Rez jadrovín.

Jitka
Príspevky: 1163
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Rez jadrovín.

08 Feb 2022, 11:34

Mám hrušku o 30 let starší. A pokud ještě žene vlky, je naděje. Já jsem před skoro 20 lety vlk v prostřed koruny jako fuj uřízla, bohužel všechny ostatní větve odumírají, což je vidět hlavně při řezání. Shodit vršek ze žebříku si netroufám, jedině pokud bude k dispozici nakladač(manipulátor s ramenem).
larix
Príspevky: 1122
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Rez jadrovín.

13 Feb 2022, 23:55

Cez víkend som bol na záhrade

Skontroloval som liesky a broskyne kvôli postreku ale ešte je čas. Teplota v poslednej dobe vystúpila iba na jeden deň na 6°C, inak je stále tesne nad nulou alebo mrzne. Na zemi leží ešte 20 cm firnového snehu so škrupinou na povrchu.

Plánoval som orezať suché konáre na starej hruške, ktorú som spomínal. Cítil som sa ako akrobat z Cirque du Soleil. V korune som zistil, že v hustejších častiach nedokážem posúdiť pomer živých a odumretých konárov, s problémami iba na vzdialenosť asi jedného metra. Pohyb po strome je celkom adrenalín. Preto budem bohužiaľ musieť rez uskutočniť až počas vegetácie.

Okrem toho som rezal aj mladé jablone, ktorým chcem zmeniť tvar koruny. Nakoniec som sa rozhodol, že ako terminál použijem u všetkých jeden z kostrových konárov. Kmeň určite nebude už nikdy celkom rovný ale tvar koruny by časom mohol byť uspokojivý (hoci báza v niektorých prípadoch asi bude mierne excentrická). Vyhol som sa tak veľmi hlbokému rezu. Výsledok by bol časom asi lepší ale aj tento rok by som rád ochutnal nejaké vlastné jablká. Keď rozmrzne pôda (aby bolo možné zatĺcť koly), v dvoch prípadoch budem musieť ešte terminál vyviazať.

Sobota 12.2.2022
Sobota 12.2.2022
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
larix
Príspevky: 1122
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Rez jadrovín.

15 Feb 2022, 09:23

S hruškou som dostal nápad!
Počas vegetácie urobím iba detailný rez častí koruny, ktoré budem ponechávať a na hrubých odumretých a odumierajúcich konároch farebným sprejom označím miesta rezu, ktorý následne uskutočním až vo vhodnom období mimo vegetácie. Takto teda bude dodržaný vhodný termín rezu a súčasne budem vedieť presne, kde rezať.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
vysloužil
Príspevky: 4719
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rez jadrovín.

15 Feb 2022, 11:21

larix napísal:
15 Feb 2022, 09:23
S hruškou som dostal nápad!
Počas vegetácie urobím iba detailný rez častí koruny, ktoré budem ponechávať a na hrubých odumretých a odumierajúcich konároch farebným sprejom označím miesta rezu, ktorý následne uskutočním až vo vhodnom období mimo vegetácie. Takto teda bude dodržaný vhodný termín rezu a súčasne budem vedieť presne, kde rezať.
Nevidím to jako skvělý nápad, spíš je to práce navíc.
Každý strom má radši, když se řeže za vegetace - rány se rychleji hojí, nemohou namrznout, snadno poznáme živou větev od suché, atd.
Jádroviny se řežou v zimě ze 3 důvodů, poměrně nevýznamných.
1. Až tolik jim to nevadí
2. Zbytečně neodřezáváte živiny v narašeném dřevě
3. dřevo bez listí se líp likviduje
Peckoviny jsou choulostivější, tak se řežou za vegetace. Mám vyzkoušené, že i mimo vegetaci řez ustojí.
Místo spreje vezměte za zelena pilku a větev uřízněte.
larix
Príspevky: 1122
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Rez jadrovín.

15 Feb 2022, 11:29

Na mnohých miestach som sa dočítal, že pri jadrovinách je počas vegetácie možné rezať konáre do priemeru 2 cm, hrubšie sa režú v čase mimo vegetácie. Aj Ľudo Vass (venuje sa starým odrodám) odporúča rez starých stromov v zime. Dáva mi to zmysel z hľadiska podpory rastu, čo je pri starom strome žiadúce.
No možno to bude zas informácia ako s kotlovitou korunou jabloní, ktorá sa najčastejšie odporúča, hoci vhodnejšia je asi pyramidálna.
Tu už nikto nič negarantuje? :-D

Ak je to tak, ako píšete, ušetrí mi to čas aj energiu.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2219
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Rez jadrovín.

15 Feb 2022, 12:21

Myslím si, že řez v jakoukoliv dobu bude lepší, než ponechání těch prosychajících větví, o suchých nemluvě.
larix
Príspevky: 1122
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Rez jadrovín.

15 Feb 2022, 12:30

Rezať sa bude v každom prípade.
Otázkou čiastočne ostáva optimálny termín.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rez jadrovín.

15 Feb 2022, 12:48

larix napísal:
15 Feb 2022, 12:30
Rezať sa bude v každom prípade.
Otázkou čiastočne ostáva optimálny termín.
Rezať jadroviny v čase vegetácie nie je problémom.
Predpokladám, že to čo Vás čiastočne odrádza od rezu v čase vegetácie je fakt, že takýto rez viac brzdí než podporuje tvorbu nových výhonkov (na rozdiel od zimného rezu).
Podľa mňa v tomto prípade tento argument príliš neplatí, keďže sa bavíme (z veľkej časti) o odstránení mŕtveho, odumretého dreva, v ktorom už miazga neprúdi, resp. ak tak len minimálne. Takže s odstránením mŕtveho dreva obavy z pribrzdenia regeneračnej rastovej vlny mať nemusíte. Iné je to s rezaním vitálnych častí, ale tam pôjde prevažne o prieklest (teda preriedenie hustých konárov). Takže v realizácii oboch úkonov v čase vegetácie (keď už rozoznáte čo je živé a čo už nie) by som nejaký problém nevidel. IH
vysloužil
Príspevky: 4719
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rez jadrovín.

15 Feb 2022, 12:54

larix napísal:
15 Feb 2022, 11:29
Na mnohých miestach som sa dočítal, že pri jadrovinách je počas vegetácie možné rezať konáre do priemeru 2 cm, hrubšie sa režú v čase mimo vegetácie. Aj Ľudo Vass (venuje sa starým odrodám) odporúča rez starých stromov v zime. Dáva mi to zmysel z hľadiska podpory rastu, čo je pri starom strome žiadúce.
No možno to bude zas informácia ako s kotlovitou korunou jabloní, ktorá sa najčastejšie odporúča, hoci vhodnejšia je asi pyramidálna.
Tu už nikto nič negarantuje? :-D

Ak je to tak, ako píšete, ušetrí mi to čas aj energiu.
odporúča rez starých stromov v zime. Dáva mi to zmysel z hľadiska podpory rastu, čo je pri starom strome žiadúce.

Ano, to jsem uvedl v bodě 2. Týká se to stromů - obvykle starších - které nejsou přihnojované. Není dobré jim odebírat živiny, kterých mají beztak málo. Pokud je půda pod stromem obdělávaná nebo strom roste na kraji pole, je tento důvod nevýznamný. Naopak tam, kde je koruna proschlá, nemusí být snadné suché větve v zimě rozeznat.
larix
Príspevky: 1122
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Rez jadrovín.

15 Feb 2022, 13:02

Ivan Hlavatý napísal:
15 Feb 2022, 12:48
Predpokladám, že to čo Vás čiastočne odrádza od rezu v čase vegetácie je fakt, že takýto rez viac brzdí než podporuje tvorbu nových výhonkov (na rozdiel od zimného rezu).
Áno, v tomto som videl najväčšie potenciálne negatívum neskorého rezu. V menšej miere aj bod 2. v príspevku p. Vysloužila.

Ďakujem všetkým trom za reakciu.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Napísať odpoveď