Lotos

přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Lotos

08 Dec 2021, 07:45

Velice zajímaví předci. Ten německý článek jsem někde založil a snad ho objevím. Linda je velice zajímavá odrůda, která dokáže potomstvu předat zajímavé chutě. Otcovo jsem nikdy nepěstoval a neznal. Krasavu jsem kdysi v minulosti pěstoval. Později letní, velká, celočervená odrůda. Pokud si dobře vzpomínám, plodila na dlouhém dřevě. Velice mi chutnala, navinule sladká, později sladká, velmi šťavnatá, s mastnou slupkou. Objevil jsem ji v nabídce v Polsku. Stromek jsem si koupiul a na jaře ji budu vysazovat. Uvidím, jestli i v současnosti bude moci konkurovat tomu návalu nových odrůd.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Lotos

08 Dec 2021, 08:19

přasličák napísal:
08 Dec 2021, 07:45
Velice zajímaví předci. Ten německý článek jsem někde založil a snad ho objevím.
Mirku, ten údaj o predkoch Admiralu je z jedného nemeckého článku a podstatné údaje z neho sú tu na fóre vo vlákne "Pôvod jednotlivých odrôd jabloní" - je tam rozpis mnohých odrôd v abecednom poradí s detailným uvedením ich pôvodu, teda rodičovských aj prarodičovských odrôd.
(Inak ten článok sa zaoberá genetickou diverzitou v šľachtení jabloní a je o.i. o tom, že v genealógii takmer každej odrody sa vyskytuje jedna alebo aj viac odrôd spomedzi šestice akýchsi "otcov zakladateľov/matiek zakladateliek". Sú to: Golden Delicious, Jonathan, McIntosh, Red Delicious, Coxova reneta a James Grieve. Preto je tam týchto 6 odrôd vždy vyznačených tučnou kurzívou. Na foto 1 je titulná strana toho článku. Nemeckí autori bohato čerpali z českých zdrojov, dôkazom je napr. podrobný 'genealogický strom' českej odrody Merkur - viď foto 2. Len pre zaujímavosť: odrody z tej "zakladajúcej šestice" sa medzi predkami Merkuru vyskytujú až 13-krát). IH

Screenshot_20211208-083135_Chrome.jpg
Screenshot_20211208-083149_Chrome.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Lotos

11 Aug 2022, 19:24

LOTOS (Otcovo x Jolana) je málo pestovaná, ale veľmi zaujímavá odroda z českého šľachtenia 'rezistentov'. Z môjho pohľadu krásne jablko tak tvarom, ako aj sfarbením. Chuťovo nevšedné, veľmi dobré až výborné. Naozaj kvalitná jesenná odroda s bezproblémovým zdravotným stavom. Na fotkách momentálny výzor - plody začínajú (zatiaľ len diskrétne) 'chytať' pruhované vyfarbenie. To býva v dobe zrelosti veľmi atraktívne. IH

20220811_182803.jpg
20220811_182756.jpg
20220811_182813.jpg
20220811_182830.jpg
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lotos

12 Aug 2022, 10:30

přasličák napísal:
08 Dec 2021, 07:45
Velice zajímaví předci. Ten německý článek jsem někde založil a snad ho objevím. Linda je velice zajímavá odrůda, která dokáže potomstvu předat zajímavé chutě. Otcovo jsem nikdy nepěstoval a neznal. Krasavu jsem kdysi v minulosti pěstoval. Později letní, velká, celočervená odrůda. Pokud si dobře vzpomínám, plodila na dlouhém dřevě. Velice mi chutnala, navinule sladká, později sladká, velmi šťavnatá, s mastnou slupkou. Objevil jsem ji v nabídce v Polsku. Stromek jsem si koupiul a na jaře ji budu vysazovat. Uvidím, jestli i v současnosti bude moci konkurovat tomu návalu nových odrůd.
Krasavu pěstuju asi od roku 1980, tedy zkušenosti bohaté (možná další adept na článek do Sadů a vinic ;) ). Zrají zrovna nyní. Neřekl bych, že plodí vyloženě na dlouhém dřevě, ale roste neuspořádaně a plodí poměrně málo. Navíc jablka jsou hodně napadána hmyzem. Ovšem mezi letními jablky svým vzhledem, velikostí i chutí vyniká. A to ji mám na starém, nepříliš udržovaném polokmenu, ani na něm dík slabší plodnosti nezmenšuje plody. Škoda, že déle nevydrží (aspoň jako třeba Discovery). Je to typická odrůda pro fajnšmekry, co jdou po kvalitě a ne po velikosti sklizně.
Krasava
Krasava
Krasava
Krasava
Krasava
Krasava
Krasava
Krasava
Neregistrovaný

IP:  168.30

Lotos

12 Aug 2022, 13:43

Nazov vlakna je lotos,nie krasava.respektujte to
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Lotos

12 Aug 2022, 15:40

Guest napísal:
12 Aug 2022, 13:43
Nazov vlakna je lotos,nie krasava.respektujte to
Ale no tak, ak sa nemylim, Krasava je Lotosova sestra, takze to az tak mimo temu nie je. Skor je zaujimave, ze nejaky "okoloiduci" ma potrebu urcovat inym ludom, co a kam maju napisat.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Lotos

12 Aug 2022, 15:59

kvas napísal:
12 Aug 2022, 15:40
Guest napísal:
12 Aug 2022, 13:43
Nazov vlakna je lotos,nie krasava.respektujte to
Ale no tak, ak sa nemylim, Krasava je Lotosova sestra, takze to az tak mimo temu nie je. Skor je zaujimave, ze nejaky "okoloiduci" ma potrebu urcovat inym ludom, co a kam maju napisat.
Správne. Lotos je výsledkom kríženia Otcovo x Jolana, Krasava je potomkom Otcovo x Wagenerovo. Takže 'nevlastní' súrodenci - z 'Otcovej' strany 😀.
(Ostatné nemá zmysel komentovať). IH
Jitka
Príspevky: 1107
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Lotos

13 Aug 2022, 11:35

Dříve se to na forech hlídalo, aby byl pořádek. Dneska si tu volně klábosíme a je pak docela problém něco konkrétního najít.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Lotos

13 Aug 2022, 15:47

Jitka napísal:
13 Aug 2022, 11:35
Dříve se to na forech hlídalo, aby byl pořádek. Dneska si tu volně klábosíme a je pak docela problém něco konkrétního najít.
Je to otázka napsání názvu a jednoho kliku Když si zadáte název toho, co hledáte, máte to hned ze všech vláken.
Gabriela

IP:  2.103

Lotos

20 Okt 2022, 09:18

Letos jsem ochutnala první 2 jablka z mladého Lotosu na M26 a musím říct, že jsem docela zklamaná z chuti. Obě jablka byla vzhledove pěkná, velká. Mozna jsem je nechala na stromě příliš dlouho a ochutnala až teď v říjnu. Řekla bych, že stavnata uz (?) moc nebyla, sladsi by i byla, ale to divné aroma...nevím, jak popsat, takové zemite ?? Měla jsem i první úrodu Desertu, ktery byl moc dobrý a Vandy, ta byla hodně stavnata, chuťově dobrá, i když jsem čekala možná trochu víc. Jsme 550mnm, Vysočina. Chuťové topky jsou u mě Dukat a Gravstynske, Matcino. Mám vysazene ještě Elise, Admirál, Merkur, tak skoro zvažuji, zda ten Lotos nenahradit něčím jiným, podzimních a rane zimních mám řekla bych dost, tak by mi ani nechyběl :-D Ale vím, že z první úrody asi nelze dělat závěry.
Napísať odpoveď