Ellison's Orange

Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Ellison's Orange

17 Sep 2021, 17:56

Vážení přátelé, pěstuje někdo z vás tuto odrůdu? https://www.keepers-nursery.co.uk/fruit ... ons-orange Mám velký zájem na možnosti získání roubu.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ellison's Orange

18 Sep 2021, 11:29

Jiří II napísal:
17 Sep 2021, 17:56
Vážení přátelé, pěstuje někdo z vás tuto odrůdu? https://www.keepers-nursery.co.uk/fruit ... ons-orange Mám velký zájem na možnosti získání roubu.
Já bych té odrůdě moc nevěřil. Jistě, křížení bílého zimního kalvilu a Coxovy (dvou kdysi nejpopulárnějšíh odrůd) zní lákavě. Ale v jablku, které se konzumuje od října a již v listopadu ztrácí chuť (jak píše Dvořák - Vondráček), nevidím perspektivu.
Jiří II
Príspevky: 536
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:06
Bydlisko: Moravský kras, 470 m n. m.

Ellison's Orange

18 Sep 2021, 12:43

Dospěl jsem k přesvědčení Miloši, že stolních odrůd s třeba i s měkčí dužinou a kratší konzumní dobou, zato ale s výbornou buketní chutí, není nikdy dost. Z komerčního hlediska, kde je chuť jablka až na posledním místě, nemá jistě tato odrůda perspektivu, stejně jako mnoho jiných (namátkově Desert, Matčino, Gaskoyneho, Kidovo oranžové a j.). Na druhé straně, spousty komerčních, více či méně sladkokyselých tvrďáků "na jedno brdo", existují mraky. Zahrádkář malopěstitel, se však naštěstí nemusí řídit komerčními hledisky a může pěstovat odrůdy, které mu chutnají. V tom je jedna z hlavních výhod zahrádkářského ovocnaření.
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ellison's Orange

18 Sep 2021, 20:50

Rozumím tomu. Jsou odrůdy, které se nikdy nebudou pěstovat ve velkém, ale zřejmě nikdy nezmizí ze zahrad. A jsou to ty, co uvádíš: Matčino, Grávštýn, Čistecké, Gascoigneho, Desert, Jadernička aj. Koneckonců v obchodech už se prakticky přestaly prodávat letní a podzimní jablka, všimli jste si? V srpnu se prodávají loňské Fuji a Granny, výjimkou jsou snad jen polské chlazené Šampiony.
Právě proto věřím na neviditelnou ruku zahrádkářova trhu. Jestli ta odrůda za to stojí, prosadí se. Admirál nepotřebuje mediální reklamu, i když ho spousta lidí prokleje, beztak ho všichni mají. Švýcarské, Kidovo, Bláhovo a Coxovo oranžové se udržet dokázalo, Elisonovo - jak se zdá - nikoli. Ale kdo ví, třeba překvapí.
Napísať odpoveď