Podzimní jablka dozrála(vají)

přasličák
Príspevky: 1574
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Podzimní jablka dozrála(vají)

16 Sep 2022, 07:08

Poslední fotka je Santana.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Podzimní jablka dozrála(vají)

17 Sep 2022, 12:03

přasličák napísal:
16 Sep 2022, 07:04
Po návratu ze dvou týdnů dovolené jsem byl překvapen uspíšením zralosti některých podzimních odrůd ovoce, včetně jabloní. Některé odrůdy, které se musí hlídat, byly na zemi, takže skončily v moštu. Vanda málo vybarvená, padá, výborná chuť, trpí pihovitostí. Lord Lambourne Red drží. Cybelle drží. Začínám pochybovat, je li to opravdu táto odrůda. Jinak výborná. State Fair, padá, krásně vybarvuje. Rubrijana drží, velké plody,velmi vysoká plodnost, trpí hořkou pihovitosti. Green Sleves, abnormálně plodné, drží. Tramín, padá, výborná chuť, pevná dužnina. Sensa zatím drží. Idylla mne zklamala. Plody rychle přezrávají. Rubinola se teprve vybarvuje. Jako každý rok pěkná, plodná a výborná. Gala drží, vybarvuje a má ještě čas. To samé Santana. Vysočina drží.
Mirku, som veľmi rád že Ťa tu máme. Spústa odrôd, krásne fotky, nezištne prezentované cenné informácie ... Vďaka. (Úžasné vyfarbenie Lorda L.Red a najmä State Fair - nádhera !👍). IH
LGSP
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 12 Sep 2021, 14:13
Bydlisko: Středočeský kraj, 495mnm

Podzimní jablka dozrála(vají)

17 Sep 2022, 13:06

Denár, tak trochu nákupní omyl, nicméně jsem ho už nechal zasazený. Chuťově zde není příliš dobře hodnocený, ale jablíčka to jsou poměrně hezká, dnes sklizená.
Prílohy
mgpxl-03391.jpg
mgpxl-03395.jpg
přasličák
Príspevky: 1574
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Podzimní jablka dozrála(vají)

17 Sep 2022, 18:16

Odrůdu Denár jsem v minulosti také pěstoval. Jablko je to opravdu pěkné. V té době to u mne ve středních polohách byla náhrada za Golden Delicious, který tenkrát u nás nedozrával. Chutí se samozřejmně Goldenu z dobrých poloh nevyrovnal. Byla to však spolehlivá, nenáročná odrůda se skladovatelnosti do prosince. Dnes by to byla asi podzimní odrůda. Je neskutečné, jak se za třicet let zvýšila průměrná teplota. Letos je to u nás velmi markantní. Dark Rubín jsem ještě nedávno sklízel na přelomu září a října. Vydržel ve sklepě do března. Dnes jej mám už zralého a potřebuje ze stromu. Sklep je teplý, v chladírně se nevyplatí chladit 5 bedniček jablek. Takže to vypadá, že na uskladnění i u nás budeme muset vysazovat takové odrůdy jako Jazz, Kanzi, Braeburn, Fuji a podobné, což by mně ještě před 10 ti roky ani nenapadlo.
Odrůda State Fair je opravdu pěkně vybarvená. A to každoročně. Na jejím rozšíření má velkou zásluhu Miloš Vysloužil. U mne nahrazuje odrůdu James Grieve. Asi jsem to už uváděl, vloni s touto odrůdou vyhrál Jirka Radochlíb soutěž Jablko roku v Litoměřicích.
Lord Lambourne Red je červená mutace původní odrůdy Lord Lambourne. Tuto odrůda jako matku použil Otto Louda ke křížení, jehož výsledkem vznikl Rubín, kterého považuji za základ úspěchu českého šlechtění jablek. Takže z nostalgie mám na zahradě aspoň v dolní polovině jednoho stromu tuto zajímavou červenou mutaci.
přasličák
Príspevky: 1574
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Podzimní jablka dozrála(vají)

19 Sep 2022, 14:01

Včera mi spadly všechny čtyři plody odrůdy Romance. Je to první plodnost mladého stromku. Plody velké, pěkně vybarvené, žlutý základ překryt červeným žíháním. Plody mají krátkou stopku a potvrdilo se tvrzení šlechtitelů, že je tuto odrůdu potřeba pohlídat a obrat včas. Tato střížovická odrůda je dost chválena, tak jsem se těšil na první vlastní plody z druhého roku po výsadbě. Stromky má v nabídce f. Fytos Plzeň a další. S degustaci počkám na zítřek, kdy máme odbornou komisi v Lysicích, ať ji mohou posoudit i kolegové.
Mělo by se jednat o podzimní až ranně zimní odrůdu. Rezistentní ke strupovitosti genem Vf, plody s tenkou slupkou, nasládlou křehkou dužninou. Sklizeń u nás ve druhé polovině září, skladovatelnou do ledna. Uvádí se její nenáročnost na stanoviště.
Prílohy
Romance..JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Podzimní jablka dozrála(vají)

19 Sep 2022, 16:04

přasličák napísal:
19 Sep 2022, 14:01
Včera mi spadly všechny čtyři plody odrůdy Romance. Je to první plodnost mladého stromku. Plody velké, pěkně vybarvené, žlutý základ překryt červeným žíháním. Plody mají krátkou stopku a potvrdilo se tvrzení šlechtitelů, že je tuto odrůdu potřeba pohlídat a obrat včas. Tato střížovická odrůda je dost chválena, tak jsem se těšil na první vlastní plody z druhého roku po výsadbě. Stromky má v nabídce f. Fytos Plzeň a další. S degustaci počkám na zítřek, kdy máme odbornou komisi v Lysicích, ať ji mohou posoudit i kolegové.
Mělo by se jednat o podzimní až ranně zimní odrůdu. Rezistentní ke strupovitosti genem Vf, plody s tenkou slupkou, nasládlou křehkou dužninou. Sklizeń u nás ve druhé polovině září, skladovatelnou do ledna. Uvádí se její nenáročnost na stanoviště.
Len doplním, že odroda Romance vznikla krížením Rosana x Bohemia. Padanie plodov v čase zrelosti Romance možno zdedila po Rosane, ale po prvej úrode je ešte priskoro na nejaké závery. V prílohe ešte pridávam foto z iného vlákna s 'teoretickým' popisom tejto odrody. IH

Screenshot_20220919-155929_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4692
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Podzimní jablka dozrála(vají)

28 Sep 2022, 14:02

Pokud by Romance zdědila po obou rodičích malé nároky na teplo, pak by to byl opravdu "držák"
V tuto dobu u nás vykazují sklizňovou zralost další podzimní odrůdy.
Zleva Santana, Fantazia, Sentima
Santana (vícenásobný kříženec Elstar) je z nich nejhezčí. Výrazná svítivá červeň a vyrovnané plody.
Fantazia (MacIntosh x Linda) má z nich nejlepší chuť. Zvlášť příznivci voňavích mekintošovských jablek s bílou dužinou potvrdí, že v době zralosti těžko hledá konkurenci. Plody jsou velikostně dost nevyrovnané a trpí strupovitostí.
Sentima (James Grieve x Jonathan) je z těchto tří nejplodnější. Méně nápadná slupka, o to šťavnatější dužina. Škoda, že se víc podobá J.G. než Jonathanu.
Santana, Fantazia, Sentima
Santana, Fantazia, Sentima
Santana, Fantazia, Linda
Santana, Fantazia, Linda
přasličák
Príspevky: 1574
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Podzimní jablka dozrála(vají)

13 Nov 2022, 18:31

Podzimní odrůda Green Sleves mne neustále překvapuje svou každoroční plodnosti, pěkným vzhledem plodů, odolnosti a bezproblémovým růstem. Kupodivu je to málo pěstovaná odrůda.
Santana již dávno není novinka. Nejvíce mi chutná přímo ze stromu, i když je to raně zimní odrůda. Chutí rozhodně neurazí. V posledních létech dost trpí padlím.
O Šampionu toho bylo napsáno mnoho. Je to u mne rovněž raně zimní odrůda, tak do Vánoc. Má samozřejmně své problémy. Je náchylná ke strupovitosti, kvalita je na mladém dřevě. Chuťově potěší příznivce sladších jablek. Zvláště červené klony jsou i pastvou pro oči.
Prílohy
75. Green Sleves..JPG
75a. Green Sleves..JPG
76. Santana..JPG
76a. Santana..JPG
73. Šampion reno II..JPG
73a. Šampion Reno II..JPG
vysloužil
Príspevky: 4692
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Podzimní jablka dozrála(vají)

14 Nov 2022, 20:02

přasličák napísal:
13 Nov 2022, 18:31
Podzimní odrůda Green Sleves mne neustále překvapuje svou každoroční plodnosti, pěkným vzhledem plodů, odolnosti a bezproblémovým růstem. Kupodivu je to málo pěstovaná odrůda.
Santana již dávno není novinka. Nejvíce mi chutná přímo ze stromu, i když je to raně zimní odrůda. Chutí rozhodně neurazí. V posledních létech dost trpí padlím.
O Šampionu toho bylo napsáno mnoho. Je to u mne rovněž raně zimní odrůda, tak do Vánoc. Má samozřejmně své problémy. Je náchylná ke strupovitosti, kvalita je na mladém dřevě. Chuťově potěší příznivce sladších jablek. Zvláště červené klony jsou i pastvou pro oči.
Říká se: "darovanému koni na zuby nehleď". Dostal jsem od Mirka rouby Greensleeves a byl jsem z odrůdy ze začátku nadšený, hlavně velkou plodností a malými nároky na polohu i agrotechniku. Postupem času ale mé nadšení trochu ochladlo. V době zralosti těžko konkuruje nejchutnějším odrůdám (např. Desertu) a taky zelená jablka v pozdním létu a na podzim tolik nelákají. Podzimní odrůdy si obvykle řeknou o sklizeň propadem prvních zdravých (nečervivých) plodů. Ne tak Greensleeves. Jablka dokáží přezrát a zmoučnatět nenápadně na stromě, aniž by si toho kdo všiml. Chovají se podobně jako James Grieve. Ve vyčerpané půdě plodí dál pěkné velké plody, ale chuť a sladkost se ztrácí.
Co vedlo šlechtitele k názvu odrůdy Greensleeves se můžeme jen domnívat. Synonymum pro lehkou dívku asi ne (zelené rukávy měly od sexu v trávě). Možná anglická lidová píseň ze 16. století (přezpívala ji Marta Kubišová jako Dobrodružství s bohem Panem). Pak už zbývají jen větve obalené zelenými plody jako rukávy .
Santana naopak boduje především nádherným vzhledem a jen o málo slabší chutí.
Šampion je známá kapitola. Pro nás, pěstitele na kmenných tvarech, bujných podnožích, chudé půdě v trávníku je to problematická odrůda. Zdrobňuje plody, trpí rakovinou, strupovitostí a virózami.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Podzimní jablka dozrála(vají)

14 Nov 2022, 20:19

vysloužil napísal:
14 Nov 2022, 20:02
...Šampion je známá kapitola. Pro nás, pěstitele na kmenných tvarech, bujných podnožích, chudé půdě v trávníku je to problematická odrůda. Zdrobňuje plody, trpí rakovinou, strupovitostí a virózami...
Bol by som nevďačník, ak by som sa Šampionu nezastal. 😀
Bezproblémové pestovanie, krásne veľké plody, skvelá chuť... (foto).
Asi len treba dodať 'drobnosti': štvrťkmeň, podpník MM106, kvalitná pôda, bezplevelný kruh, Podunajská nížina.
Že by tam bol 'pes zakopaný' ?

(Alebo ako vravia na Spiši: "It makes the difference"). 😀😉😁 IH


Screenshot_20221114-201101_Chrome.jpg
Screenshot_20221114-201117_Chrome.jpg
Screenshot_20221114-201054_Chrome.jpg
Napísať odpoveď