Jadroviny - úroda v r.2021

PepaS
Príspevky: 247
Dátum registrácie: 28 Sep 2020, 18:30

Jadroviny - úroda v r.2021

11 Nov 2021, 11:26

No ono je třeba se i porozhlédnout po okolí co se dá od místních pěstitelů a chovatelů koupit. Ne každý si může dojet 20 km vedle bydliště nakoupit k místnímu farmáři, když supermarket je hned vedle a levnější.
Ale kdo chce , tak to dokáže. Jablka kupuji / ještě jich nepěstuji tolik aby mi stačila/ výhradně od českých ovocnářů, zmiňované hovězí buď od soukromníka nebo v místním ZD, ovčí sýry od nedalekého chovatele, ryby od místního chovatele atd... Ale chápu, že ne každý to tak může dělat.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jadroviny - úroda v r.2021

11 Nov 2021, 11:32

PepaS napísal:
11 Nov 2021, 11:26
No ono je třeba se i porozhlédnout po okolí co se dá od místních pěstitelů a chovatelů koupit. Ne každý si může dojet 20 km vedle bydliště nakoupit k místnímu farmáři, když supermarket je hned vedle a levnější.
Ale kdo chce , tak to dokáže. Jablka kupuji / ještě jich nepěstuji tolik aby mi stačila/ výhradně od českých ovocnářů, zmiňované hovězí buď od soukromníka nebo v místním ZD, ovčí sýry od nedalekého chovatele, ryby od místního chovatele atd... Ale chápu, že ne každý to tak může dělat.
👍👍👍 ! IH
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jadroviny - úroda v r.2021

11 Nov 2021, 14:51

Ivan Hlavatý napísal:
11 Nov 2021, 11:32
PepaS napísal:
11 Nov 2021, 11:26
No ono je třeba se i porozhlédnout po okolí co se dá od místních pěstitelů a chovatelů koupit. Ne každý si může dojet 20 km vedle bydliště nakoupit k místnímu farmáři, když supermarket je hned vedle a levnější.
Ale kdo chce , tak to dokáže. Jablka kupuji / ještě jich nepěstuji tolik aby mi stačila/ výhradně od českých ovocnářů, zmiňované hovězí buď od soukromníka nebo v místním ZD, ovčí sýry od nedalekého chovatele, ryby od místního chovatele atd... Ale chápu, že ne každý to tak může dělat.
👍👍👍 ! IH
To je ten správný postup, bohužel ne většinový. Za sebe mohu říci, že kam pro jablka, to bych věděl (samozřejmě je nekupuju), ale kde získat maso od chovatele dobytka, to upřímně nevím. Před cca 20 lety místní ZD - co tu chová ty býky - jednou za měsíc zabíjelo a to maso jsme kupovali. Dnes už to nedělají, jestli se to nevyplácí nebo to nesplňuje nějaké normy, to ví jen Bůh nebo EU.
ariadna30
Príspevky: 2816
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Jadroviny - úroda v r.2021

11 Nov 2021, 15:28

No, tak reznici a masiari v sirokom okoli nakupuju v Polsku😀😀
MiKo
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 28 Máj 2021, 09:10
Bydlisko: JV Morava

Jadroviny - úroda v r.2021

11 Nov 2021, 15:43

Částečně je to zvyk. Moja polovička kupuje v kaufu jabka i když máme od mamky bednu Rubínů. Prostě zvyk. Hádat se s ní nebudu.

Další téma je zemědělství a sadařství jako takové, které je drceno velkými/nadnárodními firmami:
Jedna firma dodává osivo, hnojivo, postřiky. Na druhé straně je pak nadnárodní řetězec, který odebírá za co nejnižší ceny.
Pěstitelé jsou malí a nejednotní.
Vyjednávací pozice takových zemědělců - sadařů je minimální . Jsou mezi dvěma mlýnskými kameny a ty je semelou.

Nemusíme chodit daleko, viz Agrofert. Ten ještě i navíc vlastní i obilná sila, takže zemědelec má smůlu.....

Cca 15 let zpátky jsem byl na několika zemědělských konferencích ve Zlíně, které pořádal pan Čuba. Ano ten z JZD Slušovice.
A tam to vysvětloval.
Měl tam grafy kolik procent z ceny bramborových lupínků dostane prvovýrobce. Pokud si to dobře pamatuju snad do 10%.
Velký díl měli dodavatelé osiv, hnojiv, postřiků, něco výrobce, pak zas velký kus distribuční řeťezce.

Navrhoval řešení - odbytová družstva, společné nákupy atd.


Žel ty knížky jsem při stěhování vyhodil, tak už je nemám abych ty přesná čísla znal. Ale tak to je.


Několikrát jsem přemýšlel proč se zemědělci nesjednotí a možná, že jsem na to přišel.
Zemědělci/sedláci si prostě nenechají do svého hospodaření mluvit, jsou to sukové palice a nejsou ochotni se domluvit navzájem.
Nikoho poslouchat nebudou. Hospodařit si budou každý po svém, všemu navzdory.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jadroviny - úroda v r.2021

11 Nov 2021, 18:35

No nevidím to tak jednoznačně. Jako bočák jsem měl půlhektarový sad jabloní. Průměrný roční výnos jsem měl 16 tun. / To je hektarový výnos 32 tun / . Z počátku jsem dodával do místních obchodů. Tyto byly převálcovany supermarkety. Naštěstí za tu dobu jsem si vytvořil síť zákazníků, takže jsem vždy celou produkci prodal ze dvora. Prodával jsem po přepravkách. Musel jsem si vybudovat chladírnu. V únoru jsem byl vyprodaný. Prodejní ceny byly10 a později 12 Kč za kilogram. Vloni jsem prodával za 14 Kč. V Polsku mi nabízeli odběr jejich dotovaných jablek za nákupní cenu asi 5 kč za kilogram. Nejsem obchodník, takže jsem s díky odmítl. Ale v zimě jsem sad zrušil. Když jsem si vloni spočítal tržby a odečetl náklady, moje hodinová mzda vycházela na necelých 100,- Kč za hodinu. Za to nedělají ani Ukrajinci. Evropští zemědělci si zvykli na dotace. Každá země EU si to nastaví podle svého. Třeba v Polsku podnikatelé v zemědělství neplatí sociální daně, a ani za své zaměstnance. Dotace jsou cesta do pekel. Přijde doba, kdy budeme vše vozit z Číny či Ameriky. Obchodník koupí od toho, kdo to má levnější. Evropa neustále zpřísňuje zelenou legislativu, ale dovezeme si ovoce z Číny, USA, Ukrajiny či Moldavie, kde ošetřují přípravky, v EU 10 let již zakázanými.Na ovocnařinu rozhodně nezanevřu. Je to krásný koníček. Obdivuji profesionální sadaře, že to ještě dělají. Je to pro ně srdeční záležitost. Od každé odrůdy mám většinou jeden stromek a na zahradě si hraji. I tak jsem letos sklidil kolem dvou tun, takže některé stálé zákazníky jsem uspokojil. A nestyděl jsem se cenu nastavit na 15 Kč za kilogram.
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Jadroviny - úroda v r.2021

11 Nov 2021, 20:28

ariadna30 napísal:
11 Nov 2021, 15:28
No, tak reznici a masiari v sirokom okoli nakupuju v Polsku😀😀
Protože krkovičku za 50,-Kč tu nekoupíte.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Jadroviny - úroda v r.2021

11 Nov 2021, 20:51

Tady v jednom nejmenovaném hypermarketu se dají koupit Topaz, Rubín, Opál a jeden rok i u nás vypěstované Akane (tedy pod názvem jablka červená :) ) a naštěstí do 20 km je tu i pár hospodářství, kde se dá koupit maso z jejich chovu a mléčné výrobky.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Jadroviny - úroda v r.2021

12 Nov 2021, 12:41

přasličák napísal:
11 Nov 2021, 18:35
No nevidím to tak jednoznačně. Jako bočák jsem měl půlhektarový sad jabloní. Průměrný roční výnos jsem měl 16 tun. / To je hektarový výnos 32 tun / . Z počátku jsem dodával do místních obchodů. Tyto byly převálcovany supermarkety. Naštěstí za tu dobu jsem si vytvořil síť zákazníků, takže jsem vždy celou produkci prodal ze dvora. Prodával jsem po přepravkách. Musel jsem si vybudovat chladírnu. V únoru jsem byl vyprodaný. Prodejní ceny byly10 a později 12 Kč za kilogram. Vloni jsem prodával za 14 Kč. V Polsku mi nabízeli odběr jejich dotovaných jablek za nákupní cenu asi 5 kč za kilogram. Nejsem obchodník, takže jsem s díky odmítl. Ale v zimě jsem sad zrušil. Když jsem si vloni spočítal tržby a odečetl náklady, moje hodinová mzda vycházela na necelých 100,- Kč za hodinu. Za to nedělají ani Ukrajinci. Evropští zemědělci si zvykli na dotace. Každá země EU si to nastaví podle svého. Třeba v Polsku podnikatelé v zemědělství neplatí sociální daně, a ani za své zaměstnance. Dotace jsou cesta do pekel. Přijde doba, kdy budeme vše vozit z Číny či Ameriky. Obchodník koupí od toho, kdo to má levnější. Evropa neustále zpřísňuje zelenou legislativu, ale dovezeme si ovoce z Číny, USA, Ukrajiny či Moldavie, kde ošetřují přípravky, v EU 10 let již zakázanými.Na ovocnařinu rozhodně nezanevřu. Je to krásný koníček. Obdivuji profesionální sadaře, že to ještě dělají. Je to pro ně srdeční záležitost. Od každé odrůdy mám většinou jeden stromek a na zahradě si hraji. I tak jsem letos sklidil kolem dvou tun, takže některé stálé zákazníky jsem uspokojil. A nestyděl jsem se cenu nastavit na 15 Kč za kilogram.
to je otázka konkurence a kupní síly v daném kraji. Ve Vítově nasadili ceny kolem 20-25,- za kilo a jsou vyprodaní od půlky října. Pak prodává další ovocnář v prodejnách na příjezdu do Slaného a tam byla cena za jablka ještě vyšší. Asi se lidi splašili, když viděli v lidlu jablka za 49,90 a v akci za 30,-
Zelinářka ve Šlapanicích měla boxy se škaredými pihatými jablky po 25,- už zkraje října, ty na odbyt nešly.
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Jadroviny - úroda v r.2021

14 Nov 2021, 09:48

Práve som si pochutnal na prvých plodoch mišpule v tomto roku. Kvalitatívne sa s jablkami a hruškami úplne porovnávať nemôže, ale na spestrenie poteší. V tomto ročnom období je naviac mimoriadne dekoratívna.
Prílohy
IMG_20211114_091710.jpg
IMG_20211114_091630.jpg
Napísať odpoveď