Degustácia - zimná/jarná, amatérska a nezáväzná

přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

24 Jan 2023, 18:20

Dostal jsem přeběžné výsledky organoleptického hodnocení jablek , uskutečněného pracovníky Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v Lysicích. Všechny vzorky byly vypěstovány na zkušební stanici. Zatvrzelí nepřátele odrůdy Admirál ať raději příspěvek přeskočí. Hodnotitelé byli většinou profesionální ovocnáři, šlechtitelé a pracovníci ÚKZÚZ z celé ČR. Hodnocené odrůdy byly hodnoceny anonymně. Hodnotitelé neznali názvy hodnocených odrůd.
Prílohy
Výsledky degustace Lysice 2023..pdf
(512.35 KiB) 110 stiahnutí
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

24 Jan 2023, 18:27

"Zatvrzelí nepřátele odrůdy Admirál ať raději příspěvek přeskočí."
S napatim ocakavam prispevok o tom ze Admiral je precenovana odroda. Pan Neregistrovany ospravedlnujem sa velmi ale nedalo mi nepodpichnut😀😀
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

24 Jan 2023, 18:30

Na ten Admirál som naozaj zvedavý, môj exemplár ešte nerodil. Mám trochu obavu, aby som po tom všetkom, čo som si tu o ňom prečítal, nakoniec nebol trochu sklamaný :-)
Potešilo ma umiestnenie Orionu, ktorý som vysadil aj na základe vašej rady. Snáď sa v budúcnosti predvedie.
A Naopak som prekvapený umiestnením Rozely, čo je ale skorá zimná odroda, tak možno (špekulujem) už bola za konzumným vrcholom.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Brano
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 05 Feb 2021, 20:17

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

24 Jan 2023, 19:19

ariadna30 napísal:
24 Jan 2023, 18:27
"Zatvrzelí nepřátele odrůdy Admirál ať raději příspěvek přeskočí."
S napatim ocakavam prispevok o tom ze Admiral je precenovana odroda. Pan Neregistrovany ospravedlnujem sa velmi ale nedalo mi nepodpichnut😀😀
Admirál je podceňovaná odroda. :D
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

24 Jan 2023, 19:33

larix napísal:
24 Jan 2023, 18:30
Na ten Admirál som naozaj zvedavý, môj exemplár ešte nerodil. Mám trochu obavu, aby som po tom všetkom, čo som si tu o ňom prečítal, nakoniec nebol trochu sklamaný :-)
Potešilo ma umiestnenie Orionu, ktorý som vysadil aj na základe vašej rady. Snáď sa v budúcnosti predvedie.
A Naopak som prekvapený umiestnením Rozely, čo je ale skorá zimná odroda, tak možno (špekulujem) už bola za konzumným vrcholom.
Takže 'střížovickí agenti' sú už aj Lysice a ÚKZÚZ...

Vážne: Je to "len" degustácia, ale predsa - o niečom to svedčí. Keď sa niektorá odroda pravidelne a prakticky bez výnimky objavuje na popredných priečkach výsledkov degustácií, organizovaných rôznymi subjektami, na rôznych miestach a v rôznom čase... - to nemôže byť náhodná zhoda okolností.
Ja osobne si takéto výsledky degustácie zvyknem "okresať" tzv. Occamovou (Ockhamovou) britvou a ponechám pre seba len 3 kategórie : konzistencia, šťavnatosť a chuť. Pri pohľade na tabuľku výsledkov môžete vidieť, že Admiral suverénne zvíťazil vo všetkých týchto 3 podstatných kategóriách. Ak by sme brali iba ich výsledky, jeho víťazstvo by bolo zdrvujúce. Čo sa týka textúry a šťavnatosti dužiny, tam Admiral naozaj prakticky nemá konkurenciu. Chuť je už viac subjektívny faktor a ja osobne Admiral neradím na úplný vrchol (podľa mňa je chuťovo "naj-" Jonathan, za ním Coxova reneta).
Larix - očakávania radšej treba tlmiť, ale myslím, že sklamaný nebudete. Leda ak pehovitosťou.
Čo sa týka Rozely - u mňa je stále vynikajúca, určite nie za vrcholom.
Na záver ešte treba pripomenúť: Admiral je skvelý (nielen kvalitou dužiny a skladovateľnosťou, ale aj - na čo sa často pri jeho hodnotení zabúda a čo je nesmierne dôležité - aj polygénovou rezistenciou voči chrastavitosti), avšak jeho veľkým nedostatkom je vysoký sklon k fyziol.pehovitosti plodov. Možno je to tak aj dobre - ak by nemal tento nedostatok, a tiež sklon k vyhoľovaniu a krátku stopku - potom by sme tu mali dokonalé jablko. A to by zničilo čaro hobíckeho záhradkárčenia - pretože pri ňom platí, že "krajšia je cesta k cieľu, než cieľ samotný". H.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

24 Jan 2023, 22:09

vo vysledkoch degustacie vidim v popredi sformovane 2 silne rodine klany:

1. Admiral(Mira+Bohemia) , Red Bohemia, Barby(Mira+Bohemia), Mira
konecne prvy krat vidim v degustacii odrodu Mira, ktora ma extremne dlhu skladovatelnost podobne ako Admiral. A je vysoko hodnotena aj chutovo. Mira a Barby by nemali byt nachylne na horku pehovitost na rozdiel od Admirala.
Mira je u nasich predajcov vsak nedostupna a nikto na fore ju zda sa nejedol/nehodnotil.
V inej degustacii exceluje aj blizka pribuzna novinka UEB5060/1 (Barby x Natyra)

2. Orion(GoldenDel+Otava), Luna, Sirius vsetky z krizenia (Topaz + GoldenDelicius) ( do klanu patri este aj Heliodor z rovnakeho krizenia)
prvy krat co vidim Lunu umiestnenu tak vysoko. Sirius byval velmi casto na prvom mieste (alebo 1. az tretom)
Mevík
Príspevky: 49
Dátum registrácie: 16 Nov 2020, 05:45

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

24 Jan 2023, 22:38

přasličák napísal:
14 Jan 2023, 17:25
Degustátori by možná sice nesouhlasili, ale plně souhlasím s Adrianou. Vychlazené jablko mi chutná daleko více. I na oficionálních degustacích nemám rád, když degustovaná jablka jsou delší dobu v teplé místnosti. Pokud se konfrontuji s plody, donesenými z chladna nebo ledničky, mají oproti nim hendikep.
Ve středu jsem měl možnost se zúčastnit s desítkou ovocnářů degustace u Josefa Buzrly v Moravském Žižkově. Letos degustovala i vedoucí odrůdové zkušebny ÚKZÚS v Lysicích. Ochutnávali jsme 52 vzorků. Vedle šlechtění J. Buzrly i některé špičkové odrůdy českého a světového sortimentu. Zajímavá bylo často odlišná hodnocení stejné odrůdy z různých podmínek. Briliant z Krnova se zdaleka nemohl rovnat Briliantu z Moravského Žižkova. Natyra z Benešova byla již za zenitem, ze severu byla špičková. Podobně Vanesa. O nejchutnější trojici jsme hlasovali. Vyhrála odrůda Kanzi z Moravského Žižkova, druhý byl Jazz a třetí Natyra, obě z Krnova. Zaujalo ale mnohem více odrůd. Larisa, Smeralda, Sirius, Fuji September Wonder, Brawo a další. Končilo se za tmy a jako vždy, velice příjemný dojem. Jožka Buzrla je srdcař a neskutečný pracant. Má rozpracovaných dalších 1500 hybridů. Kéž by mu bylo dopřáno pevnější zdraví.
Na druhý den proběhla degustace jablek v Lysicích. O proti předcovidovým rokům v komornějším prostředí. Vedl ji Ing. Nesrsta a byla na profesionální úrovni. Až budou výsledky, vyvěsím je.
Minulý víkend jsem byl také s několika nadšenci u pana Buzrly. On asi nebyl příliš nadšen, protože jsme ho vyrušili od práce, ale přesto se nám asi dvě hodiny plně věnoval, provedl nás po sadu a ukázal výpěstky a úrodu. Degustaci jsme neměli u něj (na to nebyl čas), ale odvezl jsem si vzorky asi 20 odrůd a hodnocení jsme dělali doma s ženou. A byla to pořádná degustace, žádné kousíčky, pěkně celá jablka ve dvou osobách (museli jsme udělat dvě etapy). Vyhrála Natyra před Vanesou, na třetím místě Fuji September Wonder. Proti loňskému roku nebyla tak výrazná Smeralda a podle nás už za zenitem byla odrůda Brawo. Natyra zvítězila zejména šťavnatostí a pevností dužniny (je to soupeř pro odrůdu, jejíž název je lépe nevyslovovat), Vanesa zase vynikala zvláštní příchutí.
Samozřejmě naprosto subjektivní a amatérské hodnocení.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

25 Jan 2023, 00:29

Vanessa je v Rakusku popisana ako silne sladka, silne stavnata,... ... vydrzi do maja.
skladovatelnost super.
ja mam rad v jablkach kyselinky a sviezu chut ... (Admiral a Kanzi su moji oblubenci) ... ale Fuji mam tiez rad.
Citite tam kyselinky? nie je to jednotvarne sladka chut?
Naposledy upravil/-a rony v 31 Mar 2023, 00:03, upravené celkom 1 krát.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

25 Jan 2023, 07:45

Né hodnocení spomenutých odrůd Meviku bylo shodné. Natyra má ale smutnou barvu. Chuť a konzistenci výbornou. Vanesa mne vždy zaujme tím neopakovatelným buketem. I když do května mi nevydrží.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Degustácia - zimná, amatérska a nezáväzná.

25 Jan 2023, 08:12

Zapomněl jsem na jeden postřeh. Po odegustování vzorků byly tyto odtajněny. Rovněž bylo možno si prohlídnout jednotlivé vzorky pod číslem. U vzorku č. 8, který skončil na 23. místě se mělo jednat o belgickou odrůdu Nicoter. / Obchodní název této klubové odrůdy je Kanzi /. Pokud se nepletu, Kanzi to nebylo. Muselo dojit k záměně. Jablko neodpovídalo tvarem, leskem slupky a už vůbec ne chuťovými vlastnostmi. Ovšem nikdo nejsme neomylní. Třeba Kanzi v Lysicích je zcela jiné, než v Krnově. Upozorňuji, že výsledková listina ještě není oficiální.
Napísať odpoveď