redukované květy

michal35
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 01 Sep 2022, 02:29
Bydlisko: Gemer - BB kraj-JV - cca 400 m n. m.

redukované květy

02 Jún 2023, 03:31

po skončení dažďov minulý víkend dopadla "obhliadka" tak, že som sa nestačil čudovať... - v tom negatívnom zmysle - a fakt neviem čím to je, možno aj kombináciou všetkého, čo je tu vyššie v príspevkoch zmieňované..., ale asi dosť podstatnú rolu zohral výrazný prebytok zrážok a nedostatok slnka... - v máji u nás spadlo v najnižších polohách do 130 mm zrážok, vyššie to podľa mňa išlo aj k 150 mm či aj viac... samozrejme asi najväčší podiel na tom bude mať, ako som už minule spomenul, alternácia (u väčšiny odrôd jabloní či hrušiek)

avšak aj jediný lepšie zakvitnutý veľký a starý strom Golden delicious bude mať asi len zopár plodov, odkvitnuté kvety húfne opadali či opadávali už pri slabom dotyku..., o niečo lepšie sú na tom len jonatánky, aj to len zopár stromov s veľmi miernou násadou plodov (prebierka nebude absolútne potrebná)... tiež aj na hruškách sú sem-tam plody, avšak aj v sade, kde zakvitli ako-tak, ich je len poslabšie, maximálne priemerne... našu 4-ročnú Williamsovku tiež nebude treba preberať, asi aj mráz z konca apríla urobil svoju robotu, ale plodov má tak akurát na svoju veľkosť

najväčšie sklamanie je v mojej oblasti s kôstkovinami - bohato zakvitnuté čerešne, višne i "gemerské" slivky takmer úplne opadali po dažďoch, samozrejme aj moja veľkoplodá a Jojo odpočívajú a zostalo na nich len zopár plodov čo sa ešte zatiaľ držia a pomaly dorastajú

takže tento rok sa pri ovocí "nepretrhnem", budem rád ak zostane aspoň nejaké jablko či hruška na zimné uskladnenie či zavarenie... zatiaľ to vyzerá na najchudobnejší rok, čo sa ovociny týka, od r. 2017
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

redukované květy

02 Jún 2023, 09:16

Asi Vás to neuklidní, ale nejste v tom sám. Květů, zejména na jabloních, bylo rekordně málo a plodů z nich zůstalo ještě méně.
Slivoně a třešně kvetly hodně a plůdků zůstalo taky málo. Osobně si myslím, že letošní počasí v tom roli nehrálo, spíš to loňské. A taky loňská nadúroda.
Jelinek Radim

IP:  25.218

redukované květy

02 Jún 2023, 23:12

vysloužil napísal:
02 Jún 2023, 09:16
Asi Vás to neuklidní, ale nejste v tom sám. Květů, zejména na jabloních, bylo rekordně málo a plodů z nich zůstalo ještě méně.
Slivoně a třešně kvetly hodně a plůdků zůstalo taky málo. Osobně si myslím, že letošní počasí v tom roli nehrálo, spíš to loňské. A taky loňská nadúroda.
mam to stejne. Mam podezreni, ze v tom muze hrat roli i moniliovy uzeh. A to i na jablonich.
Jelinek Radim

IP:  25.218

redukované květy

02 Jún 2023, 23:16

vysloužil napísal:
02 Jún 2023, 09:16
Asi Vás to neuklidní, ale nejste v tom sám. Květů, zejména na jabloních, bylo rekordně málo a plodů z nich zůstalo ještě méně.
Slivoně a třešně kvetly hodně a plůdků zůstalo taky málo. Osobně si myslím, že letošní počasí v tom roli nehrálo, spíš to loňské. A taky loňská nadúroda.
Jeste doplnim, ze nektere odrudy jako Gabrovska nebo Gravstynske nebo nohe tresne kvetly pekne a plodu moc nebude. Tady bych videl tu souvislost s uzehem.
michal35
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 01 Sep 2022, 02:29
Bydlisko: Gemer - BB kraj-JV - cca 400 m n. m.

redukované květy

06 Jún 2023, 03:24

teda vyzerá to na taký "oddychový" rok, čo sa ovocia týka, na viacerých lokalitách či v SR aj v ČR, raz to muselo prísť...

trošku tomu u nás momentálne pomáha asi aj zrážková pauza, trochu aj fúkal vietor, monilióza sa teda ako-tak zastavila, plody, ktoré som videl minule zatiaľ neopadávajú a dorastajú, kde teda nejaké sú...

tiež je príjemným prekvapením minimálne množstvo vošiek na slivkách... aj roztoča na hruškách... obával som sa, že po tých dažďoch bude "vošková kalamita", ako tomu bolo u nás napr. v roku 2020, kedy bola tiež veľmi vlhká a aj teplá neskorá jar, na druhej strane aj vlani, kedy bolo u nás extrémne sucho, bolo extrémme veľa vošiek - hlavne na slivkách, ale aj čerešniach...

hlásia však ďalšie veľmi intenzívne zrážky pre našu oblasť už oddnes, posledný beh modelu ECMWF predpokladá na najbližších 10 dní vyše 150 mm zrážok, čo určite naštartuje moniliózu...
Napísať odpoveď