Rez jadrovín.

Neregistrovaný

IP:  11.241

Rez jadrovín.

16 Mar 2024, 19:39

Ďakujem Vám za názory. Ja som to už išiel klasicky zatrieť Arbosanom, veď takých rán som už ošetroval mnoho. No prekvapila ma výrazná vôňa huby. Áno, mycélium je už hlboko v kmeni, plodnice ešte na vešiaku neboli. Na povrch streknem Kocide 2000 a po zaschnutí zatriem balzamom. R.
roman
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Rez jadrovín.

16 Mar 2024, 21:08

V minulosti jsem to řešil také, jen v menším měřítku. Následně došlo k tomu, že měkké dřevo vykloval Strakapoud a tak jsem nad tím udělal stříšku z PET lahve, aby se v dutině nedržela voda. Takové rány zatírám latexovou barvou s hnědým odstínem.
Daník
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 12 Aug 2021, 10:52
Bydlisko: Ostrava, Beskydy

Rez jadrovín.

16 Mar 2024, 21:11

dřevo bude napadené do hloubky kmene, časem asi vznikne dutina, představa že vyženu houbu ze dřeva chemií, notabene povrchovou aplikací, je iluzorní. Uvědomte si navíc, že v mrtvém dřevě neprobíhá žádný přirozený transport látek, který by byť systemický postřik někam posunul. Takže se na to v klidu vykašlete, kdyžtak udělejte větranou stříšku proti dešti a nechte to na stromu, jestli to zvládne izolovat. Každý má svůj čas...
Neregistrovaný

IP:  11.241

Rez jadrovín.

17 Mar 2024, 09:12

Ďakujem Vám. Životnosť asi bude závisieť aj od druhu huby, ktorá sa tam zahniezdila. Sú agresívnejšie druhy, ktoré napádajú aj živé drevo, ale aj menej agresívne, ktoré ostanú len v jadre kmeňa. Tak dúfam, že to nebude Podpňovka/ Václavka. R.
přasličák
Príspevky: 1597
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rez jadrovín.

17 Mar 2024, 21:28

Rovněž jsem nebyl ušetřen, že občas na nějakém tom stromku kromě ovoce roste i něco jiného. Třeba plodmice dřevokazné houby. Podle mých zkušeností vždy se tam houba dosatane přes nějaké místo poranění. Často i přes zaschnutý věšák. Peckoviny jsou u mne dosti vnímavé. Osobně si myslím, že když se tam už dostane, nedovedu strom vyléčit. Strom klidně žije s houbou i deset let. Dřevo se však stává křehkým, větve se lámou pod úrodou, plodnice jsou zdrojem šíření do okolí. U mne funguje jen prevence. Ošetření ran po řezu, správně řezat. Kvůli dřevokazným houbám likviduji dvacetileté broskvoně.
Hawkeye
Príspevky: 2407
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Rez jadrovín.

19 Mar 2024, 11:17

Tento príspevok je pre začiatočníkov.

"Rubín a Bohemia rodia na dlhom dreve".

Táto veta sprevádza popis uvedených odrôd a je pravdivá. Začínajúcemu záhradkárovi ale nemusí byť úplne jasné, čo to vlastne znamená. Nuž znamená to toľko, že Rubín a Bohemia nasadzujú kvetné puky (a následne plodia) prevažne na koncoch dlhých výhonkov. V skutočnosti je to ale trochu zložitejšie a zdôrazniť treba to slovo "prevažne". Pretože tieto odrody majú kvetné puky (a následne plody) nielen na dlhom dreve. Plodia aj na 'stredne dlhom dreve' a tiež (aj keď v najmenšej miere) aj na 'krátkom dreve'.
Keďže lepšie je raz vidieť ako 100x počuť, tak v prílohe na fotkách sú kvetné puky Bohemie na krátkom (KD), stredne dlhom (SD) a dlhom (DD) dreve. Habitus Bohemie po reze (na foto označené ako B) vyzerá trochu inak, ako habitus stromu rodiaceho len na krátkom dreve (na foto Desert, označené ako D).

Záver pre začiatočníkov - prečo to vlastne píšem:
Pri reze Rubínu, Bohemie a ďalších tzv. 'rubinoidov' je potrebné rešpektovať ich geneticky danú predispozíciu k rodivosti na dlhom a stredne dlhom dreve. Preto pri reze je alfou a omegou šetriť výhonky s kvetnými pukmi na ich koncoch. Tieto nesmieme skracovať, ako sa to často (paušálne, zbytočne a nesprávne) pri reze jabloní robí. Skrátením takýchto výhonkov sa totiž agilný "strihač" sám nevedomky pripravuje o značnú časť úrody.
(P.S.: Aby to zasa nebolo až také jednoduché: odrody s vrodenou rodivosťou na dlhom dreve majú sklon k postupnému 'vyhoľovaniu' konárov. Tomu treba zabrániť, takže občas je potrebné siahnuť aj na tie 'dlhé' výhonky. To je ale už iná téma.). H.

20240319_102258.jpg
20240319_102242.jpg
20240319_102206.jpg
20240319_102213.jpg
20240319_102324.jpg
20240319_102345.jpg
20240319_102429.jpg
20240319_102528.jpg
20240319_103035.jpg
IgorML
Príspevky: 193
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Rez jadrovín.

22 Mar 2024, 15:46

Hawkeye napísal:
14 Mar 2024, 20:43
Treba to spraviť trochu inak, úvahy o nejakom "vrchole" a "spodnom poschodí" dajte bokom.
V prvom rade si určite dopredu, akú chcete mať výšku kmienika. V tejto oblasti môžete vylúpnuť ('vyslepiť') už teraz všetky očká. Nad týmto pomyselným kmienikom potom ponechajte ešte úsek asi 30 až 40cm - z neho budete budovať budúcu korunku. Môžete si v tom úseku odrátať očká - ponechajte ich 6 alebo 7. Tesne nad najvyšším potom špičiak zastrihnite. To najvyššie očko bude budúce predĺženie terminálu. Jedno očko pod týmto vrcholovým tiež môžete vylúpnuť/vyslepiť. (Nechcem Vám to teraz nejako komplikovať možnosťami vyslepiť aj viac očiek - napomáha to k vhodnejšiemu uhlu rastu výhonkov z nižšie uložených očiek - takže zostaňme pri tom jednom, čo vylúpnete). Ak je ten podpník M9 a máte v záhrade menej miesta, tak kmienik nenechávajte zbytočne vysoký. Určite to nespravte tak, že ponecháte ten špičiak v pôvodnej výške 130cm. To by nebolo dobré z viacerých dôvodov, o.i. aj preto, že budovať korunku z tych najvrcholovejších púčikov by nebolo vhodné. Nehľadiac na to, že by ste mali zbytočne vysoký kmienik.

V prílohe na foto 1 máte špičiak krátko po povýsadbovom reze - tam bolo tých púčikov ponechaných viac, kvôli rezerve. Nikdy totiž neviete dopredu, ktoré púčiky a ako vyrašia, takže je možné ponechať ich aj o niečo viac, s tým že tie najspodnejšie neskôr pôjdu s najväčšou pravdepodobnosťou preč (čo treba už dopredu brať do úvahy pri určovaní výšky kmienika). Na fotke tiež nebol vyslepený predposledný vrcholový púčik - toto nie je síce nevyhnutné, ale je to vhodné.
Technicky je to dokonalý rez. Všetko premyslené, naplánované do detailu. Komplikácia možno nastane ak sa napr. zle zastrihne očko na terminále (podreže očko) a to očko mu uschne, to sa kľudne môže stať, alebo rez v nevhodnom čase a mu to očko vymrzne, alebo mu to ožerie srna a pod., ďalšie očká pod ním má vyslepené... zostane bez plánovaného terminálu. Vyrašia mu tie kostrové a bude potom maturovať z čoho vyrobiť nový terminál. Tiež to vyslepovanie očiek na kmienku mi príde ako zbytočné zbavovanie sa teoretických možností. Ja radšej hrotiak iba zakracujem na - predpokladaná výška kmeňa + nech 4 očká nad tým, tam zastrihnem a uvidím čo všetko vyraší. Potom si z toho podľa situácie vyberám. Nevadí mi konkurentov terminálu odrezať (niekedy je konkurent životaschopnejší ako predpokladaný terminál) a ani konáre prípadne ohýbať. Ja som radšej ak mám potom viac možností.
Hawkeye
Príspevky: 2407
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Rez jadrovín.

23 Mar 2024, 15:29

matkoo napísal:
14 Mar 2024, 20:01
... Prisli mi dva "spicaky", s cim som OK, vyska cca 130 cm, prebudzajuce sa ocka v hornej polovici...
Ešte raz názorne:
Na foto je špičiak jablone Elise po povýsadbovom zastrihnutí a odstránení pukov z oblasti plánovaného kmienika. Raší všetkých 8 ponechaných pukov - ak nerátam ten vrcholový, ktorý bude pokračovaním terminálu. Posledný púčik pod vrcholovým bol vyslepený. Teraz je vhodné ešte počkať, ako sa vyvinú výhonky z rašiacich pukov. Potom prebehne selekcia - ponechané budú len výhonky perspektívne z aspektu budovania korunky stromčeka. Eliminácia prebytočných výhonkov bude prebiehať zdola (preč pôjdu tie najspodnejšie). Tých 8 pukov bolo ponechaných kvôli "rezerve" - aby bolo z čoho vyberať, keď už bude jasné, čo a ako vyrašilo. H.


20240323_151033.jpg
20240323_150959.jpg
matkoo
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 11 Mar 2024, 22:12
Bydlisko: Bratislava - Vajnory, 130 mnm

Rez jadrovín.

25 Mar 2024, 12:57

Hawkeye napísal:
23 Mar 2024, 15:29
Na foto je špičiak jablone Elise po povýsadbovom zastrihnutí a odstránení pukov z oblasti plánovaného kmienika. Raší všetkých 8 ponechaných pukov - ak nerátam ten vrcholový, ktorý bude pokračovaním terminálu. Posledný púčik pod vrcholovým bol vyslepený. Teraz je vhodné ešte počkať, ako sa vyvinú výhonky z rašiacich pukov. Potom prebehne selekcia - ponechané budú len výhonky perspektívne z aspektu budovania korunky stromčeka. Eliminácia prebytočných výhonkov bude prebiehať zdola (preč pôjdu tie najspodnejšie). Tých 8 pukov bolo ponechaných kvôli "rezerve" - aby bolo z čoho vyberať, keď už bude jasné, čo a ako vyrašilo. H.
Vdaka za foto, takto nejak som to aj urobil. Zatial mam stromky ovela menej narasene, asi je to tym, ze ten na fotke je sadeny na jesen, nie?
Martin
Hawkeye
Príspevky: 2407
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Rez jadrovín.

25 Mar 2024, 14:08

matkoo napísal:
25 Mar 2024, 12:57
... Zatial mam stromky ovela menej narasene, asi je to tym, ze ten na fotke je sadeny na jesen, nie?
Martin
Áno, stromček bol zasadený na jeseň 2023.
Tie "jarné 2024" budú rašiť trochu neskôr, ale rýchlo to doženú. 😀 H.
Napísať odpoveď