Krátký střih (na čípek) u jabloní

hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Krátký střih (na čípek) u jabloní

13 Mar 2021, 17:28

Dobrý den,
u jabloně Fantazia na M26 zapěstované na způsob štíhlého vřetene mi utíkají větve moc daleko od kmene a začínají vyholovat. Dá se u jabloní s úspěchem použít krátký řez obdobný u broskvoní?
Jak je vidět na fotkách, nechal jsem na pár větvích na zkoušku svisle rostoucí výhon, který jsem zastříhl na třetí, vnitřní pupen (DSR). Pokračování kosterní větve jsem nezastříhl. Předpokládám, že na konci kosterní větve bude jablko, které větev stáhne dolů. Na svislém výhonu v létě odstraním dovnitř rostoucí letorost a ponechám vodorovně rostoucí z venkovního očka. Příští rok na jaře zastříhnu kosterní větev u čípku, který převezme její roli. V dalších letech podobně. Nebo se na to vyprdnout a už teď udělat zpětný řez?
Díky
P.S.Když se teď dívám na tu první fotku, nechal jsem ty svislé výhony ("čípky") moc dlouhé, zkrátím je na půlku.
Prílohy
DSC_0689_upraveno.jpg
DSC_0691_upraveno.jpg
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Krátký střih (na čípek) u jabloní

13 Mar 2021, 21:05

Krátký "broskvový" řez na jabloních jistě aplikovat lze, ale nebývá to nutné. Jabloň na rozdíl od broskvoní nasazuje květní pupeny i na starším dřevě, takže není problém, když větev "uteče a vyholí" ji odříznout i ve víceletém dřevě bez rizika odstranění letošní plodnosti.
M.H
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Krátký střih (na čípek) u jabloní

13 Mar 2021, 21:21

Nad tím žádoucím venkovním očkem nechávám 2 očka vnitřnější nebo i částečně boční, dost často totiž 2 poslední očka rostou kolmo vzhůru něco jako 2 konkurenční terminály, 3 očko od vrchu dává ideální odklon, 4 očko je vodorovné. Ale některé odrůdy nebo možná i slabší větve ??? mě vydrbou a vyraší jen 2 vrchní očka, obě kolmo vzhůru, ale i přesto pod něma jde zachovat aspoň nový květní pupen/y.
Napísať odpoveď