Rodivé drevo ríbezlí a viniča

kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Rodivé drevo ríbezlí a viniča

11 Máj 2020, 09:01

Nie je mi jasne, pomenovanie "veku dreva" u ribezli a vinica, resp. vinica a ostatnych krikov. Dokazali by ste mi to vysvetlit? Ak sa v niecom mylim, opravte ma prosim. Vsetky moje vedomosti su z internetu, je mozne, ze v niecom ma internet klame.

Aby to bolo presne, budem vek dreva vztahovat k sucasnemu (okruhlemu) roku 2020.

letorast: ta cast krika/stromu/liany, ktora narastie v roku 2020

1) ribezle (biele/cervene/cierne/josta):
  • dvojrocne drevo je to, ktore narastlo v roku 2018 - primarne rodive drevo v roku 2020 u bielych a cervenych ribezli
  • jednorocne drevo je to, ktore narastlo v roku 2019 - je to primarne rodive drevo v roku 2020 u ciernych ribezli a josty
  • letorast - nerodivy
2) vinic
  • dvojrocne drevo je to, ktore narastlo v roku 2019 - z neho sa v predjari 2020 "zapestuje" (vyviaze) tazen (tazne) a nasledne z nich vyrastie v roku 2020 jednorocne drevo
  • jednorocne drevo je to, ktore ESTE LEN narastie v roku 2020 - primarne rodive drevo v roku 2020 ak vyrasta z dvojrocneho dreva
  • letorast = jednorocne drevo - PRECO? Preco sa nieco, co existuje menej ako rok povazuje za rocne? Nikto nepovie napr. 6 alebo 9 mesacnemu dietatu, ze je rocne.
u ribezli/josty mi to pride krasne logicke, preco je to u vinica inak?
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Rodivé drevo ríbezlí a viniča

11 Máj 2020, 09:16

:thumbup: :thumbup: Super ze ste to tak paradne rozpisali. Ja v tom mam tiez zmatok a toto mi velmi pomoze.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Rodivé drevo ríbezlí a viniča

11 Máj 2020, 10:45

já si zapamatoval ze Réva plodí na letošních výhonech rostoucích z loňského dřeva. tím to mam relativizované. kdybych neostříhal, zaplodí také ale bude tam zbytečně moc dřeva a málo prostoru.
rybíz plodí na jednoletém loňském dřevu.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Rodivé drevo ríbezlí a viniča

11 Máj 2020, 13:53

samozrejme, ze sa to da naucit, ale nejde mi do hlavy, preco sa tohtorocne drevo u vinica vola jednorocne? z nejakeho dovodu to hadam len bude ;)
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rodivé drevo ríbezlí a viniča

11 Máj 2020, 18:06

Aby to nebylo tak jednoduché, rozdíly jsou i mezi jednotlivými odrůdami. Některé rybízy na jednoletém dřevě (narostlém loni) nevykvetou, pokud to dřevo vyrostlo přímo ze ze země nebo ze starého dřeva.
Letorost je dřevo narostlé letos, tedy réva plodí na dřevě rostoucím letos, které nemá rok, jen pár měsíců. Ten letorost ale nesmí vyrůst ze stařiny nýbrž z loňského jednoročního dřeva. Ani réva v tom není důsledná, když vymrzne a obrazí ze spících pupenů, obvykle jsou tyto letorosty neplodné, ale někdy přeci jen zaplodí, i když méně.
Víno je teď hodně narašené (i 10 cm). Jestli teď přijdou mrazy a to nové zmrzne, budem hrozny počítat po kuličkách.
Jitka
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Rodivé drevo ríbezlí a viniča

02 Feb 2022, 00:49

Přilepím odkaz, který obsahuje pro mne nejpřehlednější obrázek jak upravit řezem víno.
http://www.vysnenazahrada.cz/2016/10/co ... ne_30.html

A zcela vynechává pojmy roční a dvouleté ;)
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rodivé drevo ríbezlí a viniča

02 Feb 2022, 08:47

Jitka napísal:
02 Feb 2022, 00:49
Přilepím odkaz, který obsahuje pro mne nejpřehlednější obrázek jak upravit řezem víno.
http://www.vysnenazahrada.cz/2016/10/co ... ne_30.html

A zcela vynechává pojmy roční a dvouleté ;)
Místo nich se v článku užívají pojmy loňské dřevo a nové výhony, což je v podstatě totéž.
Jitka
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Rodivé drevo ríbezlí a viniča

02 Feb 2022, 13:32

Ano, ale tady byla stížnost na matení, že roční není roční.
Za tři týdny můžeme začít.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rodivé drevo ríbezlí a viniča

21 Mar 2022, 22:15

Když jsem už byl v tom focení, udělal jsem i pár snímků řezu drobného ovoce. Je až s podivem, jak slabé je povědomí zahrádkářské veřejnosti o řezu drobného ovoce. Často na zahradách vidím rybízové keře zcela bez řezu. Staré, černé výhony s několika střapečky ovoce na koncích větví. Přehoustlé keře a stromky angreštu, že do nich nestrčíte ruku, s množstvím mrtvého dřeva. Kanadské borůvky 30 cm vysoké s minimální úrodou. Malinovou džungli. Suché výhony v ostružinách. A tak bych mohl pokračovat. I u drobného ovoce platí zásada, že kvalitní ovoce je na mladém dřevě. Přitom řez drobného ovoce je podstatně jednoduhší, než řez jádrovin či peckovin. Tak jen ve zkratce. Výhony malin po druhé sezóně zasychají. Přijdou odstříhnout po úrodě. Remontantní plodí koncel léta prvního roku a pak ve druhém roku. Klasické plodí na loňském výhonu. V předjaří možno mírně zakrátit vrchol. Vždy je nutno odstranit výhony, napadené škůdci a houbovými chorobami. Redukovat porost. Ostružiny rovněž většinou plodí na loňských výhonech. Po sklizni odstranit odplozené výhony u země. Jednoleté ponechat. Zaplodí na rok. Možnost mírně zakrátit a výhony vyvázat k opoře či plotu. Borůvka okoličnatá i zimolez kamčatský pěstovat jako keř. Běžně doroste do 150 cm. Slaboučké výhony v předjaří odstraním u země.Nic pořadného z nich nenaroste. Několik středně silných výhonů sestřihnu na jedno či dvě očka. Narostou z nich silné nové výhony. V keři nechávám po dvou až třech výhonech jednoletých, dvouletých, třiletých a štyřletých. / Někdy i pětileté /. Starší odstraním u země. V koruně nestříhám. Odstraňuji pouze staré, odplozené výhony. Ovoce na nich by bylo drobné s malou úrodou. Podobně postupuji i u rybízů černých, červených i bílých. U černých nechám maximálně čtyřleté dřevo, u červených a bílých pětileté. Každoročně u země odstraním staré celé výhony a nahrazuji novými. U stromkových tvarů postupuji stejně s tím, že v korunce bude vždy po dvou větvích stejného stáří. Celkem tedy 8 nebo 10. Podobně tak stříhám ongrešty. Ponechávám do desíti silných větví nebo výhonů., Pětileté odstraním a nahrazuji novými. Všechny slabé či nemocné větvičky odstraňuji. Na jednotlivých větví stříhám takzvaný žebříček. Obrost na větvi směřuje pouze do dvou stran. Co jde nahoru a dolů odstraňuji. Koruna je řídká, ovoce kvalitnější a dostanu se do koře při sklizni. Drobné ovoce stříhám koncem února.
Prílohy
1. Borůvka po řezu..JPG
2. Černý rybíz po řezu..JPG
3. Černý rybíz po řezu..JPG
4. Maliník po řezu..JPG
5. Angrešt po řezu..JPG
6. Angrešt po řezu..JPG
7. Černý rybíz po řezu..JPG
8. Ostružiník po řezu..JPG
8. Sloupcová jabloň po řezu..JPG
9. Zimolez kamčatský po řezu..JPG
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Rodivé drevo ríbezlí a viniča

26 Mar 2023, 11:45

Ked mam volnokorenne sadenice vinica zavoskovane, to ten vosk treba dat teraz na jar dole? Alebo cez to tie puciky vyrasia same?
Napísať odpoveď