Rubín Dark

Martin
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Rubín Dark

16 Sep 2021, 13:51

Rubín Dark velmi brzy vybarvuje..
Rubín Dark 2.JPG
Rubín Dark 3.JPG
Rubín Dark 4.JPG
Rubín Dark 6.JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rubín Dark

16 Sep 2021, 13:59

Martin napísal:
16 Sep 2021, 13:51
Rubín Dark velmi brzy vybarvuje..Rubín Dark 2.JPGRubín Dark 3.JPGRubín Dark 4.JPGRubín Dark 6.JPG
Plody sú to krásne, ale v podstate nerozoznateľné od Bohemie. Zaujímavá by bola genetická analýza týchto 2 odrôd resp. ich porovnanie, či tam vôbec je odlišnosť. IH
Martin
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Rubín Dark

17 Sep 2021, 09:37

Nějaká odlišnost by se asi našla,jak v chuti tak v barvě, Dark mi vybarvuje cca o 2 týdny dříve něž Bohémia Red a to jsou v řadě vedle sebe cca 5 m.Letos již konce srpna byl Dark vybarvený a Bohémia teprve začínala červenat. Pak přišly studená rána a teplé dny, což vybarvování popohnalo.I v odstínu červeně je malý rozdíl.Oproti klasickénu Rubínu ma Dark i Bohémie Red takovou jemnější dužninu. Bohémie Gold má podle mne asi dužninu nejchutnější, ještě o něco jemnější než Bohémie Red, přesto že to je jen mutace této červené Bohémie. Někde jsem četl historii vzniku Gold Bohémie, údajně pan Thoř narouboval poslední kousek roubu červené Bohémie s vrcholovým pupenem na nějaký stromek který přeroubovával a pak jak začal rodit tak nevěřil svým očím.Údajně se tam scházeli odborníci z celé Evropy a nevěřícně na ten zázrak přírody koukali..
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rubín Dark

17 Sep 2021, 10:35

Martin napísal:
17 Sep 2021, 09:37
Nějaká odlišnost by se asi našla,jak v chuti tak v barvě, Dark mi vybarvuje cca o 2 týdny dříve něž Bohémia Red a to jsou v řadě vedle sebe cca 5 m.Letos již konce srpna byl Dark vybarvený a Bohémia teprve začínala červenat. Pak přišly studená rána a teplé dny, což vybarvování popohnalo.I v odstínu červeně je malý rozdíl.Oproti klasickénu Rubínu ma Dark i Bohémie Red takovou jemnější dužninu. Bohémie Gold má podle mne asi dužninu nejchutnější, ještě o něco jemnější než Bohémie Red, přesto že to je jen mutace této červené Bohémie. Někde jsem četl historii vzniku Gold Bohémie, údajně pan Thoř narouboval poslední kousek roubu červené Bohémie s vrcholovým pupenem na nějaký stromek který přeroubovával a pak jak začal rodit tak nevěřil svým očím.Údajně se tam scházeli odborníci z celé Evropy a nevěřícně na ten zázrak přírody koukali..
Martin, ďakujem za vysvetlenie a objasnenie detailov. Každopádne Rubín a jeho mutácie sú pokladom českého ovocinárstva.
Ešte by ma zaujímalo, na akých podpníkoch máte Rubín a všetky jeho mutácie. IH
hugovotr
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Rubín Dark

17 Sep 2021, 13:30

Omlouvám se, ale nenašel jsem samostatné vlákno věnované Rubínu, proto se zeptám zde. Jsou jablka na fotkách Rubíny? Při prohlížení internetu jsem nenarazil na Rubín s takovou kresbou, mramorováním.
Prílohy
DSC_1526.JPG
DSC_1525.JPG
DSC_1524.JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rubín Dark

17 Sep 2021, 16:35

hugovotr napísal:
17 Sep 2021, 13:30
...proto se zeptám zde. Jsou jablka na fotkách Rubíny?
Odpoveď vo forme názvu peknej pesničky máte na fotke 🙂. IH
Screenshot_20210917-163255_Google.jpg
Martin
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Rubín Dark

18 Sep 2021, 10:27

Pane Hlavatý, Dark a Bohemii Red mám na M26, M9 a J-TE-E, klasický Rubín na ještě na A 2, před časem jsem měl Bohemii na M7.
Rubín a jeho klony rodí dobře od zakrslých podnoží typu M9 až po vzrůstné podnože, až dokonce semenáč. Podnož asi volíme dle svého záměru, místa, odpočaté-vyčerpané půdy, vláhových poměru atd. Na podnože je odborník Mirek Přásličák, má na to téma úspěšně zpracovanou přednášku. Přikláním se dnes většinou ke středně rostoucím podnožím typu M26, lépe možná P14, které snesou menší péči zahrádkáře, zatravnění, částečně sucho, pevněji kotví v půdě. Já jen sekám zahradu a to občas, bezplevelný úhor u stromků nedělám, max. rok po výsadbě, provozuji ještě myslivost a intenzivní včelaření, takže času mi moc nezbývá.
Podnož P14,viz foto
P 14.JPG
P 14 (1).JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rubín Dark

18 Sep 2021, 10:48

Martin napísal:
18 Sep 2021, 10:27
Pane Hlavatý, Dark a Bohemii Red mám na M26, M9 a J-TE-E, klasický Rubín na ještě na A 2, před časem jsem měl Bohemii na M7.
Rubín a jeho klony rodí dobře od zakrslých podnoží typu M9 až po vzrůstné podnože, až dokonce semenáč. Podnož asi volíme dle svého záměru, místa, odpočaté-vyčerpané půdy, vláhových poměru atd. Na podnože je odborník Mirek Přásličák, má na to téma úspěšně zpracovanou přednášku. Přikláním se dnes většinou ke středně rostoucím podnožím typu M26, lépe možná P14, které snesou menší péči zahrádkáře, zatravnění, částečně sucho, pevněji kotví v půdě. Já jen sekám zahradu a to občas, bezplevelný úhor u stromků nedělám, max. rok po výsadbě, provozuji ještě myslivost a intenzivní včelaření, takže času mi moc nezbývá.
Podnož P14,viz foto
Ďakujem za odpoveď. Ja mám Gold Bohemiu na M9 a Bohemiu na MM106. Rubín mám už len v 'adoptívnej' záhrade - na MM106. GB aj na M9 rastie pomerne bujne. IH
Napísať odpoveď