Kvetovka jahodová (kvetopas)

Všeobecné dotazy ohľadom pestovania drobného ovocia.
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Kvetovka jahodová (kvetopas)

05 Feb 2023, 18:40

Keďže postreky ako Decis ,Reldan, Calypso zmizli z predaja v malých baleniach je teraz ťažšie určiť vhodnosť postrekov napríklad na takého plodomora hruskoveho alebo aj na kvetovku jahodovú na ktorú bol pôvodne účinný Decis..škoda že nieje nejaká tabuľka s vyradením starých postrekov s odporúčanim nových..viete mi prosím poradiť čo na kvetovku pred kvitnutím zaberie teraz ..ďakujem
BB kraj 465 mnm
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Kvetovka jahodová (kvetopas)

05 Feb 2023, 18:45

Peb napísal:
05 Feb 2023, 18:40
Keďže postreky ako Decis ,Reldan, Calypso zmizli z predaja v malých baleniach je teraz ťažšie určiť vhodnosť postrekov napríklad na takého plodomora hruskoveho alebo aj na kvetovku jahodovú na ktorú bol pôvodne účinný Decis..škoda že nieje nejaká tabuľka s vyradením starých postrekov s odporúčanim nových..viete mi prosím poradiť čo na kvetovku pred kvitnutím zaberie teraz ..ďakujem
Decis nezmizol, len je 'premenovaný'. Rovnakú účinnú látku (deltamethrin) má dostupný prípravok Sanium Ultra. H.
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Kvetovka jahodová (kvetopas)

05 Feb 2023, 18:50

Pozeral som že pod starým názvom už nieje iba balenie v litroch ..asi bude dobre hľadať aj podľa účinnej látky ..ďakujem Vam
BB kraj 465 mnm
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Kvetovka jahodová (kvetopas)

05 Feb 2023, 19:37

Já používám Spintor.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Kvetovka jahodová (kvetopas)

05 Feb 2023, 19:58

Spintor, pokiaľ je účinný, je rozhodne lepšia voľba. Decis a čokoľvek iné s deltamethrinom, ale aj cypermetrinom atď, celá veľká skupina syntetických pyrethroidov je pekné ...
Treba chápať, že to nie je "len" na kvetovku jahodovú, ale kompletne na všetok užitočný aj škodlivý hmyz v jahodách, proste neselektívna totálka. Syntetické pyrethroidy sú stále zaradené ako potenciálne karcinogény. V niektorých krajinách sú zakázané.
Od kvitnutia jahôd po zber plodov nie je až taká dlhá doba. Otázka reziduí, najmä pri suchom počasí, bude dosť aktuálna. Niekomu stačí dodržať OL a viac to nerieši. Ja by to vlastným deťom nedal, aj keby bola dodržaná OL.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Kvetovka jahodová (kvetopas)

05 Feb 2023, 20:08

Neregistrovaný napísal:
05 Feb 2023, 19:58
Spintor, pokiaľ je účinný, je rozhodne lepšia voľba. Decis a čokoľvek iné s deltamethrinom, ale aj cypermetrinom atď, celá veľká skupina syntetických pyrethroidov je pekné ...
Treba chápať, že to nie je "len" na kvetovku jahodovú, ale kompletne na všetok užitočný aj škodlivý hmyz v jahodách, proste neselektívna totálka. Syntetické pyrethroidy sú stále zaradené ako potenciálne karcinogény. V niektorých krajinách sú zakázané.
Od kvitnutia jahôd po zber plodov nie je až taká dlhá doba. Otázka reziduí, najmä pri suchom počasí, bude dosť aktuálna. Niekomu stačí dodržať OL a viac to nerieši. Ja by to vlastným deťom nedal, aj keby bola dodržaná OL.
Predpokladám, že skúsenejší a orientovanejší záhradkári pyretroidy už dávnejšie vyradili zo svojho repertoáru.
Ak nie, tak by rozhodne mali. H.
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Kvetovka jahodová (kvetopas)

05 Feb 2023, 21:23

Snažím sa aj ja požívať vo veľkej väčšine šetrnejšie postreky pokým sú účinné..ak je spintor účinný použijem ten
BB kraj 465 mnm
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

Kvetovka jahodová (kvetopas)

06 Feb 2023, 13:24

Na květopasa používám Vertimec zjara do srdíček, když se tam začnou tvořit zelená poupata. Ale jestli je ještě v nabídce, nevím.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Kvetovka jahodová (kvetopas)

06 Feb 2023, 14:17

Lída napísal:
06 Feb 2023, 13:24
Na květopasa používám Vertimec zjara do srdíček, když se tam začnou tvořit zelená poupata...
Pyretroidy (Decis/Sanium Ultra, Karate Zeon) radšej nie.
Vhodnejší je buď Spintor alebo Mospilan.
Vertimec je veľmi dobrá voľba - okrem kvetopasa je účinný aj proti roztočíkovi jahodovému. Dve muchy jednou ranou. H.
Napísať odpoveď