Zámeny, zámeny...

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Zámeny, zámeny...

11 Okt 2021, 13:38

Blíži sa opäť obdobie kupovania a sadenia nových stromčekov, takže táto téma je výsostne aktuálna.

Občas sa stane, že zo zakúpeného stromčeka sa po čase (konkrétne po prvej úrode) "vykľuje" iná odroda, než bola deklarovaná predajcom a po ktorej záhradkár túžil. Je to vždy nepríjemná záležitosť - sklamanie, hnev, stratený čas... Stáva sa to najmä (ale nielen) pri kúpe cez intetnet (e-shop). Niekedy je to vyslovene neserióznosť a cynizmus predajcu, ale občas je aj on uvedený do omylu chybou dodávateľa. Osobitnou kapitolou sú tzv. právne chránené a klubové odrody, ktoré sa nesmú voľne predávať. Napriek tomu nie je zriedkavosťou, že niektorí predajcovia tieto odrody 'na drzovku' ponúkajú. Pravdepodobne len dovtedy, kým niekto neschytá poriadne mastnú pokutu.
Na ukážku pár príspevkov na túto tému zo 'starého' totáčfóra. Predajca údajne ponúka odrodu Opál, čo nie je legálny postup. Otázkou je, či záujemcom dodá naozaj túto odrodu. Ono sa to môže skončiť aj tak, ako je uvedené v príspevku na foto 3. Chalan sa vytešuje s krásnych červených a placatých Opálov... Tak nech mu to dlho vydrží 😉. IH

Screenshot_20211011-131609_Chrome.jpg
Screenshot_20211011-131511_Chrome.jpg
Screenshot_20211011-131511_Chrome.jpg (31.42 KiB) 3157 zobrazení
Screenshot_20211011-131815_Chrome.jpg
Martin
Príspevky: 315
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Zámeny, zámeny...

11 Okt 2021, 14:32

Myslím že nějakou dobu se Opál prodával volně, klubovka se s této odrůdy stala později.Já ho mám od nějakého většího prodejce na M26.
Opál.JPG
Taky mě záměna potkala, objednal jsem Fuji Beni Shogun u prodejce na kterého se pěla chvála, bohužel dorazila jiná odrůda, sice dva stromky-asi jako omluva, ale pravděpodobně Prima, už jsem to tady dával v minulém roce
Prima 3.JPG
3.JPG[/attachment]
Prima 1.JPG
Prílohy
Prima 2.JPG
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Zámeny, zámeny...

11 Okt 2021, 21:57

U mne 2x.... Jednou místo Hornokrajského malináče Holovouský a podruhé místo hrušně Armida nějaká zrající v létě (připomínala mi Solanku). Hrušeň už je pryč, její bujný růst nešel ukočírovat. Každý stromek byl odjinud...
mjhn
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 15 Okt 2021, 23:38

Zámeny, zámeny...

16 Okt 2021, 01:22

Ja som tiez takto kupil 'Evelinu' a mam nieco co ani netusim co je. Ale podla tvaru to urcite nie je 'Pinova' (ktora ma konicky tvar).
Normalne by som sa tohoto stromceku uz zbavil ale plody mi velmi chutia. Hlavne v septembri priamo zo stromu. Vtedy maju asi optimalnu
zrelost a su velmi 'chrumkave'. Tak snad raz pridem na to co to je... Ak by ho niekto spoznal takto podla obrazka - budem velmi rad ak mi odpovie.
IMG_3654.jpg
(Pinova v pozadi)
IMG_3718.jpg
MiKo
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 28 Máj 2021, 09:10
Bydlisko: JV Morava

Zámeny, zámeny...

20 Okt 2021, 13:14

mjhn napísal:
16 Okt 2021, 01:22
Ja som tiez takto kupil 'Evelinu' a mam nieco co ani netusim co je. Ale podla tvaru to urcite nie je 'Pinova' (ktora ma konicky tvar).
Normalne by som sa tohoto stromceku uz zbavil ale plody mi velmi chutia. Hlavne v septembri priamo zo stromu. Vtedy maju asi optimalnu
zrelost a su velmi 'chrumkave'. Tak snad raz pridem na to co to je... Ak by ho niekto spoznal takto podla obrazka - budem velmi rad ak mi odpovie.
Že by Rubín? Tady na Hodonínsku dozrál koncem září/septembra. Je to šťavnaté, sladko kyselé chrupavé jablko. Moc chutné.
Prílohy
rubin.jpg
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Zámeny, zámeny...

21 Okt 2021, 10:35

Některé záměny ani záměnami nejsou. Spíš je to vyčuranost prodejců, kteří zneužívají touhy mnoha pěstitelů po nových neznámých odrůdách. Nabízejí tak odrůdy pod jinými názvy - obvykle takovými, které se používají v zahraničí. A tak se v nejmenovaných e-shopech setkáváme s višní Lutovkou (Morela pozdní), hrušněmi Favorytkou (Clappova) či Komisowkou (Děkanka R.) nebo švestkou Kulinariou (Toptaste). Ještě smutnější ovšem je skutečnost, že prodejci nabízejí odrůdu pod oběma názvy (Kulinaria i Toptaste jako dva různé stromky).
P.s. Nakolik je ta informace přesná, nevím, obdržel jsem ji ve šlechtitelské stanici Velké Losiny.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Zámeny, zámeny...

21 Okt 2021, 17:15

vysloužil napísal:
21 Okt 2021, 10:35
...nebo švestkou Kulinariou (Toptaste). Ještě smutnější ovšem je skutečnost, že prodejci nabízejí odrůdu pod oběma názvy (Kulinaria i Toptaste jako dva různé stromky).
P.s. Nakolik je ta informace přesná, nevím, obdržel jsem ji ve šlechtitelské stanici Velké Losiny.
Je to tak. Toptaste = Kulinaria. IH
Screenshot_20211021-171222_Chrome.jpg
Screenshot_20211021-171131_Chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Zámeny, zámeny...

21 Okt 2021, 21:02

vysloužil napísal:
21 Okt 2021, 10:35
Ještě smutnější ovšem je skutečnost, že prodejci nabízejí odrůdu pod oběma názvy (Kulinaria i Toptaste jako dva různé stromky).
P.s. Nakolik je ta informace přesná, nevím, obdržel jsem ji ve šlechtitelské stanici Velké Losiny.
Také jsem si toho všiml na jednom nejmenovaném českém e-shopu, kde mají "obě" tyto odrůdy. Podle mne jak něco berou z Polska, tak tam ten název nechají. Na druhou stranu popis u obou výše zmíněných je totožný.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Zámeny, zámeny...

22 Okt 2021, 12:13

Mikeš13 napísal:
21 Okt 2021, 21:02
vysloužil napísal:
21 Okt 2021, 10:35
Ještě smutnější ovšem je skutečnost, že prodejci nabízejí odrůdu pod oběma názvy (Kulinaria i Toptaste jako dva různé stromky).
P.s. Nakolik je ta informace přesná, nevím, obdržel jsem ji ve šlechtitelské stanici Velké Losiny.
Také jsem si toho všiml na jednom nejmenovaném českém e-shopu, kde mají "obě" tyto odrůdy. Podle mne jak něco berou z Polska, tak tam ten název nechají. Na druhou stranu popis u obou výše zmíněných je totožný.
Právě ten doslova totožný popis obou různě pojmenovaných odrůd prodejce tak trochu usvědčuje, že o identitě obou švestek ví, takto by se dva popisy z různých zdrojů trefit nemohly.
Podle mě je to vědomý podvod na zákazníka a ten e-shop v mých očích hluboce klesl. Ostatně už poněkolikráté, viz duplicita názvů višní, hrušek a možná jsme neodhalili úplně všechny.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Zámeny, zámeny...

22 Okt 2021, 20:13

vysloužil napísal:
22 Okt 2021, 12:13
Právě ten doslova totožný popis obou různě pojmenovaných odrůd prodejce tak trochu usvědčuje, že o identitě obou švestek ví, takto by se dva popisy z různých zdrojů trefit nemohly.
Určitě o tom ví. Bylo to tak myšleno, ale špatně jsem to napsal. Snad Toptaste z více zdrojů, ale s původním názvem, nebo nechtěný šlendrián při zařazení do e-shopu. A nebo účelovka ;) .
Napísať odpoveď