Rez jadrovín.

přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rez jadrovín.

04 Jan 2022, 18:14

Také nepovažuji řez ovocných stromů za nejhorší práci na zahradě. Souhlasím s Ivanem. Horší jsou postřiky a probírky. Ale to se mi mluví, když jádroviny řežu ze země a peckoviny z nízkého dvojáku.
Ta uvedená metodika k redukci listů na terminálu s cílem podpořit rozvětvování je zaměřena na školkařství. Některé mechanické úkony dělám. Chemii do toho nepletu. Máme ji už tak dost tam, kde je nezbytná. U čerstvě vysazeného špičáku to zase tak moc nefunguje. Musí být alespoň rok vysazený a pořádně zakořeněný. Jinak pořádně neroste.
Občas dělám pro zahrádkéře přednášku o řezu ovocných stromů a největší úspěch mají fotky toho, čeho jsou na svých zahradách lidé schopni. Máme ve městě jednu zahrádkovou osadu, kde všichni řežou v listopadu a prosinci. Prý aby na svátky měli zahradu pěknou. Skoro všichni uplatňují způsob řezu, který nazývám " Na ježka ". / Každý nový letorost na tři očka, že prý je to tak v učebnici/. Že je to tak naučil jeden soused. Tak jsem za nim zašel s tím, že udělám nějakou osvětu. Moc jsem nepochodil. Že on to dělá čtyřicet let, tak co mu budu povídat. Snaha o radu skončila tím, že jsem mu sdělil, že má velké štěstí, že ty stromy nemají nožičky. Jinak by mu nakopaly pozadí. Fotky v příloze prosím nejsou ukázka správného řezu. Tak to dělají v té osadě.
Prílohy
Řez ovocných stromů 008.jpg
Řez ovocných stromů 010.jpg
Řez ovocných stromů 018.jpg
Řez ovocných stromů 033.jpg
Řez ovocných stromů 035.jpg
Řez ovocných stromů 038.jpg
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rez jadrovín.

04 Jan 2022, 18:28

Ten řez je ďábelský, když si člověk uvědomí, kolikrát ten "zahradník" musel stříhnout nůžkama a neodnesl to zánětem šlach...
Byl jsem vždycky alergický, na tento způsob řezu a v zahradách a koloniích bych byl asi doteď. Na majitele předzahrádek u rodinných domků (kde jsou jiné prostorové priority) se dívám shovívavěji. Stromek mají každý rok stejně velký a obvykle nemají problém s probírkou. Odřezáním všeho mladého odstraní potenciální květní pupeny na další rok. To málo, co zbude na starém plodném dřevě, stačí.
Instruktivní jsou i fotografie bezkmenných jabloňových keřostromů - po marné snaze vypěstovat zákrsek na bujné podnoži.
Přiznám se, že v posledních letech - jak ubývá sil - začínám s řezem v teplejších dnech již od ledna. Není to asi správné, ale v optimálním termínu bych to všechno nestihl a nyní moc jiné práce na zahradě není. Píše se, že řezné rány mohou namrzat, asi ano, ale já jsem na nich nic výrazně odlišného nepozoroval. Na choulostivější dřeviny - broskvoně a meruňky bezvýhradně, radši i třešně a višně, bych si to netroufl, ty nechávám na dobu květu a později.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rez jadrovín.

04 Jan 2022, 18:59

přasličák napísal:
04 Jan 2022, 18:14
Skoro všichni uplatňují způsob řezu, který nazývám " Na ježka ". / Každý nový letorost na tři očka, že prý je to tak v učebnici/. Že je to tak naučil jeden soused. Tak jsem za nim zašel s tím, že udělám nějakou osvětu. Moc jsem nepochodil. Že on to dělá čtyřicet let, tak co mu budu povídat. Snaha o radu skončila tím, že jsem mu sdělil, že má velké štěstí, že ty stromy nemají nožičky. Jinak by mu nakopaly pozadí. Fotky v příloze prosím nejsou ukázka správného řezu. Tak to dělají v té osadě.
Poznám tiež pár takých záhradkárov, ktorí sa stali skôr "lesníkmi" vo vlastnej záhrade, keďže každoročným nezmyselným strihom 'produkujú' hlavne drevo, a menej už plody. Najhoršie je, že si nedajú poradiť (argument: "ja to takto robím celý život a osvedčilo sa mi to" je 'nepriestrelný'). Sú to hlavne starší ľudia, mladší začiatočníci sú otvorenejší radám a tiež sa snažia veci si naštudovať. Na fotkách zopár ďalších zaujímavých "výtvorov". IH

Screenshot_20220104-184011_Chrome.jpg
Screenshot_20220104-183954_Chrome.jpg
Screenshot_20220104-184147_Chrome.jpg
20220104_184513.jpg
Screenshot_20220104-184037_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rez jadrovín.

04 Jan 2022, 19:38

Když už jsme v té rozverné náladě, přidám některá další snímky lidové tvořivosti. Vytáhl jsem si je ze své , již letité presentace o řezu. Pokud by měl některý účastník fóra náhodou dojem, že jsou z jeho zahrady, tak je to podobnost čistě náhodná. Touto sérií se rozhodně nechci dotknout těch, co řezat neumí. Berte to jako prodloužení Silvestra.
Prílohy
106..jpg
113..jpg
118..jpg
122..jpg
126..jpg
127..jpg
139..jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rez jadrovín.

04 Jan 2022, 19:50

Špatný je i opačný extrém. Neřezat a nechat to přírodě. Nakonec něco na uklidnění. Řez se dá při troše zvídavosti zvládnout.
Prílohy
301. Ovocná zahrada..jpg
300.. Mráz 3.5.2011.jpg
105..jpg
Dotaz

IP:  42.129

Rez jadrovín.

04 Jan 2022, 20:14

Děkuji za názorné fotografie, jak řez má a nemá vypadat. Teď však zkuste poradit v situaci, kdy máte letité přehoustlé pokusy o zákrskek s korunami se dotýkajícími či překrývajícími a každý můj dosavadní pokus o řez skončil kvanty vlků, které je nutné za vegetace dávat pryč, aby byl v porostu alespoň náznak světla. K takovému Rubínu se stačí s nůžkami v červnu jenom přiblížit a už jsou 2m vlky... Jonathan i Idared dávají veškerou energii do vzhůru rostoucích výhonů a plodný obrost stárne, byť by teda probrat snesl. Čistecké zase zahušťuje tenkými výhony celou korunu. Během léta se je snažím dávat pryč, ale většinou to nejdříve odskáčou ty nejhezčí plody, kterých též kvůli nezvládnuté situaci nebývá přebytek.
Předem děkuji za odpovědi.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rez jadrovín.

04 Jan 2022, 20:44

Dotaz napísal:
04 Jan 2022, 20:14
Děkuji za názorné fotografie, jak řez má a nemá vypadat. Teď však zkuste poradit v situaci, kdy máte letité přehoustlé pokusy o zákrskek s korunami se dotýkajícími či překrývajícími a každý můj dosavadní pokus o řez skončil kvanty vlků, které je nutné za vegetace dávat pryč, aby byl v porostu alespoň náznak světla. K takovému Rubínu se stačí s nůžkami v červnu jenom přiblížit a už jsou 2m vlky... Jonathan i Idared dávají veškerou energii do vzhůru rostoucích výhonů a plodný obrost stárne, byť by teda probrat snesl. Čistecké zase zahušťuje tenkými výhony celou korunu. Během léta se je snažím dávat pryč, ale většinou to nejdříve odskáčou ty nejhezčí plody, kterých též kvůli nezvládnuté situaci nebývá přebytek.
Předem děkuji za odpovědi.
Asi by to chcelo fotky. Možno vznikla chyba už à priori - ak sú stromky na bujnejších podpníkoch, tak snaha o zákrpky je "proti prírode" a stromy (obzvlášť ak ide o triploidné odrody) budú proti tejto snahe stále 'protestovať'. V takom prípade je niekedy lepšie (ak sú stromy nahusto a ich koruny sa dotýkajú resp. prekrývajú) preriediť výsadbu, trebárs vykopaním každého druhého stromku. A tie ponechané potom nenútiť nasilu do zákrpku - teda postupne obmedziť skracovací rez, robiť len presvetľovací prieklest v lete (na konárový krúžok) a ponechané konáre 'nechať na pokoji', nech si v kľude vytvoria plodonosný obrast. Nástup plodnosti spolu s vynechaním resp. výrazným obmedzením skracovania potom aj prirodzene zredukujú nadmerný vegetatívny rast. Ale ako uvádzam na začiatku - poradiť by sa hádam dalo cielenejšie, ak by boli k dispozícii fotografie. IH
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Rez jadrovín.

04 Jan 2022, 21:14

V těchto případech hlavně nezkracovat. Postupně prosvětlovat odřezáváním celých větví.
Je to běh na dlouhou trať, ale lze to zvládnout. Pečuji o několik takových stromů, které byly zmlazené před lety - to jsem ještě nevěděl o řezu tolik a řezal více radikálně.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Rez jadrovín.

04 Jan 2022, 21:22

vysloužil napísal:
04 Jan 2022, 18:28
Stromek mají každý rok stejně velký a obvykle nemají problém s probírkou. Odřezáním všeho mladého odstraní potenciální květní pupeny na další rok. To málo, co zbude na starém plodném dřevě, stačí.
A ještě každoročně vyprodukují dostatek dřeva na zátop :) .
Jinak "ježek" vládne napříč celou republikou.
Jeden pán tu každý rok v listopadu dost hluboce řeže meruňku, kterou po pár letech (poté, co odumře) nahrazuje vždy novou.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rez jadrovín.

04 Jan 2022, 21:40

K Rubínu bych se nebál s nůžkama přiblížit v červnu. To je letní řez a ten oslabuje růst a podporuje plodnost. To bych se spíše bál se k tomu Rubínu s nůžkama přiblížit v předjaří. V tomto termínu, při takzvaném zimním řezu, často velmi hlubokém, vyprovokujeme strom k silnému růstu. Já u řezu si pokaždé musím uvědomit, co chci řezem dosáhnout. Jestli potřebuji, aby stromek pořádně narostl, nebo zababčený strom bez přírustků opět začal růst a vytvořil mladé dřevo, potom uplatňuji zimní / předjarní řez /. Nebo potřebuji zkrotit jeho bujný růst případně jej přivést k plodnosti, pak uplatním letní řez / řez v době vegetace / . Doporučuji si přečíst něco o řezu a jeho zákonitostech. Bez toho to nepůjde. Literatůry je spousta a je uvedena výše.
A teď bych měl poradit. Písemně radit jak řezat je velmi problematické. Je potřeba znát konkrétní situaci na místě. Podnož, odrůdu, spon, stáří stromu, výživu, zdravotní stav stromu. Platí to, co jsem napsal úvodem. Příliš bujné stromy nebudu řezat v předjaří, ale v létě. Případné větší množství narostlých vlků neřeším až v době, kdy zdřevnatí. To je pozdě. Většinou vyrůstají ze spících oček. Když je budete stříhat, budou neustále narůstat nové. Vlky je potřeba odstranit i se spícími očky. Toho dosáhnete jeho vylomením palcem v bylinném stavu, když má tak 5 cm. To bývá na jaře podle oblasti většinou v květnu či počátkem června. Rány nezatírám, dobře se hojí. V době vegetace můžete udělat průklest, odstranit neperspektivní a zahušťující dřevo. Rovněž můžete zakrátit dlouhé letorosty. Zakrácený letorost se nějakou dobu z toho zpamatovává a potom znovu začne přirůstat. Ale rozhodně již nenaroste tolik. U příliš bujných stromů se letní řez může v sezóně klidně zopakovat. Jedno upozornění. Pokud zakracujete silněji v létě letorosty, vyživující plody pod ním, mívá to negativní vliv na velikost plodů.
A jedno pravidlo. Pokud zakracujete v zimě vloni narostlé výhony, čím hlouběji je zastřihnete, čím méně pupenů na nich necháte, tím silnější výhony z nich narostou. Proto stříhat každý nový výhon na tři očka je ovocnářský nesmysl, tedy styl na ježka.
A k tomu Rubínu. Rubín je triploid, roste bujně a plodí na dlouhém dřevě. Již to na fóru bylo několikrát prezentováno. Proto vyžaduje odlišný způsob řezu, než třeba Golden Delicious nebo Šampion. Čím hlouběji jej budete stříhat, tím bujněji poroste a to na úkor plodnosti. Pokud jeho korunu potřebujete zredukovat, udělejte to v létě. U Rubínu a podobných odrůd pomůže nastartování plodnosti. Každý letorost je u těchto odrůd zakončen květním pupenem. Když jej neustřihnete, zaplodí a pod tíhou ovoce se ohne. Na konci naroste krátká vidlička, rovněž s květními pupeny na konci. Pokud je zachováte a neodstřihnete, během několika let výhon obroste plodonosným obrostem i zpětně na starším, vyholeném dřevě. Toto je jeden z několika možných způsobů řezu Rubína, Bohemie ... Takový strom z počátku nevypadá zrovna esteticky. Má spousty delších převislých výhonů. Ale když vyholené výhony obrostou, pak je můžete zpětně zakrátit na blíže postavený vhodný výhon, rozvětvení. Toto bývá opět zakončeno květním pupenem, takže strom Rubínu tolik neblázní.
Prílohy
40. Gold Bohemia - modifikované vřeteno..jpg
44. Odrůda plodící na dlouhém dřevě..jpg
45. Bohemia..jpg
47. Plodné dřevo u Bohemie..jpg
206. Bohemia v plodnosti.jpg
Napísať odpoveď