Čistecké lahůdkové

vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Čistecké lahůdkové

22 Nov 2020, 17:06

V minulosti to byla velmi oblíbená odrůda, zejména ve středních a západních Čechách, nejvíc na Rakovnicku. Patrně jde o starší kanadskou odrůdu Princezna Luisa. V optimální zralosti patří k mimořádně chutným a voňavým jablkům, třebaže vzhled jablka není příliš atraktivní. Výhodou je, že prospívá i v méně příznivých polohách.

Přidám svůj 13 let starý odkaz z mazacího fóra:
https://www.zahrada.cz/forum/jablone/ci ... ?stranka=4

čistecké lahůdkové
vyslouzil (17678), 11.6.2007 20:16
Předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Skoro přesně před 25 lety na chmelové brigádě v Petrovicíh u Rakovníka přišla stížnost na naše brigádníky, že otrhali místnímu občanovi celý strom čistecké lahůdky. Šel jsem se starým manželům za studenty omluvit a nechal jim svou adresu s prosbou o rouby. Velké bylo mé překvapení, že za pár měsíců mi skutečně balíček přišel. Zbylými rouby jsem přerouboval zatoulané pláně na návsi. I když časem v mé zahradě Čistecké ustoupilo odolnějším odrůdám, ten strom na návsi stojí dodnes.


Ten strom na návsi (jablka na fotce jsou z něj) stoji i dnes, i když má své nejlepší roky za sebou. I ta chmelová brigáda byla už před 38 roky. Zajímavostí je, že v letošním mokrém roce byly plody postiženy strupovitostí jen minimálně, a to patří Čistecké k nejcitlivějším odrůdám.
Prílohy
Čistecké lahůdkové
Čistecké lahůdkové
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2221
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Čistecké lahůdkové

22 Nov 2020, 19:57

Rakovnicko je "za rohem" a docela často se tam pohybuju, ale Čistecké jsem tam ještě neochutnal. Zkusím pohledat.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 209
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Čistecké lahůdkové

22 Nov 2020, 22:20

Jsem zrovna teď chtěl založit této výtečné odrůdě téma, tak otevřu toto forum a co nevidím už to tu je! Ale jsem za to rád... :thumbup:

Tento podzim jsem měl a ještě budu mít několik dní brigádu sázení stromků. Po jedné, koncem října (kdy jsme sázeli alej třešní na pěšince k lesu) jsem se na zpáteční cestě vypravil do nevého sadu vysokokmenů - převážně jabloní a dalších ov. stromů sázených asi před 15 lety jednou paní, co mě zaměstnává tou brigádou sázení a na jaře i prořezávání jejích stromů, o které jsem se začal starat jarním řezem loni. Šel jsem tam hlavně z touhy konečně ochutnat tu slavnou Jaderničku M., která tam roste. O ní mi řekla ta majitelka, která mi platí ty brigády. Zbylo tam ještě několik jablek Jaderničky, avšak byla nedobrá, ani kysela ani sladká, málo šťavnatá (a trochu voňavá) protože je stínily borovice, později se chuť změnila alespoň v průměr, když zkysla. Našel jsem ještě asi 20 jablek různých odrůd. A na jedné jabloni jsem s překvapením poznal plody Čisteckého bez jakýchkoliv strupů. Do té doby jsem ho znal jenom z fotek na internetu. Zejména jedno větší mělo typický tvar i krásné červené líčko na základní světle zelené barvě (později světlě žluté) podobně jako zde https://www.prodejstromku.cz/produkt/ci ... ove-jablon. Zajímavé je, že Vaše pane Vysloužile vypadají jinak. Pak jsem je otrhal. Byla také z části ve stínu a ještě nedozrálá a tvrdá.

Na další sázecí brigádě (opět třešní) jsem dostal od té paní na ochutnání už zralé jablko Čistecké l. a říkala, že je to její nejoblíbenější odrůda. Když jsem to ochutnal, pochopil jsem že je to úplný opak těch Jaderniček. Svou harmonickou sladkostí a šťavnatostí jsem si ji hned též oblíbil a spolu s Grávštýnským je považuji za nejlepší jablka jaké jsem zatím ochutnal (jen několik odrůd). Nabídla mi stromek vysokokmen na semenáči s velmi pěkným kořenovým balem i korunkou, tak jsem ho koupil a zasadil na svém pozemku vedle Holovouského Malináče (sázeného na jaře). Už se těším na jaro až vypučí listy a začne růst. Samozřejmě se nejvíce těším až za několik let pokvete a zaplodí.
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Čistecké lahůdkové

22 Nov 2020, 22:52

Vypadají skoro stejně. V popisu mají napsáno narůžovělé líčko s mramorováním (jako ty moje) a na fotce je červené bez mramorování. Samozřejmě záleží na oslunění. Ale to je jedno. Plody jsou vzhledově i chuťově natolik typické, že se dají těžko splést.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 209
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Čistecké lahůdkové

01 Dec 2020, 09:54

Našel jsem náhodou pár jablek před 5 dny v jedné vesnici u silnice pod stromem o který se očividně nikdo nestaral.. Dnes jsem ráno snědl i to červenější ponechané v teple, aby dozrálo, které je 6 cm široké a 4,5 cm vysoké. Nebyla sice tak sladká, ale i tak chutnala velmi dobře a slupka jim příjemně voněla.

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Dotaz

IP:  168.235

Čistecké lahůdkové

13 Sep 2022, 21:44

Letos to vypadá, že Čistecké bude tvořit nemalou část jablek na mošt, stejně se moc dlouho skladovat nedá a ve sklepě hnije.
Mám však jiný problém. Už teď u některých padaných jablek má dužnina jakousi divnou řídkou kašovito-hrudkovitou konzistenci a objevují se v ní drobné hnědé dutinky, které se projevují i jako propadlá místa na slupce.
Pojmenoval bych to asi nějak jako rozpad dužniny. Hořkou pihovitost, jak je k vidění na některých fotkách OKMSN, pozoruji na Rubínu. Toto je jiné. Skoro mi to přijde jak křenčení z nedostatku B, ale že by utrpěl i zbytek dužniny?
Někdy v lednu tohle jablka začala provádět ve sklepě hromadně, letos se bojím, že to bude ještě horší.
Nedá se teď s tím udělat asi nic moc jiného, než zmoštovat co nejvíc, ale příští rok bych tomuto rád předešel. Asi bych dodal trochu boraxu, co dál?
Prílohy
IMG-20220909-WA0006.jpg
Napísať odpoveď