím s vhodně umístěných roubů. Takže letos brzy na jaře Vás čeká práce navíc. Korunky jsou značně nepřehledné, abych si troufl do fotek něco kreslit. V zásadě nechte čtyři výhony, rostoucí z roubů do stran vhodně rozmístěné. Ty zakraťte všechny přibližně ve vodorovné rovině, obvykle na venkovní pupen. V jaké délce je zakrátíte, záleží na Vás. Ale aby byly ve stejné výšce a koruna rostla pravidelně. Pokud nepěstujete tvar s kotlovou korunou, vyberte jeden výhon, rostoucí z roubů a snažte se jej nasměrovat do středu korunky a co nejstrměji. / Třeba instalovat ke kmínku kůl a k tomu výhon vyvázat. / Tento výhon zastřihnete asi o 20 cm výše, než kosterní větve. Zbytek pomocných roubů zakraťte na převod, aby nekonkurovaly kosterním větvím, přitom svým růstem pomohly zacelit rány po roubování. Tažné větve původní odrůdy bych odstranil na větevní kroužek, případné vlky z nich odstranil v létě co nejdříve po vyrašením vylomením palcem. Dalších pár let bych doporučil postupovat v souladu se zásadami výchovného řezu s tím, že samozřejmně významnou plodnost můžete ponechat již podstatně dříve.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Delor

04 Mar 2023, 20:06

Obrázky jsou nepřehledné, myslel jsem, že to bude lepší.
Ano, rouby rostly hodně. Když byla většina výhonků přes 0,5 m, tak jsem je zaštípl. Některé také zaštípnul nějaký škůdce hmyzí. Takže možná některý výhon byl zaštípnutý i 2x (terminál). Hodně se pak protáhnula jednotlivá internodia a pak většinou výhonky roubů zase obrazily. Delor se k přeroubovávání hodí. Také vyrašilo hodně výhonů z "podnože". Ale ty na fotkách už nejsou. Před focením jsem je ostříhal kvůli přehlednosti (která ale nenastala), a bylo jich dost. Ty jsem loni zaštipoval pořád. Nějaké větve Croncelské, ty na spodu korunky, chci ponechat. Taky trošku vzpomínka. (loni jsem 3,4, Croncelská jabka pobral, ale neochutnal, kam se poděly nevím, jestli běžely kolem děti, padly do štrůdlu, nebo shnily, neptal jsem se)
S kůlem, to bude problém. Stromek bude mít po ostříhání cca 2 m, 0,5 do země, 0,5 na vyvázání přírůstku terminálu. Zarážet kůl 3 m, to nedám. No, kmínek je trošku šikmý, plot k vyvázání dosloužil, jedině vyvázat pevným provazem ke švestce a ke kmínku načas uvázat pevný prut, jako svislou oporu terminálu (druhý rok se rouby vylamují nejvíce).
Děkuji za pozornost a rady. JG
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Delor

05 Mar 2023, 07:36

Omlouvám se, že jsem si nevšiml, že jste výhony zaštipoval. Máte to na bujné podnoži a evidentně úspěšné přeroubování, takže pak to tedy roste a asi není jednoduché to uhlídat. Kvůli vyvázání terminálu do svislé polohy není nezbytně potřeba kůlu. Dá se to vyvázat a natvarovat nějakým širším úvazkem i ke vhodné větvi. Třeba i pomocí vyvázání ke dvěma větvím s tím, aby jste terminál natáhl přibližně do středu koruny. Nový přírustek pak poroste kolmo, pokud bude koncový ponechaný pupen umístěn nejvýše v koruně. Samozřejmně postupně bude muset být terminál regulován řezem, aby příliš nepřesahoval patra, případně založit druhé patro.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Delor

05 Mar 2023, 09:46

Vypíchl bych poslední Návštěvníkovu větu: ...druhý rok se rouby vylamují nejvíce. Třebaže redukovaná koruna vybízí k ponechání dlouhých narostlých výhonů z roubů (nemusíme se bát vyholování), přesto, jako prevenci vylomení je lepší narostlé výhony víc zakrátit, byť se tím možná o rok zpozdí plodnost. Jakmile totiž výhon z roubu začne obrůstat, listová plocha se výrazně zvýší a prudký vítr dokáže vykonat s přeroubovaným stromkem kalamitu. Jistou prevencí je přivázat ke každé větvi hůlky a rouby připevnit k nim, ale komu se to chce, že...
Neregistrovaný

IP:  168.81

Delor

07 Mar 2023, 21:20

Tak, přeroubovaný Delorek byl včera ostříhán. Možno podívat se a vyjádřit se. "Hůlky", lískové pruty k vyvázání jsou připraveny, vyvazovací materiál (izolovaný elektrikářský drát z kabelu - odpad z instalace) je také připravený. Chyba, zádrhel, jsou skoro vyloučeny. JG
IMG_0026Delor.JPG
IMG_0027Delor.JPG
IgorML
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Delor

24 Mar 2023, 14:07

Delor zajtra vysadím, zohnal som ho na M26, podnož nie je síce nič moc do mojich podmienok, ale ako dočasné riešenie to bude určite OK. Časom ho dám aj tak na semenáč. Zajtra s Delorom ešte vysadím aj Andego/M26. Tak som zvedavý ako sa ukážu.
Neregistrovaný

IP:  168.81

Delor

24 Mar 2023, 17:58

Hm, Andego, ten by se mi taky líbil. JG JZ Morava 450 m/m
Napísať odpoveď