Podzimní jablka dozrála(vají)

vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Podzimní jablka dozrála(vají)

05 Sep 2021, 19:02

State Fair konečně získává svou nezaměnitelnou zářivou červeň. Zdatně mu sekunduje neméně pěkně vybarvená Santana
State Fair
State Fair
Santana
Santana
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Podzimní jablka dozrála(vají)

06 Sep 2021, 16:02

Červená farba jabĺk je podľa mňa najkrajšia, ale aj žltá či oranžová majú niečo do seba. Oranžová je pomerne zriedkavá, jednou z odrôd ktoré dozrievajú v oranžových tónoch je střížovická TELSE (Topaz x Elstar) - viď foto. IH

20210906_154512.jpg
20210906_154537.jpg
20210906_154521.jpg
20210906_154637.jpg
20210906_154715.jpg
Neregistrovaný

IP:  33.2

Podzimní jablka dozrála(vají)

07 Sep 2021, 13:30

Pane Hlavatý jak hodnotíte jabloň Telse? Chtěl bych vysadit jeden větší strom podzimní jabloně a rozhoduji se mezi Telse a Lipnem. Protože chci větší strom na silnější podnoži (M25), nebude asi možné snadno dělat probírku plodů. Na stránkách fytosu u Telse právě probírku plodů zdůrazňují, zatímco u Lipna tvrdí, že dává velké plody i bez probírky. Děkuji JA
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Podzimní jablka dozrála(vají)

07 Sep 2021, 14:01

Neregistrovaný napísal:
07 Sep 2021, 13:30
Pane Hlavatý jak hodnotíte jabloň Telse? Chtěl bych vysadit jeden větší strom podzimní jabloně a rozhoduji se mezi Telse a Lipnem. Protože chci větší strom na silnější podnoži (M25), nebude asi možné snadno dělat probírku plodů. Na stránkách fytosu u Telse právě probírku plodů zdůrazňují, zatímco u Lipna tvrdí, že dává velké plody i bez probírky. Děkuji JA
Čo sa týka Telse, som len na začiatku pestovania tejto odrody - terajšia úroda bude iba druhá v poradí. Minulý rok som nechal dozrieť asi 2 plody, chuťovo to bolo fajn, ale zasa nie také, že by človek padol na zadok. Celkom kvalitné jesenné jabĺčko s harmonickou chuťou, vyrovnaným balansom cukrov a kyseliniek, stredne šťavnaté. Skladovateľnosť som pochopiteľne nevyskúšal, to asi až tento rok, keď je tých plodov viac. Telse je ale deklarovaná ako jesenná odroda na konzumáciu, takže jej shelf-life nie je pre mňa dôležitý. Plody sú stredne veľké, je možné, že pri preplodení by na bujnej podnoži zdrobňovali - to ale neviem posúdiť. Stromček mám na podpníku M25 a prekvapuje ma jeho nie bujný rast, ten zodpovedá zhruba intenzite rastu v mojich podmienkach pre niečo medzi M26 a MM106. Buď je Telse odroda so slabším rastom (v takom prípade je M25 vhodné, asi aj A2, MM111 či MM106), alebo je podpník iný ako bol deklarovaný. Takto: Telse som kúpil na M25, lebo inak ho nemali, čakal som bujnejší rast, ale taký ako je mi maximálne vyhovuje. K nutnosti prebierky a prípadnému sklonu k alternácii sa pre krátkosť pestovania zatiaľ neviem vyjadriť. Zdravotný stav (drevo, listy, plody) je pri veľmi striedmej fungicídnej ochrane bezchybný. Ak to zhrniem - zatiaľ nemám s Telse vzhľadom na krátkosť času toľko skúseností, aby som túto odrodu dokázal komplexne zhodnotiť a spoľahlivo Vám poradiť. IH
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Podzimní jablka dozrála(vají)

13 Sep 2021, 19:11

Před třemi lety jsme od kamaráda s kolegou dostali po roubu od několika nových odrůd jabloní z Německa. na vyzkoušení. Udělal jsem si od každé odrůdy po stromku a vloni stromky vysadil. Dnes jaem si všiml, že z odrůdy Tramín mi několik plodů opadlo, byly zralé. Kolegovi táto odrůda zaplodila již vloní a že prý nic moc. Ochutnal jsem jedno jablko této novinky, nic zajímavého nečekaje. Ale byl jsem velice mile překvapen. Pozdně letní odrůdy /časně podzimní / až na pár vyjímek nebývají žádný zázrak. Tramín je jiný. Těžké jablko, pevná, chruplavá dužnina, abnormálně šťavnaté. Tak na takovém jablku si již pochutnám. Zběžně jsem proletělněmecké stránky, Tramin je uváděn jako podzimní odrůda, skladovatelná do ledna. Dost mi připomíná belgické Zari.
Prílohy
4. Tramin..JPG
3. Tramin..JPG
2. Tramin..JPG
1. Tramin..JPG
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Podzimní jablka dozrála(vají)

14 Sep 2021, 13:35

Já znal Tramín červený jen jako bílé víno (asi nejstarší dodnes pěstovaná odrůda známá již za antického Říma).
Zbarvení jablek - podle fotek - je spíš nenápadné.
O jeho rodičích je něco známo?
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Podzimní jablka dozrála(vají)

15 Sep 2021, 06:35

Musím to vyguglovat. Co jsem našel na německy psaných stránkách, tak to bylo z Jižního Tyrolska a rodiče tam neuváděli. Jen že je to nová, nadějná podzimní odrůda s pevnou chruplavou dužninou.
Včera jsem konečně dodělal na zahradě práce, které se navršily v době zahraniční dovolené. Konečně byl čas posedět na pergole a opět jsem konstatoval, že pro mne je nejpěknější doba na zahradě podzim. Zejména, pokud v sezóně nebyly kroupy, jarní mrazíky, podařilo li se zvládnout škůdce a choroby. To si vždy říkám, že ta práce stála za to.
Prílohy
7. Před sklizni..JPG
8. Před sklizni..JPG
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Podzimní jablka dozrála(vají)

15 Sep 2021, 20:40

Dnes jsem sebral první "testovací" úrodu :D jabloně Prima.
Vysazena na jaře 2020.
Obrázok

Obrázok
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Podzimní jablka dozrála(vají)

18 Sep 2021, 21:49

Je potřeba nechat Primu odležet, nebo lze konzumovat již po obrání?
Našel jsem pouze že konzumní zralost je od října, ale v diskuzi v minulosti jsem našel, že konzumní zralost je krátká - a takové odrůdy většinou lze konzumovat ihned po obrání.
Mám jeden plod, proto se tak ptám. Jinak bych testoval postupně :D
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Podzimní jablka dozrála(vají)

18 Sep 2021, 22:29

andre.marek napísal:
18 Sep 2021, 21:49
Je potřeba nechat Primu odležet, nebo lze konzumovat již po obrání?
Našel jsem pouze že konzumní zralost je od října, ale v diskuzi v minulosti jsem našel, že konzumní zralost je krátká - a takové odrůdy většinou lze konzumovat ihned po obrání.
Mám jeden plod, proto se tak ptám. Jinak bych testoval postupně :D
Treba skonzumovať v priebehu pár dní po obratí, tak asi najneskôr do týždňa. Potom skladovaním kvalita klesá. IH
Napísať odpoveď