Jablko dvacetiletí.

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jablko dvacetiletí.

02 Okt 2021, 19:08

Přes záplavu moderních odrůd z tuzemska i zahraničí si výsostné místo - zejména u pěstitelů z chladnějších poloh - zachovává Rubín a jeho mutace. Na polohu i péči nenáročná odrůda se skvělými plodovými vlastnostmi.
Už je tomu drahně let, co bylo vyhlášeno jablkem dvacetiletí, teď už je to jablko pětatřicetiletí.
Barevné mutace jen rozšířily jejich spektrum
Zleva Rubín, Bohemia, Dark Rubín, Top Bohemia, vpředu Gold Bohemia a tzv. Stoklasa Rubín
Zleva Rubín, Bohemia, Dark Rubín, Top Bohemia, vpředu Gold Bohemia a tzv. Stoklasa Rubín
.
Rozlišit mezi Bohemií, Dark Rubínem a Top Bohemií nedokážu. Možná, že některá z mutací vybarvuje dřív nebo v jiném odstínu, ale to lze říci i o jablkách na různém místě stromu.
Rozdíl v chuti jsem nezaznamenal, trvanlivost mám nejkratší u Gold Bohemie, ale to bude spíš slabě rostoucí podnoží.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Jablko dvacetiletí.

03 Okt 2021, 16:09

Dycky Rubín a jeho mutace :D
Prílohy
Rubín2.JPG
Rubín.JPG
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Jablko dvacetiletí.

10 Okt 2021, 19:30

Dnes při sklizni jsem našel plod Rubínu , který se tvarově odlišuje od ostatních. Tvar bych nazval typický goldenovský, jablko vypadá neobyčejně elegantně. Zkusím vyhledat větev, ze které jsem ho utrhnul a naroubovaním na jinou podnož vyzkoušet dědičnou stabilitu tohoto tvaru.
Prílohy
Rubín s goldenovským tvarem
Rubín s goldenovským tvarem
Tentýž Rubín, Sudetská a Merkur
Tentýž Rubín, Sudetská a Merkur
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Jablko dvacetiletí.

11 Okt 2021, 11:14

Hledej Šmudlo! :)
Prílohy
Kde jen může ta větev být?
Kde jen může ta větev být?
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jablko dvacetiletí.

13 Okt 2021, 10:37

Jiří II napísal:
10 Okt 2021, 19:30
Dnes při sklizni jsem našel plod Rubínu , který se tvarově odlišuje od ostatních. Tvar bych nazval typický goldenovský, jablko vypadá neobyčejně elegantně. Zkusím vyhledat větev, ze které jsem ho utrhnul a naroubovaním na jinou podnož vyzkoušet dědičnou stabilitu tohoto tvaru.
Z jednoho jablka bych na tvarovou mutaci neusuzoval. Jestli je takových plodů víc na jedné větvi, pak je tu šance na patent. :idea:
Napísať odpoveď