Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

29 Jan 2023, 19:08

Trochu se červenám a těším se, jak mi budou chodit tantiemy ze Střížovic. Na mou omluvu. Mám rád jablka s pevnou, šťavnatou dužninou.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

29 Jan 2023, 20:04

přasličák napísal:
29 Jan 2023, 19:08
Trochu se červenám a těším se, jak mi budou chodit tantiemy ze Střížovic. Na mou omluvu. Mám rád jablka s pevnou, šťavnatou dužninou.
Žiadnu 'omluvu' netreba. Naopak - Mirkovi treba poďakovať, že nám umožňuje nahliadnuť do jeho hodnotenia a nebojí sa prezentovať svoj názor (pre mňa osobne asi dôležitejší než 'celkové' výsledky). 👍

Trochu na odľahčenie:
Ak som niečo neprehliadol, tak v Mirkovom hodnotení sú celkove len 4 'deviatky', teda najvyššie známky. Aj to 3 v kategórii "vzhľad" a 1 v kategórii "vôňa". Ani jedna čo sa týka 'konzistencie, šťavnatosti a chuti' (aj keď tie 'osmičky' vypovedajú o mnohom...).
V decembri pred Vianocami ma navštívil jeden úspešný amatérsky ovocinár z okolia Nitry. Dohodli sme sa na takej malej súkromnej degustácii. Nakoniec až taká malá nebola, keďže priniesol asi 40 jabĺk a ja som dodal asi 15 mojich. Dotyčný kolega mal precízne pripravené tlačivá s rovnakými kolonkami ako vidno pri profi-degustáciách (aké má aj tá Mirkova tabuľka). Trvalo nám to zhruba 3 hodiny, pričom kolega bol zameraný najmä na kategórie 'konzistencia' a 'šťavnatosť' - tieto kolonky si poctivo vypĺnal pri každej odrode. Padlo aj niekoľko 'deviatok' - Braeburn, Evelina, Luna, Pink Lady, tuším aj Fuji (všetko si už nepamätám). Ja som na úplný záver - tak ako to v takýchto prípadoch robím vždy - nechal Admiral. Kolega túto odrodu z vlastnej skúsenosti nepoznal (aj keď samozrejme o nej veľa počul). Narezal som teda plod tejto preceňovanej odrody - spod noža sa ozvali "chrapčavé" zvuky. Kolega už vtedy nastražil uši, spozornel. Potom sme ochutnávali vzorky. Pri ich degustácii sa opakovane ozvalo (nie z mojich úst): "To je neuveriteľné, neuveriteľné". Asi 10-krát... Následne som sa s potuteľným úsmevom spýtal, koľko bodov teda dáva za 'konzistenciu' a 'šťavnatosť' tejto odrode. Odpoveď bola : 11 (radšej to napíšem - jedenásť). Ale 9 je maximum, hovorím. Nech je, toto je 11 - znela rezolútna odpoveď. A aj si tam tie 'jedenástky' zapísal 😀.

To čo som napísal je čistá pravda, "ať sním svůj klobouk, jestli jsem vám lhal". 😀

(P.S.: príspevok bol sponzorovaný grantom ÚEB Střížovice č.7⁴00¹/22). 😉😀

Agent H.
Neregistrovaný

IP:  168.30

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

29 Jan 2023, 20:32

Nech je ako pisete,ale je otravne jest dookola len admiral,su tu aj ine odrody chutovo vynikajuce,na mna admiral nespravil bombasticky dojem v chuti,pravda je to kvalitne jablcko
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

29 Jan 2023, 20:35

"Ale 9 je maximum, hovorím."
Preco je maximum 9 a nie 10 ??
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

29 Jan 2023, 23:44

Mirkove hodnotenie Admiralu a Miry je 8 vo vsetkych 3 NAJ kategoriach.
Skladovatelnost oboch je podla katalogovych udajov porovnatelna.
A Mira netrpi pehovitostou....
Zeby Mira bolo to jablko este blizsie k idealu ako Admiral?
Je to lakave zohnat tu Miru. Ale stale je tych informacii k nej velmi malo, len z cca dvoch degustacii - okrem katalogovych dat.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

30 Jan 2023, 08:06

Bohuzial Mira takmer nie je diskutovana ani na nemeckych forach, na rozdiel od Topaz a Rubinola.
Takze skusenosti ani tam nie su.
Miru pestuju tu:
https://www.demeterhof-brenneisen.de/un ... C3%A4pfel/
maju BIO sad s 19 odrodami, k Mire pisu:
"je malé, obzvlášť šťavnaté zimné jablko. Správna voľba pre všetkých, ktorí aj v zime hľadajú poriadne chrumkavé jablká – napríklad keď Topaz a Elstar, obľúbené jesenné odrody, príliš zmäknú."
...teda potvrdzuju dlhsiu skladovatelnost Mira ako TOpaz.

V Rakusku Miru tiez nevidim v ponukach obchodov, zopar je v Nemecku.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

30 Jan 2023, 08:26

Odpověděl jsi si Hawkeyyei sám. Už víš, proč s devítkami šetřím. Jedenáctku na oficiální degustaci nelze dát. A ještě jedna skutečnost. Mnohokrát jsem degustoval Admirála, který byl lepší, než ten v Lysicích a rozhodně i ten, co byl letos v Holovousích. Záleží na roku, době sběru, uskladnění. A samozřejmně moje hodnocení je zcela individuální. Ne vždy se trefím do standartu. Odmítám hodnotit jemnou měkou dužninu jako ideál. Naopak.
K odrůdě Mira. Pár let jsem ji pěstoval. Pevná, aromatická, silně šťavnatá dužnina. V prvních létech se mi na ni hořká pihovitost vyskytla. Hybrid snad šlechtitelé prodali do Švýcarska. Zkuste švýcarské stránky. F. www.Lubera.com má v nabídce odrůdu Paradise Myra. Ale podle popisu i videa se mi nezdá, že by to bylo to, co jsem měl. Ale mohu se na Myru poptat u zdroje. Pokud je mi známo, ve Střížovicích k šlechtění používají ne Myru ani Admirál, ale Barby.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

30 Jan 2023, 08:57

dakujem za tipy.
Paradise Myra je ocividne ina odroda ako Mira.
Myra ma celkom iny tvar ako Mira.
Mira sa tvarom podoba na Admiral,
Myra na Evelinu.

https://obst-pflanzen.com/Apfel-Mira-S
https://www.lubera.com/de/shop/apfel-pa ... 48076.html
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

30 Jan 2023, 09:32

přasličák napísal:
30 Jan 2023, 08:26
... Hybrid snad šlechtitelé prodali do Švýcarska. Zkuste švýcarské stránky. F. www.Lubera.com má v nabídce odrůdu Paradise Myra. Ale podle popisu i videa se mi nezdá, že by to bylo to, co jsem měl... Pokud je mi známo, ve Střížovicích k šlechtění používají ne Miru ani Admirál, ale Barby.
Áno, odroda Paradis Myra je určite niečo iné. Nedá sa síce dopátrať, aké sú jej rodičovské odrody, ale jej charakteristika (dozrievanie v septembri, sladká chuť, skladovateľnosť do marca, hlavne však tvar a farba jabĺk) jednoznačne vylučuje totožnosť s odrodou Mira.

Firma švajčiarskeho ovocinára Ericha Dickenmanna je oficiálnym licenčným partnerom ÚEB Střížovice. Jeho firma vlastní licenciu na střížovické odrody Mira a Lucy. Mená dostali podľa manželky a dcéry pána Dickenmanna (foto 1-3, tieto fotografie sú voľne dostupné na nete, takže je to OK).

Na foto 4 a 5 je odrodový pôvod Admiralu a Miry (hádam to bude čitateľné). Mira je spolu s Bohemiou rodičom Admiralu (v tom popise je mylne uvedený Rubín namiesto Bohemie), avšak Admiral sa jednoznačne 'podal' viac na Miru.

V Střížoviciach v krížení používajú Barby a nie Admiral - okrem snahy vyhnúť sa prenosu náchylnosti na pehovitosť je zrejme hlavným dôvodom to, že Barby je diploid, na rozdiel od triploidného Admiralu (aj keď ich rodičovské odrody sú totožné). H.


Screenshot_20230130-091433_Chrome.jpg
Screenshot_20230130-091348_Chrome.jpg
Screenshot_20230130-091353_Chrome.jpg
Screenshot_20230130-091132_Chrome.jpg
Screenshot_20230130-091054_Chrome.jpg
Naposledy upravil/-a Hawkeye v 30 Jan 2023, 13:30, upravené celkom 1 krát.
walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

30 Jan 2023, 14:36

Jen tak pro zajímavost jejich nabídka stromků: https://www.dickenmann-ag.ch/_files/ugd ... 90447a.pdf , takže skvělá informace pro ty, kteří touží po rezistentu Opál, pan Dickenmann ho v nabídce má. :thumbup: Jen je to trochu z ruky a také cena za stromek je poněkud vyšší. Dále je velmi zajímavé časté používání podnože J-TE-E. W.
Napísať odpoveď