Milion vykácených stromů

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania drobného ovocia.
Neregistrovaný

IP:  63.148

Milion vykácených stromů

24 Mar 2023, 05:31

vysloužil napísal:
18 Mar 2023, 21:52
uprostřed vyhřáté kuchyně pak čerpá energii lednice.
Ako mám chápať túto vetu?
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Milion vykácených stromů

24 Mar 2023, 06:29

rony napísal:
18 Mar 2023, 23:32
Skladovanie trvaceho ovocia ako jablka, kiwi, hrusky sa da aj v nekurenej stavbe nad zemou. Dokonca niektori maju dojem, ze v takej stavbe to funguje lepsie ako v pivnici.
tu sa o tom pise.
viewtopic.php?f=13&t=981
na juhu Slovenska to funguje - vetsinou sa udrzi teplota nad nulou cely rok, niekekdy predsa mrzne. Da sa to riesit dlhodobym vetranim - bud v noci alebo cez den - podla toho ci treba teplotu znizit alebo zvysit.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Milion vykácených stromů

24 Mar 2023, 07:42

Návštěvník napísal:
24 Mar 2023, 05:31
vysloužil napísal:
18 Mar 2023, 21:52
uprostřed vyhřáté kuchyně pak čerpá energii lednice.
Ako mám chápať túto vetu?
Já jsem tomu rozuměl jako že ve vyhřáté místnosti spotřebuje lednička více elektřiny než v chladnější místnosti (?). Asi by se to nemělo přehánět na druhou stranu, protože při +7st. se většina ledniček vypne a vyteče i mrazicí box.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Milion vykácených stromů

24 Mar 2023, 08:55

Mimmo napísal:
24 Mar 2023, 07:42
Návštěvník napísal:
24 Mar 2023, 05:31
vysloužil napísal:
18 Mar 2023, 21:52
uprostřed vyhřáté kuchyně pak čerpá energii lednice.
Ako mám chápať túto vetu?
Já jsem tomu rozuměl jako že ve vyhřáté místnosti spotřebuje lednička více elektřiny než v chladnější místnosti (?). Asi by se to nemělo přehánět na druhou stranu, protože při +7st. se většina ledniček vypne a vyteče i mrazicí box.
Případně tak, že po většinu zimy, kdy se teplota točí těsně nad nulou, lze jako lednici použít komoru, verandu, balkón. Moje matka na zimu lednici vypínala, my už ne.
S tou lednicí je to logické a asi i správné. Byl by nesmysl, kdyby měla běžet a vyrábět stejnou teplotu jako okolí.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Milion vykácených stromů

24 Mar 2023, 11:51

Lednice se dá na chalupě v zimním období hravě nahradit. Horší je to s mražákem. Zvlášť když je s ní kombinovaný. Minulou zimu mu žena přitápěla teplomety. A na letošní zimu jsme tu krávu přestěhovali do tepla. Ale tam zas zavází.

Ale mám takové tušení, že i když je samostatný tak ty moderní aby fungovaly potřebují teplo.
*
Historické okénko:
Pokud si dobře vzpomínám, bez záruky, tak staré 50l Calexky fungovaly i v mrazech.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Milion vykácených stromů

24 Mar 2023, 11:57

Rafael napísal:
24 Mar 2023, 11:51
Lednice se dá na chalupě v zimním období hravě nahradit. Horší je to s mražákem. Zvlášť když je s ní kombinovaný. Minulou zimu mu žena přitápěla teplomety. A na letošní zimu jsme tu krávu přestěhovali do tepla. Ale tam zas zavází.

Ale mám takové tušení, že i když je samostatný tak ty moderní aby fungovaly potřebují teplo.
*
Historické okénko:
Pokud si dobře vzpomínám, bez záruky, tak staré 50l Calexky fungovaly i v mrazech.
S lednicí to vyzkoušené nemám. Máme jednu lednici navíc - stojí venku, zapíná se jen v létě, když přijede víc lidí. Jak by běžela v zimě vyzkoušeno nemám.
Mrazák stojí v nevytápěné místnosti, kde v zimě klesá teplota i pod 5 stupňů. Nepozoroval jsem, že by se vypnul, leda když nešel proud.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Milion vykácených stromů

24 Mar 2023, 12:23

Třeba to je tím, že samostatný mražák má svůj kompresor a čidlo a ty kombinace většinou společné.

A pak taky záleží na nějaké klimatické třídě. Ale jak jsem se o to zajímal, zjistil jsem, že těch "mrazuvzdorných" mražáků je minimum až žádné.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Milion vykácených stromů

24 Mar 2023, 12:35

Rafael napísal:
24 Mar 2023, 12:23
Třeba to je tím, že samostatný mražák má svůj kompresor a čidlo a ty kombinace většinou společné.

A pak taky záleží na nějaké klimatické třídě. Ale jak jsem se o to zajímal, zjistil jsem, že těch "mrazuvzdorných" mražáků je minimum až žádné.
Myslím, že mrazící auta (pamatujeme Family Frost?) musejí být konstruované tak, aby fungovala i v zimě.
V Norsku na rybách jsme ukládali úlovek do velkého mrazáku (dalo se do něho vejít) stojícího venku.
Používateľov profilový obrázok
Rafael
Príspevky: 2154
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 19:37
Bydlisko: Valašské království, 400 m.n.m.
Kontaktovať používateľa:

Milion vykácených stromů

24 Mar 2023, 12:42

Ale jo, "mrazuvzdorný" mražák určitě vyrobit lze. Jenže v maloobchodní síti je těžko dostupný a beztak i drahý.
A navíc, kdo by ho dnes potřeboval?

Možné je, že i jeho provoz by byl energeticky náročný. Nevím, už jsem zapomněl podrobnosti o fungování takových věci.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Milion vykácených stromů

24 Mar 2023, 13:25

Podla mna chadiacemu mechanizmu je jedno, aka je okolita teplota. Chladi ked zopne termostat. Problem beznych kombinovanych chladniciek s mraziakom je, ze maju jeden kompresor a termostat len v chladiacej casti. Ked je okolita teplota nizsia ako nastavena vnutri, chladenie nema dovod zopnut. Akurat ze tym padom sa nechladi v mraziaku a ten vytecie. To je dovod, preco musi byt umiestnena pri beznej izbovej teplote. Ja mam v garazi vyradenu chladnicku na hrusky. Chladenie sa spina hlavne v oktobri a potom postupne coraz menej, az vobec, takze spotreba je mala. Ale samozrejme mraziaca cast je prazdna.
Napísať odpoveď