Kanzi jabloň.

Neregistrovaný

IP:  168.30

Kanzi jabloň.

24 Okt 2022, 15:49

Cudujem sa vam pan doktor,ze vas to este bavi,tolko k tomu,clovek by si povedal,ajhla stretava sa denne s utrpenim,ma prezity cas,povznesie sa nato...opak je pravdou,ale vdaka za hodnotne ovocinarske prispevky,anonym_zbabelec
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kanzi jabloň.

24 Okt 2022, 15:58

Neregistrovaný napísal:
24 Okt 2022, 15:49
Cudujem sa vam pan doktor,ze vas to este bavi,tolko k tomu,clovek by si povedal,ajhla stretava sa denne s utrpenim,ma prezity cas,povznesie sa nato...opak je pravdou,ale vdaka za hodnotne ovocinarske prispevky,anonym_zbabelec
Sám ste sa podpísali...👍😀.

Ale mýlite sa - nebaví ma to.
Nemýlite sa v jednom - niekedy je lepšie povzniesť sa, čiže zahryznúť si do jazyka. Držať zobák. Čo už, nie som taký...
(Z mojej strany k "téme" asi všetko. Ak by niekto chcel niečo dodať, poprosím ho len o jedno - nech si najprv prečíta všetko, čo bolo na tomto fóre napísané o odrode Jazz. A nech to porovná s "objektivitou" príspevku z totáčfóra.) IH

Screenshot_20221024-173446_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kanzi jabloň.

25 Okt 2022, 19:44

Ivan Hlavatý napísal:
24 Okt 2022, 15:58
Neregistrovaný napísal:
24 Okt 2022, 15:49
Cudujem sa vam pan doktor,ze vas to este bavi,tolko k tomu,clovek by si povedal,ajhla stretava sa denne s utrpenim,ma prezity cas,povznesie sa nato...opak je pravdou,ale vdaka za hodnotne ovocinarske prispevky,anonym_zbabelec
Sám ste sa podpísali...👍😀.

Ale mýlite sa - nebaví ma to.
Nemýlite sa v jednom - niekedy je lepšie povzniesť sa, čiže zahryznúť si do jazyka. Držať zobák. Čo už, nie som taký...
(Z mojej strany k "téme" asi všetko. Ak by niekto chcel niečo dodať, poprosím ho len o jedno - nech si najprv prečíta všetko, čo bolo na tomto fóre napísané o odrode Jazz. A nech to porovná s "objektivitou" príspevku z totáčfóra.) IH


Screenshot_20221024-173446_Chrome.jpg

Víc pochválit tuto odrůdu snad ani nešlo. Kdybych tuto odrůdu neznal (a souhlasím s charakteristikou M. Přasličáka z 2021- do chladna to není), hned bych si ji pořídil.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kanzi jabloň.

25 Okt 2022, 19:55

vysloužil napísal:
25 Okt 2022, 19:44
Víc pochválit tuto odrůdu snad ani nešlo. Kdybych tuto odrůdu neznal (a souhlasím s charakteristikou M. Přasličáka z 2021- do chladna to není), hned bych si ji pořídil.
Už to radšej nechajme tak 😀.
V tejto 'kauze' asi nešlo primárne o odrodu Jazz, ako skôr o iné 'veci'. Vzájomná antipatia má korene aj v minulosti a občas to takto 'exacerbuje'. Tiež som radšej mohol držať zobák a nereagovať. Hádam sa mi to podarí v budúcnosti, pretože 'príležitosti' ešte nepochybne budú...😀 IH
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Kanzi jabloň.

28 Okt 2022, 21:42

Přestřelky nebudu komentovat a vrátím se k ovocnařině. Nebráním se tomu vyzkoušet i takovou odrůdu, která patří do tepla. Za více jak 40 let se klíma rozhodně změnilo . Tehdy u nás nešel pěstovat Golden Delicious. Dnes se musí včas sklidit, jinak přezraje. Letošní léto bylo obzvláště teplé. Dozrály jinak problematické odrůdy. Rovněž Kanzi. Táto odrůda mne v posledních létech značně zaujala. Musím ji sklízet až koncem října, pak je výborná. S velmi dlouhou skladovatelnosti. Nikdy mi nevybarví, jak na fotkách Milana Fialy. Ale s tím se smířím. Vždyť letos koncem října u nás vystupují teploty ke dvacítce. Na jabloních je listí. Vegetace je podstatně delší, než jsme byli zvyklí. Takže klidně změním názor o vhodnosti polohy pro tu či onu odrůdu, pokud oteplování bude jev trvalý.
A na odrůdu Jazz jsem si udělal názor, že ji u mne nelze dopěstovat. Vždy byla drobná, ale velice chutná. Letos na mladém stromku mám pár plodů, ale velikost je slušná. Buď je to vyjímečným rokem / září bylo ale bez slunce /, nebo je ji potřeba pěstovat na mladém dřevě. S ochutnávkou si počkám do zimy, s hodnocením tak deset let. A to nejpodstatnější. Nikdy si nepřipustím, že pouze to mé hodnocení je jenom to správné. Pokora se asi teď moc nenosí, to je však na škodu.
Prílohy
5. Kanzi..JPG
5a. Kanzi..JPG
2. Jazz..JPG
2b. Jazz..JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kanzi jabloň.

03 Jan 2023, 15:06

Ivan Hlavatý napísal:
18 Okt 2022, 19:18
Nechcem zakladať nové vlákno - príspevok o odrode JAZZ (Scifresh) dávam sem, keďže ide o pôvodom totožnú odrodu ako Kanzi (Nicoter) - aj keď vznikli v rôznych krajinách (N.Zéland resp. Belgicko).
Jazz je výsledkom kríženia Royal Gala x Braeburn. Tento rok mi mladý stromček priniesol prvú úrodu. Jeden plod som degustoval dnes - viem že je to príliš skoro, ale chcem si zmapovať dynamiku chuťových parametrov v priebehu skladovania.
Dnešné dojmy - výrazná šťavnatosť, perfektná konzistencia dužiny (pevná, ale krehká, veľmi jemná a zároveň 'chruplavá') - dokonalosť sama. Chuťovo typicky 'harmonické' jablko s vyváženým pomerom cukrov a kyseliniek, čo mne osobne veľmi vyhovuje. V chuti boli aj jemné citrusové tóny. Celkove hodnotím chuť ako veľmi dobrú, nie však mimoriadnu. V porovnaní s takou Rubinolou by momentálne Jazz ťahal výrazne za kratší koniec. Viac som ale ani nečakal, keďže Jazz je (predpokladám) neskoršia zimná odroda určená na skladovanie a konzumáciu až po určitom odležaní, nie v októbri. Takže s prvým 'nástrelom' spokojnosť, s predlžujúcim sa pobytom Jazzu v pivnici ale budem od neho očakávať predsa len trochu viac. Uvidíme. IH
JAZZ - Dnes 2.fáza degustácie. Tá prvá v októbri - viď vyššie - vyvolala jednu alergickú reakciu (nie mne 😀).
Takže poďme na to: vizuálne veľký guľovitý plod s pevnou a hladkou šupkou sa trochu zmenil farebne - základná farba viac zožltla a krycie mramorovanie je o trošku oranžovejšie. Rez nožom je sprevádzaný sľubnými 'chrastivými' zvukmi. Ústa a jazyk následne potvrdzujú, čo uši signalizovali - konzistencia dužiny má vynikajúce parametre. Presne také, ako sa na modernú odrodu patrí - teda je pevná ale zároveň krehká, jemná, chruplavá a šťavnatá. Chuť je o poznanie lepšia, než tomu bolo pri októbrovej degustácii - správnym spôsobom "vyzrela". Tak ako som to v októbri avizoval a očakával. Jazz teraz chutí skvele harmonicky sladko-kyslo, veľmi príjemne, so zaujímavou 'ovocnou' arómou. Osobne netúžim po tom, aby jablko chutilo "ako tropické ovocie", alebo "ako ananás" alebo "ako mango" či "ako vanilka". Chcem, aby malo arómu a vôňu "ako jablko". A Jazz je presne taký - robustne "jablkový", správnym spôsobom 'ovocný', s dlhou 'dochuťou' v ústach. Takže záver: spokojnosť, chuť hodnotím ako výbornú, z môjho pohľadu Jazz bezpochyby chuťovo prekonáva oboch svojich rodičov (Galu a Braeburn). Ďalšiu degustáciu plánujem na prelome januára a februára. Som zvedavý, či ešte Jazz pridá nejaké body. V takom prípade by sa mohol priblížiť k odrode, ktorej meno radšej nevyslovím. A to by už bola vstupenka do jablkovej extraligy... 😉😀 IH


20230103_143331.jpg
20230103_143327.jpg
20230103_143347.jpg
20230103_143359.jpg
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Kanzi jabloň.

04 Jan 2023, 09:12

Tvoje degustace odrůdy Jazz Ivane mne přiměla k porovnání chutí pozdně zimních odrůd Jazz, Kanzi a Admirál. / Já nemám potřebu název posledně jmenované odrůdy nejmenovat. Nejsme ve středověku a inkvizitoři mně nemohou rozhodit. Pokud jej opravdu pěstují a nechutná jim, ať to dokumentují a uvedou co jim na chuti Admirála vadí. Přitom jsem si vědom některých závažných pěstitelských nedostatků této odrůdy a nikdy jsem je nazamlčoval/. Všechny tři chutnané odrůdy jsou vypěstované v Krnově ve 330 ti metrech nad mořem. Byly uplatněny dva postřiky proti strupovitosti, jeden postřik proti mšicím Pirimorem a dva postřiky proti obalečům . Admirál byl ošetřován navíc vápenatými postřiky do oblasti plodů. Všechny odrůdy byly skladovány v běžném sklepě.
Jazz - odrůda z Nového Zélandu. Plody byly po probírce střední velikosti. Dužnina krémové barvy, pevná, chruplavá, jemná, aromatická s dlouhou dochutí., značně šťavnatá. Vůně jemná. Chuť navinule sladká, výborná.
Kanzi - odrůda z Belgie, stejné křížení jako Jazz. dužnina krémová, pevná, chruplavá, sladká s jemnou kyselinkou. Velmi aromatická, o málo hrubší dužnina než u Jazzu, ale pořád jemná. Šťavnatost střední, chuť celkově výborná.
Obě odrůdy nezapřou stejný rodičovský pár. Vizuálně jsou si velice podobné a měl bych problém je od sebe odlišit. Rovněž chuti jsou si dosti blízko. Nabyl jsem dojmu, že Kanzi není zase tak moc náročná na délku vegetace, jako Jazz. Zdála se mi již dosti zralá a trochu méně šťavnatá. Ale letošní podzim byl abnormálně teplý. Uvidíme další roky.
Admirál - česká odrůda ze Střížovic. Zařadil jsem jej schválně pro porovnání . Na fórech rozdílně hodnocená odrůda, v profesionálních hodnoceních považovaná za chuťovou špičku. Vzhled pro plochý tvar méně atraktivní, než Jazz a Kanzi. Dužnina krémová, pevná, chruplavá, hrubší, než Jazz a Kanzi sladká s velmi příjemnou kyselinkou, silně aromatická s dlouhou dochutí. Šťavnatost velmi vysoká, vyší než u obou odrůd. Vůně jemná. Celkově výborná.
Všechny tři odrůdy chutnají nadstardatně. Rozhodně patří k těm nejchutnějším. Rozhodnout pořadí nebylo jednoduché. Pro objektivitu ochutnávaly čtyři generace. Od vnoučat, dětí, manželky po devadesáti letou tchýni. Inkvizitoři raději ať následující větu nečtou.
První byl Admirál, druhý Jazz, třetí Kanzi.
PS - nejsem placen ani sponzorován firmou UEB Praha, pacoviště Střížovice. Jsem nezávislý hobby ovocnář.
Prílohy
60. Jazz, Kanzi..JPG
60a. Jazz, Kanzi..JPG
61. Admirál..JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kanzi jabloň.

04 Jan 2023, 09:50

přasličák napísal:
04 Jan 2023, 09:12
Tvoje degustace odrůdy Jazz Ivane mne přiměla k porovnání chutí pozdně zimních odrůd Jazz, Kanzi a Admirál... Všechny tři chutnané odrůdy jsou vypěstované v Krnově ve 330 ti metrech nad mořem...
Je nepochybné, že všetky 3 uvedené odrody patria k absolútnej špičke zimných jabĺk vhodných na dlhé skladovanie. V ich prípade určenie poradia kvality nie je najdôležitejšie, keďže všetky spĺňajú náročné kritériá. Admiral je tvrdým súperom pre akúkoľvek odrodu, už len možnosť porovnávať sa s ním je dokladom kvality ktorejkoľvek odrody. Spomenul by som ešte jednu veľmi dôležitú prednosť Admiralu - čím vyššie by sme išli v nadmorskej výške lokality, tým by kvalitatívne rozdiely medzi ním a K.+J. boli výraznejšie.
Zaujímavé bude sledovať, aké bude hodnotenie týchto 3 odrôd dopestovaných v Krnove o 1...2...3 mesiace. Bude to pre Kanzi aj Jazz náročná úloha...(a s plynúcim časom čoraz náročnejšia). IH
Neregistrovaný

IP:  234.126

Kanzi jabloň.

04 Jan 2023, 09:57

Admiral je precenovana odroda, nic mimoriadne...
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kanzi jabloň.

04 Jan 2023, 16:01

Návštěvník napísal:
04 Jan 2023, 09:57
Admiral je precenovana odroda, nic mimoriadne...

No jo, málem bychom zapomněli....
Napísať odpoveď