Strupovitost 2021

vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Strupovitost 2021

20 Sep 2021, 16:53

Přes 20 let se snažím pěstovat jabloně tak, aby se obešly bez chemického ošetření. Inspirovala mě situace roku 2000, kdy jsem byl na jaře mimo republiku, ošetření tak nebylo možné a jablka byla toho roku zcela bez strupovitosti. Jeden čas jsem měl pocit, že se mi to daří, poté, co na zahradě začaly převládat rezistentní odrůdy mi připadlo, že strupovitosti ubylo jaksi obecně, tedy i na citlivých odrůdách. Nějaká ta jablka se zmoštovala a vždycky se našlo dost ovoce zdravého.
V posledních letech se ale situace zhoršila a nemoc se vyskytla masivně, a to i na mnohých rezistentech. Vrcholem byl asi loňský rok, kdy řádila nejen strupovitost, ale i sazovitost, ELFS (Elsinoe pyri), o monilii a obaleči nemluvě. Tak jsem se k chemii vrátil a dva postřiky (před květem a po něm) aplikoval. A výsledek se dostavil. Třebaže rok byl deštivý zhruba jako loni, jablíčka jsou čistá, bez strupovitosti, bez sazovitosti.
Tedy jsem na houby vyzrál, pomyslel jsem si. A každý v mé situaci by tvrdil to samé - rozdíl mezi jablky 2020 a 2021 - neošetřenými a ošetřenými jablky je diametrální! Jenže - když jsem se prošel po zahradách sousedů, prohlédl opuštěné stromy na návsi a za vesnicí, zjistil jsem, že jablka bez strupů jsou všude! Strupovitost tu letos nemají ani citlivky jako Čistecké, Spartan, Grávštýnské, Gloster.
Tak jsem zase tam, kde jsem byl.
Štěpánka.3
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Strupovitost 2021

20 Sep 2021, 18:33

Vy mi kazíte radost, pane Vysloužile, já je letos ošetřovala prvně a také si říkala, jak se mi to pěkně povedlo. :D
Olomoucko 220 m n. m.
andre.marek
Príspevky: 630
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Strupovitost 2021

20 Sep 2021, 18:50

Já jsem ošetřoval loni poprvé a na kvalitě to bylo znát výrazně. Bohužel pak skoro všechno shodil vítr první říjnový víkend. Tak byl mošt i z pěkných jablek.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Strupovitost 2021

20 Sep 2021, 20:22

Proti strupovitosti dávám jeden, dva postřiky tak jednou za tři roky - u rezistentů jsem tu zatím strupovitost nepozoroval a starší nerezistentní odrůdy jsou větší staré stromy, které neošetřuju a přesto strupovitostí netrpí. Rozhodující je tady hlavně trefit termín ošetření proti obaleči.
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Strupovitost 2021

20 Sep 2021, 21:37

Jabloně jsem ještě nikdy proti strupovitosti nestříkal. Letos na mladých stromkách starých odrůd, které ještě neplodí, pozoruji mnohem větší napadení strupovitostí listů než loni, proto je příští rok začnu stříkat, aby je ta nemoc neoslabovala. Ale plody "rezistentního" Ametystu byly letos o něco méně strupovaté než loni, takže méně hnily, za to byly všechny červivé, což zase loni nebyly, listy měly také skvrny. Uvidím až budu sklízet Matčino a Zelenče Rhodeislandské, popř. koženáče, které byly loni trochu více strupovaté než jindy. (To Zelenče mě loni velmi mile překvapilo, že nebylo téměř vůbec strupovaté a letos se mi zdají na první pohled také čisté.)

Jinak nejhorší ze všeho bylo letos na jabloních napadení mšicemi, čím mladší stromky, tím více byly napadeny, to jsem nikdy tolik neviděl. Proto jsem to jednou postříkal, ale moc se to nezlepšilo a lepivé proužky se mi moc nedařilo dávat nebo se brzy odlepily.

A co se týče hrušní, tam je to mnohem horší, např. Boscova lahvice má na starých mohutných stromech viditelně mnohonásobně více strupovaté plody než v minulých letech. Velmi strupovatí i jiná, mě neznámá odrůda z okolí.

Podobně je to s tlakem rzi hrušňové, nejvíce to pozoruji na odrůdě Sissy, kterou jsem nikdy nemusel stříkal proti této chorobě, protože předešlé roky neměla skoro žádné listy rzivé, letos je má napadeny snad všechny. Ale na ostatních hrušních, kde jsem stříkal před květem a po odkvětu se rzivé flíčky neobjevily.

S překvapením jsem zjistil, že na podzim zasazená japonská hrušeň Tsu li také trochu trpí rzivostí, narozdíl od Hosui, Pung su a Niitaky, které i letos nemají ani jednu skvrnu na listech.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Strupovitost 2021

21 Sep 2021, 08:41

Mikeš13 napísal:
20 Sep 2021, 20:22
Proti strupovitosti dávám jeden, dva postřiky tak jednou za tři roky - u rezistentů jsem tu zatím strupovitost nepozoroval a starší nerezistentní odrůdy jsou větší staré stromy, které neošetřuju a přesto strupovitostí netrpí. Rozhodující je tady hlavně trefit termín ošetření proti obaleči.
Jsou roky jakési paradoxní strupovitosti, kdy je choroba patrná na některých rezistentech a naopak citlivé odrůdy nemoc nemají. Tuším, že i loni jsem to pozoroval.
Nicméně pominu-li rok 2020, řekl bych, že obecně je strupovitosti méně než bývalo v 70. a 80. letech. Což nedává logiku - vzhledem k tehdy neodsířeným elektrárnám.
zumi
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 06 Sep 2020, 17:00
Bydlisko: Kysuce 600 m.n.m

Strupovitost 2021

21 Sep 2021, 09:56

U nás je strupovitosť na neošetrených vysokokmeňoch starých odrôd dosť veľká,asi ako každý rok. Je to drsnými podmienkami nášho krásneho lyžiarského strediska, kde jablone pestujem :)
Kysuce 600 m.n.m
Napísať odpoveď