Allegro

Martin
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Allegro

07 Aug 2021, 08:43

Pěstujete někdo letní jabloň Allegro? Pokud ano, dejte tady fotky jak teď vypadá a sdělte názor na tuto odrůdu.
walter
Príspevky: 726
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Allegro

17 Jan 2022, 14:48

Allegro jsem zkusil vloni na jaře naroubovat, tak to ještě chvíli potrvá než něco zaplodí. Walter
Prílohy
20210623_141852.jpg
Martin
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Allegro

17 Jan 2022, 17:58

Myslím že je to dobrá volba, taky si tuto odrůdu letos pořídím. Níže je odkaz :

https://www.fytos.cz/ovocne-stromky/jab ... /allegros/
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Allegro

18 Jan 2022, 08:29

walter napísal:
17 Jan 2022, 14:48
Allegro jsem zkusil vloni na jaře naroubovat, tak to ještě chvíli potrvá než něco zaplodí. Walter
Túto odrodu nepestujem, vlastne letné jablká teraz žiadne (najskorší mám Desert).
V popise odrody Allegro ma zaujal údaj, ktorý je na foto.
Netrúfam si tvrdiť, že to tak nie je, ale konkrétne ten údaj o 'krehkejšej' konzistencii dužiny sa mi zdá byť trochu pochybný. Určite platí, že na M9 bývajú plody (v adekvátnych podmienkach) spravidla o niečo väčšie a lepšie vyfarbené, ale že by mali kvalitnejšiu KONZISTENCIU dužiny (nehovorím o chuti), to som nezaregistroval. Pravda, s Allegrom skúsenosť nemám.
Ešte asi treba dodať, že tá M9-ka nie je vhodná do každej záhrady. IH

Screenshot_20220118-082443_Chrome.jpg
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Allegro

18 Jan 2022, 15:39

Pestujem Allegro na M26, síce je to menší u mňa tri roky rastúci stromček a na dôslednejšie hodnotenie je ešte priskoro, ale má niekoľko vlastností, ktoré ma príjemne prekvapili. Mne sa zdá nenáročný, prirastá len stredne rýchlo, sám sa celkom dobre tvaruje a obrastá plodonosným drevom. Je to jeden zo stromov, ktorému sa netreba veľa venovať, lebo je pomerne odolný voči bežným chorobám jabloní a nie je náročný ani na rez, akurát ak nezmení plodnosť v ďalších rokoch, tak sa mi potvrdí, že je nutná prebierka. Plody som mal menšie až stredné, hoci minulý rok to bola prvá úroda, z ktorej som ponechal 4 jablká. Chuťovo na letné jablko dobré, sladkokyslé s chrumkavou a stredne šťavnatou dužinou. Dlho som váhal či nebrať radšej letnú odrodu Juno, ale dnes neľutujem.
mjhn
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 15 Okt 2021, 23:38

Allegro

18 Jan 2022, 23:19

Pestujem Allegro na M9 asi 5 rokov - to ci ma kvalitnejsiu duzinu asi povedat nedokazem - tazko porovnat aj voci inym odrodam. Mozem potvrdit vsetko co pisal PeterS. Rast je u mna skor pomaly ako stredny (asi kvoli tej M9), starostlivost uplne standardna, rodivost pravidelna a prebierka minimalna (aspon v mojom pripade). Chut je dobra - no osobne sa nedokazem zbavit pocitu, ze chut vsetkych letnych jablk je velmi podobna.

Porovnanie velkosti s inymi letnymi jablkami:
IMG_3137_1.jpg
walter
Príspevky: 726
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Allegro

22 Júl 2022, 09:37

první úroda. Jeden stromek na zahrádce přeci jen mám. Walter
Prílohy
20220720_183337.jpg
Martin
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Allegro

02 Aug 2022, 13:14

Allegro se jeví být plodnou odrůdou, možná bude vyžadovat dělat probírku.Plody jsou chutné.
IMG_6071.JPG
IMG_6072.JPG
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Allegro

06 Aug 2022, 07:14

Alegro jsem vysadil před časem do sadu. Ten jsem však vyklučil, takže jsem měl u této odrůdy pouze první plodnost. Na pozdě letní odrůdu byla dužnina velmi chutná a opravdu nezvykle pevná a chruplavá. Pevností překonává všechny mnou pěstované letní odrůdy. U mne však byla pozdě letní. Zrání v pol. srpna, podobně jako Mivibe. Ale z jedné plodnosti nelze činit seriózní závěry.
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Allegro

22 Aug 2023, 23:00

Allegro ma z roka na rok prekvapuje v pozitívnom slova zmysle. Strom mi plodí tretím rokom, úroda pomaly rastie z dvoch na päť a tento rok dvanásť plodov. Veľkosť plodov stredná, prebierka bola striedma. Strom rastie tiež pomaly, ale to je spôsobené tým, že je v tráve bez úhora (kvôli sliepkam tento sad v Períne nerýľujem a neokopávam) na podpníku m26, čo je v týchto podmienkach rastovo minimálne postačujúci podpník, M9 už trpí. Stromček vynikajúco obrastá krátkym plodosným drevom, ktoré na jar vždy kúsok zredukujem. Chorobami netrpí, ale občas sa objaví lístok s múčnatkou. Za výhodu pokladám dobrú odolnosť proti zababčeniu, lebo po zbere úrody ešte stále predlžuje letorasty a tvorí zelenú hmotu. Nechať na tak mladom malom strome toľko jabĺk, by som si pri zimných odrodách dovoliť nemohol.
Posledné jablká sa zjedli 17.8. a to boli 3 dni ponechané vonku odležať. Fotky sú z 2 augusta, na druhý deň padli prvé dve jablká zo stromu. Ale aj priamo zo stromu boli super, len moja mama ich má radšej sladšie. Chuť veľmi dobrá, sladkokyslá, dužina pevná, čím konkuruje niektorým zimným odrodám. Žiadny letný "múčňák". Farebne sú to tiež pekné jablká, mne sa páči ako vedia na osvetlenej strane krásne vyfarbiť do červena. Žiaľ tento rok sa mi na niektorých plodoch prekvapivo objavilo zopár bodiek pehovitosti. Inak jej nemám čo vytknúť. Keďže osobne nie som veľký znalec letných jabĺk, tak som dal ochutnať kolegovi, ktorý hneď žiadal vrúbeľ, lebo vraj lepšie letné jablko s tak perfektnou konzistenciou dužiny a chuťou nejedol.
Nechcem to tvrdiť aj ja, mám letné odrody, ktoré mi ešte nezarodili a vkladám do nich veľké nádeje, ale pre bežného záhradkára, ktorý chce mať aj jednu letnú jabloň na zakusnutie a do štrúdle, je to skvelý výber, čím nič nepokazí.
Obrázok

Obrázok
Napísať odpoveď