"Plané" jahody

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania drobného ovocia.
Pepa
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Dec 2020, 18:54

"Plané" jahody

17 Dec 2020, 15:42

Ahojte,
odpoledne jslem plel plané jahody. Nevím, jak se na zahradu dostaly, ale jsou to asi lesní jahody (na jiných místech plodí) nebo pozůstatky jahod zahradních. Rozmnožily se v průběhu let i do trávníku, malin, rybízu.... Pěkně kvetou, ale neplodí.
Likviduji je vykopáním včetně kořenů, ale jde to pomalu a není to příliš účinné. Jahody se pomocí oddénků množí rychle.
Nemáte někdo zkušenost, tip, jak to vyřešit? Jak je zlikvidovat (herbicidy nechci) nebo naučit je plodit? :)

P.S. pro admina - docela by se hodila rubrika Plevele. Podobný problém mám i s něčím takovým jako je mochna. A plevelů bude asi všude hodně.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

"Plané" jahody

17 Dec 2020, 16:09

Nestacila by na to na zaciatok rubrika "Rozne/Vseobecne dotazy" alebo "Choroby a skodcovia"? Ak by toho bolo viacej, rubriku vytvorim. Uvidime, aky bude zaujem podla mnozstva prispevkov.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

"Plané" jahody

17 Dec 2020, 16:31

Myslim ze plevely buriny by si zasluzili vlastnu rubriku
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2155
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

"Plané" jahody

17 Dec 2020, 19:23

Divoké, lesní jahody se mi už dávněji rozšířily všude možně.
(Samota v polích U Lesa).

Plodí maličké plody, spíš jen na velmi malé pomlsání, ale jinak jen pro potěchu oka.
Na žádný sběr a zpracování u mě nejsou i když je jich dost a skoro všude už rostou.
*
Ale jako zapřísáhlý a odvěký nepřítel veškerého tráviska je mám rád.
Přece jen trochu ten sfinský trávník aspoň místy trochu omezí.
*
Z mého pohledu, velká zahrada a sad to nebezpečný plevel není.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

"Plané" jahody

17 Dec 2020, 20:32

Rafael napísal:
17 Dec 2020, 19:23

Na žádný sběr a zpracování u mě nejsou ....
Chtěl jste říct, že na prohnání trubkama to není, ne? :D
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

"Plané" jahody

17 Dec 2020, 20:32

no, zlikvidovat? prostě vysekat a pravidelně sekat? mam jich v sadu vetší plochy a nevadí mi, lahodí oku , nosu i chuti :thumbup:
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Pepa
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07 Dec 2020, 18:54

"Plané" jahody

17 Dec 2020, 20:40

Mně lesní jahody v žádném případě nevadí. Mám je na zahradě taky a příležitostně si je dám. Mám je rád. Ale tyhle jahody, o kterých píšu rostou na místech, kde jsem je nechtěl a neplodí.
V trávníku se dají sekat, to ano, ale rozrůstají se třeba v medvědím česneku, pažitce apod., kde zabírají místo.
Asi to není životně důležité, ale hledal jsem nějakou fintu, co s nimi.
Naposledy upravil/-a Pepa v 17 Dec 2020, 21:23, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2155
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

"Plané" jahody

17 Dec 2020, 20:56

Mikeš:
Ony by byly vhodnější oproti zahradním na cokoliv.
Ale ten jejich sběr...
*
Co se týče nápojů, hlavně alkoholických, nikdy se mi z jahod nic moc dobrého vyrobit nepodařilo.
A ani nealkoholických - mošty, sirupy, šťávy apod.
Ale třeba jsem to neuměl a neměl na to schopnosti.
(Zkoušel jsem zahradní....)
*
Ale tím nechci tvrdit, že do nějakých "mixů" koktejlů, drinků apod. by nebyly vhodné.
Právě naopak!
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

"Plané" jahody

18 Dec 2020, 09:33

Babička dělávala z lesních jahod džem. Chodili jsme je jako děti povinně sbírat, hrozně mě to nebavilo. Džem byl jiný než ze zahradních, chutnal nám tehdy víc. Já měl ale radši syrové s cukrem a smetanou sebranou z odstátého mléka.
Likér z jahod jsem zkoušel, ale nikdy dobrý nebyl. Destilát jsem ochutnal mezi netradičními na degustaci. Jestli byl vyrobený kvašením, průtahem, z plodů či marmelád, to nevím. Špatný nebyl, ale rozhodně neinspiroval k následování.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

"Plané" jahody

18 Dec 2020, 14:11

Pepa napísal:
17 Dec 2020, 20:40
Mně lesní jahody v žádném případě nevadí. Mám je na zahradě taky a příležitostně si je dám. Mám je rád. Ale tyhle jahody, o kterých píšu rostou na místech, kde jsem je nechtěl a neplodí.
V trávníku se dají sekat, to ano, ale rozrůstají se třeba v medvědím česneku, pažitce apod., kde zabírají místo.
Asi to není životně důležité, ale hledal jsem nějakou fintu, co s nimi.
Tak pokud to máte v kultuře, jsou jen dvě možnosti. Selektivně mechanicky, nebo selektivně herbicidem - aplikace šte tečkem na ty správné listy. Herbicid nechcete tak vypichovat stále dokola. :D
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Napísať odpoveď