Burgred apple.

přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Burgred apple.

02 Aug 2021, 16:28

Velmi zajímavá informace Milane. Pokud je to opravdu tak, že Burg Red je větší, než Pinova a Evelina a není právně chráněná, určitě by byla zajímavá i do zahrad neprofesionálů do teplejších poloh. Teď ještě sem nějak tuto odrůdu dostat. Snad by na podnoži M26 byla zajímavá i ve středních polohách. Rozšířila by sortiment kvalitních pozdně zimních odrůd.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Burgred apple.

03 Aug 2021, 14:25

přasličák napísal:
02 Aug 2021, 16:28
Velmi zajímavá informace Milane. Pokud je to opravdu tak, že Burg Red je větší, než Pinova a Evelina a není právně chráněná, určitě by byla zajímavá i do zahrad neprofesionálů do teplejších poloh. Teď ještě sem nějak tuto odrůdu dostat. Snad by na podnoži M26 byla zajímavá i ve středních polohách. Rozšířila by sortiment kvalitních pozdně zimních odrůd.
Ona je taky otázka, nakolik je ta informace pravdivá. Ono těch barevných mutací u jablek, které by velikostí výrazně převyšovaly původní odrůdu, zas tak mnoho není. Jedinou barevnou mutací s jinou velikostí, co znám, je Cherry Cox, ale ta je menší. Takže možné to teoreticky asi je.
Na chuti Pinovy z chladné polohy (od nás) je poznat, že by potřebovala zrát déle, ta tuhá méně šťavnatá dužina působí trochu nezrale. Ale má na druhé straně své kouzlo, vůbec neměkne a nemoučnatí, dobře se suší, chutná příjemně. Pravda, jablka by mohla být větší.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Burgred apple.

04 Aug 2021, 07:53

vysloužil napísal:
03 Aug 2021, 14:25
Ona je taky otázka, nakolik je ta informace pravdivá. Ono těch barevných mutací u jablek, které by velikostí výrazně převyšovaly původní odrůdu, zas tak mnoho není. Jedinou barevnou mutací s jinou velikostí, co znám, je Cherry Cox, ale ta je menší. Takže možné to teoreticky asi je.
Na chuti Pinovy z chladné polohy (od nás) je poznat, že by potřebovala zrát déle, ta tuhá méně šťavnatá dužina působí trochu nezrale. Ale má na druhé straně své kouzlo, vůbec neměkne a nemoučnatí, dobře se suší, chutná příjemně. Pravda, jablka by mohla být větší.
Ono Pinova ani z priaznivej polohy nie je žiadna superchuťovka. Osobne si dám radšej 'škaredú' Coxovku než peknú Pinovu. Faktom je, že Evelina v plnej vyfarbenosti je nádherné jablko, ale chuťovo oproti 'klasickej' Pinove nejaké signifikantné zlepšenie nepredstavuje. Prednosťou Pinovy je samozrejme jej dlhá skladovateľnosť, aj keď v jej druhej polovici už s vráskavením šupky. Dužina si ale zachováva svoju konzistenciu (na môj vkus až príliš tuhú). Z môjho pohľadu je Pinova/Evelina konzumne len priemerné jablko, u ktorého vizuálna stránka vysoko prekonáva tú konzumnú. Na nalákanie laikov to stačí, skúsenejší záhradkári vedia svoje. Pri súčasnom sortimente chuťovo vysoko kvalitných 'rezistentných' odrôd (Pinova jedno ani druhé nie je) by som už Pinovu do záhrady nevysádzal. IH
TomNr
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 09:23

Burgred apple.

10 Jan 2022, 16:18

Zaujal ma obrazok z oberacky, zimne jablcko a oberanie v kratasoch a tricku?
MF_NR

IP:  35.160

Burgred apple.

10 Jan 2022, 17:15

Keď ste sa tu rozpísali o odrode Pinova prispejem aj ja. Mám ju na MM106 cca 10 rokov a za tú dobu sa mi nepodarilo dopestovať solídnu úrodu. Aj po extrémnej prebierke zalievaní prihnojovaní sa mi podarilo dopestovať plody s priemernou veľkosťou iba 6 cm - teda oproti iným odrodám značne podpriemerná veľkosť. Neviem čí je to chybou iba konkrétneho stromu ale druhý krát túto odrodu sadiť už nechcem. Chuťovo žiadna sláva (príliš tvrdá dužina) pripomína mi skôr cukrovú repu ako jablko. Väčšinou v priebehu januára začne značne vädnúť, tak ju prednostne používam na výrobu domácej jablčnej šťavy. Vyskúšam ju na jar preštepiť a uvidím ako bude rásť iná odroda. Zasadil som cca pred 3 rokmi odrodu Freiherr von Hallberg čo je kríženec Pinovej a Topazu tak uvidím keď príde prvá úroda či to bude skôr Pinova alebo Topaz.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Burgred apple.

10 Jan 2022, 17:45

MF_NR napísal:
10 Jan 2022, 17:15
Keď ste sa tu rozpísali o odrode Pinova prispejem aj ja. Mám ju na MM106 cca 10 rokov a za tú dobu sa mi nepodarilo dopestovať solídnu úrodu. Aj po extrémnej prebierke zalievaní prihnojovaní sa mi podarilo dopestovať plody s priemernou veľkosťou iba 6 cm - teda oproti iným odrodám značne podpriemerná veľkosť. Neviem čí je to chybou iba konkrétneho stromu ale druhý krát túto odrodu sadiť už nechcem. Chuťovo žiadna sláva (príliš tvrdá dužina) pripomína mi skôr cukrovú repu ako jablko. Väčšinou v priebehu januára začne značne vädnúť, tak ju prednostne používam na výrobu domácej jablčnej šťavy. Vyskúšam ju na jar preštepiť a uvidím ako bude rásť iná odroda. Zasadil som cca pred 3 rokmi odrodu Freiherr von Hallberg čo je kríženec Pinovej a Topazu tak uvidím keď príde prvá úroda či to bude skôr Pinova alebo Topaz.
Myslím že Pinovu ste celkom výstižne charakterizovali. Aj keď tá chuť nie je zasa až tak úplne nanič, táto odroda nepatrí k mojim obľúbeným. Podľa mojej skúsenosti nie je optimálne sadiť ju na slaborastúcich podpníkoch - výrazne preplodzuje a vyžaduje prácnu prebierku, inak plody zdrobňuje. Taktiež rodivý obrast rýchlo stárne. Mám Pinovu tiež na MM106, u mňa po dôslednej prebierke plody dosahujú bez problémov strednú veľkosť. Pravdou je, že Pinova sa dokáže vyfarbiť do krásy (viď foto) a má aj elegantný kužeľovitý tvar plodov. Tiež je jej prednosťou, že nepadá zo stromu a vzhľadom na dlhšiu stopku sa dobre oberá. Jej dužina je ale na môj vkus príliš tuhá a málo šťavnatá. Nedostatkom je aj to, že tenká suchá šupka od januára na skládke postupne vráskavie, aj keď dužina si dobrú konzistenciu zachováva. Je to síce lepšie ako u odrôd, ktoré to majú naopak (krásna hladká šupka a múčnatá dužina), ale vizuálny vnem je tým už pokazený. Pinova síce nie je rezistent, ale mimoriadnu fungicídnu ochranu nevyžaduje. IH

Screenshot_20220110-172306_Chrome.jpg
Screenshot_20220110-172618_Chrome.jpg
Screenshot_20220110-172316_Chrome.jpg
Screenshot_20220110-172326_Chrome.jpg
Screenshot_20220110-172233_Chrome.jpg
Screenshot_20220110-172634_Chrome.jpg
Screenshot_20220110-172710_Chrome.jpg
Screenshot_20220110-172208_Chrome.jpg
MF_NR

IP:  35.160

Burgred apple.

10 Jan 2022, 18:12

Najviac ma na vašich fotkách trápi tá červená farba (to platí aj u iných odrôd). U mňa je Pinova vždy červenožltá, plná červená je iba na minimálnom počte plodov. Tie drobné plody ma trápia hlavne preto, že pri každom nákupe v markete vidím Pinovu alebo Evelínu v takmer nadštandardnej veľkosti.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Burgred apple.

10 Jan 2022, 18:16

MF_NR napísal:
10 Jan 2022, 18:12
Najviac ma na vašich fotkách trápi tá červená farba (to platí aj u iných odrôd).
Netrápte sa - ani mňa to vôbec netrápi... 😀😀😀 IH
Napísať odpoveď