Kvalita podníkov z e-shopu

kvas
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Kvalita podníkov z e-shopu

12 Mar 2021, 08:54

Prisli mi ocakavane podpniky (A2, MM106) - na obrazku. Chcem sa spytat: toto je bezna kvalita v akej sa podpniky predavaju? napr. na tomto videu (cas 1:30) vyzeraju podstatne lepsie.
https://www.youtube.com/watch?v=Wmx1jHKgUdM

a teraz co s nimi? napadlo mi, ze ich dam na 1 den do vody a zasadim docasne do kvetinacov do zahradnickeho subtratu a za niekolko tyzdnov (ked sa trochu preberu a dufam ze viac zakorenia) ich navrublujem a zasadim von.
alebo ich mam navrublovat a rovno zasadit von? hlasia u nas este nocne mrazy (-5/-8) - neviem, ci to taketo slabo zakorenene "ceruzky" zvladnu.

co navrhujete?
podpniky.jpg
paraji
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Kvalita podníkov z e-shopu

12 Mar 2021, 11:05

Mne tiež prišli podpníky včera.MM106 a myrobalán.Minulý rok som objednával A2,myrobalán a hr.planú.Tiež som bol minulý rok z toho prekvapený, ale neviem porovnať s iným predajcom.Objednal som u nich znova.Všetky podpníky sa minulý rok ujali a tie A2 vyzerali tak ako tie vaše.Tohtoročné MM106 tiež sú podobné.Už som aj vrúbľoval.Akurát som trochu sklamaný z tohtoročných myrobalánov, ktoré sú fakt tenké, väčšinou tak 3-4mm.2-3ks trochu hrubšie možno navrúbľujem, ostatné budú musieť počkať rok.Možno skúsim očkovanie v lete.Minulý rok boli väčšie, v pohode na vrúbľovanie.Ale moc mi to nevadí, len škoda nachystaných vrúbľov.Čo sa týka spôsobu výsadby, tak vhodné podpníky navrúbľujem, uložím v pivnici do vlhkého piesku a vysadím vo vhodnejšom počasí.Minulý rok som s tým nemal problém.Asi dva podpníky som prevrúbľoval nanovo v škôlke lebo sa neujali vrúble, ale podpníky zakorenili.Stromčeky narástli tak do 1m výšky.Tento rok by mali dať už viac, keďže korene by mali byť už celkom slušné.Skúsim si tie MM106 aj rozmnožiť.
kvas
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Kvalita podníkov z e-shopu

12 Mar 2021, 15:05

paraji napísal:
12 Mar 2021, 11:05
Všetky podpníky sa minulý rok ujali a tie A2 vyzerali tak ako tie vaše.
OK, tak to asi zvladnu, dik.
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Kvalita podníkov z e-shopu

14 Mar 2021, 17:58

Podnože MM106 jsou slušné. Podnože A2 vypadají podstatně hůře. Ale mám zkušenosti, že i takovéto s pár vlásky zakoření. Hodně záleží na způsobu množení v matečnici.Někteří podnožoví školkaři používají v hrůbkové matečnici piliny jehličnanů. / Holandsko, Polsko ... /Kořenový systém je několikanásobně bohatější. Má to však často i stinnou stránku. Takové podnože pro jistotu vždy mořím proti plísni šedé. Podnož s bohatým kořenovým systémem daleko lépe naroste ve školce. Pokud je u podnože kořenový systém velmi bohatý a často i dlouhý, provádím jeho zakracení.
kvas
Príspevky: 584
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Kvalita podníkov z e-shopu

08 Jún 2021, 08:59

Neviem, ci som ich nespravne navrubloval, alebo ci je to sposobene studenym majom, alebo slabymi podpnikmi, ale velmi optimisticky to s tymi mojimi vrublami nevyzera.

Aktualny stav je nasledovny:

1 kus MM106 100% zije, pucik na vrublovanej odrode(Dark Idol) ma asi 12cm prirastok, krasne prosperuje = spokojnost
zvysne podpniky bud nemaju ziadne puciky ani na podpniku, alebo len cca 1-2ks asi 1cm dlhe listocky, ale na vrublovancoch nevidim ani naliate/otvarajuce sa puciky. skusil som odkyt kusok kory na vrublikoch, pod nou boli zelene, takze asi este ziju, aj ked na 1. pohlad to nie je ziadna hitparada :(

vlahy maju urcite dost , v maji mi tu spadlo 240mm zrazok, su okopane. Cim by som este mohol podporit ich rast? Alebo uz je vzhladom na to, ze je uz jun neskoro, a ak by boli v dobrej kondicii, tak by uz museli davno vyrasit?

Minuly rok sa mi z 10 sliviek ujalo 7 vrublikov (vrubloval som ich ale na "zive/nevykopane" odkopky pod durandziou) a tak som optimisticky predpokladal, ze pri jabloniach to bude pinkacka, kedze zrastanie jablonovych vrublov (aspon podla internetu) je lepsie ako u kostkovin.
Mimmo
Príspevky: 3113
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kvalita podníkov z e-shopu

08 Jún 2021, 11:44

Mně v takových případech pomáhá vyslepení přebytečných planých oček až na jedno nejvyšší a zkrácení roubu o jedno očko (pokud je jich více než 3). Pak už pomůže jen teplé počasí. Roub je potřeba po případném zkrácení zatřít. Taky dávám po naroubování (hlavně u peckovin) mikroténový sáček, ale teď už to nemá cenu.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kvalita podníkov z e-shopu

08 Jún 2021, 11:52

kvas napísal:
08 Jún 2021, 08:59
Neviem, ci som ich nespravne navrubloval, alebo ci je to sposobene studenym majom, alebo slabymi podpnikmi, ale velmi optimisticky to s tymi mojimi vrublami nevyzera.

Aktualny stav je nasledovny:

1 kus MM106 100% zije, pucik na vrublovanej odrode(Dark Idol) ma asi 12cm prirastok, krasne prosperuje = spokojnost
zvysne podpniky bud nemaju ziadne puciky ani na podpniku, alebo len cca 1-2ks asi 1cm dlhe listocky, ale na vrublovancoch nevidim ani naliate/otvarajuce sa puciky. skusil som odkyt kusok kory na vrublikoch, pod nou boli zelene, takze asi este ziju, aj ked na 1. pohlad to nie je ziadna hitparada :(

vlahy maju urcite dost , v maji mi tu spadlo 240mm zrazok, su okopane. Cim by som este mohol podporit ich rast? Alebo uz je vzhladom na to, ze je uz jun neskoro, a ak by boli v dobrej kondicii, tak by uz museli davno vyrasit?

Minuly rok sa mi z 10 sliviek ujalo 7 vrublikov (vrubloval som ich ale na "zive/nevykopane" odkopky pod durandziou) a tak som optimisticky predpokladal, ze pri jabloniach to bude pinkacka, kedze zrastanie jablonovych vrublov (aspon podla internetu) je lepsie ako u kostkovin.
Predpokladám, že ste vrúbľovali 'v ruke' a následne navrúbľované podpníky zasadili. Tie A2-ky boli fakt biedne...
Teraz zostáva len vyčkať. Pri danom priebehu počasia, aké bolo v apríli a máji, nie je vylúčené že Vám to ešte vyraší. V prípade, že vrúble sa nechytia ale podpníky prežijú, je možné ich skúsiť v lete naočkovať (ak teda bude čím). Prípadne vyčkať do budúceho roku a potom znovu naštepiť. IH
paraji
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Kvalita podníkov z e-shopu

08 Jún 2021, 13:25

Mne zo štyroch zaštepených MM106 rašia všetky.Prírastky majú tiež tých 10-15cm.Piaty bol tenký, ten som neštepil, ale rastie tiež.Odrezky z podpníkov som popchal do zeme a tvária sa živo.Nejaké listy majú, uvidím, či to prežijú, jeden sa neprebral vôbec.Čo sa týka myrobalánov, tak tam som zaštepil iba 3 z 15-ich a ujali sa dva.Ostatné boli veľmi tenké a tak som ich tiež len zasadil a zastrihol.To zastrihnutie teraz aj ľutujem lebo tie nové prírastky idú všetky do strán a žiadny kolmo.Nechce sa mi to vyviazať aby to rástlo hore.Nejakú rezervu na spodu mám, tak sa hádam bude dať štepiť na rok dobre.Neviem, či budem skúsať očkovanie.Vodu a okopávku majú, nič viac.Dokonca sú v tieni egrešov, ríbezlí a čiastočne aj jablone.
jiran

IP:  88.1

Kvalita podníkov z e-shopu

09 Jún 2021, 13:59

Já jsem letos velmi spokojen. Z 60 roubů jabloní pouze jeden není ujmutý. Anglická kopulace.
Napísať odpoveď