Rez jadrovín.

larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Rez jadrovín.

28 Feb 2022, 23:46

Ja som strihal jadroviny ešte začiatkom mesiaca. Všetko to boli mladé stromy, takže to netrvalo dlho a išlo to bez rebríka. Zobral som to "jedným vrzom" s drobným ovocím. Viac práce budem mať v druhej polovici júna s jednou vlkovitou jabloňou a odhadom v máji so starou hruškou, ktorú som tu na fóre spomínal. Kôstkoviny majú ešte čas.

Momentálne dokončujem vyvýšený záhon na jahody. Na fotke je záhon hore dnom, pletivo je proti krtkom a hrabošom. Idem skúsiť jahody Karmen a Selva.

IMG_20220227_131325.jpg
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
smire
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 26 Mar 2020, 13:38
Bydlisko: Zlatomoravecko 200 m.n.m

Rez jadrovín.

01 Mar 2022, 06:22

Ja som ostrihal dve stare velke jablone, pred nejakymi tromi tyzdnami som ostrihal vinic a teraz cez vikend som zasadil hrusku nojabrskaju. Mam na strihanie este 17 mladych stromov, jablone, hrusky, marhule, broskyne a slivka. To si uz necham, ked bude teplejsie, to uz nie je robota, to je radost. Podla pocasia to vyzera, ze to bude asi o nejake dva tyzdne.
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Rez jadrovín.

01 Mar 2022, 06:53

Ja sa držím teórie, že z hľadiska hojenia rán je lepšie, keď medzi rezom a začiatkom vegetácie uplynie čo najkratší čas. Takže strihám obvykle koncom marca jablká, hrušky a koncom apríla slivku a broskyňu. Pre mňa amatéra je v tom aj ďalší bonus, že sa vtedy dajú ľahšie rozoznať kvetné puky. Ale ríbezle som ostrihal včera.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rez jadrovín.

03 Mar 2022, 18:36

Také s řezem čekám. Snad jen drobné ovoce už mohlo být ostřiháno. Čím kratší je doba mezi řezem a počátkem vegetace, tím menší je nebezpečí nějakého patogenu v řezné ploše. Samozřejmně kdo toho má více, v březnu a dubnu by to nestihl. Navíc zima byla nezvykle mírná, většinou ani nebyla zamrzla půda. To se změnilo nýní. Již dvě noci klesají u nás teploty k deseti pod nulou. Půda stačila zamrznout do hloubky 10 cm. Takže výsadby a řez odkládám. Proudění je od severovýchodu, takže mráz přichází z Kremlu. My to snad přečkáme, horší to mají Ukrajinci. Jsou věci, které mi hlava nebere. I opožděný nástup zimy je k něčemu dobrý. Trochu to zbrzdí vegetaci. Květní pupeny na meruňkách již vystrkují červené hlavičky a to je tedy u nás velmi brzo.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rez jadrovín.

03 Mar 2022, 20:38

Možno kacírsky názor, ale podľa mňa jadroviny dobre znášajú rez v ktorejkoľvek ročnej dobe (samozrejme, rezať na jeseň nemá nejaký zmysel, ale ak som raz začas musel odrezať aj väčší konár v septembri či októbri po jeho zlomení pod ťarchou úrody, neboli s hojením komplikácie, a to ani v prípade väčšej reznej rany). Takže v prípadnom reze už teraz (teda koncom zimy) nevidím nejaký problém. Samozrejme treba brať do úvahy, že zimný rez podporuje vegetatívny rast, kým neskorý jarný a letný ho brzdí. Pri kôstkovinách sa odporúča väčšia opatrnosť, avšak slivkoviny a marhule režem už dlhé roky od konca februára a problémy nie sú. Jedine rez broskýň robím až v čase kvetu. Od rezu kôstkovín po zbere úrody som upustil, najmä však preto, že vtedy sa mi to robiť nechce.
Ale každý má zrejme svoj spôsob načasovania rezu, ktorý sa mu osvedčuje v jeho podmienkach. IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rez jadrovín.

04 Mar 2022, 08:47

Ivan Hlavatý napísal:
03 Mar 2022, 20:38
Možno kacírsky názor, ale podľa mňa jadroviny dobre znášajú rez v ktorejkoľvek ročnej dobe (samozrejme, rezať na jeseň nemá nejaký zmysel, ale ak som raz začas musel odrezať aj väčší konár v septembri či októbri po jeho zlomení pod ťarchou úrody, neboli s hojením komplikácie, a to ani v prípade väčšej reznej rany). Takže v prípadnom reze už teraz (teda koncom zimy) nevidím nejaký problém. Samozrejme treba brať do úvahy, že zimný rez podporuje vegetatívny rast, kým neskorý jarný a letný ho brzdí. Pri kôstkovinách sa odporúča väčšia opatrnosť, avšak slivkoviny a marhule režem už dlhé roky od konca februára a problémy nie sú. Jedine rez broskýň robím až v čase kvetu. Od rezu kôstkovín po zbere úrody som upustil, najmä však preto, že vtedy sa mi to robiť nechce.
Ale každý má zrejme svoj spôsob načasovania rezu, ktorý sa mu osvedčuje v jeho podmienkach. IH
Já to dělám v podstatě stejně. Stromy začínám řezat za příznivého počasí od Nového roku, nyní už mám ze 2/3 ořezáno. Souhlasím, že lepší by to bylo těsně před rašením, ale kdybych začal až v březnu, těžko bych to stíhal. Myslím tím jádroviny, slivoně, rybízy, angrešty, maliny. . S meruňkama čekám do květu (plus Šittův řez), s broskvoněmi až po něm. Třešně neřežu, višně řežu po odkvětu, až je vidět, co je suché a co napadené monilií. Za vegetace odřezávám výmladky, vlky, konkurenční výhony.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rez jadrovín.

11 Mar 2022, 16:17

Stromy možno tvarovať rôzne. Väčšina z nás musí šetriť miestom v záhrade. Dobrým spôsobom sú v takom prípade štíhle vretená. Ale dá sa to aj trochu inak. Na fotkách je 7-ročná jabloň odrody Desert na podpníku MM106. Strom je vysoký asi 3,5 metra a je formovaný s jedným priamym stredníkom, z ktorého odstupujú vo viacerých úrovniach postupne jednotlivé rodivé konáre približne pod uhlom 45°. Teda je to akási štíhlejšia pyramída s rovným stredníkom a viacerými poschodiami nad sebou. Takto tvarovaný strom je možné udržať o niečo užší, než ako by tomu bolo v prípade 'klasickej' pyramídy so založenými bazálnymi kostrovými konármi. Desert na podpníku MM106 nerastie bujne, čo je však ovplyvnené aj jeho bohatšou rodivosťou, ktorá rast pribrzďuje. IH

20220311_153836.jpg
20220311_153821.jpg
20220311_153803.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rez jadrovín.

21 Mar 2022, 21:30

Jádroviny jsem ostříhal do poloviny března. U nízkých tvarů to není zase tak časově náročné.
Prílohy
11. Jabloň po řezu..JPG
12. Hrušeň po řezu..JPG
13. Jabloň po řezu..JPG
14. Zpravokořeněná jabloň..JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rez jadrovín.

27 Mar 2022, 17:34

Skúsení záhradkári vravia, že rez jadrovín sa začína už pri kúpe stromku. Je to myslené samozrejme obrazne. Je naozaj dobré veci si dopredu naplánovať (nielen aký druh ovocného stromu chcem, ale aj na akom podpníku, kde ho zasadím, akú výšku kmeňa zvolím, ako mu budem tvarovať korunu, aký bude priestor okolo stromu, ako plánujem tento priestor využívať atď.). Takže dôležité je kúpiť výpestok čo najviac zodpovedajúci predstavám a následne spraviť adekvátny povýsadbový rez. Aby ste potom neskôr nemuseli realizovať také zásahy, ako vidno na foto. IH

20220327_170100.jpg
20220327_170036.jpg
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Rez jadrovín.

27 Mar 2022, 20:02

Strom s nějakým úmyslem zasadí jedna generace, potomci ale často mají jiný názor, úmysly 😉
S těmito Goldeny mám jiné úmysly jak rodiče. Jen doplním, že to není finální stav, tím bude likvidace za pár let, až povyrostou nově zasazené jabloně vedle nich.
Podobně tak jsem byl nucen odstranit nízko zapěstované první patro u vřeten, co rodičům nevadilo, mě štvalo.
Prílohy
_20220327_195341.JPG
_20220327_195417.JPG
Napísať odpoveď