Bláhovo oranžové

Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Bláhovo oranžové

08 Okt 2021, 15:30

Obvykle mívám svoji tvrdou hlavu a nenechávám si poradit, ale v tomto případě bych radu uvítal. Je zde na fóru pěstitel Bláhova oranžového, který by mi doporučil tuto odrůdu pěstovat, s důvody proč pěstovat?
Prílohy
První letošní Bláhovo oranžové na roubu.
První letošní Bláhovo oranžové na roubu.
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Bláhovo oranžové

08 Okt 2021, 20:52

Mám teprve dvouletý stromek, navíc moc neroste, jako další stromky z nejmenovaného slovenského zahradnictví.
Nejste snad s chutí a kvalitou plodů spokojen?
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Bláhovo oranžové

09 Okt 2021, 09:22

Jiří II napísal:
08 Okt 2021, 15:30
Obvykle mívám svoji tvrdou hlavu a nenechávám si poradit, ale v tomto případě bych radu uvítal. Je zde na fóru pěstitel Bláhova oranžového, který by mi doporučil tuto odrůdu pěstovat, s důvody proč pěstovat?
Před lety jsem napsal do Zahrádkáře článek Má smysl pěstovat staré odrůdy? a v něm jsem se lehce otřel o Bláhovu oranžovou ve smyslu, že pro běžného začínajícího pěstitele nemá smysl podobné odrůdy pěstovat, že ty nové ho uspokojí lépe. Jeden můj moc dobrý kamarád se po přečtení na mě docela vážně rozzlobil, pro něho je bláhovka svatá a není sám.
Kdo miluje tu ostřejší renetovitou chuť a vyznává pravdu, že Coxova je dodnes nedostižné jablko, ten ví, že Bláhova tu Coxovu překonává ve všech vlastnostech kromě chuti a v té zaostává jen málo. Tedy je plodnější, déle vydrží, netrpí tolik chorobami a snese i horší polohu. Pěstitelé, pro něž vrchol chuti představuje Gala, pro ty pěstovat Bláhovu smysl nemá.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Bláhovo oranžové

09 Okt 2021, 19:28

hugovotr napísal:
08 Okt 2021, 20:52
Mám teprve dvouletý stromek, navíc moc neroste, jako další stromky z nejmenovaného slovenského zahradnictví.
Nejste snad s chutí a kvalitou plodů spokojen?
Popravdě jsem zklamán tím, jak jsou jablíčka malá a jak chutná nevím. Stromek, který jsem měl koupený v 80-tých letech jsem zrušil poté, co jsem si na prvním plodu z nedočkavosti málem vylámal zuby. Domníval jsem se tenkrát, že v mých podmínkách tato odrůda nedozraje, takže jablka obvykle skončila ve vánočním štrůdlu. Stromek hodně rostl vzhůru, plodil málo, ale plody byly určitě větší, než na snímku.

Miloš Vysloužil napsal : "Před lety jsem napsal do Zahrádkáře článek Má smysl pěstovat staré odrůdy? a v něm jsem se lehce otřel o Bláhovu oranžovou ve smyslu, že pro běžného začínajícího pěstitele nemá smysl podobné odrůdy pěstovat, že ty nové ho uspokojí lépe. Jeden můj moc dobrý kamarád se po přečtení na mě docela vážně rozzlobil, pro něho je bláhovka svatá a není sám.
Kdo miluje tu ostřejší renetovitou chuť a vyznává pravdu, že Coxova je dodnes nedostižné jablko, ten ví, že Bláhova tu Coxovu překonává ve všech vlastnostech kromě chuti a v té zaostává jen málo. Tedy je plodnější, déle vydrží, netrpí tolik chorobami a snese i horší polohu. Pěstitelé, pro něž vrchol chuti představuje Gala, pro ty pěstovat Bláhovu smysl nemá."

Chuť Galy nepovažuji za vrchol chuti, ovšem na druhou stranu, nesnáším kyselá jablka.
Prílohy
Zleva shora Bonita 100g, Opál 140g, Kanzi 130g, Bláhovo oranžové 135g
Zleva shora Bonita 100g, Opál 140g, Kanzi 130g, Bláhovo oranžové 135g
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Bláhovo oranžové

10 Okt 2021, 10:15

V době sklizně se Bláhova jíst nedá, je tvrdá a kyselá. Po dozrání ve sklepě se její chuť krásně rozvine - krásně pikantní, ale ne kyselá, naopak převážně sladká, typicky renetovitá.
Je to typická samozásobitelská odrůda, plody nejsou barevně ani velikostně příliš atraktivní. Zato nemoučnatí, nevadnou a příliš nehnijí. Ten úzký topolovitý růst vyžaduje víc péče.
reinhold
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 05 Apr 2021, 13:38

Bláhovo oranžové

10 Okt 2021, 10:53

jirko odporucam blahovu renetu,nie blahovu oranžovu,som s nou nadmieru spokojny:)
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Bláhovo oranžové

10 Okt 2021, 11:13

Kdyby neznámá odrůda, nalezená před pár lety ve zpustlém sadu, byla Bláhovo o., k čemuž se přiklonil na totáčfóru také pan Miloš, tak to by pro mě důvod k pěstování určitě byl (a je) - Coxová chuť, velmi dobrá úrodnost, dobré skladování a i pěkný výzor plodů.
Prílohy
234314.jpg
285386.jpg
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Bláhovo oranžové

10 Okt 2021, 19:12

reinhold napísal:
10 Okt 2021, 10:53
jirko odporucam blahovu renetu,nie blahovu oranžovu,som s nou nadmieru spokojny:)
Díky za typ pane Reinholde. Bláhovu renetu (semenáč Blenheimské) mám také naroubovanou, na plody zatím čekám.
Mikeš13 napísal:
10 Okt 2021, 11:13
Kdyby neznámá odrůda, nalezená před pár lety ve zpustlém sadu, byla Bláhovo o., k čemuž se přiklonil na totáčfóru také pan Miloš, tak to by pro mě důvod k pěstování určitě byl (a je) - Coxová chuť, velmi dobrá úrodnost, dobré skladování a i pěkný výzor plodů.
Díky za doporučení pane Mikeši, popřemýšlím, kam bych ji mohl přiroubovat, protože ponechat jí celý čtvrkmen se mi nezdá být dobrý nápad.
vysloužil napísal:
10 Okt 2021, 10:15
V době sklizně se Bláhova jíst nedá, je tvrdá a kyselá. Po dozrání ve sklepě se její chuť krásně rozvine - krásně pikantní, ale ne kyselá, naopak převážně sladká, typicky renetovitá. Je to typická samozásobitelská odrůda, plody nejsou barevně ani velikostně příliš atraktivní. Zato nemoučnatí, nevadnou a příliš nehnijí. Ten úzký topolovitý růst vyžaduje víc péče.
Díky Miloši za tvůj názor a zkušenosti.

Z té drobotiny na snímku to má u mne zatím jisté Opál. Věřím tomu, že s přihnojením na list bude možné dosáhnout zvětšení plodů.
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Bláhovo oranžové

04 Dec 2021, 19:19

Dobrou péčí se dá Bláhova vypěstovat do slušné velikosti. Ale dá to dost práce.
Na to, že je začátek prosince, je kvalita plodů na vrcholu. Letos to nejspíš na dlouhou trvanlivost nevypadá
Prílohy
Bláhova oranžová
Bláhova oranžová
Bláhova oranžová
Bláhova oranžová
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Bláhovo oranžové

02 Sep 2022, 07:03

Na stromku s vysačkou Bláhova oranžová reneta je tetos první plod zvláštního vzhledu. Je červavý, takže nejspíš nedozraje. Je to vůbec BOR?
Prílohy
_20220902_065915.JPG
Napísať odpoveď