Rez jadrovín.

Dotaz

IP:  42.129

Rez jadrovín.

04 Jan 2022, 22:02

Aktuální fotky nemám, pořídím.
Prozatím zasílám snímek Čisteckého na M1, M4 nebo na čem to tehdy zrovna bylo dostupné, pořízený na jaře 2020. Můj první zásah. Koruna se zhušťuje směrem na sever k plotu. Skrz strom nebylo pomalu vidět, tak jsem ho prořezal trochu víc, no, teď už si dávám větší pozor. Snažil jsem se řídit poučkou "vyřezat křížící se a zahušťující větve", ale k dokonalosti jsem ji nedotáhl, neb by na stromě nezůstalo skoro nic.Pozornější si všimnou vlevo blíže vidliček Rubínu a vzadu Jonathanu.
Strom má průměr koruny přes 5 metrů, výška kmene asi 60 cm. Úroda 2018 velká (asi 6 přepravek) , 2019 nic, 2020 bednička, 2021 5 přepravek, možná to souvisí s letním průklestem a zřízením bezplevelného kola s přihnojením hrstí NPK a na podzim superfosfátem, spíše to bude počasím. Je více než pravděpodobné, že jsem si silnou růstovou reakci zrovna tady způsobil sám, ale husté to bylo i před mými pokusy. Jonathan ale po probrání vlků v létě takovou neplechu nedělal. Potřebuji zkrátka udržet korunu vzdušnou, s dostatkem plodného dřeva a v rozumných mezích.
Prílohy
Čistecké po silném řezu
Čistecké po silném řezu
Dotaz

IP:  42.129

Rez jadrovín.

04 Jan 2022, 22:10

Ohledně Rubínu snad jen to, že jsem nebyl první, kdo do něj zasahoval, stromek byl snížen a roste jak zběsilý. Snímek z jara 2020, nějaké ty vzhůru rostoucí výhony jsem se snažil vyřezat v létě, stejně ten strom vypadá nepěkně, až dodám novou fotografii, posoudíte sami. To, co roste do cesty, odstraňuji pořád.
Prílohy
Rubín
Rubín
vysloužil
Príspevky: 4718
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rez jadrovín.

04 Jan 2022, 22:19

Některé fotky jsou skutečně odstrašující. Ale zkusím to trochu vylehčit. Hlavním účelem většiny zahrad dnes není nakrmit majitele nebo ho obohatit prodejem, nýbrž poskytnout mu radost při realizaci svého koníčka. Nejlepší zahrada je ta, která přináší svému majiteli potěšení. Zanedbaná zahrada sice není požehnáním pro sousedy bojující s chorobami a škůdci, ale je to vhodné místo pro hnízdění ptáků, veliký hmyzí hotel.
Většině z nás působí potěšení vlastnoručně vypěstovaný, krásně tvarovaný stromek přiměřeně zaplozený výstavním ovocem. Ale nemusí to tak cítit všichni. Znám ve vedlejší vsi manželský pár s dětmi, žena chodí v dlouhé batikované sukni, neholí si podpaží, nejí maso a děti rodila doma. Na zahradě rostou ovocné stromy. Nůžky a pilku snad ani nemají, vše musí být přírodní. Se vším, co dělají v podstatě nesouhlasím a dělám to jinak (snad krom toho podpaží). Ale rozumím jim.
roman
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Rez jadrovín.

04 Jan 2022, 22:35

vysloužil napísal:
04 Jan 2022, 22:19
Zanedbaná zahrada sice není požehnáním pro sousedy bojující s chorobami a škůdci, ale je to vhodné místo pro hnízdění ptáků, veliký hmyzí hotel.
Pokud jde o škůdce, tak požehnáním je zanedbaná zahrada v tom roce, když jsou v ní stromy plné jablek, když nejsou, obaleči přiletí na návštěvu.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rez jadrovín.

05 Jan 2022, 08:51

Dotaz napísal:
04 Jan 2022, 22:10
Ohledně Rubínu snad jen to, že jsem nebyl první, kdo do něj zasahoval, stromek byl snížen a roste jak zběsilý. Snímek z jara 2020, nějaké ty vzhůru rostoucí výhony jsem se snažil vyřezat v létě, stejně ten strom vypadá nepěkně, až dodám novou fotografii, posoudíte sami. To, co roste do cesty, odstraňuji pořád.
Je to ako som predpokladal. Staršie stromy, pričom podpníky nie sú slaborastúce. Stromy boli radikálne znížené, za 'normálnych' okolností by bola ich koruna minimálne 2x tak vysoká (všimnite si hrúbku kmeňa a hrúbku základných kostrových konárov). Tým radikálnym znížením vznikol obrovský nepomer medzi rozsiahlou koreňovou sústavou a zredukovanou korunou (=listovou plochou). Strom sa samozrejme snaží a bude snažiť tento nepomer vyrovnať. Neuspokojí sa s rastom do šírky, ale bude neustále vyháňať silné letorasty v hornej časti zrezanej koruny. Jedinou možnosťou je sa s tým stále boriť - ale správnym spôsobom (!). To znamená, že treba odstraňovať nadbytočné výhonky, ale CELÉ (teda na konárový krúžok, NESKRACOVAŤ). A ponechať niekoľko výhonkov na tvorbu budúcich konárov smerom nahor, a tieto nechať BEZ SKRACOVANIA. Časom z nich budú plodonosné konáre a zarodia. Je to práca na roky. Optimalne by bolo tiež nežiadúce neperspektívne letorasty včas vylamovať (nie odstrihavať) ešte za zelena, vo včasnom lete. Ak sa budete snažiť udržať strom v súčasnom tvare "obrátenej pyramídy" s plocho zrezaným vrchom koruny, tak sa ustriháte k smrti, pretože strom si pôjde za svojím (bude sa snažiť obnoviť radikálne zrezanú hornú časť koruny). Vy môžete len to, že túto snahu usmerníte vyššieuvedeným spôsobom a obrátite ju vo svoj prospech.
(P.S.: Ten strom na fotke vpravo vzadu je v danom stave zrelý na vykopanie a nahradenie novým. A ak chcete mať zákrpky, tak kupujte stromky na podpníkoch M9, M27, M26, P22, J-TE-G, J-TE-E). IH
přasličák
Príspevky: 1595
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rez jadrovín.

05 Jan 2022, 09:33

No na těch dvou fotkách stromů nevidím, že by tazatel Dotaz to nedokázal zvládnout. Čistecké lahůtkové je slušně řezáno. Je to pravděpodobně na středně bujné podnoži, takže udržet to jako dvoumetrový stromek nelze. Spon by měl být tak 4 metry. Koruna se mi zdá vzdušná. Kdyby všichni tak dokázali řezat, žijeme skoro v rajské zahradě. Ani Rubín na tom zase není tak špatně. Pokud sami vysazujeme, máme možnost volby podnože, odrůdy, sponu, tvaru. Pokud příjdeme k hotovému, musíme se buď přizpůsobit, nebo vyklučit. A podle fotek bych doporučoval spíše první možnost. Stromy mohou další desítky let přinášet kvalitní ovoce.
A k polemice Miloše přírodní zahrady. Nechodím v batikované sukni, přesto si neholím podpaží. Manželka rodila v porodnici. Věřím, že lékař ví, co dělá. Nechci žít v jeskyni. Jím i maso, piju mléko a to i přesto, že krávy prdí a uvolňují do obvzduší metan. Názory, že řezat a roubovat stromy je proti přírodě, nezdílím. Lidi, kteří mají zcela jiný názor sice respektuji, ale nenechám si vnutit jejich vidění světa, i když je to zrovna trendy. Mám to štěstí, že jsem obklopen přírodou. Kolem jsou lesy, kopce, remízky, rybníky, louky i pole. I na mé nepřírodní zahradě je život. Každoročně eviduji nejméně pět ptačích hnízd. Ptáčci úspěšně vyvádějí mladé. Mám tu ježky, lasičky. Nechávám pro ně hromadu větví a kamení jako úkryt. Veškerý biologický odpad, kromě větví, kompostuji. Pravidelně používám hnůj. Chovám včely. Vnoučata učím tomu, že než v pátek nechodit do školy a jít demonstrovat, je lepší pro planetu jít na brigádu do lesa vysazovat lesní stromky. A nemyslím si, že jsem nějaký dinosaurus. V mém okolí, a to i u mladší generace, tento názor převládá. Nepůjdu vykácet svůj ořech vlašský proto, že je to na našem území nepůvodní druh. Nevadí mi to ani u brambor, které si pěstuji. Člověk je zde také nepůvodní. Topím dřevem i když se dnes dozvídám, že je to neekologické. Doufám že se nedožiji doby, kdy mně za takové názory budou zavírat. Ale to jsem se moc rozepsal. Není to k tématu.
Dotaz

IP:  42.129

Rez jadrovín.

05 Jan 2022, 11:39

Dobrý den,
Děkuji váženým odborníkům za cenné odpovědi.
Čistecké na snímku je po silném průklestu, nyní vypadá zase podstatně hůř. Rubín na fotografii možná tak strašně nepůsobí, ale jak psal dr. Hlavatý, strom se snaží dosáhnout svého, nějaké větve bez zakrácení jsem mu nechal, jiné se snažím vyřezat úplně. Hlavní problém je mizerná úrodnost, ony totiž nejsou květní pupeny zdaleka na každém konci výhonu. Letos to byla necelá bednička.
Strom v pozadí je Rubín na cosi přiroubovaný, v kmeni a na druhé větvi vyhnilé díry. Odstranit nesmím, stejně jako Šampion, který nejspíše trpí proliferací. Metlovité výhony, výhonky z tlustých větví odshora zasychající, plody drobné nevybarvené bez chuti s dlouhou stopkou. Nechci, aby to chytila Rubinola v blízkosti.
Staré stromy smím postupně odstraňovat, až nové zaplodí, byť zrovna ten Šampion bych chtěl odstranit ihned.
Nové stromky jsem vysadil na M26(Admirál, Sirius, (snaha o náhradu jednoho ze dvou idaredů, trpí brutálně strupovitostí, slézá kůra z kosterních větví, po vyříznutém terminálu hnijící díra plná škvorů, Spartan vedle to samé, Jonathanu zase vyhnívá nejsilnější kosterní větev).
Dále na M26 Merkur, Rubinola, James Grieve (zde si nejsem jist, jestli M26 na takto výkonnou a slaběji rostoucí sortu stačí), Muškátová (ne Hájkova) reneta, na M7 Spartan, MM111 Rubín Spur ( prý by měl na M9 rozměry tak do květináče). To ze mne budete ještě mít radost, až se budu ptát na výchovný řez.😀
Ještě pro upřesnění situace. 420 mnm, rovina, JČ, jíl.
andre.marek
Príspevky: 647
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Rez jadrovín.

05 Jan 2022, 12:11

Z vlastní zkušenosti musím opakovaně napsat: Jak už jsem psal dříve a jak psal Ivan Hlavatý: Hlavně nezkracovat!
U toho čisteckého se mi zdá, že jsou zkracované větve na vrcholu koruny - to je chyba, strom to opět jen podpoří k růstu. Zjistil jsem že je možné radikální prosvětlení, ale je nutno nechat část "vlků" růst, klidně přímo vzhůru. Ony obrostou plodonoši, příští rok zaplodí, trochu se ohnou - pak je možno v časném létě i s plody třeba třetinu uřezat ať se nezlomí. V dalším roce pak možno odříznout celou takovou větev a nechat další - třeba méně vzhůru rostoucí k postupnému plození - při dobrém výběru ponechaných pak postupem času růst slábne a lze je směrovat do potřebných partií koruny.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
vysloužil
Príspevky: 4718
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rez jadrovín.

05 Jan 2022, 17:01

přasličák napísal:
05 Jan 2022, 09:33
No na těch dvou fotkách stromů nevidím, že by tazatel Dotaz to nedokázal zvládnout. Čistecké lahůtkové je slušně řezáno. Je to pravděpodobně na středně bujné podnoži, takže udržet to jako dvoumetrový stromek nelze. Spon by měl být tak 4 metry. Koruna se mi zdá vzdušná. Kdyby všichni tak dokázali řezat, žijeme skoro v rajské zahradě. Ani Rubín na tom zase není tak špatně. Pokud sami vysazujeme, máme možnost volby podnože, odrůdy, sponu, tvaru. Pokud příjdeme k hotovému, musíme se buď přizpůsobit, nebo vyklučit. A podle fotek bych doporučoval spíše první možnost. Stromy mohou další desítky let přinášet kvalitní ovoce.
A k polemice Miloše přírodní zahrady. Nechodím v batikované sukni, přesto si neholím podpaží. Manželka rodila v porodnici. Věřím, že lékař ví, co dělá. Nechci žít v jeskyni. Jím i maso, piju mléko a to i přesto, že krávy prdí a uvolňují do obvzduší metan. Názory, že řezat a roubovat stromy je proti přírodě, nezdílím. Lidi, kteří mají zcela jiný názor sice respektuji, ale nenechám si vnutit jejich vidění světa, i když je to zrovna trendy. Mám to štěstí, že jsem obklopen přírodou. Kolem jsou lesy, kopce, remízky, rybníky, louky i pole. I na mé nepřírodní zahradě je život. Každoročně eviduji nejméně pět ptačích hnízd. Ptáčci úspěšně vyvádějí mladé. Mám tu ježky, lasičky. Nechávám pro ně hromadu větví a kamení jako úkryt. Veškerý biologický odpad, kromě větví, kompostuji. Pravidelně používám hnůj. Chovám včely. Vnoučata učím tomu, že než v pátek nechodit do školy a jít demonstrovat, je lepší pro planetu jít na brigádu do lesa vysazovat lesní stromky. A nemyslím si, že jsem nějaký dinosaurus. V mém okolí, a to i u mladší generace, tento názor převládá. Nepůjdu vykácet svůj ořech vlašský proto, že je to na našem území nepůvodní druh. Nevadí mi to ani u brambor, které si pěstuji. Člověk je zde také nepůvodní. Topím dřevem i když se dnes dozvídám, že je to neekologické. Doufám že se nedožiji doby, kdy mně za takové názory budou zavírat. Ale to jsem se moc rozepsal. Není to k tématu.
Vůbec si nemyslím a nechtěl jsem psát, Mirku, že se chováš neekologicky a v nesouladu s přírodou, když máš stromky jeden jak druhý a přivázané k drátěnce. Ostatně i já s těmi mými známými v přístupu k ovocným stromům nesouhlasím a porod doma jsem jim dlouho rozmlouval. Ale chtěl jsem říci, že náš způsob pěstování a řezu bereme často jako jediný správný, protože hlavním kritériem správnosti je pro nás kvalita vypěstovaného ovoce. Ovšem všichni to tak možná neberou, já k nim nepatřím, ale nezlobím se na ně.
Je to trochu podobné jako západní demokracie. Snažíme se brát svobodu jedince, lidská práva a rovnoprávnost žen za univerzální lidskou potřebu a zavádět je i tam, kde o to nestojí (Afganistán, Afrika)
přasličák
Príspevky: 1595
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rez jadrovín.

06 Jan 2022, 08:43

Účastník Dotaz uvádí, že nemůže odstranit Šampion, který podle popisu je zjevně napaden metlovitosti. Tomu nerozumím. Je tu velké nebezpečí, že si tuto chorobu přenese i na zdravé stromy. Třeba nůžkama, pokud neprovede po řezu jejich desinfekci.
A v žádném případě Miloši jsem nenabyl z tvého příspěvku dojmu, že se chovám neekologicky. Z mé strany to byla pouze poznámka k pasáží o té rodině, kde si paní neholí podpaží. Možná jsem trochu přecitlivělý na tento druh spoluobčanů. Toleruji jiné názory, i když s nimi třeba nesouhlasím. Ale chci slyšet rozumné argumenty. Vím, že pěstování ovocných stromů na drátěnce není úplně ideální systém pro zahrádky. Má spoustu problému. Předně počáteční investice do vybudování konstrukce. Esteticky to není zrovna krásný pohled. Když chci přecházet do druhého meziřadí a nechci to obcházet, musím podlézt pod drátem po čtyřech. U mně však převážily klady. Velice snadný řez a tvarování stromků. Nepotřebné výhony nemusím odstřihnout, pouze je vyhnu tam, kde potřebuji a fixuji k drátu. Vysoká specifická plodnost. Při orientaci řad sever-jih a šířce ovocné stěny 60 až 80 cm výborné oslunění všech části koruny a tím i celkem slušná kvalita ovoce, skoro bez nestandartů. Vše dělám ze země. A hlavně. Postřiky dělám loženým postřikovačem . Takže řady projíždím Varinou a za chvíli mám ošetřeno. Postřik mám na stromech, ne na sobě. / Pokud nefoukne protivítr. Pak jsem odolný strupovitosti do konce sezóny /. Dohromady je to podstatná úspora času.
Napísať odpoveď