Jak rozjet zababčený strom

roman
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Jak rozjet zababčený strom

08 Mar 2021, 10:30

Petr z H. napísal:
08 Mar 2021, 07:16
Když je drasticky ořežu skoro až na kmen, pomůže to?
Až na kmen si myslím, že to není třeba. Já jsem to u 6-leté jabloně udělal zhruba jak je na fotce, včetně toho hnojení jak píše Mikeš, ještě jsem otrhal květy, zalívat jsem moc nemusel, protože loni tady dost pršelo, stříkal jsem ještě proti padlí. Výsledkem byly skoro 3/4 metru dlouhé šlahouny.
zpetny-rez.png
zpetny-rez.png (374.32 KiB) 2841 zobrazení
zdroj obrázku: https://drive.google.com/file/d/1hzz4ZV ... 2pRRi/view
hugovotr
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Jak rozjet zababčený strom

08 Mar 2021, 15:23

Návštěvník napísal:
08 Mar 2021, 07:38
V drátěnce rostou podobně. Prakticky nerostou. Vy je máte stejné i bez drátů. Zkuste i násilím větve dostat co nejvíce do svislé polohy.
Když neroste terminál, nebudou růst ani kosterní větve, které ohnu nahoru. Ale díky za nápad.
přasličák
Príspevky: 1595
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jak rozjet zababčený strom

08 Mar 2021, 19:09

Plně se přiklánim k radě Mikeše. / Pokud nejsou silně poškozeny kořeny /.Je potřeba silně zmladit zababčený stromek a přihnojit ve dvou dávkách dusíkem. Rozhodně bych nenechal žádné plody, pohlídal bych rovněž mšici. Důsledně udržel přikmenou mísu bez konkurenčních plevelů. Pokud by byl suchý rok, provedl bych i zálivku. K zababčení stromků velice často dochází i v případech, že po výsadbě není proveden povýsadbový řez a i v dalších létech u stromku není uplaťňován výchovný řez. Stromek okamžitě vstoupí do plodnosti, ale na úkor růstu. Případná námitka, že v moderních profesionálních výsadbách vysazují stromky bez řezu a druhým rokem již plodí je opodstatněná pouze v tom případě, že je zavedena kapková závlaha s hnojením. Což v tomto případě rozhodně není.
hugovotr
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Jak rozjet zababčený strom

08 Mar 2021, 20:15

Povýsadbový řez byl v pořádku. Kosterní větve byly vyvazovány do vodorovné polohy v prvním i dalších patrech. Rodiče tak pěstovali většinu jabloní, něco na způsob štíhlého vřetene. Fungovalo to obstojně, dokud nepřišly suché roky (+/- do 2015). Teď stromky na M26 živoří.
Stejně staré stromy na podnoži MM106 prosperují mnohem lépe.

Hluboké zmlazení a dvoufázové dodání dusíku mohu vyzkoušet. Otázkou je, zda neztrácet čas a stromek nenahradit za jiný na vzrůstnější podnoži. Obávám se, že loňský vlhký rok byl spíše vyjímkou.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jak rozjet zababčený strom

08 Mar 2021, 21:23

Problém v takomto prípade spočíva aj v tom, že my vidíme len tú časť stromku, ktorá je nad zemou (kmeň a korunu). Ich stav a výzor je však podmienený a v mnohom závislý od toho, čo sa deje mimo našich očí - teda pod zemou. Odtiaľ koreňový systém čerpá živiny, stavebné látky aj vodu. Stav koreňov nevieme exaktne zhodnotiť. Ak je problém v nich, tak stromček ťažko prebudíme k intenzívnejšiemu rastu. Odroda Topaz má vyšší sklon k fytoftórovej infekcii krčka, mne v minulosti takto 'odišli' 2 Topazy na slaborastúcich podpníkoch. Na fotke známky fytoftóry nevidno, ale niekedy býva lokalizovaná na kmeni bezprostredne nad koreňmi a 'ukrytá' tesne pod povrchom pôdy. Možno by bolo vhodné opatrne a jemne odhrabať takých cca 10cm pôdy tesne okolo kmeňa a skontrolovať tam výzor kôry. Budete mať pri negatívnom náleze istotu, že o túto príčinu sa nejedná. Voda je pre stromy esenciálne dôležitá a ak stromky na slaborastúcom podpníku v prvých 2-3 rokoch po výsadbe trpia suchom, ich koreňový systém sa nevyvinie dostatočne - to môže byť ďalšia príčina súčasného stavu. Stromček by som teraz nevykopával - vhodné by bolo skúsiť aký efekt budú mať odporúčané rady (teda výraznejšie zmladenie, skyprenie pôdy a prihnojenie najmä dusíkom, zavlažovanie v prípade sucha, event. aj listová výživa intervalovými postrekmi na list - Harmavit a Humix Bio Universal, odstránenie kvetnej násady). Ak bude efekt mizivý alebo žiadny, tak na jeseň môžete stromček vykopať a nahradiť iným na bujnejšom podpníku. V prípade vykopania by bolo vhodné pozorne prezrieť korene stromku (pátrať po 'bakteriální boulovitosti kořenů', ktorú spôsobuje patogén Agrobacterium tumefaciens - aj to býva niekedy príčinou takéhoto neprosperovania stromu). IH
hugovotr
Príspevky: 664
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Jak rozjet zababčený strom

09 Mar 2021, 20:00

Dnes jsem stromek ostříhal. Asi by to chtělo stříhnout ještě hlouběji... Terminál jsem chtěl sesadit více dolů, ale není tam žádný vhodný pupen ani výhon.
Prílohy
DSC_0682.JPG
DSC_0680.JPG
DSC_0679.JPG
Sáša
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 09 Mar 2021, 21:38

Jak rozjet zababčený strom

10 Mar 2021, 11:56

mám stejně mrzký stromek, možná ještě horší, cca pět let nulové přírůstky - před rokem na podzim jsem přitáhla 3cm větvičku s pupenem na terminálu do polohy vzhůru... po roce má tento nový terminál půl metru a asi pět větviček má cca 40 cm
Napísať odpoveď