Rez jadrovín.

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rez jadrovín.

16 Feb 2022, 08:41

andre.marek napísal:
16 Feb 2022, 08:33
:thumbup: správná terminologie je důležitá :thumbup:

Když jsem to četl, napadla mě taková otázka - podnět k diskuzi:
Když vyraší konkurenční výhon v dobré síle a dobrém směru - není lepší ho nechat růst a odstřihnout původně zamýšlený terminál? Zkouším to u několika stromků. Zdá se mi totiž, že ten konkurent má větší potenciál růstu - lepší tok živin. Většinou naroste do stejné, někdy dokonce větší šířky i délky.
Samozřejmě pokud už je založeno druhé patro, nebo je na tom původním terminálu již třeba rodivý obrost, je to nesmysl a zbytečná ztráta.
Samozrejme, je to možné. Dosť často to robím, a potom má stredník taký 'vlnovitý' priebeh 😀. Väčšinou tento 'prevod na konkurenta' využívam s opačným cieľom - aby som terminálny rast zoslabil. Ak je ale 'konkurent' bujnejší než terminál a rast do výšky chcete podporiť, je spomenutý postup bez problémov realizovateľný. IH
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rez jadrovín.

16 Feb 2022, 12:28

Ivan Hlavatý napísal:
16 Feb 2022, 08:41
andre.marek napísal:
16 Feb 2022, 08:33
:thumbup: správná terminologie je důležitá :thumbup:

Když jsem to četl, napadla mě taková otázka - podnět k diskuzi:
Když vyraší konkurenční výhon v dobré síle a dobrém směru - není lepší ho nechat růst a odstřihnout původně zamýšlený terminál? Zkouším to u několika stromků. Zdá se mi totiž, že ten konkurent má větší potenciál růstu - lepší tok živin. Většinou naroste do stejné, někdy dokonce větší šířky i délky.
Samozřejmě pokud už je založeno druhé patro, nebo je na tom původním terminálu již třeba rodivý obrost, je to nesmysl a zbytečná ztráta.
Samozrejme, je to možné. Dosť často to robím, a potom má stredník taký 'vlnovitý' priebeh 😀. Väčšinou tento 'prevod na konkurenta' využívam s opačným cieľom - aby som terminálny rast zoslabil. Ak je ale 'konkurent' bujnejší než terminál a rast do výšky chcete podporiť, je spomenutý postup bez problémov realizovateľný. IH
Další možností je postupovat tak, jako při výsadbě, totiž vyslepit dva pupeny pod horním. Konkurenční výhon tak patrně vzhůru nevyraší a když, tak příliš nekonkuruje. Já to ale nedělám, někdy se konkurenční letorost hodí (když se terminální vylomí nebo pupen vyzobne pták).
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Rez jadrovín.

16 Feb 2022, 13:07

Také nerad vyslepuji pupeny pod terminálem. Už několikrát se mi stalo, že terminál sice prorašil, ale tak nějak slabě, nevýrazně a pak jsem neměl z čeho nahrazovat. Člověk pak čeká na nějaká spící očka, případně využije nižší výhon, který přitahuje apod..
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rez jadrovín.

16 Feb 2022, 19:08

Co se týče odstranění starého dřeva na inkryminované hrušni, mám zcela shodný názor jako Ivan a Mikeš. Není nač čakat. Suché dřevo neobživne. Co mi vrtá hlavou, že nejvíce usychá zrovna vrcholová část. Obvykle to bývají přehoustlé větve uvnitř v koruně u starých stromů. Vrchol koruny by měl být nejvitálnější. Musí to mít nějakou jinou příčinu, než stáří. Ale to je pouze má teoretická úvaha. S letitými bujnými stromy nemám dost vlastních zkušeností.
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Rez jadrovín.

16 Feb 2022, 20:09

Důvodem bude, co napsal larix - Koncu stromu síce nezabránim (v kmeni je dutina a aj v korune je niekoľko zlomov ...
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rez jadrovín.

16 Feb 2022, 23:12

přasličák napísal:
16 Feb 2022, 19:08
Co se týče odstranění starého dřeva na inkryminované hrušni, mám zcela shodný názor jako Ivan a Mikeš. Není nač čakat. Suché dřevo neobživne. Co mi vrtá hlavou, že nejvíce usychá zrovna vrcholová část. Obvykle to bývají přehoustlé větve uvnitř v koruně u starých stromů. Vrchol koruny by měl být nejvitálnější. Musí to mít nějakou jinou příčinu, než stáří. Ale to je pouze má teoretická úvaha. S letitými bujnými stromy nemám dost vlastních zkušeností.
Podle mě je strom přestárlý (což není dáno jen věkem, ale i kombinací podnož - odrůda - půda - péče), jeho koruna usychá. Z kmene vyrazily vlky - jakýsi pokus přírody o samozmlazení - které vytvořily živé spodní patro. . Pouhé odříznutí suchého (bez další výživy a ochrany) je jen prodlužování agónie stromu.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Rez jadrovín.

17 Feb 2022, 01:35

Osobne si tiež myslím, že najpravdepodobnejšou príčinou chradnutia stromu je vek spolu so zanedbanou starostlivosťou a dutinou v kmeni, do ktorej zateká.

Letorasty vyzerajú zdravo, okrem miernych príznakov hrdze a chrastavitosti aj listy. Do úvahy by prichádzali asi iba choroby bakteriálneho pôvodu ale tie nedokážem detekovať. Žiadne ďalšie viditeľné príznaky vážnych chorôb ani škodcov nevidím. Okrem toho si myslím, že ak by to bola choroba, odumieranie konárov by sa pravdepodobne prejavilo aj na iných starých hruškách v blízkom okolí, čo sa nedeje.

Strom ošetrím rezom a možno pohnojím. Postrek v tak vysokej korune by bol značne problematický a vlastne ani neviem, proti čomu by som mal strom striekať - hrdzu a chrastavitosť až za fatálne choroby nepovažujem (hoci u starého stromu to môže byť inak).

Túto sezónu strom skúsim pozorovať trochu detailnejšie a budem referovať ako sa to s ním vyvíja.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Rez jadrovín.

17 Feb 2022, 13:36

Každopádně jestli Vám plody vyhovují chuťově a nevíte (prozatím), o jakou odrůdu se jedná, tak odeberte rouby a pojistěte si ji vytvořením nového stromku.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Rez jadrovín.

17 Feb 2022, 15:13

Pouvažujem nad tým. Hrušky má síce výborné ale plánujem vysadiť inú hrušku - General Leclerc. Tá snáď bude dôstojnou náhradou. Viac hrušiek neplánujem, preferujem skôr slivky a jablone. Najväčšou pridanou hodnotou tohoto starého stromu je pre mňa jeho vek a táto hodnota je neprenosná.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Neregistrovaný

IP:  168.81

Rez jadrovín.

28 Feb 2022, 23:23

Dneska těch příspěvků tedy moc není. Ani krtci nezápasí. Co číst?
Tak budu psát: Komu se nelení, tomu se zelení (případně i červení, žlutí). Tak já se pochlubím. "Dokončil" jsem letošní "řez" jádrovin (jabloní,, hrušky ani nestojí za řeč) v 450 m/m. Žádný Appleby, byl to "vopruz". A jak jste daleko vy? JG
Napísať odpoveď