Landsberská, Coulonova, Harbertova, Kožená RENETA - doporučíte?

Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

Landsberská, Coulonova, Harbertova, Kožená RENETA - doporučíte?

11 Máj 2021, 12:43

Dobrý den,
doporučili by jste mi/napsali zkušenosti s některou z těchto odrůd "Landsberská, Coulonova, Harbertova, Kožená RENETA popř. Wealthy Red či Citrónové zimní", která by určitě neměla chybět přiroubována u mě na stromě?

Děkuji předem moc za odpovědi a Váš čas :thumbup:
Prílohy
IMG_20210501_harb.jpg
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Landsberská, Coulonova, Harbertova, Kožená RENETA - doporučíte?

12 Máj 2021, 11:34

Pokud je chcete pěstovat stromky na své zahrádce a starat se o ně, pak z těchto odrůd neberte žádnou. Jestli by měl strom stát někde v sadu nebo na mezi bez větší péče, pak je to dobrá volba. Snad s výjimkou Wealthy, která neroste příliš bujně a rychleji stárne.
Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

Landsberská, Coulonova, Harbertova, Kožená RENETA - doporučíte?

14 Máj 2021, 12:22

Děkuji moc za odpověď. Asi ano, budu se dívat již dopředu po novějších odrůdách, ale pokud zůstane místo, tak něco doroubuji neb od renet nemám ještě u sebe nic. Pokud budou přírůstky, tak "wealthy" si své místo najde :-D Ještě jednou děkuji :thumbup:
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Landsberská, Coulonova, Harbertova, Kožená RENETA - doporučíte?

14 Máj 2021, 13:18

driver240 napísal:
14 Máj 2021, 12:22
Děkuji moc za odpověď. Asi ano, budu se dívat již dopředu po novějších odrůdách, ale pokud zůstane místo, tak něco doroubuji neb od renet nemám ještě u sebe nic. Pokud budou přírůstky, tak "wealthy" si své místo najde :-D Ještě jednou děkuji :thumbup:
Ak chcete mať "koženáč" a zároveň chuťovo "renetoidnú" odrodu, dobrou voľbou by mohlo byť Boskoopské červené. Zaujímavá, nie obvyklá chuť a dobrá skladovateľnosť, netrpí chorobami. Nevýhodou je bujnejší rast a sklon k alternácii (striedavej rodivosti každý druhý rok). Tá sa dá čiastočne ovplyvniť včasnou prebierkou a rezom. Na naštepenom konári sa ani nemusí prejaviť. IH
Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

Landsberská, Coulonova, Harbertova, Kožená RENETA - doporučíte?

14 Máj 2021, 13:41

I vám moc děkuji za odpověď. Teď jsem dohledával, jestli "Boskopské" najdu v seznamu 31 starých odrůd, které jsem zde řešil před časem a je tam, tak tedy vyzkouším :-D Mám jen zkušenost s klasickými "kožuchy" alias koženou renetou, tak jsem zvědav, jestli bude výsledek chutnější :-D A bujnější růst ... snad na Bohemii by se to ztratilo. Alternace mi nevadí. Hezký nadcházející víkend :thumbup:
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
Používateľov profilový obrázok
driver240
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 26 Máj 2020, 16:11
Bydlisko: 3nec

Landsberská, Coulonova, Harbertova, Kožená RENETA - doporučíte?

14 Máj 2021, 13:54

vysloužil napísal:
12 Máj 2021, 11:34
Pokud je chcete pěstovat stromky na své zahrádce a starat se o ně, pak z těchto odrůd neberte žádnou. Jestli by měl strom stát někde v sadu nebo na mezi bez větší péče, pak je to dobrá volba. Snad s výjimkou Wealthy, která neroste příliš bujně a rychleji stárne.
Mohu se ještě zeptat? V "sadaření" se nepohybuji moc dlouho a ještě většinou buď mezi stromky do 10 let nebo opačně starými velkými semenáčovými jabloněmi. MOC NEVÍM, CO SI PŘEDSTAVIT POD ... RYCHLEJI STÁRNE? Můžete mi to prosím nějak osvětlit? Nebo jak se to projeví, když Wealthy někam přiroubuji? Nebo že když bude přiroubováno, tak naroubována větev jako by odumře nejdříve nebo že ji bude třeba častěji stříhat a obnovovat plodonosné dřevo?

Děkuji moc za Váš čas :idea:
Robert 3nec 390 m.n.m. :idea:
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Landsberská, Coulonova, Harbertova, Kožená RENETA - doporučíte?

14 Máj 2021, 15:47

Rychleji stárne znamená,. že zastavuje růst, přírůstky jsou malé, koruna houstne až prosychá, tvoří se vlky, plodí střídavě.
Zmlazovacím řezem se dá růst obnovit, přesto je věk stromů těchto odrůd omezen.
Vídáme staré vitální stromy Grávštýnského, Strýmek, Kardinálu, ale nenajdeme staré stromy Ananasové renety, Bernského růžového, Breuhahnova, James Grieve.
Napísať odpoveď